1879. N°. 35. Zaterdag 22 Maart. 66stu Jaargang. Mengelwerk. Zij, die zich tegen 1 April op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. Kweekelinge Bewaarklasse. LOSSE OPMERKINGEN. Wat is noodig OFFICIËELE MEBEDEELINGEN. GOES, 21 Maart 1879. GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Qoes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst*. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijnA. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zicb voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennisdat tegen 1 Mei a. s. aan ae bewaarklasse der school 1ste klasse benoodigd is eene KWEEEELINGE, tusscUen 14 en 17 jaar oud. Zijdie voor eene benoeming wenschen in aanmer king te komenvervoegen zich bij den heer R. A. BREETVELT, hoofdonderwijzer dier school, vóór 1 April a. s. Goes, den 21 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secrstaris, HARTMAN. Er wordt tegenwoordig op menigerlei gebied veel, te veel gevx-aagd. Wanneer men eei-st eens nagaat, hoeveel er in eigen kring moet geofferd worden op het altaar der liefdadigheid, of hoe men daar op zoovelerlei gebied onzen steun vraagt, dan, wezenljjk, dan bedraagt dit alree een aardig sommetje. En voegt men daar nu bij hetgeen men van buiten af nog zoo vrij i3 ons te vragen, dan is het dunkt ons maar goed, dat wjj al die gaven maar niet zoo op eens verzameld zien. Werkelijk, hoe liefderjjk gezind ons hart ook moge wezen, wij zouden op het zien van zulk eene verzameling wellicht schrikken en erover gaan denken eene zwenking te maken naar die dankwaar met groote letters staat geschrevenCharité bien or- donnée commence par soi-même. Ons budget gaat dan ook wel gebukt onder die vrijwillige of onvrijwillige bijdragen. En toch, hoe sterk de verleiding ook vaak is om onze beurs te sluiten, telkens komen er nieuwe roepstemmen, die voor ons, wier harten niet van steen zijn, in wier borst nog gevoel voor onze medemenschen gloeit, een aansporing zijn om die koele, berekenende becijfering te laten vai-en, om, zonder verder te cijferen, met de handen in de beurs te tasten en eene gift te schenken. En zulk een roepstem komt thans weer tot ons. Zij herinnert ons aan de ellende, die in Hongarije heerscht, hoe een gansche stad daar werd verwoest, hoe daar van de 9700 huizen slechts 216 bleven staan, hoe honderden omkwamen en duizenden van .De vermeerdering van menschelijk «welziju, de vermindering van mei- „sclxelijk lijden, dit is het wat wij „beoogen. Opvoeding en onderwij* „moeten onze hefboomen zijn." William Ellis. Zeker zal 't de wenscb der ouders of voogden zjjn, wier dochters of pupillen het voorrecht heb ben de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Goes te bezoeken, dat er 't onderwijs een zooveel mogelijk practischc richting moge erlangenin overeenstemming met de onderscheiden eischen, die de maatscbappjj later aan hen zal stellen. Er is geen behoefte in Nederland aan geleerde vrouwen, maar wel aan de zoodanige, die later in staat zullen zijn met haar gaven te woekeren, 't zjj ten zegen van echtgenoot en kroost, 't zij om ar een eerlyk, onafhankelijk, met haar krachten en vermogens overeenkomend bestaan door te erlangen. Met het nauwe verband, dat er tusscben geest en lichaam bestaat, worde toch niet te veel geest inspanning van 't meisje op een jeugdigen leeftijd In het belang der goede zaak, en daarom alleen, voldoen wij aan het verzoek tot opname der geachte schrijfster. Wij nemen anders nooit stukken op, die eerit in andere bladen zijn geplaatst. De schrijfster schijnt ook niet te weten, dat Goes reeds zulk een school bezit, terwijl andere groote gemeenten die nog wach ten wij schrijven haar verzuim dus des te eer aan onbekendheid toe, en wilden daarom te minder hare beschouwing, die znlk eene nuttige strekking heeft, eene plaats weigeren. (Rbd). alles werden beroofd. Die stem, zij voert ons van het heden terug naar het verleden; zij spreekt van eigen rampen, maar ook van hulp, ons toen verleend. Welnu, helpen wij ook thans; elk naar zijne krachten. Veel is er noodig. De heeren Van Heel Co. te Goes hebben zich bereid verklaard om zich met de inzameling der giften te belasten, en bei-eids een lijst daartoe in omloop gebracht. Nooit kan een gift beter besteed wezen dan in dit geval. Laat ons desnoods onszelven er iets voor ontzeggen, om daar leniging te helpen brengen. Hoe grooter opoffering, hoe schooner de zelfvol doening. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben onlangs een besluit van den gemeenteraad te 's-Hage niet goedgekeurd, sti-ekkende om des Zondags het lokaal der gemeenteschool te Scheveningen in ge bruik te geven aan den heer C. H. Voorhoeve, tot het houden eener zondagsschool. Ged. Staten overwogen daarbij dat art. 23 laatste alin. der wet op het lager onderwjjs van 1857 bepaalt, dat voor het geven van onderwijs in den godsdienst door de kerk genootschappen de schoollokalen ten behoeve der leerlingen, die er ter school gaan, beschikbaar kunnen worden gesteld dat deze bepaling geen andere beteekenis kan hebben dan eene beperking der bevoegdheid, bij art. 138 der gemeentewet aan den raad toegekend dat mitsdien bet in gebruik geven van school lokalen voor godsdienstonderwijs uitsluitend kan geschieden aan kerkgenootschappen en ten behoeve der leerlingen, die ter school gaan; dat het besluit van den raad aan deze vereisch- ten niet voldoet. Bij het lezen van deze beslissing van Zuid- Holland's gewestelijk bestuur kwam bij ons de vraag ophoe zouden Ged. Staten van onze provincie over zulk eene quaestie denken? Wel licht heeft deze zich nooit voorgedaan. Het is mogelijk, dat wij ons vergissen hoewel wij alle reden hebben dit te betwijfelen als wij beweren, dat in sommige gemeenten in onze omgeving zich eene dergelijke gebruikmaking van de gemeente school voordoet. Het is echter de vraag, of zulk eene beschikking wel ooit bij raadsbesluit is gere geld Daardoor zou het natuurlijk zeer gemak kelijk vallen haar te onttrekken aan de officiëele goedkeuring, maar gebeurde er toch in ieder geval langs slinkschen weg iets, dat misschien langs den rechten weg niet te bereiken is. gevorderd, die dikwerf een beslissenden invloed op een later meer of minder krachtig lichaams gestel kan uitoefenen. Voor alles vergete men onder de leervakken de opname der gezondheidsleer niet, die vooral voor de vrouw, wellicht voor de aanstaande moe der, van zulk onberekenbaar hoog gewicht is. Men leere haar, wier betrekking zich toch mee- rendeels tot 't huisgezin of tot omgang met de jeugd bepaalt, voor de lichamelijke opvoeding en verpleging der kindei-en te waken. Men leere haar de algemeene voorwaarden voor 't genot en 't behoud eener goede gezondheid den invloed van licht en lucht, water en voedsel, warmte en koude, en meer dei-g«lijke, op 't menschelijk lichaam krachtig inwerkende invloeden grondig kennen. Men leere baar 't samenstel van dat lichaam, de inrichting, de verrichtingen en samenwerking zjjner onderscheiden deelen, de noodzakelijke voor waarden tot zijn gelukkige ontwikkeling, de ge varen van ieder ontwikkelingstijdperk, hoe die door verkeerde verpleging en opvoeding vermeerderd, of door geschikte voorzorgen en verzorging ver minderd, of zelfs geheel weggenomen kunnen worden. Men leere haar de gevaren kennen van 't dwaze volgen der verkeerde voorbeelden in kleederdracht, 't belemmeren van den bloedsomloop door inrijging, 't gebruik van kleine hoeden, die de hersens in den zomer niet genoegzaam tegen de zonnestralen en in den winter tegen de koude beschermen, gevaren, waarvan helaas! menige geknakte gezond heid, menige krankzinnigen-inrichting, menig kerk hof zou kunnen getuigen! Grondig met de wetenschap der gezondheidsleer toegerust, zal de vrouw of moeder in staat zijn de juiste maatregelen te nemen, dis, bij ongesteld heid of ernstige ziekte van kind of huisgezin, nood zakelijk zijn en toegerust met verstand en kennis, Die opmerking brengen wij slechts onder de aandacht van betrokken autoriteiten. Zij kunnen er hun winst mee doen door op hunne hoede te wezen. Er wordt tegen de aanstaande verkiezingen weer gespeculeerd op het liefelyk allegaartje van weleer. De ultramontaansche Grondwette Roosendaal verschijnende, is nu nog gemoedelijk aan het wikken en wegen, of samenwerking met de orthodoxe partij en met het hoopje conservatieven wenscheljjk is. De naam van jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort wordt genoemd, en dat blad vraagt of het noemen van dien naam is een vlieger, die in ons district zal kunnen opgaan, en overweegt onder welke om standigheden dit mogelijk zou zijn. Volgens de redactie van de Grondwet nzal dit afhangen van de omstandigheid, of de anti-revo- lutionaire-conservatieve partij voor haar candidaat steun kan vinden bij een der twee overige partijen, de liberale of de constitutioneele." Zij is nu nog aan die overweging bezig, en wikt en weegt het voor en het tegen met eene eerlijke schaal. Dit laatste is een term van het Dagblad van Zuid-Holland en s-Hagedat aangedaan is over die overweging van nde Grondwet"maar vooral werd getroffen door de benaming van constitutio neele, waarmee men bedoelt Katholieke partij. Dat vindt het Dagblad nu een juist gekozen term, die reeds lang had gebezigd moeten wezen. Onder dat vaandel moeten alle partijen, behalve de liberale, zich vei-eenigen. En gemoedelijk vraagt het Dagblad van hare zijde verschooning voor vroeger begane fouten men begreep toen elkaar niet goed van hare zijde meent de redactie van het Haagsche blad aan de goede bedoeling van de Roosendaalsche heeren niet te mogen twijfelenzij vraagt nu zelfs attentie voor het wikken en overwegen dier heeren en slaat zelfs dat alles nauwlettend gade. In het begin van haar betoog geeft zij nog eene hatelijkheid aan onzen jongsten afgevaardigde ten beste, om dan in haar artikel eene nadei-e be schouwing over die constitutioneele partij te leveren. Wij allen, liberalen, kunnen ons voordeel daar mee doen. Ons voorbeeld van organiseeren wordt door de orthodoxe partij gevolgdde vogelaar met zoet gefluit lokt zijn tegenstanders binnen, om gezamen lijk tegen ons op te trekken. Men zij voorzichtigmen vereenige zich hoe langer zoo meer En wat de katholieken betreftde ervaring, met de gave des onderscheids, de vooi-schriften van den geneesheer doen opvolgen, in stede van, zooals nu maar al te vaak plaats vindt, deze door een verkeerde aanwending, geheel of gedeeltelijk, te doen mislukken. Men weet het, dat om individuëelen aanleg tot ziekte, om ongunstige familie-voorbeschiktheid te verbeteren, vooral veel geduld noodig is en, steu nende op de wetenschappelijke gronden der gezond- heidsleei-, standvastigheid en volharding in een bepaalde overtuiging. Veelal is toch de oorzaak van sleepende kwalen en langdui'ige ziekten te vinden in gebrek aan weerstandsvermogen en is een verzwakt gestel on gelukkig niet altijd buiten eigen schuld! Vooral de lange rij van sleepende ziekten zal aan merkelijk verminderen, ja, sommigen zullen verdwij nen, waar men oordeelkundig de jeugd van af de geboorte verpleegt, verzorgt en opvoedt, waar de moeder weet, wat baat of schaadt, wat gedaan of vermeden moet worden tot voorspoedige ontwik keling van 't lichaamter verkrijging van een gezond en sterk gestel. Daartoe vooral moeten ouders, opvoeders en onderwijzers duidelijk beseffendat er voor da jeugd een noodzakelijke verhouding is in acht te nemen tusschen in- en uitspanning, waken en slapen, arbeid en rust; dat onnut verbruik van krachten in de jeugd een tekort aan arbeidsver mogen op latei-en leeftijd tengevolge heeftdat nachten zonder genoegzame rust, zich eenmaal zullen wreken aan dagen, zonder vruchtbaren arbeid. Met de invoering der gezondheidsleer op de scho len beantwoordt men een onlangs door lord Derby ten opzichte der nieuwe gezondheidswetten in Engeland gemaakte opmerkingdat deze weinig zullen baten, wanneer de lieden geene opvoeding ontvangen, die ze in staat stelt die maatregelen te begrijpen, te waardeeren en toe te passen. het vorige jaar opgedaan, en waarbij jonkheer Pompe Van Meerdervoort zoo nauw betrokken was, heeft waarlijk niet zoovele aangename herinneringen ach tergelaten om de Grondwet na te volgen, wan neer zij na al dat wikken en wegen eens besloot om te adviseeren tot aansluiting bij hen, die des- tjjds, niettegenstaande gedane belofte, de katho lieken zoo onaardig in den steek lieten. Met ingang van 1 Mei e. k. is de ingenieur-veri ficateur van het kadaster in de 2de divisie E. Baren- broek, te Leeuwarden, verplaatst naar de 7de divisie, ter standplaats Amsterdam. Met dat tijdstip wordt de waarneming van den dienst in dt 2de divisie tijdelijk opgedragen aan den landmeter van de lste klasse W. F. Busing, thans waarnemend ingenieur-verificateur van het kadaster in de 10de divisie te Roermond, die daar weer wordt vervangen door den heer A- W. E. Kteisthout, thans die betrekking bekleedende in de 7e divisie te Amsterdam. O.-Indie. Ontslagen: eervol, met behoud van recht op pens., de resid. van Ainboina F. J. H. Va n Deinse. In eene Donderdag gehouden vergadering van het Departement Goes der Maatschappij tot nut van 't Algemeen is een voorstel ingekomen tot oprichting vanwege het departement van een Begrafenis-en een Ziekenfonds, beide op zulke grondslagen dat zjj voor de deelnemers zelren het voordeeligst zij" Tot grondslag van het eerstgenoemde werd, in navolging van andere gemeenten, waar zulk een fonds uitstekend werkt, de bepaling voor gesteld dat door de deelnemers geen wekeljjk- sche bjjdragen zouden worden gegeven, maar slechts een geringe som zou moeten worden geofferd, telkens wanneer een der mededeelne- iners overleed. Het ziekenfonds heeft ten doel ten tjjde van ziekte aan de deelnemers een bjjdrage te ver zekeren, ter vergoeding van gemis aan loon of verdiensten. Beide voorstellen zjjn in handen gesteld van drie leden om daarover rapport uit te brengen. Tevens werden in die vergadering drie nieuwe leden van het departement aangenomeneen verbljjdend verschijnsel voorzeker, dat elk voor stander der zoo nuttige maatschappij ver heugen zal. In Goes zijn er toch nog genoeg, En ook bij ons zegt 't weinig, of al een dozjjn kundige mannen met de zorg voor openbare ge- zondheidsregelen worden belast, als deze telkens zoowel individueel als in 't gezin worden verwaar loosd. 'tls niet genoeg, dat de leerling in natuur-en scheikunde onderricht wordt, hij of zij hebben de toe passing van 't geleerde op hun lateren werkki'ing noodig. Om nut van 't geleerde te kuanen trek ken, hebben zij behoefte aan die mate van kennis der natuurleer van den mensch, welke onmisbaar is tot recht begrip der gezondheidsleer. Een wetenschap, die in zoo nauw verband staat met de levensbestemming, met de duurste ver plichtingen en de dierbaarste belangen van den mensch in 't algemeen en van de vrouw in 't bij zonder, moet ook niet als een bjjzaak worden be handeld. Veel van de ziekte en ellende, die de maat schappij teistert, kan voorkomen worden, en die voorkoming kan haar voornaamsten steun in de opvoeding vinden. Algemeen wordt men daar dan ook meer en meer van doordrongen. Nadat reeds op verscheidene Hoogere Burgerscholen voor meisjes de gezondheidsleer werd onderwezen, is op de laatste bijeenkomst van onderwijzers en on derwijzeressen van 't Middelbaar Onderwijs in Ne derland, te Leeuwarden, dan ook de wensch uit gesproken, dat op alle Hoogere Bui'gerscholen voor meisjes deze zoo hoogst nuttige wetenschap niet als bijzaak maar als een belangrijke hoofdzaak, in nauw verband met de vermeerdering van 't welzijn en de vermindering van 't menschelijk lijden, door bekwame deskundigen moet onderwezen worden. Mogen allen, die tot bereiking van dit groote en edele doel kunnen bijdragen, daartoe krachtig medewei-ken Delft, 23 Febr. 1879. W. S.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1