1879. N°. 34 Donderdag 20 Maart. 66ste Jaargang. Zij, die zich tegen 1 April op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de deze maand nog verschijnende nommers kosteloos. Middelbaar Onderwijs. Eind-examen Burgeravondschool. MENGELWERK. Een boekje van 66 bladzijden, dat veel opgang maakt en ons voorbereidt op een revolutie. POSTERIJEN. OFFSCIËELE MEDEDEELINGEN. GOES, 19 Maart 1879. i GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, SO ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van jNIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat het Overgangs examen der leerlingen van de Burgeravondschool in het openbaar zal gehouden worden in het schoolge bouw, op Zaterdag den 29 Maart e, k., volgens onder staand programma. Eerste klasse 9 9s/a uur Wiskunde; 93/<t 101jz uur Geschie denis. Tweede klasse: 11—li */2 uur Natuurlijke geschiedenis; 101,,2 11 uur Nederlandsche taal; 11 x/212 uur Aard rijkskunde. Derde klasse 11 */a uur Geschiedenis; 1'/s2 Scheikunde; 22l/? uur Staatsinrichting; 2Va3 uur Wis- kunde; 33'/2 uur Natuurkunde. En noodigen de ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts all* belangstellenden tot bijwoning van dit examen uit. Goes, den 19 Maart 1879. v, Burgemeester en Wethouders voornoemd, i. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het EIND-EXAMEN AAN DE BURGERAVONDSCHOOL zal gehouden wor den als volgt: het schriftelijk gedeelte op den 29 en 31 Maart en den 1 Aprilen het mondeling gedeelte op Woensdag den 2 April, en dat dit examen door belangstellenden kan worden bijgewoond. Gees, den 19 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L B. De Secretaris, HARTMAN. door J. O. s. Het ligt niet in ons plan een critische beschou wing te leveren over de brochuredie we hier voor ons hebben en die eenige weken geleden het licht zag bij de Wed. A. G. De Jonge, te Goes nHet Vegetarianisms. Lezing van dr. Doekte Leipzig, vertaald door een anonymus, met een voor woord van professor Gunning.1' We kennen te goed de beteekenis van de spreuk Ne Sutor ultra crepidam om ons aan eene critiek van dit be langwekkend geschrift te wagen. Doch we rneenen den lezer» geen ondienst te doen met de aandacht op dit boekske te vestigen, vooral ook omdat het een rara avis (f) is, wanneer van uit Goes een boekje zijn tournee door Nederland maakt. In weinige weken zijn 800 exemplaren van dit werkje gedebiteerd, reden te over om er even over te spreken. Dr. Doek begint zijne lezing met een uitleg te geven van 't geen men onder vegetarier verstaan moet. Hij zegt: «Wij zullen dien naam wel be houden men lacht er om, omdat men zich niets anders voorstelt dan een plantenetertoch heeft die naam een geheel andere beteekenis. Wij leiden namelijk den naam van bet Latjjnsche woord Vege- tus af, hetgeen bij de Romeinen een naar lichaam en ziel gezonden mensch aanduidde." Het boekje is met vuur geschreven en in popu lair wetenschappelijken geest bewerkt. Trouwens, de lezing werd ook gehouden voor alle standen, zoodat eenvoud een eerste vereischte was. Eèn ieder kan het lezen. Zoodra men gewoon is aan den barbaarschen naam vegetarianisme en de be teekenis van het woord goed vat, is men door de grootste moeielijkheid heen. Het kan niet anders Schoenmaker, houd je bij je leest. (f) Een vreemd geval. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de tweede helft der maand Februari 1879. 1. S. W. Dieregoed (2 stuks), te Amster dam. 2. Bek, te Breda. 3. Mej. Jansen Van Loren, te Colijnsplaat. 4. A. De Munkte Hanswest. 5. A. Wondergem te Kruiningen. 6. J. Schipper, te Zierikzee. Van de Hulpkantoren: Colijnsplaat. 7. C. Van Driel, te Overtoom. Kapellb. 8. J. Bol, te Ovezand. wilhelminadorp. 9. L. Molhoek, te Haarlemmermeer. wlssekerke. 10. J. Oerlemans, te Maassluis. In de maand Augustus a. s. zal weder een ver gelijkend onderzoek worden gehouden voor hen, die wenschen opgeleid te worden tot de betrekking van telegraphist 2e kl. Vele leden van de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken te Goes waren Dinsdagavond opgekomen, om de aange kondigde Soiree bjj te wonen. De verschillende nommers van het programma, die waarljjk met warmte, gloed en ingenomenheid werden uitge voerd, ondervonden telkens luide toejuichingen. De photographieën werden met belangstelling gadegeslagen, en de ganscbe Soirée kenmerkte zich door eene gezellige en aangename stemming. In ons vorig nommer werden de lezin gen aangekondigd, door den heer Marlet Don derdag te Goes in de Concertzaal en Vrydag te 's-Heerenhoefe te houden. Op beide voor drachten vestigen wy de aandacht. of een zekere weêmoed gevolgd door eene span ning, maakt zich van ons meester. Duizenden en nog eens duizenden jaren achtereen werd het vee gebruikt voor de consumptiehet vleesch der ge- doode dieren als versterkend middel en lekkernij op tafel gebracht, op honderderlei manieren toe bereid, door onze voorouders, grootouders en ouders als het hoofdbestanddeel van het middagmaal be schouwd; de lekkere soepjes, de krachtige bouillon, het edele wild, de malsche haantjesgekrompen visch enz. enz. over dat alles moeten we voortaan denken en droomen maarhet gebruiken niet meer. De Israëlieten vergistten zich toen ze het paaschlam ter slachtbank voerden de rijke vader had het mis, toen hij den weêrgekeerden zoon het gemeste kalf voorzette; neen! met manna en onge zuurde broodeu hadden de eersten zich moeten tevreden stellen, terwijl de verloren zoon beter met een paar appeltjes gediend ware geweest Wij kunnen niet laten eventjes te glimlachen, wanneer we denken aan de gouden eeuw, die voor allerlei slag van beesten aanbreekt, wanneer het vegetarianisme zulk eene uitbreiding verkrijgt als Dr. Dock in zijn enthousiaste redevoering zich voorstelt. Doch vóór het zoover komt, zullen de mannen van wetenschap hun stem hebben laten hooren en op degeljjke gronden het al of niet aanneme lijke van de gebruiken der vegetariërs ons heb ben aangetoond. We hopen, dat spoedig een ge leerde zal opstaan met de geruststellende verze kering, dat onze vleeschspijzen, waarmeê de wereld toch al zoo oud geworden is, onschadelijk zijn niet alleen, maar versterkend en voedzaam, zooals wij dat altjjd hoorden vertellen. Anders is er waarheid in het bewerendat het vegetarianisme eene totale revolutie teweegbrengt. De bewijzen, in de oratie aangehaald, komen ons niet krachtig genoeg voor. De voorbeelden van genezene kranken door de nieuwe leer zijn sterk, we erkennen het, maar we vragenwat zeggen die enkele voorbeelden? Gaarne gelooven we dat het mogeljjk is zonder vleesch te leven, want dagelijks zien we honderden vegetariërs, die het zijn nolens volens doch dit is de quaes tie niet: Tegen wil en dank. Het correspondantschap Goes der Ne derlandsche Bank, tot nutoe correspondent schap van de 2e klasse, zal niet 1 April correspondent le klasse worden. Hat verslag omtrent den toestand van het kroondomein over 1878 maakt melding van de aanzienlijke schade, door bet kroondo mein geleden tengevolge van het bezwijken van den zeedyk in den Thoornpolder. De gebouwen der in den polder gelegen hofstede zijn voor afbraak verkocht moeten worden en hebben f 1015,87*/2 opgebracht; de gronden tusscben den voormaligen zeedijk en den in- legdijk zyn geheel overstroomd en voor be bouwing ongeschikt geworden. Voorts blijkt, dat in de provinciën Gelder land, Utrecht en Zeeland gedurende 1878 weder 79 tiendblokken zijn vrijgekocht ea welin het rentambt Middelburg een blok ten bedrage vau f 3075,55, in het rentambt Tholen 10 blokken voor f 12,128,10^2, in het rentambt Goes 44 blokken voor f 69,436,27 en in het rentambt Zierikzee 5 blokken voor 7800,56 J/2. In een gehouden vergadering van obli gatiehouders der Maatschappij Zeeland is mede- deeling door de ter vorige vergadering benoemde commissie gedaan dat zg nog niet geslaagd is in het opnieuw verwerven van garantie der rentebetaling en is de daartoe benoemde com missie diligent verklaard tot het beramen van maatregelen in deze. Eene commissie uit de kamer van koop handel en fabrieken te Zierikzee heeft zich naar den Minister van Waterstaat begeren tot het erlangen eener wijziging in de postroute, door deze, in plaats van over Stavenisse, te doen gaan over het Catsche veer. Hierdoor zou eene belangrijke verbetering voor de brief wisseling ontstaaö, terwijl het tevens de ge meenschap met den vasten wal voor de bewo ners van Schouwen en Duiveland zou verbeteren. de zaak komt daarop neêr, dat vleesch onnoodig, ja slecht is en dat wil er bij ons niet in. De argumenten, voor het vegetarianisme aangehaald ten opzichte der zedelijkheid, zijn weinigen en die weinigen zeer zwak. We vragen in gemoede, of zjj, die ondanks zich zelf niets dan plantenvoedsel gebruiken, zoo bijzonder zedelijk zijn? We hebben wel eens hooren beweren, dat die klasse van men- schen niet zoo erg uitmunten in onthouding. Doch de spiritualia, jenever en verdere soorten van volks kanker, koffie, de troost der bestjes, en tabak van het pruimpje van den zeebonk, den gouwenaar van den ouden man, de cigarette van de Spaansehe schoone, tot de geurige havana van den hoof- schen jonker toe die drie prikkelende en be dwelmende en vergiftige (toe maar middelen hebben met het vleesch al de zonden, totnutoe bedreven, alle oorlogen, tot heden gevoerd, op hunne rekening. En de wereld gaat zóó achteruit, zegt Dr. Doek. Oh allerwege ellende, beroerdheid, achteruitgang. We moeten terugkeeren tot de natuurlijke leefwijze en dan zal er een modelwereld zijn. Dan komen de bewoners van andere planeten eens kijken naar onzen bol den bol der bollen op welken alom vrede heerscht en waar onzo||Hjkheid slechts bij overlevering bekend is; waar dSShenschen met elkander in eendracht en vriendschap leven en minstens 120 oud worden kortom: een eeuwige, gepaste vreugde Badinage a, part! alle gekheid op een stokje. De toon dor brochure is te ernstig en te over tuigend om er meê te spotten. Volgens den schrij ver zijn er drie soorten van vegetariërs. Primo: De gemoeds-vegetariers die voornamelijk het ge bruik van vleesch vermijden uit afschuw voor het dooden van dieren. Die soort komt ons de eenvoudigste en rede lijkste voorwant werkelijkde afschuwelijke manierwaarop enkele slagers de beesten be handelen, zou een gevoelig hart ertoe brengen om zich ter wille van de dieren van vleesch te onthouden. Doch langzamerhand zijn behalve bij de Israëlieten de meest barbaarsche wijzen van slachten door eenvoudiger, sneller doodende middelen vervangen. We zullen daarover niet De verkiezing in het hoofdkiesdistrict Arnhem, ter vervanging van den heer O. Van Rees al» lid der Tweede Kamer, zal plaats hebben op Dinsdag 8 April en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 22 April e. k. De ultramontaansche kiesvereeniging Noord-Brabant" heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer, ter vervanging van wylen den heer Van Zinnicq Bergmann, gekozen den heer mr. J. G. De Bruijn, te 's-Hage. Aan het plan, dat H. M de Koningin in April den eersten steen zon leggen van het Rijksmuseum te Amsterdam, zal volgens het Hbl. geen gevolg worden gegeven. In de kweekschool voor zeevaart te Lei den zal op Maandag 31 dezer, 's morgens 10 uur, eene keuring plaats hebben van jongens, die eene verbintenis in 's Rjjks zeedienst wen schen aan te gaan. Is een inzender in het Haarlemtch Dag blad goed ingelicht, dan hebben wy binnen kort aan Faassen, die in zyn Ledige Wieg en Annemie de eigenaardigheden in zeden, ge woonten en kleederdrachteu van Hindeloopen en Zeeland op de planken heeft gebracht, een dergelyke schets van de toestanden op Marken of Ürk te wachten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den Commissaris des Konings in Noord- Brabant gemachtigd aan belanghebbenden, in die provincie of over de grenzen van Neder land woonachtig, vergunning te veileenen tot invoer van schapen nit Duilschland. Zoolang echter de invoer van schapen uit Duitschland in Belgie verboden is, zullen vol doende waarborgen worden gevorderd, dat de uit Duitschland ingevoerde schapen niet naar Belgie worden uitgevoerd; kunnen deze waar borgen niet gegeven worden, dan moet de vergunning tot invoer worden geweigerd. verder uitweiden, alleen maar aanstippen dat bij de applieatie van Bruno's slachtmasker een tjjd van 4 seconden noodig is, om een springlevenden stier morsdood te zien neervallen. Weldra zal de tijd aanbreken,- dat men geen stad of dorp kan aantreffen zonder abattoir en zonder flinke bepa lingen en wetten op het slachten. Er zal dan geen sprake meer zijn van «heldere kindergezichtjes bij de slachtplaatsen" en van «hemeltergende mar telingen het vee aangedaan." Seeundo: De verstands-vegetariërs, die daarom deze leefwijze volgen, omdat zij daardoor hopen gezond te worden of te blijven. Dit zal nu bewezen moeten worden. Tertiode principiëele vegetariërs bij wie de bovengenoemde gronden vereenigd zijn. Tot slot van zijne boeiende lezing geeft dr. Doek een menu voor den vegetarier. Graham-brood spreekt uit Gré êm voegt de vertaler er voor de duidelijkheid bij melk, boonen en vruchten zijn de voornaamste bestanddeelen van de maal tijden der anti-vleeschgezinden. Hij geeft ons ook nog de plaatsen op in Europa, waar men hotels vindt voor vegetariërs, waar men dus in plaats van de bloedige (sickeuken een huisaltaar aantreft. Beali possidentestot nutoe zijn er slechts drie plaatsen, die op het bezit van dergelijke logementen kunnen bogen. Ze zijn de wereldsteden Londen, Weenen en Berlijn. Wij voegen er nu bij dat ook in ons eiland, bij den bakker Stamperius te Wilhelmina- dorp, het zoo versterkende Graham-brood te verkrij gen is. Ieder neme er een proefje van! Tot slot be velen wij ieder het besproken boekje ter lezing aan; de vertaling is keurig en stipt en voor een ieder te begrijpen. Dezelfde overtuiging, die uit den slotzin spreekt, i3 op iedere bladzijde te vinden «Ook onze zaak die van het vegetarianisme zal slechts langzaam voortgang hebben, maar zij draagt het kenmerk der waarheid aan het voor hoofd en berust op een vasten grondeeuwen zal zij misschien noodig hebben om bij het volk ingang te vinden, maar heeft zij eenmaal ingang gevonden, zij zal voor steeds meerderen worden, wat zij reeds voor velen is en geweest is, een bron van Gezondheid, Welvaart, Geluk De tijd zal het leeren I O Zalig zijn de bezitters.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1