1879. N°. 26. Zaterdag 1 Maail Heropening der Bewaarklasse. Toelating van Leerlingen. Heropening der School van de 2e klasse. POSTERIJEN. Eenige regeeringsontwerpen in het kort beschouwd. OFFICIEELS MEDEDEELDE*. GOES, 28 Februari 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURAN Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst,.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1S regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contaDt betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEENER en HAASEN8TEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de be. waarklasse der school 1ste klasse (onderwijzeres Mej. A. M. Hartman! die, uithoofde van het heerschen der mazelen, tijdelijk gesloten is geweest, op a. s. Maandag 3 Maart weder zal heropend worden. Goes, den 26 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat, in afwachting van de uitvoering eener ontworpen voorziening in het be. •taande gebrek aan plaats in de school 2de klasse, de gewone toelating van nieuwe leerlingen met 1 Maart a. s. GEEN PLAATS ZAL HEBBENen dat die voor de school der lste klasse, alsmede de bewaar-, naai- en breischoolop grond der nog heerschcnde mazelen, tot nadere kennisgeving wordt uitgesteld. Goes, den 26 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WEHTOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de school der 2e klasse (aan de Vlasmarkt, hoofdonderwijzer A. Van Schelven), die om het heerschen der mazelen gedurende eenigen tijd is gesloten geweest, op Maandag 3 Maart a. s. weder zal worden heropend. Goes, den 28 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de maanden October, November en De cember 1878. Verzonden geweest naar Belgie. 1. Th. De Brand, Brussel. Engeland. Van het hulpkantoor te Hansweert: 1. Miss. A. Thompson, Durham. Frankrijk. 1. Atterk, Parijs 2. Ed. Sandoz Fils, Parijs. Van het hulpkantoor te Hansweert: 3. C. J. Van Sluijs, Parijs. Zwitserland. 1. Mej. H. R. D. Van der Meij, Brunnen. ii. (Slot.) Verder valt nog omtrent het wetsontwerp tot hereiening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen te vermelden, dat het een algemeene schaal voor de schatting bevat, geldig voor het gebeele rijk. Uit die schaal, beginnende met 25 cent per hectare en boven de f 20 opklim mende met veelvouden van vijf, kunnen voor elke kadastrale gemeente zooveel cijfers worden getrok ken als met de eigendommen in elke localiteit is overeen te brengen. Hierdoor wordt gelijkmatigheid in de schatting ten zeerste bevorderd, daar eigendommen van ge lijke waarde, al liggen zij ook in verschillende localiteiten, op hetzelfde cijfer van belastbare op brengst worden gebracht. Uit deze algemeene schaal nu worden cijfers getrokken tot vaststelling van een schaal van schatting of tarief, waarbij de schattingscommissie in de eerste plaats te bepalen heeft in hoeveel soorten de eigendommen eener kadastrale gemeente naar hunne pachtwaarde opgemaakt zooals wij in het vorig gedeelte van ons artikel hebben aan gegeven zullen worden verdeeld. Die tarieven worden door eene hoofdcommissie, samengesteld uit leden, door Gedeputeerde Staten aan te wijzen, zoo noodig herzien en daarna ge arresteerd. Van die tarieven wordt kennis gegeven aan de grondeigenaarsen zij worden voor een ieder op het gemeentehuis ter inzage gelegd. Be zwaren kunnen bij de commissie worden ingele verd, die het werk liei-ziet. In de tweede plaats wordt elk eigendom volgens aard, vruchtbaarheid en ligging zonder de huur waarde in een der klassen van het vastgestelde tarief gerangschikt, bij vergelijking met de reeds geschatte eigendommen. Ook daartegen kunnen bezwaarschriften worden ingeleverd, die kosteloos worden behandeld ter wijl ieder, die dan nog niet tevreden is met de uitspraak der commissie, hersehatting kan vragen op kosten van ongelijk. Dit is het voornaamste uit het bewuste ontwerp. Of deze herzieningwanneer zij geschied iszal worden gevolgd door eene verhooging der grond belasting, vraagt wellicht menigeen met angst? De Minister is zoo voorzichtig daaromtrent zich niet uit te laten; alleen zegt hij ons eene nieuwe regeling dier belasting toe, waaromtrent hij niets zeker zeggen kan, zoolang betrouwbare gegevens omtrent de belastbare opbrengst ontbreken. Wij prijzen die voorzichtigheid. Wie weet, of een toezeggen van eene eventueele verhooging dei- grondbelasting niet voor sommige leden der ver tegenwoordiging een bezwaar zou kunnen wezen om de herziening toe te staan! De Minister heeft echter in dezen nog meer toe gezegd dan zijn voorganger, die zeker nog angst- valliger was, met het oog op die mogelijkheid van in de eerste toekomst een goed werk tegen te houden door zich te veel in het verschiet te verdiepen. De andere ontwerpen, waarop wij even willen wijzen, zijn; het ontwerp tot heffing eener belasting op het kapitaal in portefeuille en een tot heffing eener belasting op de goederen in de doode hand. Van beide gaven wij in ons nommer van 13 Februari een kort resumé. Bij die effectenbelasting wordt bepaald, dat onder effecten worden verstaanbewijzen van aandeel in geldleeningen, geldbeleggingen of renten ten laste van den Staat of van vreemde mogendheden, staten of vorstenvan provinciën, steden, gemeenten, dijk- of polderbesturen, bewijzen van aandeel in zedelijke lichamen, corporatiën, gestichten, genoot schappen, banken, reederijen, maatschappijen en vennootschappen of ondernemingen, wier kapitaal door aandeelen wordt vertegenwoordigd, onver schillig onder welke benaming deze bewijzen of aandeelen mochten zijn uitgegeven. Van de wer kelijke waarde daarvan wordt voorgesteld éen per mille te heffen. Hypothecaire inschrijvingen vallen echter buiten de bepalingen dezer wet. De bepaling der belastbare waarde van deze effecten geschiedt naar beuvsnoteering van den laatsten werkdag der maand Februari. Schul den, zelfs die waarvoor de effecten zijn verbon den, worden van hunne waarde niet afgetrokken. De aangifte geschiedt onder aanbod van eede, en het college van zetters is, zoowel als de con troleur, bevoegd, eiken aangever in den loop van het dienstjaar tot het beëedigen zijner aangifte schriftelijk op te roepen. Opzettelijk verzuimof onwil om de aangifte te doen, worden, evenals het opzettelijk verzuim om, opgeroepen, den eed af te leggen, gestraft met een geldboete van tienmaal het bedrag dei- belasting. Een groote macht zal zich zeker verzetten tegen de heffing van zulk eene belasting. En toch is zij in onze oogen de redelijkste. De Minister beroept zich erop, dat in Italië, Frankrijk, Beieren, Saksen, Wurtemburg, Baden, in het kanton Genève en eenige staten van Amerika die belasting reeds be staat, terwijl zij in Engeland, Pruisen en Oostenrijk tevens een deel der inkomstenbelasting uitmaakt. In Frankrijk werd zij in 1871 ingevoerd als mid del, om de hooge oorlogsschatting te delgen. Dat er in ons land ruimschoots gebruik wordt gemaakt van het middel om door zijn kapitaal in effecten te beleggen, zich eenig inkomen te verzekeren, is genoeg bekend. Dat dit vaak geschiedt ten nadeele van Neder- landsche industriëele ondernemingen, waarvoor men eerder in het buitenland dan hier de beurzen ge opend vindt, heeft de ondervinding helaas zoo ruimschoots bewezen, en bewijst dit nog dagelijks zoozeer, dat het hier slechts behoeft herinnerd te worden om te doen gevoelen, hoe onbillijk het heeten mag dergelijke slapende kapitalen, waarvan men na advies van een effectenhandelaar door niets te doen rente trekt, onbelast te laten, terwijl iedere industrie, elke nijverheid, die strekt om de algemeene welvaart te bevorderen, gebukt gaat onder hooge lasten. De onverantwoorde lijke lichtzinnigheid, die er geheerscht heelt en nog heerscht bij het koopen van buitenlandsche waarden, zal wellicht ook door zulk eene belas ting kunnen getemperd worden. Het derde ontwerp tot heffing eener belasting op goederen in de doode hand, d. w. z. op goe deren die niet van eigenaar veranderen en niet aan enkelen behooren, maar aan lichamen, aan maatschappijen, aan velen, wien het inkomen van zulk een lichaam ten goede komt, voegt geheel bij dat op het kapitaal in portefeuille. De Minis ter zegt in zijn ontwerp,,de doode hand erft, maar laat niet na, wordt begiftigd, maar geeft niet terug, koopt, maar vervreemdt niet weder." En is 't niet voor een Minister, die middelen moet verzinnen om de schatkist te stijven, om te ijzen, als hij bedenkt, dat van de bezittingen, die onder deze categorie vallen, nooit successierecht wordt betaald Is dit bovendien niet eene bevoorrechting, welke aan zulke bezittingen te beurt valt? Daarom stelt de Minister voor le doen beta len van vast goed jaarlijks 0,40, van roerend kapitaal 0,25 van elke honderd gulden der wer kelijke waarde. Alleen van effecten en schuldvorderingen wordt dit recht gevorderdandere roerende zaken komen niet in aanmerking. Voor enkele instellingen, die wij vroeger reeds aangaven, heeft de Minister vrijstelling van dat recht voorgesteld. Of het gewenscht is die vrij stelling zoo uit te breiden, betwijfelen wij zeer. Hoe meer men die uitbreidt, hoe wijder men de deur tot ontduiking openzet. Bovendien, nu reeds vraagt men ook diezelfde vrijstelling voor instel lingen van particuliere armenzorg. De regenten van het hervormde weeshuis te 's-Hage hebben een adres in dien geest ingediend. Maar wordt daaraan voldaan, men zij dan verzekerd, dat die armenzorg schrikbarende proportiën zal aannemen. Hoezeer de regeering ook tracht te waken tegen ontduiking, op dat punt is waakzaamheid niet genoeg aan te bevelen. De leden der Kamers dienen ook voorzichtig te wezen, want wij zijn nog niet zoo zeker dat beide ontwerpen wet zullen worden, wanneer men niet op zijn hoede is voor overrompeling. De conservatief-aristrocaten houden liever zich vast aan de indirecte belastingen en accijnsen, wijl die het meest niet op hen maar op de schouders der middelklassen drukken de clericalen zijn bevreesd voor hunne kerkelijke bezittingen, terwijl er wellicht nog een categorie tegenstanders te brengen zou zijn onder het vaandel: eigenbelang. Is nu de macht, die den Minister steunt, tegen die drie machten opgewassen Wij willen het hopen en gelooven het, mits men zich spiegele aan de verrassing, waarvan Donderdag het ontwerp-Kappeyne op de hooger- onderwijswet de dupe is geworden. Dan alleen kan er een groote stap gedaan worden op den weg van de zoo noodige hervorming onzer belas tingen. Benoemd tot maj.-kwartierm., bij den staf der inf.. de kapt kwartierm J. M. Janssen, van genoemden staf, werkzaam bij het Dep. van Oorlog, bij welt Dep. hij ook in zijn nieuwen rang zal werkzaam blijven. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der ge. meenten Hoogblobland. Hoornaar en Noordeloos W. Lots)), secretaris der gemeente Nieuwerkerk aan den IJsel, Yerseke. Eenige ingezetenen onzer ge meente hadden het plan opgevat otn eene spaarbank op te richten en daartoe een regle ment samengesteld. Zij hebben dit vervolgens aan den Minister ter goedkeuring gezonden, met verzoek om rechtspersoonlijkheid, doch Z. Ex. heeft in het reglement termen gevon den om dit verzoek te weigeren. Of de zaak opnieuw zal aangevat worden is nog onzeker, maar het zou zeer te betreu ren zjjii, indien eene zoo nuttige inrichting in de geboorte moest tenietgaan. De welva rende toestand der gemeente in aanmesking genomen, zouden de oprichters waarscbjjnljjk voldoening van hun werk hebben. WeineMinge. Tengevolge het overladen van den heer M N. De Broekert, genees- en verloskundige dezer gemeente, is in diens plaats tijdelijk benoemd de heer II. fC. Persant Snoep te Kapelle. Alhier breiden de mazelen zich meer en meer uit, doch tot heden niet epidemisch. De Minister van Oorlog heeft de begroo ting voor de verbouwing van de disciplinaire kazerne te Vlissingen goedgekeurdde werk zaamheden zijn reeds aangevangen. Voor de verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Sluis zijn uitgebracht 448 stemmen, waaronder 7 in blanco; volstrekte meerderheid alzoo 221. Verkozen werd uiet 306 stemmen dn h er li. G. Ham- niacher Jr., notaris te Groede, zoon van wjjlen den heer H. G. Hammacher Sr., terwijl de hoe ren Sanders, burgemeester van Heille, 61 en F. J. Jfenncquin, kantonrechter te Oost- burg, 63 stemmen verkregen. Bij de te Bergen-op-Zoom gehouden ver kiezing van een lid der Prov. Staten van Noord-Brabant zjjn uitgebracht 959 stem men, blanco 11. Gekozen werd de heer mr. H. P. MAAS, met 764 stemmen. De heer C. A. Daverveldt verkreeg 165 stemmen. Z. K. H. Prins Frederik viert heden zijn 82sten verjaardag. Naar het Vaderland verneemt, heeft niet alleen H. M. de Koningin, maar hebben al de leden van het Vorstelijk Huis een bewjjs van deelneming gegeven aan de familie Van Bosse. Men meldt uit het district Dordrecht, dat de heer Gevers Deynoot bjj de aanstaande verkiezing voor leden van de Tweede Kamer niet weder in aanmerking wenscht te komen. De Minister van financiën hseft aan de onderscheidene provinciale inspecteurs der di recte belastingen enz. bjj resolutie van den 8 dezer no. 40 verzocht, de ontvangers der directe belastingen in hunne inspectie aan te bevelen om geen bevel tot iulegering ter in vordering van 's-Rijks directe belastingen uit te vaardigen dan na zich vooraf overtuigd te hebben, dat de belastingschuldige voldoende gegoed is om den garnisaire van het noodige te voorzien. Bjj aanbieding van een onbepaald bedrag aan centen in zakken behoeven de betaalmees ters deze niet over te nemen dan nadat zij door den aanbieder zijn voorgeteld, tenzij iedere zak voorzien zij van een door den betrokken rekenplichtige gewaarmerkt verzegeld étiquet, aanwijzende het bedrag van den inhoud. Het eventueel ontbrekende van het aangegeven be drag moet verhaald werden op den rekenplich tige, door wien de storting geschied is. Te 's-Hage heeft zich een commissie ge vormd om voor U7. J. Van Zeggelen een zicht baar herinneringsteeken te doen verrijzen. Zij wenscht. te trachten de daartoe benoodigde gelden bijeen te krjjgen door bijdragen van vijf en twintig cents. Ter verwezenlijking van dit plan roept de commissie de medewerking in van allen, die kunst en nijverheid liefheb ben, niet het minst van de werklieden en in het bjjzonder van hen die, evenals de overle dene, zich aan de typographic wijden. De commissie zou gaarne voor 1 April die bijdragen ontvangen aan het adres van een der navolgende heeren, allen te 's-Hage: A. L. II. Ising, onder-voorzitter van het letterkundig genootschap Oefening kweekt kennis"; J. Margadant, penningmeester van alsbovenJ. Strang, voorzitter der letterlie vende vereeuiging »Nieuwland"; J. J. Estor voorzitter der letterlievende vereeniging Joost van den Vondel' D. A. C. A rtz, voorzitter

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1