L879. N°. 25. Donderdag 27 Februari. 66ste Jaargang. POSTERIJEN. Eenige regeeringsontwerpen in het kort beschouwd. OFFICIEELE MËDEDEGLHVGEN. GOES, 26 Februari 1879. GOESCHE l>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartel, zoo binnen als bniten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst... Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. buitenland zijn: A. STEINER en HAASEN8TEIN VOGLER, te Hamburg. i„ jiJ v; '.1 het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Januari 1879. I. M. Brouwer, Arnhem. 2. Diena Mol, Bor- telen. 3. Mullenberg, Endhoven. 4. Ph. Van Perl- stein, Nijmegen. 5. Wed. V. d. Pol, Ooezand. 6. T. B. Schipper Van de hulpkantoren Camperland. 7. Arie ImanseHaarlemmermeer. 's-Heerenhoek. 8. Wed. H. Van Elwe, Amsterdam. Kapelde. 9. C. F. Burgerhoud van Waarde, Amsterdam. 10. Mej. A. Leij, Delft. 11. M. De Jonge, Bent. Krabbendijke. 12. Wed. MarentiMiddelburg. Wolf aartsdijk. 13. A. Jausse Middelburg. I. De Tweede Kamer vond bij hare terugkomst ruimschoots werk, en als wilde de rsgeering bewijzen, dat de noodlottige slagen, die zij on dervindt, hare krachten niet verlammen, maar integendeel de werkzaamheid der overige leden van het kabinet prikkelen, spoedig was het nog een zeer gewichtig ontwerp, dat den kamerleden kwam verwelkomen. Het zoo belangrijke ontwerp tot invoering van een nieuw wetboek van strafrecht heeft de Kamer bereikt. Omvangrjjker arbeid heeft er in geruimen tjjd het ministerie van justitie niet verlaten, en uit gebreider werk züllen de leden.wel evenmin heb ben gehad. Maar tegelijkertijd is van den Minister van wa terstaat, handel en nijverheid in het verschiet komen opdagen wat in ons vorig nommer werd mede gedeeld een Wetsontwerp tot invoering van post spaarbanken, waarnaar zoovelen reeds reikhalzend uitzagen. Eigenaardige combinatie. Aan de eene zijde eene poging om de lang noodzakelijke hervorming te brengen in ons straf wezen, aan den anderen kant een streven om de zuinigheid, de spaarzaamheid aan te moedigen, en hierdoor ook te helpen wanbedrijven of mis daden te voorkomen. En slaan wjj dan den blik op hetgeen de Minister van financiën de Kamer heeft aangeboden, hoe zijn belastingplannen ge tuigen van een ernstig streven om onzen financi- eelen toestand flink te regelen, dan kunnen wij niet anders dan met ingenomenheid gewagen van de werkzaamheid van dit kabinet. En al mogen wij met sommigen onze teleur stelling over de oplossing van enkele quaestiën niet verhelen; al moeten wij toestemmen, dat wij enkele zaken wel eens gaarne anders hadden ge- wenscht, tegenover dat enkele staat zooveel goeds, dat wjj waarlijk veel reden vinden om het kabinet- Kappeijne dankbaar te wezen. En dan voegt het zijn aanhangers, den belij ders der liberale beginselenom het te steunen in zijn pogen op den goeden weg, dien het inslaat. De naderende verkiezingen moeten daarvan getui genis afleggen. De moeielijkste en ondankbaarste taak rust voor zeker wel op de schouders van den man dei- schatkist. Hij toch vervult wel de meest ondank bare rol in het gansche kabinet. Waar hij trachten wil den financiëelen toestand te verbeteren, moet hjj een greep doen in de financiën der bewoners van het land, en dat juist maakt hem impopulair. Men schrikt bij het hooren zelfs van eene nieuwe belasting; de angst slaat menigeen om het lijf wanneer hem het gevaar dreigt van iets meer aan stad of land te moeten betalen. Daarom getuigt het temeer van de energie eens ministers, wanneer bij, zonder zich voor die impopulariteit bevreesd ta toonen, recht op zijn doel afgaat. En die eer moeten wij den heer Gleichman ge ven met deu lof tevens, dat hij naar billjjkheid streeft. Zijne successie-belasting in de rechte lijn bewees dit reeds, en zijne latere ontwerpen: de belasting op het kapitaal in portefeuille en op de goederen in de doode hand, dragen daarvan nog meer de sporen. Of nu in de toekomst van hem verwacht zal kunnen worden, wat een zjjner voorgangers de pas overleden Minister Van Bosse niet heeft kunnen gedaan krijgen eene inkomstenbelasting weten wij niet. Wanneer men kennis neemt van de belangrijke studie daarover van den heer Mees te Rotterdam, dan zou men wellicht met ons kunnen wenschen dat zulk eene belasting niet werde in het leven geroepen, maar eerder een verteringsbelasting wen- schelijk achten. Zulk eene is gemakkelijker te controleeren en zjj sluit zich nu gereedelijk bij de successiebelasting aan. Wat men toch overspaart valt later in de termen om door het successie recht te worden getroffen, nu daaraan zulk eene uitbreiding is gegeven. Doch voorloopig staan wij even stil bjj hetgeen de Minister ons reeds heeft geschonken. Het meest gevorderde is op dit oogenblik het wetsontwerp tot herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen. Dit is reeds behandeld in de afdeelingen en de Minister heeft op het voorloopig verslag geruimen tijd geleden reeds geantwoord. Weldra zal dat ontwerp voor openbare behan deling gereed wezen. Er is dan ook over die quaestie veel gesproken, veel beraadslaagd in comité. Erfstuk van zijn voor ganger den heer Van der Heimheeft de heer Uleichman het aanvaard, zeker in de vaste over tuiging, dat de billijkheid vooral die herziening noodig maakt op grond van deoverwegingndat de gelijkmatigheid in de opbrengst der ongebouwde eigendommen, door de schatting bij de oprichting van het kadaster verkregen, in het sedert verloopen tijdvak van een halve eeuw veelal verdwenen is; dat bovendien voor de ongebouwde eigendommen nog steeds de provinciale quota's beslaan, die reeds, wat de gebouwde eigendommen betreft, krachtens de nieuwe wetgeving vervangen zijn door een vast percentagecijfer, geldig voor het geheele Rijk; dat eindelijk de nieuwe schatting noodig is, opdat de grondbelasting van alle eigendommen worde ge heven naar hun belastbare opbrengst van den tegen- woordigen tijd en volgens een maatstaf, die ver bindend is voor de onderscheidene provinciën van het Rijk." Sommige leden der Kamer achtten eerst reor ganisatie van het kadaster noodig, maar terecht bestreedt de Minister die meening. Hoe lang toch zou het moeten duren vóór het personeel van het kadaster dan voldoende altijd naar de meening der eischers zou wezen? Zeker geruimen tijd en de onzuivere, onbillijke toestand, hier boven zoo duidelijk omschreven, zou middelerwijl voortduren. Ook langs andere zijwegen wilden sommige leden den Minister voeren, doch dit is nog niet mogen gelukken, en wij ho pen, dat de meei derheid der Kamer met den Mi nister zal meegaan, om alvast tot deze noodzakelijke herziening mee te werken. Als hoofdbeginsel van het ontwerp geldtdat de belastbare opbrengst bepaald wordt naar den toestand, waarin de gronden zieb bij de herziening bevinden, en als grondslag der schatting beveelt de Minister de jaarlijksche zuivere pacht-of huur waarde aan, waaronder verstaan worde de prijs, die gemiddeld over de laatste, aan de herziening voorafgaande vjjf jaren, onder gewone omstandig heden van pachter of huurder kan worden bedon gen, zonder hem daarbij bijzondere laston op te leggen. De belastbare opbrengst wordt voor de eigendommen bepaaldzooals zij kadastraal zijn ingedeeld. De belastbare waarde der eigendommen wordt echter verminderd met de waterschapslasten voor- zoover die werkelijk tot onderhoud van dijken wor den besteed. Op deze bepaling vooral mogen wij wel de aan dacht vestigen van onze omgeving. Het is van algemeene bekendheid, hoe vaak et- bezwaren worden geopperd tegen elke verhooging van djjkgeschot, zoowel van de zijde van hen, die daaraan bijdragen als van degenen, die zulk eene ver Volgens het laatste bericht heeft de meerderheid der commissie van rapporteurs geconcludeerd, dat de openbare beraadslaging over het wetsontwerp genoeg zaam is voorbereid. booging in het belang van het waterschap of den polder meenen te moeten opleggen. Het is dan ook reeds meer dan eenmaal gebleken, dat die misplaatste zuinigheid de nadeeligste ge volgen na zich sleept. Toestandendie waarlijk ernstige verbetering behoeven ter voorkoming van dijkbreuken en de daaraan verbonden nadeelen, worden slechts bestendigd om eenige guldens te besparen. De bewuste bepaling nu kan gereedelijk aanlei ding geven tot het geheel in orde brengen van de oeververdediging, van welke onkosten men zijde lings vergoeding ontvangt door vermindering dei- belastbare opbrengst van de eigendommen. Beter gelegenheid voorzeker om daartoe te ge raken kan men niet bedenken, en daarom is het in het belang van Zeeland vooral, dat deze bepaling worde behouden, maar nog meer in datzelfde be lang dat de betrokken autoriteiten vóór hare in- werktreding de handen ineenslaan om verbetering te brengen in een toestand, die, wordt hij besten digd, onhoudbaar zal worden en later onnoemelijk grooter schade kan veroorzaken. De ervaring heeft in dezen te veel geleerd, dan dat wij hierop uitvoeriger zouden moeten wijzen. De Minister van koloniën maakt in de St.-Ct. bekend, dat het voornemen bestaat jaarlijks vier jon gelieden bij de kweekschool voor de zeevaart te Am sterdam te doen opleiden voor 3en stuurman bij de gouvernements-marine in Nederlandsch-Indië, op den voet, onder eenot der voordeelen en onder de verplich tingen, daarbij omschreven. Men zie verder de St. Ct. no. 45. Benoemd tot waarnemend Ingenienr- verificateur in de 10de divisiestandplaats Roermond, de heer W. F. Busing, landmeter le klasse van het kadaster alhier. 'a-Meer Arendslterke. Bij de Dins dag gehouden herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer B P. RE- MUN met 43 stemmen. Op den heer G. Ge- schiere waren 46 stemmen uitgebracht. Yeraeke. In de vorige week heeft de ont vanger der registratie en domeinen, zegel- en successierechten te Goes proces-verbaal opge maakt tegen den burgemeester, ambtenaar van den burgerleken stand alhier, wegens het ge bruiken van zegels van 25, in plaats van 50 cents. In hoever de trouwlustigen hierbjj voor- of nadeel hebben ondervonden, zal later moeten bljjken. De in het vorige jaar bepaalde gewone driejaarlijksche aftapping van het kanaal te Ter Neuzen gedurende zes weken, ter uitvoering van de gewone onderhoudswerken, alstoen uit gesteld tot dit jaar, zal alsnu wedeiom geen plaats hebben, en de vaart daardoor geen strem ming ondervinden. Te Retranchement is tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer Iz. Misseeuw Iz.' Dezer dagen hebben ook wij aan een ander blad het bericht ontleend dat aan den heer E. A. Rovers, ontvanger der registratie en domeinen te Sluis, door den Minister van Koloniën was aangeboden als inspecteur van financien naar Indië te gaan op een tracte- ment van 14000 'sjaars. De N Rott. Ct. verneemt thans, dat den heer Rovers dit aan bod niet gedaan is. Zaterdagmorgen overleed te Haarlem jhr. mr. G. L. Schorer, president der arr. rechtbank aldaar. Aan den Zierikz. N.-Bode ontleenen wjj het volgende omtrent den overledene De heer Schorer begon zjjn rechterlijke loopbaan als griffier van het kantongerecht te Heinkenszand, werd vervolgens benoemd tot lid der arrond.-rechtb. te Zierikzee, daarna tot raadsheer van het voormalig gerechtshof van Zeeland bij de opheffing vau dat gerechts hof werd hij benoemd in dezelfde betrekking by het gerechtshof te Amsterdam en eindeljjk tot pres. der arrond -rechtbank te Haarlem. //Gedurende de jaren 1871 1875 was hjj lid van den Zierikzeeschen Gemeenteraad, lid der PI. Schoolcommissie enz. en was bjj ieder te dier stede geacht en bemind om zjjne groote kennis, gepaard aan humaniteit. z/De magistratuur in het bjj zon der en de maatschappij in het algemeen verliest in jhr. Schorer een harer sieraden." Dat dit laatste werkeljjk het geval is, kan men ook opmaken nit de toespraken, die Maan dagmiddag toen op de begraafplaats onder Schooten de plechtige teraardebestelling plaats had van het stoffeljjk overschot werden ge- honden door de heeren Van Bemmelen, raads heer in het hof van NoordHolland, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, substituut-officier der arr.- rechtbank en dr. C. G. Von Reeken, wethonder van Haarlemwelke alle getuigden van het groote verlies dat magistratuur, maatschappij en familie moesten ondervinden. Deze toespra ken werden in hartelijke woorden beantwoord door den broeder des overledenen, jhr. Schorer, burgemeester van Middelburg. Een groot aantal autoriteitenzoowel burgerlijke als militaire waren bjj deze aandoenljjke plechtigheid te genwoordig. H. M. de Koningin heeft een zeer gevoel- vollen condoleantie-brief aan de familie Van Bosse geschreven. Door H. K. H. prinses Hendrik is aan het comité voor het nationaal huldebljjk be richt, dat zjj voor hare keuze eenigen tjjd ter overweging wenscht, doch overigens daarin het grootste belang blijft stellen. Maandag is de heer mr. F. J. E. Van Zinnicq Bergmann, sinds November 1866 lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict 's-Her- togenbosch, overleden. Zaterdag is te Utrecht eene bijeenkomst gehouden van de hoofdcommissie voor de vie ring van de Unie van Utrecht met de afge vaardigden der plaatselijke comités. Naar aan leiding van de betrekkeljjk geringe deelne ming voor het monument (slechts voor ƒ17,000 was ingeschreven) heeft de commissie voor het gedenkteeken zich ontbonden verklaard. De hoofdcommissie zal van den stand van zaken mededeeling doen aan Z. M. den Koning. STATKIS-ÖE1NER AAL. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag is ingekomen een voorstel van drie leden, tot wjjziging van het reglement van orde ter zake de behandeling vaa het welhoek van strafrecht. Op de vraag vau den heer Fransen van de Putte verzekerde de Min. vau Binnenl. Zaken, dat het voorstel tot interimaire voorziening in een Minister van Koloniën aan den Koning is onderwor pen. De geheele zitting werd verder gewjjd aan het algemeen debat over het ontwerp tot wjjziging van de wet op het hooger onder wijs. Daarbij verklaarde de Minister, dat eerst na 1883 een gymnasiaal eind examen kan worden gevorderd. Door den heer De Gasembroot is een amendement voorgesteld op het wetsontwerp, houdende nadere wij ziging der wet tot regeling der militaire pensioenen bij de zeemacht. Het strekt tot weglating der ver mindering van het pensioenbedrag na 5 jaren ver blijf in de tropen. De voorsteller heeft bij het indienen van zgu amendement de financiëcle gevolgen daarvan nagegaan. Daaruit blijkt, dat er over 20 jaren meer zou worden uitgegeven 68,984 of toeneming ge durende 20 jaren van 3350 per jaar. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Beroepen te Giessen-Nieuwkerk ds. A. 11. Over man, te Meeuwen. De Midd. Ct. meldt: Door mejuffrouw S. Fan Deventer, leerares in de Engelsche taal- en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes te Goes, is eervol ontslag gevraagd tegeu 1 Mei a. s. Tot hulponderwijzer te St.-Maartensdijk is be noemd de heer G. A. Van der Reest, van Oost-Souburg.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1