L879. Nü. 24 Dinsdag 25 Februari. 66sle Jaargang. Verkoop van oude goederen enz. MAZELEN. MILITIERAAD. TELEGRAAFKABELS PERSONEELE BELASTING. Vertrek der brievenmail naar öost-lndië. OFFICIEELS WEDEDEELÜVGEN. GOES, 24 Februari 1879. Mr. P. P. VAN BOSSE. Kunstniciiws. GOËSM i>e uitgave dezer CouraDt geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen alB buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke notnmers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES breDgen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag den 25 Februari 1879, des voormiddags te 10 uren, in het openbaar in de Kortekerkstraat vóór het stadhuis zullen verkocht worden: eenige voor de gemeente niet meer benoodlgde goederen, waarvan de opruiming noodzakelijk is tot erlanging van plaats in de voormalige hal. Goes, den 21 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAllER L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat de EERS1E ZIT TING van den MILITIERAAD voor deze gemeente zal gehouden worden op ZATERDAG DEN 15 MAART 1879, des morgens te 10 uren, in het gewoon lokaal in de Abdij te MIDDELBURG; dat die zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingen, -bij art. 55 en 50 der wet bedoeld, en alle overige lotelingen en dat IN PERSOON voor den militieraad in zijne eerste zitting moet verschijnende vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstelling verlangt wegens siekelijke gesteldheid ot gebreken, of gemi9 van de gevorderde lengte, en in zijne TWEEDE ZITTING hij, die voor een loteling als plaatsvervanger of als num mer ver wisselaar verlangt op te treden. Goes, den 22 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. IN DE ~W~ ester-Sohelde. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van schippers en wie dit verder mocht aangaan, dat in de Wester-Schelde tusschen Walsoorde en Waarde twee telegraafkabels zijn gezonken en op de beide oevers ingegraven ter plaatse, waar dit door waar schuwingsborden is aangeduid. En worden zij dringend uitgenoodigd het ankeren van schepen, ter plaatse waar die kabels gezonken zijn, te vermijden en iedere beschadiging van die kabels, op welke wijze ook, te voorkomen. Goes, den 22 Februari lts79. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het 3e suppletoir (half jaars) kohier no. 4 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1878—1879, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 24 Februari 1879 De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L.B. De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt, overeenkomstig art. 21 der wet van 4 Dec. 1872 (Stbl. no. 134) ter openbare kennis, dat in de week van 17 tot 22 Februari 1879 in deze gemeente EEN LIJDER aan mazelen is overleden. Goes, den 24 Februari 1879. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT KAMER, L. B. Via BRIND1SI, 27 Feb., 8,45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 1 Maart, 6.—'s avonds. Via NAPELS, 10 Maart, 6,— 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Op de in de Sta ais-Courant voorkomende staten van nalatenschappen, afkomstig van militairen en bur. gerlijke ambtenaren in Nederlandsch Indië, komt o. a. voor Adriaan Vereeke, geb. te Goes den 9 April 1842, den 26 April 1S62 uit Nederland vertrokken en den 14 October 1875 te Salatiga overleden, nalatende 6,50. O-indië. Verleend een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den opz. 2e kl. bij den waterstaat enz. J. Visser. Den kiezers te 's-Heer Arendskerke her inneren wg aan de herstemming, die Dinsdag moet plaats hebben ter verkiezing voor een lid van den raad. Yerseke. Uit deze gemeente is of zal weldra verzonden worden eene petitie van eenige ingezetenen aan Gedeputeerde Staten, houdende verzoek, om, bijaldien stukken onder hunne berusting mochten zpn betreffende het lager onderwijs alhier, deze zoo spoedig mogelijk te behandelen, opdat het stichten van eene tweede school, waaraan zoo groote behoefte bestaat, niet weder een geheel jaar verschoven worde. Tot commissaris in het polderbestuur van Walcheren is gekozen de heer P. Melis, te Se- rooskerke. Aanstaanden zomer zullen op Walcheren groote vereenigde manoeuvres plaats hebben, en, daar het noordwestelijk deel van dit eiland eene schoone gelegenheid aanbiedt om eene veronderstelde landing te beproeven of te ver ijdelen zalbjj het uitvoeren van dusdanige bewegingen, steeds de zeemacht, hetzij als aan valler of wel als medestander, optreden. Een en ander zal gepaard gaan met het bivak- keeren van troepen enz. H Op het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer wegeDS het overljjden van prins Hendrik heeft de Koning eeu gelijk antwoord gegeven als op dat der Tweede Kamer (zie ocs vorig no.) Teneinde de verhouding van het thans nog werkend reglement op de pensioenen en onderstandsgelden voor weduwen en weezen van overleden officieren van de landmacht meer in overeenstemming te brengen met de tegenwoor dige pensioenwet, is bij het Departement van Oorlog thans een herziening vsd dat reglement in werking, la het Hbl. wel ingelicht, dan zon deze Minister, met het oog op den zeer gunstigen fiuanciëelen toestand van het wedu wen- en weezenfonds, op onbekrompen wijze de zaak onderhanden genomen hebben. Naar het Dagbl. verneemt zou de tijdelijke waarneming van de vacante portefeuille van Koloniën zijn opgedragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Tevens wil men wetendat de heer mr. Levyssohn Norman, bekend door zijn conversie zending in Indië, in aanmerking komt voor de definitieve vervulling van den opengevallen ini- nisteriëelen zetel. De officieren der marine te Nieuwediep hebben besloten gelden bijeen te brengen met het doel in een der zalen van het Kon. In stituut der marine te Willemsoord een blijvend aandenken te plaatsen aan wjjlen Z. K. H. prins Hendrik. Ook de overige officieren van het korps zullen in de gelegenheid gesteld wor den aan deze hulde deel te nemen. Tot lid der commissie voor de voortzetting der driehoeksmeting in Nederland ten behoeve der Europeesehe graadmeting is o. a. benoemd de heer G. Van Diesen, hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg. Het tegenwoordig ministerie is waarlijk niet ge lukkig. Nauwelijks is de minister De Èoo gestor ven, of het ontvalt een zijner veteranen op parle mentair gebiedde minister van koloniën. Waar eerstgenoemde stierf, terwijl hij nog slechts de eerste schrede liad gezet op de ministeriëele loopbaan, daar heeft de laatste meer dan twaalf jaren van zijn leven aan het hoofd gestaan van een departement van algemeen bestuur. Zijne eerste verschijning achter de groene tafel verbaasde velen, daar men nog weinig of niets van hem had vernomen. Den 16en December 1809 werd hij te Amster dam geboren. Hij was dus ruim 69 jaren oud. Na in 1830 als vrijwilliger te zijn uitgetrokken, volbracht hij zijne studiën in de rechten en vestigde zich als advocaat in zijne geboorteplaats, waar hij benoemd werd tot secretaris der commissie voor de Rijnvaart. In die betrekking toonde hij zich ge heel op de hoogte van den handel, de tarieven en tractaten, en hierdoor werd de aandacht op hem gevestigd, toen er aan het ministerie van financiën een referendaris noodig was. Onder leiding van den minister Van Hall gaf hij zulke blijken van financiëel talent, dat hij den 3 Juni 1848 de plaats van den heer Van Hall innam men beweert op diens aanbeveling in het tijdelijk kabinet- De Kempenaer. Een maand later trad hij definitief als minister van financiën op en den 21 November 1848 in het ministerie Thorbecke. In April 1853 trad hijtengevolge der April beweging, af, om niet vóór 1858 en vervolgens in 1866, 1868 tot 1871 in de kabinetten- Van Tets, Fransen Van de Putte en Fock als minister van financiën op te treden. In 1871 1872 onder het derde ministerie Thorbecke aanvaardde hij de por tefeuille van koloniën, die hij ook in het ministerie Kappeyne in 1877 aannam en tot aan zijn dood behield. In de dagen, dat hij geen minister was, was hij lid der Kamer. Amsterdam, Rotterdam en andere districten vaardigden hem af. Veel deed hij tot hervorming van handel en scheepvaartwetgeving, en in het belang van den handel in het algemeen. In ons belastingstelsel bracht hij groote veranderingen. Hij schafte o. a. het dagbladzegel af. In 1872 werd hij tot minister van Staat benoemd. Daarbij was hij met vele Nederlandsche en vreemde grootkruizen en ridderteekens begiftigd. Oostenrijk zelf won zijn advies in over zijn finan- ciëelen toestand. Volgens het Vaderland gaf hij aan de Oostenrijksche regeering te kennen, dat er geene verbetering mogelijk was, zoolang adel en geestelijkheid niet meer werden belast Na dat advies sprongen de onderhandelingen over het deelnemen van Van Bosse in de verbetering der Oostenrijksche geldmiddelen af. Van Bosse was gematigd liberaal, een trouw dienaar van vaderland en koning en een ijverig minister. Heden werd zoo meldt men ons PER TE LEGRAAF met den meesten eenvoud, geheel overeenkomstig den aard en het karakter van den overledene, het stoffelijk overschot op Fik en Dui nen ter aarde besteld. De eenvoudige lijkstoet werd, behalve door de familieleden, alleen gevolgd door een vertegenwoordiger van prins Alexander, den adjudant Van Goens. Op het kerkhof was eene talrijke schare vereenigd. Alle ministers, vele vroegere ambtgenooten president en leden der Tweede Kamerleden van den Raad van State ambtenaren van het departement van Koloniën, de gewezen Gouverneur-Generaal van Indië, Loudon, en verscheidene oud-Indische hoofdambtenaren eene deputatie van de Indische instelling te Delft, de directeur en eenige ambtenaren der broodfabriek, waarvan de overledene oprichter was, voorts tal van vrienden en ook de Belgische gezant brachten door hunne tegenwoordigheid hulde aan de ver diensten des staatsmans. Door den minister-president Kappeijne werd eene kernachtige, onopgesmukte lijkrede uitge sproken. Hij herinnerde, hoe kort geleden een jeugdig ambtgenoot hier aan den schoot der aarde was toevertrouwd, met wien groote verwachtingen en de hoop des vadeilands ten grave daalden. Thans verkeerde men in andere stemming; thans was men niet onder den weemoedigen indruk van on vervulde verwachtingen. Van Bosse had zijn taak ten volle vervuld. Van 1848 af, toen de grond wetsherziening door hem mede was voorbereid en dat grootsche werk was opgebouwd en voltooid, had de overledene alle groote maatregelen helpen tot stand brengen, hetzij als minister hetzij als volksvertegenwoordigei-. Met ongeëvenaarde werk kracht en groote talenten begaafd, heeft hij tal- looze malen aan het hoofd van een departement gestaan. Vooral in alle geheimen der finaneiekunst was hij doorkneed en waar hij niet als minister optrad, was hij als kamerlid nuttig werkzaam. Zonder ijdele woordenpraal, wars van rethorische wendin gen, wist hij door zijn helderheid en eenvoud te overtuigen en vaak tegenstanders te winnen. Van Bosse was steeds een trouw vriend en zijn Hol- landsch karakter verloochende zich allerminst in den huiselijken kring. Als dergelijke woorden op zijn graf konden gesproken en door ieder beaamd worden, dan voorzeker kon van hem worden gezegd Hij is een edel mensch, een nuttig burger geweest." Twee lijkkransen werden op de lijkkist nederge- legd en toen deze in den grafkuil was nederge daald, dankte de zoon van den overledene voorde laatste eer, aan het dierbaar overschot zijns vaders bewezen. Woensdag 11. gaf de Rederijkerskamer Aurora van Goes eene tooneelvoorstelling te Breda. Dat die Kamer ook daar een zeer gunstigen indruk, heeft gemaakt, kan blijken uit de navolgende ver slagen door de in die stad verschijnende bladen over die opvoering geleverd. De Bredasche Courant schrijft o. a.«Met ge noegen kunnen wij instemmen met den lof, dien de Middelburgsche Courant onlangs der Rederijkers kamer uit Goes toezwaaide, want wie Woensdag avond de voorstelling bijwoonde, zal evenals wij voldaan huiswaarts zijn gekeerd. „Vooral instemmende met het doel, dat genoemde Kamer voor oogen had, eene voorstelling te geven ten voordeele der afdeeling Breda van de dames- vereeniging Dorcas, had eene talrijke schare naai den Schouwburg gelokt, waar eerst het tooneel- spel Hamelin opgevoerd werd. Hoewel wjj meenen, dat voor een voldoend opvoeren van dit stuk meer dere krachten noodig zijn, dan genoemde Kamer bezit, zoo verheugt het ons toch te kunnen mede- deelen, dat wij over de opvoering zeer voldaan waren. Vooral verdient eene bijzondere vermelding de heer in de rol van Cantal, waarin hij bij menigeen de lachspieren wist in beweging te brengen. Verder was ook Marie, de vrouw van Hamelin, goed op hare plaats. „'s Konings jaardag, een gedicht van F. d. P., voorgedragen door Mej. viel algemeen in den smaak. Een daverend applaudissement viel haar ten deelwaarna het orkest het Wilhelmus van Nassauwen aanhief. „Ten slotte werden wij vergast op het te Ant werpen bekroonde blijspel van den heer Gerard Keller De dochter van den barbier, dat met een gemak en eene vlugheid door allen werd uitge voerd. Indien wij de aardige en knappe Lize een compliment maken over haar heerlijke voordracht en vrijheid op 't tooneel, zoo sluiten wij hierbij niet uit den barbier Van Desem, die zoowel in de rol van barbier, als van aanplakker en bidder, het publiek aangenaam stemde. „Allen keerden dan ook zeer voldaan huiswaarts." De Nieuwe Bredasche en Oosterhoutsche Cou rant noemt het eeist een verblijdend verschjjnsel, dat de Rederijkerskamers van haar leven doen blijken en ook van de zijde van het publiek meer en meer belangstelling ondervinden. Zij vervolgt dan „Van deze welverdiende belangstelling in de kunst gaf ons beschaafd publiek Woensdagavond weder een blijk bij de optreding alhier der Rede rijkerskamer Aurora" van Goes, onder de zinspreuk: nFlk naar zijn krachten", een gezelschap dat zich door degeljjke oefening en zuivere voordracht in derdaad gunstig onderscheidt. „Voor een edel doel, eene opvoering ten voor deele der afdeeling Breda van de Uamesvereeniging nDorcas", overgekomen, verraste het ons met een programma, dat door zijne samenstelling reeds een genotrijken avond voorspelde. Aan deze verwach ting werd ruimschoots voldaan door Hamelin tooneelspel in drie bedrijven van Fmile Souveslre, waarin de titelrol goed werd vervuld, uitmuntend bijgestaan door die van Cantal, Lambert en de overige mannenrollen, terwijl het karakter van Marie en Louise door dames, naar wij vernemen leden der Kamer, met gevoel en nuanceering werd voorgesteld. Dit gezelschap bezit alzoo een voor recht, waardoor een groote moeielijkheid in de theaterstudie wordt overwonnen. „Na de pauze werd door een dezer dam9s een voor deze gelegenheid vervaardigd gedicht: 'sKonings jaardag, gedeclameerd, waarin na de droevige her innering van het onherstelbaar verlies van ons Vorstenhuis door het overlijden van den dierbaren prins Hendrik, bij de gedachte aan het licht en donker des levens, warme hulde aan Z. M. onzen geëerbiedigden Koning en Deszelfs doorluchtige Gade in de toekomst werd toegebracht, bevestigd door daverende toejuichingen en het aangeheven Wien Neerland's bloed WilhelmusVoor deze voordracht prijkte het tooneel in een fraaie deco ratie, waarbij de buste van Z. M., hoewel wat spaar zaam verlicht, de illusie verhoogde. „Het slotnommer: De dochter van den barbier, oorspronkelijk blijspel in éen bedrijf van Gerard Keller (bekroond bij den wedstrijd, uitgeschreven door het Gemeentebestuur ran Antwerpen), waarin

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1