1879. N". 22. Donderdag 20 Februari. HERBESTEDING. Ie iu m MINISTERIE VAN BINNENL&NDSGHE ZAKEN. GOES, 19 Februari 1879. RECHTZAKEN. Kunstnieaws. BDITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommert 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1S regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechte tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 28 Februari 1879, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, aoor een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Bouwkundige voor de onderwijsgebouwen, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Mid delburg, worden herbesteed Het onderhouden van en het doen van her stellingen en vernieuwingen aan de Rijks- Kweekschool te Middelbwg, gedurende het jaar 1879. Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens art. 13 van het bestek, met dien verstande, dat in art. 10, 12, in plaats van „1 October 1879'' worde felezen „1 November 1879", en in plaats van „van af Januari 1879" worde gelezen „van den dag van de goedkeuring der herbesteding af." De kosten der aanbesteding komen ten laste van dan aannemer. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's.Gravenhageen door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op Zaterdag 22 Februari, des namiddags te 3 uren, wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Bouwkundige voornoemd. VGbavenhags, 14 Februari 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HÜBRECHT. Door eigen onderzoek is ons gebleken dat het bewuste contract, in zake een plaats vervanger voor den zoon van den landbouwer J. F. te Colijnsplaat, waarvan in ons vorig nommer onder de laatste en telegraphische be richten melding is gemaakt, niet is gesloten door C. Quadekker te Goes. Zaterdagavond heeft de Kiesvereeniging h Burgerplicht" te Bergen-op-Zoom zich, vol gens het Nieuws- en Advertentieblad van Ber- gen-op-Zoom, voorwaardelijk ontbonden, om vervolgens in vergadering met de toegetreden leden tot de Centrale Liberale Kiesvereeniging" in het hoofdkiesdistrict Goes, te overwegen, om onder de oude benaming Burgerplicht" een vereeniging te vormen, eensdeels gewjjd aan de belangen van het hoofddistrict Goes, anderdeels aan die der provincie en der ge meente. Hiertoe werd besloten, onder bepaling even wel, dat er drie soorten van leden zullen zjjn, noodzakelijk omdat de vereeniging iseen afdeeling van de C. L. K. te Goes en door de daaruit volgende indeeling leden kunnen toetreden, die niet in de termen vallen van zich te mogen mengen in verkiezingen voor de Proo. Staten of den Gemeenteraad. De contributie voor het vereenigd lidmaat schap is gesteld op 3door deze organisatie is men bjj eventueele verkiezingen voor elk onderdeel en daaruit voortvloeiende onkosten van andere betalingen ontheven. Door de définitieve opheffing der voormalige Kiesvereeniging, een gevolg van de aanneming van het concept-reglement voor de thans ge constitueerde, was de vernieuwing van een bestuur noodzakelijk en zjjn als leden daarvan benoemd de hh. De Roock, Bogaert, Van AmmersJust de la Paisières en Bottemanne. middelburg. De afdeeling Middelburg van de schippers vereeniging >Schuttevaêr" is uit hare asch herrezen. Niet minder dan tach tig schippers en belangstellenden in de schip- perjj zjjn tot het lidmaatschap der afdeeling toegetreden. Dinsdagavond had de eerste, vrjj druk bezochte vergadering plaats, die geleid werd door den heer mr. G. N. De Stoppelaer. Toen de keuze van een bestuur aau de orde was, werd genoemde heer met algemeene stem men op een na tot voorzitter gekozen, wel een bewijs dat zijne bemoeiingen op prjjs wor den gesteld. Hij verklaarde zich tot aller ge noegen bereid de betrekking althans gedurende een paar jareu waar te nemen. Met hem wer den voorts, evenzeer met groote meerderheid van stemmen, in het bestuur benoemd de hee- ren Isaac Dliont en H. J. Domenie, de eerste als secretaris, de laatste als penningmeester. Ook deze heeren laten zich de benoeming wel gevallen. Verschillende punten in het belang der schip- perjj werden reeds ter sprake gebracht, die tot een nader onderzoek aanleiding zullen geven. Aan het einde der bijeenkomst werd bjj acclamatie besloten om den heeren H. J. Dron- kers en J. Van Meerendonk, die eerelid waren van de vroeger hier bestaan hebbende afdee ling, ook het eerelidmaalschap der nieuwe af deeling aan te bieden. Naar men verneemt, komt tegen 1 Maart a. s. de betrekking van adjuoct-cipier of schrjj- ver in het huis van arrest alhier vacant, door het bedanken voor die betrekking van den heer P. IJ. J. Vermeulen, gemeente-ambtenaar alhier. De heer II. Schreuderopzichter bjj den Waterstaat te Hooru, is met 1 Maart op ver zoek verplaatst naar Weesp. Door den Minister van koloniën is ook aan den heer A. Rovers ontvanger te Sluis, aangeboden om als inspecteur van financiën, op een jaarwedde van 14,000 'b jaarsnaar Indië verplaatst te worden. Z. M. de Koning zal morgen de Com- missiën uit de Eerste en Tweede Kamer ont vangen, die belast zjjn met de aanbieding van de adressen van rouwbeklag met het overlijden van prins Hendrik. Van het nationaal huldebljjk, H. M. de Koningin aan te bieden en bestaande uit een riviere (halssnoer) broche van diamanten, style neo-grecquezjjn bjj de heeren Alexandre fy Co., te Amsterdam, photographieën gemaakt. De rivière bestaat uit 34 brillanten, waarvan enkele van buitengewone afmeting. De hee ren Gebr. Van Praagbyoutiers te Amster dam, hebben de edelsteenen gerangschikt en gezet, evenals zjj de broche kenrig rau vorm hebben geteekend en bewerkt. Dit kunst werk is streng van stjjlhoofdzakelijk door den omvang der steenen, waarvan de middenste buitengewoon groot en van zeer zuiveren vorm is. Boven deze middensteen is een ornament, waarin die steen gedeeltelijk is gevat en waar aan de speld van de broche is bevestigd. Om den middensteen bevinden zich 12 brillanten, die met dat middenpnnt éen geheel vormen. Drie hangers met pendeloques (langwerpige steenen) sieren dit kostbare kleinoodeener vorstin waardig. In het geheel bevinden zich in de broche naar schatting 180 kleine en groote brillanten. Van officiëele zijde wordt thans aan het U. D. gemeld, dat door de hoofdcommissie tot viering van de Unie van Utrecht op Zater dag 22 Februari e. k. te Utrecht in het Ge bouw voor kunsten en wetenschappen eene vergadering zal worden gehouden, waarin o. a. zal worden gehandeld over de uitvoering van het plan tot feesteljjke herdenking en monu mentale vereeuwiging dezer voor het vaderland zoo gewichtige gebeurtenis. De koninkljjke goedkeuring is verleend aan de statuten van de Amsterdamsche Stoom vaart-Vereeniging, zoodat het uitzicht is ge opend, dat spoedig een geregelde dienst tot het vervoeren van vee en goederen tusschen Amsterdam en Londen via IJmniden tot stand zal komen. &o 3 .s a -g a 5 1 o m 3 4 5 6 7 S 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 4g 50 51 52 53 Namen der Lotelingen. Reclames. Franciscus Josepbus Baarends. Pieter Elsman. Anthonie De Witte. Marinus Van Ast. Johannes Reraijn. Adrianus Mattbijus Sampon. Adrianus Albertus Van Agten. Andries Dodmond. Johannes Bak. Jan Willem Le Clercq. Marinus Van Lujjk. Jan Groenendijk. Pieter Adriaan Kakebeeke. Marinus Staf. Jacobus Balje. Jan Marcus Catharinus Ver mande. Willem Albert De Laat de Kanter. Adriaan Oele. Cornelis Harinck, Willem Leendert Clement. Paulus De Dreu. Jan Frank. Jacobus Delney. Samuel Hartog. Willem Brouwer. Cornelis Geensen. Pieter Boer. Leendert Gerardus Krol van der Hoek. Jan Jacobs. Johannes Laurentius Verdujjn. Johannes Gelok. Anton Adrianus Meijers. Adriaan Reijerse. Leendert Adriaau Lankester. Adriaan De Nooijer. Franciscus Adriaan Clement. Anthonie Eliza Janssen. Dignus Cornelis Keetlaar. Cornelis Bal. Adriaan Van Hoorn. Adriaan Tavenier. Adrianus Hendrikus Schrjjver. Jan Cornelis De Buck. Jacobus Den Boer. Willem Van Hoven. Johannes De Dreu. Marinus Reijerse. Bastiaan Pieter De Munck. Abraham Adriaan Foudraine. Jan Den Hollander. Barnardus Kornelis Feijt. Cornelis Komijn. Jacob Korstanje. Geene. Broederdienst, Broederdienst. Geene. Gebreken. Broederdienst. Broederdienst. Gebreken. Broederdienst. Broederdienst. Geene. Gebreken. Gebreken. Te klein. Broederdienst. In dienst. Broederdienst. Geene. Broederdienst. Broederdienst. Gebreken. Geene. Broederdienst. Eenige zoon. Geene. Te klein. Broederdienst. In dienst. Gebreken. Broederdienst. Geene. In dienst. Te klein. Broederdienst. Broederdienst. Gebreken. Gebreken. Geene. Geene. Broederdienst. Geene. Geene. Geene. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Geene. Gebreken. Geene. Gebreken. Broederdienst. Gebreken. STATKN-GEN EKAAL. TWEEDE KAMER. In de Dinsdagnamiddag te 3 uren geopende zitting zijn de nieuw gekozen leden, de heeren Van Asch van Wijck en Lieftinck, beëedigd en toegelaten. Onder anderen is ingekomen een wets ontwerp tot het nemen van buitengewone maat regelen tot afwending van besmettelijke ziekten en wering barer uitbreiding en gevolgen. Tegen Vrij dag a. s. te 11 uren is de motie van den heer Van Kerkwijkter zake het waarborgkapitaal der Munstersche Spoorwegmaatschappij, aan de orde gesteld. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. De hulponderwijzer H. Schuil, te Nyverdal, heeft de benoeming tot hoofdonderwijzer aan de Chr. Ger. school te Oud-Vossemeer aangenomen. Aan de H. Burgerschool te Breda zal bjj ge noegzame deelneming met de maand April e. k. een kostelooze cursus geopend worden in de hulpweten schappen van landiiouw, tuinbouw en veeteelt. Benoemd tot leeraar in de Staatswetenschappen aan de H. B. School te Leiden mr. C. Krom. De doodstraf, waartoe E. M., de moordenaar van Houttier en zijne huishoudster op de Blauwe hof - tsedeonder IJzendijke, veroordeeld was, is in le venslangen dwangarbeid veranderd. LANDBOUW VEETEELT. Indien men tegen bet eiode van Maart of in het begin van April pitten van appelen en peren zaait, moet men ze eerst te weeken leggen in water, ver mengd met een handvol keukenzout. Na verloop van een paar dagen, wanneer de pitten genoeg gezwollen zijn, giet men het zoute water af, spreidt de pitten uit op een houten vloer of op een zeil, en laat ze zooveel opdrogen, dat men ze behoorlijk kan uitstrooien. Daarop zaait men ze terstond als gewoonlijk. Men beweert, dat de aldus behandelde pitten niet door muizen worden aangetast en doorgaans reeds in 't begin van Mei weelderig ontkiemen. Gelyk behoort te geschieden met alle zaadbedden, moeten ze bij droge weersgesteldheid dagelijks worden begoten't is een hoofd vereisebte, dat nochtans slechts al te dik wijls verzuimd wordt. Sempervirens Aangenaam was de indruk, waaronder wij Dins dagavond het concert vaD de zang vereeniging ver lieten. De keuze van het programma was, wat een voud betreft, gelijk aan de vorige uitvoering. Bijna alle nummers waren oude bekenden daarom vooral had dit concert veel aantrekkelijks. Zonder vreemde hulp of inroeping van specialiteiten werd deze tweede winteropvoering volbracht, en tot het einde toe met onverdeelde belangstelling gevolgd. Helaas! het audi torium was gering wanneer de medewerkende leden de tribune betreden hadden, bood de zaal iets on gezelligs aan door de vele opene plaatsen veroorzaakt. Les absents ont tort. Mogelijk ook deed de epidemi sche ziekte velen te huis blyven, of waren enkelen nog niet uitgerust van de tochtjes naar de Markt te Middelburg; of heeft Driessens ook schuld aan de afwezigheid van sommigen Verdiepen wij ons niet verder in gissingen, maar keer^n wij tot het concert terug. De totaal-indruk we zeiden het reeds was aangenaam eenvoud, dat kenmerk van 't ware, had ook by de keuze der stukken gepredomineerd litflyk waren de vrouwenkooren, die de lente loftoe- zongen en het bekende Heimfshrt ten gehoore brach ten zuiver en krachtig waren de manneukooren als ze het Waliesgruss of het aangrijpend lieve liedje, waarin ons verteld wordt dat de wereld toch zoo schoon is, zongen. De keuze der gemengde kooren was ook gelukkig het Schicksalslied vooral verwietf onze sympathie, 't Is dan ook treffend zoo schoon als de muziek de woorden van Ilölderlin's gedicht weê'geeftliet begin zoo zacht en mectleepend, het slot zoo forsch en krachtig. Aangenaam was de af wisseling, die de vroolijke quatre-maios ons aanbood; keurig werd deze Italiaansche liefdesnovelle teo uitvoer gebrachtkeurig als altijd, zoodat we ook nu weder vol bewondering onzen dank brengen aan haar, die, geholpen door den heer Samans, ons zulke prettige oogeublikken bezorgde. Geooemde heer vergastte ons nog op een „Scherzo'- van Chopinwaarmede by zyn, bij out reeds gevestigden roem, handhaafde. Met een blyden terugblik kan de zangvereeniging op dit concert terugzien, want 't eenvoudige paarde zich aaa 't lifflyke. We hopen haar spoedig weêr te hooreD. Oostenrijk heeft een nieuw of liever een gewijzigd miuisterie. De premier btremoyer heeft Dinsdag in het huis van afgevaardigden de samenstelling daarvan meegedeeld. Hij verklaarde tevens, dat de regeering zich tot taak heeft gesteld, met het oog op den afloopenden termijo van het huis van afgevaardigden, te zorgen, dat de parlementaire werkzaamheden onafgebroken en zonder storing weder op het huis kunnen overgaan. Op de regeering rust de plicht, nauwgezet, oupar- tydig en krachtig bestuur te voeren. De Minister legt nadruk op de afdoening van het budget eu der verdere vooretellen. Op den grondslag van hst Ber- Jynsche tractaat erkent de regeering haren plicht om, by uitvoering der op het Congres aanvaarde taak, de uiterste spaarzaamheid in acht te nemen en elk gevaar voor staatsrechtelijke verwikkelingen te ontwijken. Hierbij dus weêr de gewone schoone beloften bij het begiD. De delegaties zyn tegen den 27en bijeengeroepen. De fioanciëele toestand sluit met een tekort van 24 millioen. De toegezegde spaarzaamheid zal hoofdza kelijk betracht worden bj de bezeil ingskosteu van

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1