1879. N°. 21. Dinsdag 18 Februari. 's Konings Verjaardag. RUPSENNESTEN. Hoofdelijke Omslag. 31AZËLEN. Verlrek der brievenmail naar Oosl-ludië. 0FFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 17 Februari 1879. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nomruers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: A. STE1NER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoegfe men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopets en postdirecteuren. De BURGEMEESTER van GOES brengt, naar aan leiding van art. 22 der Verordening op het Brandwezen in deze gemeente, ter openbare kennis: dat het in den avond van Woensdag den 19 dezer, hij gelegenheid van 's Konings jaardag, geoorloofd is VOETZOEKERS en ander klein VUUR WERK af te steken, doch uitsluitend op de Groote Markt, de Vlas- markt, de Beestenmarkt en de Groote Kade; en dat het verboden blijft dit elders te doen, zoo mede het schieten met KANONNETJES, SNAPHA NEN, PISTOLEN, DONDERBUSSEN en ander GE WEER, op straffen, bij gemelde verordening bedreigd. Goes, den 15 Februaii 1879. De Burgemeester voornoemd, 3. G. DE WITT HAMER, L. B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter kennis van eigenaars, pachters, huurders, of gebruikers van erven in deze gemeente, dat zij voor DEN ACHT EN TWINTIGSTEN FE BRUARI a. s. de boomen en gewassen, op die erven staande, ieder voor zoover zij die zeiven beheeren, van rupsen en rupsennesten moeten zuiveren of «loen zuiveren, op straffe van een tot tien gulden, en dat die rupsen en rupsennesten onmiddellijk moeten worden verbrand op verbeurte van gelijke boete. Goes, den 15 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1878 door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 14 Februari 1879 no. 41, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitge reikt is, zoodat ieder aangeslagene verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 17 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt, overeenkomstig art. 21 der wet van 4 Dcc. 1872 (Stbl. no. 134) ter openbare kennis, dat in de week van 10 tot 15 Februari 1879 in deze gemeente VIJF LIJDERS aan mazelen zijn overleden. Goes, den 17 Februari 1879. De Burgemeester voornoemd, J. DE WITT HAMER, L. B. Via MARSEILLE, 20 Feb., 8.45 's morgens. Via BRINDISI, 27 Feb., 8,45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 1 Maart, 6.— 's avonds. Via NAPELS, 10 Maart, 6,'s avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouvv, Banka en Palembang niet aan. De personen, die verzocht hebben als klerk bij de Rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aange. schreven om zich, voor het vergelijkend onderzoek aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, no 22, te 's-Gravenhage, op 6 Maart aanst., des voormiddags te negen uren. Uit het Nieuwsblad van den Boekhandel vernemen wij eene tijding, waarin zeker in onze omgeving ook wel eenig belang zal wor den gesteld. Zij betreft de verloting ten be hoeve der vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. De heer J. G. Broese, boekhandelaar te Utrecht, schijnt met den ver koop der loten belast te wezen, en zoodoende een deel der exploitatie op zich te hebben genomen. Bp zijne kennisgeving aan zijne vakge- nooten voegt hjj deze meaedeeling j. De prijzen der verloting bestaan uit een groot getal voorwerpen van kunst en smaak, waaronder een geschenk van Z. K. II. Prins Alexander." Hoe aangenaam ons en zeker velen met ons die tijding zal wezen, bevreemdt het ons ten hoogste dat zij uit Utrecht tot ons moet komen. De zonderlinge geheimzinnigheid, die het comité steeds omgeeft, schijnt ook hier bij zijn invloed te hebben doen gelden. Geen enkele Zeeuwsche of andere courant maar juist alleen genoemd Nieuwsblad voor een bepaald vak maakt melding van eene gift, die toch, om de zaak zelve, niet van belang is ontbloot. Zonderling voorzeker Den kiezers te Colijnsplaat herinneren wij aan de herstemming voor een lid van den raad, die Woensdag moet plaats hebben. Schore. Zaterdag was het de dag, waarop voor 25 jaren de heer D. P. Dominicus, bur gemeester van Krniningen, tot secretaris van öchore en Vlake benoemd werd. Door de in gezetenen geacht en bemindwas het geen wonder, dat reed3 tijdig de nationale driekleur uit veler woning wapperde. Harteljjk was dan ook de ontvangsttoen genoemde heer des avonds eene daartoe opzettelijke raadsvergade ring bezochtwaarin de waardeering zijner ambtsvervulling tevens stoffelijk bljjken zou. Zeer zeker was dan ook de burgemeester van Schore, de heer H. Van Koeveringede tolk van allen, toen hij den jubilaris namens de gemeente onder eene hartelijke toespraak een keurig bewerkten zilveren inktoesiel ter band stelde, als blijk van achting en ook van waar deering zijner verdiensten. Men bleef nog lan gen tijd daarna gezellig bijeen. Vrijdag had te 's-Gravenpolder eene voor- loopige bijeenkomst plaats tot het oprichten van eene afdeelingWestelijk gedeelte van Znid-Beveland der //Centrale liberale kiesver- eeniging in bet hoofdkiesdistrict Goes." Aan de heeren mr. C. Van Citters, B. A. Overman en C. Reijers werd opgedragen over 14 dagen in eene hernieuwde vergadering een huishou delijk reglement voor te stellenom daarna over te gaan tot de benoeming van een defi nitief bestuur. Het Zuiden meent te weten, dat de heer Saaymans Vader ditmaal zijn mandaat als lid der Tweede Kamer, wegens hoogen leeftijd, niet wenscht vernieuwd te zien. De onbezoldigde rijksveldwachter L. C. Straub, te Heinkenszand, is aangesteld tot rijks veldwachter, opziener der jacht en visscherij, standplaats Zierikzee. Cats. Vrijdagavond herdacht men alhier het lOjarig bestaan der arbeidersvereniging, die ook kan geacht worden een spaarkas te zijn. Deze vereeniging heeft tot doel door wekelijksche bijdragen van 10 cent, welke eerst om de 4 jaren desverkiezende worden terugbetaald, aankoopen te doen van brandstoffen en andere zaken, die a contant aan leden en niet- leden worden afgeleverd. Het getal leden, waar toe een 70tal arbeiders- en arbeiders weduwen, een 30tal kinderen en nog eenige personen uit den middelstand behooren, bedraagt thans Uit het verslag van den secretaris is ge bleken, dat gedurende de 10 jaren van het bestaan der vereeniging eene uitgaaf heeft plaats gehad van 33,215,17 tegen eene ontvangst van f 35,153,51 en alzoo hare winst heeft bedragen f 1,837,94; dat van de oprichting nog als bestuursleden werkzaam zijn M. Rottier V. d. Brink, J. Sanders en J. Sturm Jz. en deze voor de vereeniging steeds gratis tot haren bloei hebben medegewerkt. Na de voorlezing van het verslag en afdoening van eenige andere zaken plaatsten zich ongeveer een 70tal der meerderjarige leden aan een welvoorzienendisch, waarbij het aan niets ontbrak. Menig goed woord werd na afloop van den maaltijd ge sproken en menige voordracht, in ernst en luim, o. a. door de arbeiders P. v. d. Maas, An. Korteknie en Joh. De Wilde ten beste gege ven, veraangenaam do het gezellig samenzijn. Uit Groede meldt men, dat ter vervan ging van wijlen den heer Hammachêr tot can- didaat voor de Provinciale Staten van Zeeland is gesteld de heer Hammachêr, zoon van den overledene en notaris aldaar. Provinciaal blad no. 24 bevat het regle ment voor het waterschap De Valkenissegeul," zooals het 7 November 1878 door Provin ciale Staten is vastgesteld. Art. 1 bepaalt dat de Krabbendijke-, Mon niken-, Maags-, Oost-, Maire-, Stroodorpe-, Valkenisse- en Emmanuelpolders een water schap vormeD, voorzooveel hunne gemeenschap pelijke uitwatering betreft. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, is bij den Raad van State een wetsontwerp ingekomen tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie en van het wetboek van strafvor dering. De strekking van het wetsontwerp is deze, dat de gerechtshoven zullen worden uitsluitend hoven van appèl. De crimineele zaken zullen voortaan behandeld worden, als de correctioneele, bij de rechtbanken, zonder verplichte instructie enz. In alle'zaken kan de beklaagde rauwelijks gedagvaard worden hij heeft echter het recht, tegen die dagvaar ding in verzet te komen en óf de raadka mer der rechtbank beslist dan, dat de zaak moet worden geïnstrueerd, óf zij verwjjst de zaak rechtstreeks naar de zitting. Daar de hoven aldus geen werk genoeg zul len hebben, zouden er nog twee of meer kun nen worden afgeschaft Daarenboven zou men langs dezen weg de invoering van het nieuwe wetboek van straf recht gemakkelijk willen maken. Het bestuur van het pensioenverbond heeft een adres ingediend aan Z. M. den Ko ning, opdat reeds nu tot eene herziening der pensioenwetgeving voor de burgerlijke ambte naren en het bepalen van een pensioenfonds voor hunne weduwen en weezen moge worden overgegaan. Een afdruk van het adres is toegezonden aan al de Ministers, alle leden der Kamers van de Staten-Generaalvan den Raad van State en alle autoriteiten, die bevordelijk kun nen zijn aan het streven van het pensioen- verbond, dat alle sympathie verdient, als men in aanmerking neemt, dat ongeveer 13000 we duwen en weezen van burgerlijke ambtenaren onverzorgd zijn. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben f 200 geschonken ten behoeve van de scholen der Ned. Herv. gemeente te 's Hage. Eveneens heeft de Koning aan het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden weder f 200 gegeven. Uit de residentie deelt men aan het N. v. d. D. van goederhand mede, dat mevrouw de Priuses weduwe Hendrik het verlangen heeft te kennen gegeven, dat de fonteinen van het huldeblijk op Soestdjjk niet zouden worden uitgevoerd. De N. Rott. Ct. ontving gisteren uit 's-Hage het bericht van het overlijden van deö bekenden vaderlandschen dichter en letter kundige W. J. Van Zeggelen, een tijding, die zeker door zeer velen in Nederland met leed wezen zal worden vernomen. De eerste vrouwelijke ambtenaar bij de posteryen en telegraphie in ons land, is be noemd aan het post- en telegraafkantoor te Franeker. Zij heet mej. A. W. Doorenbos. Te Utrecht is tot gemeente-dokter be noemd de heer D. Koert, arts. De Tijd heeft tot heden 21,045,81 aan giften voor den Paus opgehaald. SCHEEP VA ARTBERIC HTEN. Hansweert. Na door flinke en doeltref fende maatregelen van kapitein en equipage schip eu machine zooveel mogelijk in zeewaar- digen staat te hebben gebrachtvertrok de „Batavier I", kapitein M. A. V. d. Horst, Donderdagnamiddag onder eigen stoom van hier naar de werf te Vlissingen, binnendoor via Veere. Volgens ontvangen bericht is het stoom schip aldaar Vrjjdagnamiddag goed en wel aan gekomen. Dit feit verdient daarom vermelding, doordien het pleit voor de ferme zeemanschap des kapiteins. Zijne stoutmoedige en lang niet gemakkelijke onderneming om het hem toever trouwde stoomschip krank naar ziel en lichaam als het was zonder hulp van sleep- booten naar Vlissingen te brengen, mocht dan ook met een schitterend succes bekroond worden. Bjj het inloopen dezer haven geraakte Zondagmiddag op den oostberm vast het te St. Maartensdijk tehuis behoorende zeilschip Het Vertrouwen", schipper A. Van IJsseldijk, komende van België eu bestemd naar Yerseke, met eene lading dakpannen het kwam echter des avonds weder vlot, zonder schade te hebben geleden, en zette de reis voort. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Wemeldinoe. Ds. C.J. L. Ruisch Van Dugleren, pred. te Rjjnsburg, heeft het beroep naar deze ge meente aangenomen. Tot voorbereiding van de regeling, bedoeld in art. 26 al. 2 der wet op het lager onderwijs, heeft de Minister van binnenlandsche zaken de volgende algemeene beginselen ontworpen en aan het oordeel van Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën onderworpen Ue gemeentescholen, waaraan openbaar lager on derwijs gegeven wordt, worden voor elke provincie door den Koning, Gedeputeerde Staten gehoord, ge rangschikt in eene der zes navolgende klassen. De eerste klasse omvat alle scholen, waar de jaarwedde het minimum van 700 niet te boven gaatde tweede klasse die, waar dat minimum 800, de derde, vierde, vijfdeen zesde klasse, waar het 900, 1000, 1200 en ƒ1400 bedraagt. Bij de rangschikking wordt acht geslagen oplo. de plaatselijke omstandigheden 2o. den aard van het onderwijs en dj leervakken, en 3o. het getal der school gaande kinderen en de talrijkheid der klassen. Het minimum der vaste jaarwedden van de hulp onderwijzers met hootdakte, krachtens art. 24 der wet aan de schoot verbonden, is voor de scholen der twee eerste klassen 600, voor die der derde en vierde ƒ700 en ƒ800, voor die der vjjfde ca zesde klassen 1D00. Dat van de andere hulponderwijzers bedraagt van 400 tot 600, van de tweede klasse af met verhoogiGg van ƒ50 voor driejarigen en van ƒ100 voor vyfjarigen diensttijd; terwijl zij, die den hoofd onderwijzersrang bezitten, 100 daarenboven zullen genieten. LANDBOUW VEETEELT. Westelijk deel van Zuid-Beveland. De land- bonw-werkzaamheden beginnen reeds weer aantevangen met het zaaien of zetten van paardenboonen. De wintervruehten, als koolzaad, tarwe en rogge, schijnen weinig te weten van de geheerscht hebbende vorst, die de verschillende landerijen ia ruime mate geschikt beeft gemaakt voor een gewenschten groei, het onkruid of opslag tegengegaan en vele vijanden van deD land bouw (de slakken) onschadelijk zal hebben gemaakt. De landbouwers zullen w«l reeds beginnen te ver langen naar droog weder en vooral degenen, die in het afgeloopen najaar door de vele regens fcuune taak niet hebben kunnen voltooien. Langzamerhand wor den de suikerpeencontracten gesloten ook door de verwachting, dat de prgs waarschijnlijk tot het bedrag van verleden jaar zal verhoogeu. Het voorschotten- stelsel speelt vermoedelijk wel de hoofdrol. De prijzen der paarden zjjn laag in vergelijking van vroeger en in verhouding tot die van het rund vee. De publieke verkoopingen, die dit jaar algemeen talrijk zgn, zullen misschien iets anders leeren. Als een bewijs, dat de waarde der landerijen in de omstreken van Sneek sterk vermindert, meldt msn, dal een boerenplaats bg Ysbrechtum voor 42,000 minder is verkocht dan er vroeger voor werd betaald. Ten behoeve der Rgkslandbouwschool te Wa- geningen zullen stallen en bergplaatsen voor vee en werktuigen worden gemaakt naast die inrichting. Uit Drente wordt bericht, dat er in vrij hevige mate sterfte heerscht onder de bijen, zonder dat men met zekerheid de reden ervan weet op te geven.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1