1879. Nü. 20. Zaterdag 15 Februari. 0()su' Jaargang. 0FFIC1ËELE MEDEDEELINGEN. GOES, 14 Februari 1879. Overzicht van den stand der koersen. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst... Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijnA. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De Minister van financiën heeft bepaalddat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hunne meting voor het recht van patent in bet dienstjaar 1879/80, zal zijn de letter m, gotisch af gebeeld. De scheepsklerk D. G. Krol Van der Hoek is, met ingang van 1 Maart a. s., bevorderd tot off. van adm. 3e klasse. Z. M. heeft de benoeming van den heer D. Mulder, burgem. van Nisse, Ovezvnd en Driewegen, tot secr. van Driewegen, bekrachtigd. De Rijksmiddelen hebben over Januari jl. opge bracht f 5,921,073,14 tegen 1'424,9-19,36'/, in Januari 1878. Het Vu der raming bedraagt f 8,242,380,10. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zal, aanvangende 11 Maart a. s., te 91 uren 's morgens, zitting houden te Rotterdam, in het Yachtclubgebouw. Zij, die tot een dier examens wen- schen toegelaten te woiden, moeten hiervan vóór 4 Maart schriftelijk en vrachtvrij aan den voorzitter der Commissie, met overlegging van geboorte-akte en op gave der tegenwoordige woonplaats, kennis geven. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. Naar men verueemt, zal er aan de Sta- ten-Geueraal een wetsontwerp worden aange boden, om den Koning te machtigen, buiten gewone maatregelen voor te schrijven tot wering van de pest. Dezer dagen zijn dan ook reeds de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht in de aan de zee gelegen provinciën aan het dep. van binn. za ken met het hoofd van dat departement verga derd geweest, ter bespreking en vaststelling van die door de Regeering te nemen maatregelen. Naar de N. R. Ct. verneemt zal de som, die onlangs op de begrooting van binnenland- sche zaken is gebracht tot verhooging der jaar wedden van de leeraren by de Rijks hoogere burgerscholen, strekken tot verhooging van het salaris dier leeraren, welke het langst in die be trekking zijn werkzaam geweest. In den gsvel van het nieuw op te rich ten gebouw der kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal een borstbeeld worden geplaatst van wijlen Prins Hendrik, terwijl de inrichting zal worden herdoopt en den naam dragen van »Prins-Hendrik9chool." Het was Donderdag dertig jaren geleden dat mr. D. Van Eek voor de eerste maal in de Vereenigde Kamers der Staten-Generaal zitting nam; twee dagen later werd hij, nadat zijn geloofsbrieven in orde waren bevonden, als lid der Tweede Kamer toegelaten. Van alle zyden des lands vloeiden den jubilaris telegrammen, brieven en briefkaarten toe, om hem geluk te wenschen. Afgevaardigde eerst uit Sluis, daarna uit Middelburg, waren de felicitatiën vooral uit die districten het veel- vuldigst. In den vroegen morgen ontving hij een hoogst vleiend schijven van een commissie, die zich te Middelburg had gevormd en uit twintig leden bestaat, om een stoffeljjk bewijs ran aandenken te geven aan hem, die gedu rende een zoo lang tijdsverloop onafgebroken de belangen van land en volk zoo moedig en onbezweken had voorgestaan, den kloeken ver dediger der Zeeuwsche belangen". Daar het zilveren geschenk echter nog niet was afgewerkt, behield de Commissie zich voor hem dit op een lateren dag te komen aanbieden. Vele mede afgevaardigden, o. a. de heer Storm van 's-Gra- vesande, die ook reeds vóór 1848 in de Tweede Kamer zitting heeft, brachten hem een persoon lek bezoek of deden hem heilgroeten toekomen, terwgl dr. Wap hem in een zinrijk gedicht zgn hulde bracht. Als bewjjs der algemeene waardeering, waarin de heer Van Eek zich mag verheugen, mag strekken, dat hg ook onderscheiden brieven ontving van kiezers uit zgn district, die, ofschoon zg verklaarden steeds op den tegen-candidaat hun stem te hebben uitgebracht, toch gaarne van hun belangstel ling wilden doen blijken in een jubilé, dat gevierd wordt door een man, die altjjd eerljjk voer zgn overtuiging en voor zgn beginselen uitkwam en de belangen van zgn gewest met onvermoeiden ijver behartigde. Vad In de Louisa-Stichting te Vllagehet bekende gesticht voor opvoeding en onderwjjs van nagelaten kinderen van minvermogende vrij metselaren, zgn een paar gevallen van be smettelijke ziek'e voorgekomen, waardoor de behoefte is gebleken aan een afgezonderd ge bouw voor lijders aan zulke ziekten. Op de groote open ruimte achter het gesticht bestond gelegenheid zulk een gebouw, met afzonder lijken toegang, in te richten en daartoe zgn reeds bestek en teekening opgemaakt; de kosten zgn op ƒ5000 geraamd. Naar men verneemt, heeft het hoofd der Orde in Nederland, Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, weder een bljjk gegeven van zgn vorstelijke liefdadigheid, door de kosten geheel voor zijne rekening te nemen. Eenige voorstanders van het Chr. Nat. schoolonderwijs hebben het plan gevormd om te Utrecht een vereeniging op te richten, die zich ten doel stelt, om door het bewaren en verkoopen van scheurpapier die scholen te steunen. (N, R. Ct.) KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Benoemd tot kulponderwijseres te Delft mej. Z. C. Reijers, te Boxmeer. LANDBOUW VEETEELT. Wolf aartsdijk. De heer Hartman gemeente secretaris van Goe9, vervulde Woensdagnamiddag eene spreekbeurt bij de Landbouw-vereeniging alhier waartoe hij zich vrijwillig aangeboden bad. Voor eene vrjj talrijke vergadering deed hij eene zeer be langrijke voordracht over de zuivelbereiding, zooals die tegenwoordig voor gemeeuschappeljjke rekening en fabriekmatig, zoowel in naburige rijken als in Noord- Amerika, wordt uitgeoefend, en wees er op, hoe zulk9 in ons vaderland allengs zal moeten nagevolgd wor den, gelijk hiermede te Waddingsveen bereids eene proeve op kleine schaal genomen wordt, om dsn alouden roem onzer boter niet geheel en al te zien prijs gegeven. Met belangstelling werd de geëerde spreker aangehoord, zoodat hem algemeene toejuiching te beurt viel. Alzoo genoegelijk te zarnen zijnde, liet ZEd. zich gereedeljjk vinden, om nog een en andermaal eene korte bijdrage le leveren, min of meer op landbouw betrekking hebbendegelijk ook de secretaris der vereeniging aan zoodanig verlangen met eeue bijdrage gewillig voldeed. Namens de vereeniging had intusschen laatstgenoemde in den aanvang der bijeenkomst, met eene passende toespraak, aan het ltd De Free een eigenaardig geschenk aangeboden, als een blijk van erkentelijkheid voor de door hem zoo keurig uitgevoerde naamljjst der leden. Yerseke. Bij den landbouwer D. Van Stee is de schurftzrekte onder de schapen uitgebroken. Ten vervolge op het iu het overzicht van den stand der koersen meegedeelde omtrent het inteleveren der aandeelen Kieuw-Brest zjj nog berichtlo. dat aan de in te leveren aandeelen de dividend-coupon no. 7 zich moet bevinden 2o. de vroeger geannon ceerde dividend-coupons no. 2 per 1874 en no. 5 per 1877 slechts waarde hebben respectievelijk tot 1884 en 1887 3o. dat de dividend-coupons no. 3 per 1875 en no. 4 per 1876 tonder waarde zijn; 4o. dat de dividend coupon no. 6 per 1878 waarde heeft die later zal bekend gemaakt worden, welke dividend-coupon door de houders dus moet wordeD bewaard. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag 14 Februari) zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. M. B.te Kapelle, wegens overtreding der wet op den ijk der maten en gewichten, veroordeeld in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev.straf c.e. 2o. P. Ph., te 's-Heer Arendskerke, wegens 't niet beletten dat de hond, dien hij bjj zich had, wild drijft, veroordeeld in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev.straf c.e. 3o. J. S., le Aruemuiden, beklaagd van't jagen zonder akte of vergunning, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 4o. A. V., te Wi9sekerke, wegens 't jagen zonder akte of vergunuing, veroordeeld in twee boeten van elk 10, subs. 3 dagen gev.9tra( «oor elke boete c.e. 5o. S. B., te Cortgene, beklaagd van 't tweemaal jagen zonder akte of vergunning, van het eerste feit vrijgesproken, voor het tweede veroordeeld in twee boeten van f 20 elk, subs 7 dagen gev.straf voor iedere boete, c.e. 6o. S. A. en A. P., te Middelburg, wegen9 't jagen zonder vergunning veroordeeld ieder in eene boete vao f 10, su'os. 3 dagen gev.straf voor iedere boete, c.e. 7o. P. S., te Goes, wegens 't jagen zonder akte of vergunning, veroordeeld ia twee boeten van elk 40, subs. 7 dagen gev.straf voor iedere boete, c.e. (recidive.) 8o. M. De D., te Goes, wegens 't jagen zonder akte of vergunning, veroordeeld in twee boeten van elk 40, sub». 7 dagen ger.straf voor iedere boete, c.e. (recidive.) Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de beden (Vrijdag 14 Februari) gehouden zit ting, zijn de volgeude voa niesen gewezen tegen lo. B. K., leurder te Wemeldinge, beschuldigd vau jachtovertreding en mondelinge bedreiging met voorwaarde. Hiervan vrijgesproken. 2o. a. J. K., 37 jr., landmansknecht, b. L. K., 28 jr., arbeider, beiden te Yerseke, beschuldigd van mishandeling, a. veroordeeld tot 8 dagen gev.straf, c.e. en b. vrijgesproken. 3o. J. Van 't W., 18 jr., dekker en mandenmaker te Ovezand, wegens rebellie enz. veroordeeld tot 3 dagen gev. straf en 10 boete, sub9. 1 dag gev. straf, c.e. 4o. a. J. Van 8., 23 j., en b. G. 8., 26 j., ar beiders te Cortgene, wegens onderlinge misbandeling veroordeeld a. tot 15 dagen gev.straf en twee geldboeten van 8 iederb. tot eene boete vsn 8, beiden c.e. 5o. P. VV. I)., 41 j., koopman te Middelburg, wegens bedelarij veroordeeld tot 7 dagen cell, gev.straf c.e. 6o. K. P., 23 j, vrouw van J. M.te Arue muiden, wegens bedelarij veroordeeld tot 7 dagen dagen cell. gev.9traf c.e. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage stond Donderdag terecht zekere K. S., koopman, wonende te Hansweart (gemeente Kruiniogen), beschuldigd van diefstal in een bewoond huis met behulpvvan bin- nenbraak en een valschen sleutel. Dea 5u Augustus jl, had de landbouwer Jacob Tierloos met zjjne ge- heele familie zijne woning verlaten, na die goed te hebben gesloten. Des avonds te zeven uur keerde hij terug op het bericht, dat bjj hem gestolen wa9. En dit bleek waar te zijn, want een oud kabinet en enkele kisten, o. a. op den zolder, waren opengebroken, en daaruit bleken een zilvereu horloge, een oud munt biljet en eeu aantal rijksdaalders ontvreemd te zgn. Het vermoeden viel spoedig op den beschuldigde, die dan ook bijna al het mogeljjke had gedaan om dit op zich te laden. Des namiddags nl. vod den diefstal had hij verschillende herbergen bezocht, waar bg met geld rammelde en zijn bo.-loge telkeus voor den dag haalde. Bovendien was hij een paar oude schulden gaan afbetalen, had hg zich per rijtuig zeer ver laten rijden om inkoopen te doen, en o. a., toen hij ergens over den aankoop van aardappelen onderhandelde, op de nadering van een rijksveld wachter zich ijlings uit de voeten gemaakt. Zoowel in de instructie als ter terechtzitting bleef K. S. zijne schuld ontkennen, hoewel 19 getuigen voor het Hof verschenen, om die aan te toonen, en enkelen hunner hem kort vóór den diefstal nabij de woning van Tierloos hadden gezien. Met het ver hoor dezer getuigen hield het Hof zich bet grootste deel van den dag bezig. Behalve het hierboven vermelde feit was aan K. 8. bjj de akte van beschuldiging nog ten laste ge legd, dat hg op 25 Juli ten laste van Fitter Klap, te Kruiningen, uit een kabinet in diens woning vgftig gulden had ontvreemd. Dit laatste feit was echter zoo weinig bewezen, dat de advocaat-generaal des wege zelfs de vrgspraak requireerde. Doch den dief- stai bij Jacob Tierloos bewezen achtende, requireerde Z.E G.A. te dier zake een tuchthuisstraf voor den tijd vsu zes jaren. De verdediger meende in al de aanwijzingen, op grond waarvan de veroordeeling des bescbuldigdeu werd geëischt, niets dan vermoedens te kunnen zien, wier juistheid onbewezen was. Bovendien had ook op een ander vermoeden gerust die, tot pleiters ver bazing, terstond in vrijheid was gesteld. De schuld niet wettig bewezen achtende, conclu deerde pleiter tot vrijspraak eu subsidiair tot opleg ging eerer correctioneele gevangenisstraf. De uitspraak is 'bepaald op Donderdag 20 Februari. {K. R. Ct.) In Baarsdorp (gemeente 's-Heer Abtskërke) komen de mazelen epidemisch voor. Maandag II. is aan den Schelde-djjk der ge meente Billand-Bath een flesch aangespoeld, waarin een adreskaart der Italiaansche restauratie van N Giamloni Co520, Clay-street, San Francisco (Californië). Op deze kaart staat met potlood bet volgende geschrevenLorento Mini si disbarca in Anvers M. Giarna 41 79. MCt.) Middelburg. Het cirque-Corfy was Donderdag avond schier propvol, voor een groot deel zeker te danken aan de bekendmaking, dat de beer Leonard Vermeulen, onze jeugdige stadgenoot, gehoor had ge geven aan de uituoodiging der directie, tot alle „koena rijders gericht, om de groote parfoce-jacbt, welke aan het einde der voorstelling gehouden werd, meds te makeD." Het is mij aangenaam te mogen melden, dat genoemde heer een schitterend succes heeft behaald en luide bijvalsbetuigingen verwerven mocht. Alle in den vorm van barrières, hekken, waterbekken enz. aangebrachte hindernissen, wist hg glansrijk te over winnen, even goed ah alle, ja misschien beter dan sommige der met hem werkende dames en heeren van het vak. De koene jongeling heeft den naam van goed te kunnen rijden, dien bjj reeds bezat, eer aangedaan en het bewgs geleverd, dat hij de lessen van zijn leer meester niet te vergeefs genoten heeft. Jammer was het dat andere jongelieden, wier naam als ruiter ook een goeden klank heeft, zich om redenen van zoogenaamd „fatsoen" van deelneming hebben laten terughouden. Te meer eer voor den eenige, die nevens den moed om eene proef zijner bekwaamheid af te leggen, tevens den moed bezat om mogelijke veroordeeliug niet te telleu. Een dienstmeid bij eene familie te Hasselt, daartoe door anderen aangezet, eischte verhooging van loon, met bedreiging dat zg bij weigering zou ver trekken. De eisch werd evenwel niet ingewilligd. Toen nu de familie Dinsdagnacht in ruste lag, werd de vrouw des huizes op eens verschrikt wakker door een knetterend geluid in de kamer. Bij onderzoek bleek er een test met vuur in 't vertrek te staan, waarop een handvol lucifers lagen te smeulen. Een gerucht iu den gang deed den heer de9 huizes daarop zijn onderzoek ook buiten de slaapkamer voortzetten. Hjj vond de meid in de keuken en ontdekte daar ook een emmer met brandende spaanders en lucifers bij een trap. De meid, gevraagd wat zij in den nacht opdeed, antwoordde dat een gerucht van menschelgke voetstappen in den gang haar uit 't bed had gejaagd. Haar beer was echter met deze verklaring niet te vreden en bracht het voorgevallene ter kennis van den Burgemeester. Onderwgl werd de dienstmeid ten gemeentehuize ontboden, doch was nergens te vinden. Na eenig zoeken vond men haar lijk in 'i Diep. Bevreesd voor ontdekking, had zg de banden aan zich zelve geslagen. Dezer dagen kon men in de bladen lezen, hoe de heer Hansen, professor in de biologie, in enkele groote steden séances gaf. Reeds te Amsterdam was het publiek hem niet zeer welwillend gezind geweest, doch bet Utrechtsche was hem bij de tweede séance, die hg aldaar Woensdag gaf, nog minder genegen. Spoedig bleek, dat dezelfde personen zich aan zjjn behandeling onderwierpen, met wie het de eerste maal gelukt washet vrij talrijke publiek kreeg ach terdocht en toen nu een der compères aan het pu bliek mededeelde, dat hij de vorige maal zich vrij willig, zonder eenigen invloed aan de behandeling had overgegeven, om zoodoende achter de waarheid te komen, werden de toeschouwers onrustig; men begon met geld te rammelen enz., zoodat ook spoe dig de laatste man, waarop Hansen zgn kunsten ver toonde en waarbij het alleen gelukte (een koffiehuis- bediende) het geraden achtre de zaal te verlaten. Thans gingen een aantal personen het looueel op en ver zochten door den heer Hansen gebiologeerd te wor den toevallig gelukte 't bg niemand en de biologist zette het door een achterdeur op een loopen. Een aautal toeschouwers volgden hem door de achterdeur naar zijn hotel, waar hg met gejoel ontvangen werd; daarom vond men het geraden den man geen onder komen te verschaffen. Toen ging het in optocht en onder geleide van twee politieagenten en een inspec teur naar het „Hötel des Pays-Bas", doch daar vond hij evenmin een wijkplaatsde politie bracht hem teu slotte in veiligheid aan het hoofdcommissariaat van politie. Een welwillend burger uam hem daarna voorloopig op, en de professor vertrok dien nacht

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1