1879. N". 16. Donderdag 6 Februari. AANBESTEDING. Den geabonneerden buiten Goes, die hun abonnement over het afgeloopen jaar nog niet voldeden, her inneren wij dat na 15 Februari over het bedrag daarvan zal worden beschikt, even als over het verschuldigde voor geplaat ste advertentiën in het laatste kwartaal van 1878. De kwitantiën van een en ander liggen, ter voldoening vóór dien tijd, aan ons bureau gereed. DE ADMINISTRATIE. MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. RIJKS-WATERSTAAT. AANBESTEDING. Heeding der Politieagenten. zes Uniformjassen, zes Lakensche Pantalons, zes Petten. OFFICIEELS MEÜEUMIiKV. GOES, 5 Februari 1879. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, f 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct,, met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijnA. STEINES en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 14 Februari 1879, d«s voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konines in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er ieden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Be* stuur te Middelburg, worden aanbesteed Het maken van dukdalven, het leveren en plaatsen van meerpalen en het doen van buitengewone herstellingen aan eenioe paalwerken, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid—Beveland. (Raming f 6230.) Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrij ving, volgens i 441 der Algemeene Voorschriften. He't bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boek handelaar M. Nijhoef, Nobelstraat no. 18 tes.Graven- hage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 8 en 10 Februari 1879 wordt de noodige aan wijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat Ie Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Goes. 's-Gbavenhage, 15 Januari 1879. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 8 Februari a. s., des namid dags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raad- huize, bij inschrijving trachten aan te besteden: Het leveren der kleeding van de politieagenten voor 1879, bestaande in: De modellen der kleedingstukken en de monsters van het laken liggen, met het bestek, ter visie van belang hebbenden ter Secretarie der gemeente, van heden tot den dag der aanbesteding op eiken werkdag, van des ▼oormiddags negen tot des namiddags twee uren. Goes, den 3 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd voor den militieraad van 1879 in Zee* land, hoofdpl. Middelburg: tot lid de maj. Sasburg, prov. adj., en tot plaatsv. de kapt. Vieweg, van het 3e reg. inf., beiden te Middelburg. Door Z. M. is een commissie van deskundigen benoemd tot voorlichting van de Regeering over de volgens de wet van 17 Aug. 1878 vast te stellen regelen voor den bouw en de inrichting der lokalen voor lager onderwijs alsmede omtrent het maximum kinderen dat in één lokaal mag worden toegelaten. Men meldt uit ZierikzeeDank zij de opgerichte stoomgemaL zijn vele polders in dezen tjjd nagenoeg van het overtollig water bevrijd. De polder de Vier Bannen van Dui- veland, groot ongeveer 2700 hectaren, voor korten tijd nog grootendeels geïnundeerd, is thans door het geplaatste stoomgemaal beneden zomerpeil gebracht. Het huldeblijk, namens het leger aan het Koninklijk Echtpaar aan te bieden, bestaat in een beeld in oxydé, voorstellende een krijgs man uit het Karolingisch tijdvak, met het zwaard nederwaarts gericht in de rechterhand en het schild, aan den linkerarm, uitgestrekt over de op een rotsblok liggende kaart van Nederland. Het beeld staat voor het in de rots geplante Nederlandsehe vaandel. Het ge heel rust op een marmeren voetstuk en is ongeveer 2 M. hoog. Het bericht, dat tegen de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Amersfoort bezwaren waren ingebracht, omdat de bus uit Beekbergen niet was aangekomen, moet onjuist zijü, daar er te Beekbergen bij verkiezingen voor de Tweede Kamer geen afzonderlijk stembureau gehouden wordt, maar alleen te Apeldoorn. Van eene bus uit Beekbergen kan dus geen sprake zijn. De ziekte van den nieuw benoemden Minister van Ocrlog is, volgens de N. R. Ct., van vrij ernstigen aard. Door den Minister van Biun. Zaken zijn, aangezien in een deel van het Russische rijk de Aziatische pest zich heeft vertoond, alle Russische havens, gelegen aan de Zwarte Zee en de Zee van Azof, besmet verklaard. Nopens den nieuwen sterfte-atlasdie door de Ned. Maatsch. tot bevordering der Ge neeskunst zal worden uitgegeven en waarvoor de bouwstoffen ten deele ontbreken, deelt de N. R. Ct. mede, dat die leemtea door de ge meentebesturen rechtstreeks worden aangevuld, en wel door tusschenkomst van de geneeskun dige inspecteurs en adjunct-inspecteurs in de verschillende provinciën des lands. Yo'gens het jaarboekje voor het notaris ambt 1877 waren er in Nederland 1231 can- didaat-notarissen, en volgens dat van 1878 thans nog 1151. Maandag had te Amsterdam, op het Westerkerkhof, de onthulling plaats van het monument op Potgieters graf. Door de heeren Joh. C. Zimmerman, prof. J. A. Alberdingk Thijm, dr. JVan Vloten en Joh. Dyserinck werd het woord gevoerd en de heer C. Honigh sprak eenige gevoelvolle dicht regelen, terwijl door een paar vereerders van Potgieter kransen aan het monument gehecht werden. Het Hoofdbestuur der vereeniging Volks onderwijs heeft bepaald, dat de algemeene ver gadering dit jaar zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juni te 's-Gravenhage. De Minister van Financiën te Washing ton heeft bepaald, dat de Nederlandsehe gul den voor de waardeberekening, gedurende 1879, bij invoer uit Nederland in de Vereenigde Staten van Noord-Amenka, zal worden geljjk gesteld met 0.38,5 dollar. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Aaa de Standaard wordt gemeld, dat da. A. Van Schelven het beroep der Commissie van Evan gelisatie te Asseo niet heeft aangenomen. Hij blijft in dienst als reizend predikant der Confessioneele Vereeniging en is voornemens zich te Beverwijk te vestigen. St. Maartensdijk. Aan de openbare lagere school alhier is tot hulponderwijzeres benoemd mej D. De Oroot, van Ellewoutsdijk, op eene jaarwedde van 650 plus eene gratificatie van 50 's jaars. LANDBOUW VEETEELT. Wolfaartsdijk. By de landbouw-vereeniging welke Maandagavond hare gewone driemaandelijk- sche vergadering hield, werd, nadat weder een nieuw lid was aangenomen, door den penningmeester reke ning gedaan over het verschenen jaar, met een vrij batig saldo. De secretaris nam nu deze gelegenheid te baat tot het uitspreken van zijne erkentelijkheid voor het geschenk, hem als waardeering van zijne veelvuldige bemoeiingen door de vereeniging aange boden, bestaande in een sierlijk met zilver gemon teerd inktstel, nu up de tafel prijkende, waarna de bepaalde huishoudelijke zaken werden afgedaan. Bij eene voordracht zoowel het nut en voordeel als de schadelijkheid der insecten door het lid V. d. Baan ontwikkeld zijnde, met aanwijzing van de middelen tot het zooveel mogelijk temperen van de nadeelen, welke deze ons steeds aan tuin-, veld en boomvruchten toebrengen, trad na hem het lid C. Dijn op, om een blik in het verledene te slaan, waarby op eigenaardige wijze in herinnering werd gebracht, wat totdusverre door de vereeniging was uitgewerkt, tevens een woord van lof en dank daar voor aan het bestuur uitsprekende. Ten slotte werd de vergadering nog hoogst aangenaam verrast, toen het lid De Pree met eene gepaste toespraak der ver eeniging aanbood eene door hem vervaardigde naam lijst der leden, welke door de fraaie uitvoering aller bewondering opwekte. Met bijzondere dankbetuiging dit keurig uitgevoerde pennewerk van haar mede lid aanvaard hebbende, zal dit nu voortaan als een pronkstuk de vergaderzaal versieren, waar het de blijken moge vertoonen, hoede vereeniging door ver meerdering van het aantal ledea meer en meer aan haar doel beantwoordt. Van 29 December 1878 tot 25 Januari 1879 zijn door longziekte in het rijk aangetast 16 runde ren, tegen 15 in het vorige tijdperk van vier weken. Een bekend handelaar in gevogelte in Enge land deelt mede in droge jaren, als men de broed- hen op een droge plaats, b. v. op zolder, te broeien zet, is het doelmatig de eieren in de laatste 8 10 dagen met water, dat een warmte heeft gelijk aan die van melk, te besprenkelen. Een kip, die buiten broedt, gaat des morgens van bet nest af om te eten, en keert daarna terug met zijn veeren door dauw of uat bevochtigd, waardoor belet wordt dat de vliezen van het ei te hard worden en het kieken daardoor niet zoude uitkomen. Nadat hij dit mid del toepaste kwam nu voortdurend ieder ei goed uit. Het nest werd gevormd uit eeu in het midden uit geholde zoode gras, bedekt met fijn eu kort hooi of stroo. Is nu het weder en de plaats, waar de hen broeit, droog en warm, zoo moet men, als zij tien dagen gezeten heeft, de kanten van het nest licht nat maken en de eieren eiken morgen der laatste week met mclkwarm water besprenkelen. Hij aarzelt dau ook niet, deze wyze van handelen als verstandig aan te bevelen. Landb.-Ct SCHEEPSTIJDINGEN. IIansweert. Ofschoon de vaart van hier op België nog niet is heropend, daar het kanaal nog dicht is en de haven en de rivier overdekt zyn met ijs, ziju er toch een paar schepen van hier vertrokken. De Undine kapitein A. Meijer, gesleept door de stoomsleepers „Maas" en „Hercules", had het zwaar te verantwoor den, doch daar men te Antwerpen dringend om de lading (stroop) verlegen was, mo st men het wagen de reis te ondernemen. Een driemast-aak, kapitein G. Sommer, vertrok per sleepboot President Kindt." Beide schepen zijn wel te Antwerpen aangekomen, doch hebben veel geleden. Dinsdag is alhier van Antwerpen aangekomen de onlangs bij Bath gestrand zijnde stoomboot „Batavier kapitein M. A. Fan der Horst. Dit schip vertrok verder naar de Vlis- «ing8chc werf „de Schelde", om aldaar te worden gerepareerd. De minister Dufaure in Frankrijk heeft zijn plan doorgezet en is heengegaan. Thans is een ni--uw ministerie opgetreden, samengesteld als volgt: Wad- dington, president en buitenlandsche zaken; Marcère, binDenlaadsche zaken en ceredienst ad interim Le royer, justitie; I.eon Sayfinanciën; Jules Perry, onderwijs en fraaie kunsten Gresly, oorlog Jorrequi Bery, marineFreycinet, openbare werken Lepere, koophandel. Er ontbreekt dus nog een minister van eeredienst. In de departementen heeft de verkiezing van Grévy een allergun9tigsten indruk gemaakt. Er is gtïllu- mineerd en gefeest. Engeland zal het nu eerst moeieiyk gaan krijgen met Afghanistan Jacob Khan, de zoon van Sher-Ali, die, meende men, op Albion's hand was, heeft plot seling de wapenen tegen Engeland gekeerd Hij heeft het overschot van het Afghaansche leger te Kaboel bijeengetrokken, en zal nu zijn quasi-bondgenoot gaan bestrijden. Te Kaboel was bovendien de burgeroorlog uitge broken. Jakob Khan bombardeerde die stad, en vele gezinnen verlieten haar. Dit zou Engeland zeker goed te stade komen. Wat er met het definitieve vredesverdrag tusschen Rusland en Turkije eigenlijk geschiedt 19 velen een raadsel. Uit Weenen meldde men, dat de onderhan delingen waren uitgesteld voor onbepaalden tyd. Uit Petersburg spreekt men dit stellig tegen. Er is geen enkele moeielijkheid gerezen. Men is het over alles eens geworden. Maar waarom wacht men dan met de onderteeke- ning? Omdat Rusland by elke vertraging belang heeft, daar Turkye, tengevolge daarvan, door de kosten van onderhoud van een groot leger hoe langer zoo meer uitgeput raakt. Tegen de wet op het lager onderwijs in België is door de Katholieken een volkspetitionnement op groots schaal georganiseerd. Wolfaartsdijk. Met leedwezen werd Dinsdag morgen alhier vernomen, dat de bij velen geachte persoon van J. D. B. op Oud-Sahbinge, na den vorigen namiddag te zijn uitgegaan, zonder in tijds terug te keeren, levenloos iu den Schsngepolder is gevonden. Te Nisse ente's-Heer Abtskerke zijn de maze len uitgebroken te 's-Heer Hendrikskinderen is ten gevolge dier ziekte de school gesloten. Te 's Heer- Arendskerke, zoowel als te Kattendijke, is een geval van diphtherial (besmettelijke keelziekte) voorgekomen. Te Aardenburg heerachen de pokken; tr is een geval met doodelijken afloop geweest. De meeste bewonerB van den Nieuwen-Kraaiert- polder hebben eene vereeniging opgericht tot aan schaffing van steenkolen. Te Sint-Maartensdijk heeft Maandag een wed strijd tusschen schaatsen- en sleedjesrijders plaats ge had, ook met het doel om eenigen door kleeding stukken of eetwaren gelukkig te maken. De strijd lokte een groot aantal toeschouwers en liep in de beste orde af. Naar de M. Cl. verneemt is aan de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen toezegging van werk ontvangen, waardoor de werklieden, aan die inrichting verbonden, geruimen tijd bezig zullen kunnen worden gehouden. Deze tijding is te Vlissingen met blijdschap vernomeD, daar de vooruitgang dezer maat schappij voor de stad van het hoogste belang is. Volgens Veritas zijn in December verongelukt 135 zeilschepen, waaronder 2 Nederlandsehe en 15 stoomschepen, allen buitenlandsche. Dinsdag is een groote brood- en meelfabriek op de Vijzelgracht te Amsterdam afgebrand. Maandagavond is nabij 's-Hertogenbosch een landbouwer uit Rosmalen bij ongeluk in een gat in het ijs geloopen en verdronken. Maandagochtend werd een alleen wonend man in zijne woning te Rotterdam door zijne buren dood gevonden. Overmatig gebruik van sterken drank is hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van zijn plotselin- gen dood. De eigenaren der in aanbouw zijnde Passage aan de Korte Hoogstraat aldaar zyn, naar de N. R. Ct. mededeelt, op het denkbeeld gekomen om aan het publiek een gelegenheid tot adverteeren aan te bie den, die geheel nieuw is. Zij zullen den vloer der Passage in groote vakken verdeelen (ongeveer drie meter oppervlakte) tot het opnemen van adressen. Deze wijze van adverteeren is tot hiertoe nog nergens toegepast. In geen der bestaande Passages vindt men zulk een vloer. Deze zal een lichten grond hebben afgezet met mozaïek randenwaarop de adressen in goed sprekende kleuren zullen uitkomen, vervaardigd van hardgebakken steen. Het bedrag der giften voor de noodlydeoden in Amsterdam is thans gestegen tot 30,595,537». Een schaatsenrijder te Zwolle gaf by vergissing een tientje in plaats van een cent aau den baan veger. Deze tracteerde zichzelf en eenigen zyner kameraden, maar toen 't bleek, dat de gever 't anders had bedoeld, ontving deze zijn goudstuk terug. Zondag is een leerling-machinist te 's-Bosch bjj aankomst van een trein van den tender gevallen en aan de gevolgen overleden. Als een gevolg van de betreurenswaardige ge woonte van vele menschen om kinderen alleen te huis te laten, is 31 Jan. te Wouw wederom eeu kind van ruim 4 jaren in brand geraakt en aan de bekomen brandwonden overleden.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1