66sle Jaargang. in 't bijzonder «er Zuid-Mand tn Goes, Den geabonneerden buiten Goes, j-e }1U11 abonnement over het afgeloopen jaar nog niet voldeden, her inneren wij dat na 15 Februari over het bedrag daarvan zal worden beschikt, even als over het verschuldigde voor geplaat ste advertentiën in het laatste kwartaal van 1878. De kwitantiën van een en ander liggen, ter voldoening vóór dien tijd, aan ons bureau gereed. DE ADMINISTRATIE. Hoofdelijke Omslagf. GRONDBELASTING. M E N G¥L VV E R Ik POSTERIJEN. OFFICIBELE MEDEDEELINGEN. GOES, 31 Januari 1879. Henry EEa/veirci '■*e uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag-, Woebsdag- en bddaoavexii, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes,/1.75. Afzonderlijke noznmers 5 ct., met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst*. Geboorte- huwelijks» en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ren 1—8 rogcis a 1.— Dienstaanbiedingen, xnet moor dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLERte Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES brengen ter openbare kennis, dat de Raad in zijne vergadering van 29 Januari 1879 heeft vastgesteld het 2e suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1878 en dat dit Kohier andermaal ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente ran den 31sten Januari tot en met den 7den Februari aanstaande, op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, kunnende door belanghebbenden gedurende dien tijd tegen hunnen aanslag bij Gedeputeerde Staten bezwaren (op ongezegeld papier) worden ingediend. Goes, den 30 Januari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, L. B. De Secretaris, C. R I S S E E U W, L. S. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt, naar aanleiding van art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl no. 82), ter openbare kennis, dat ter se cretarie van die gemeente gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden zal liggen eerie opgave van de uitkomsten der meting of schatting van p&rceelen in deze gemeente, en dat de verzoekschriften om hermeting, herschatting of vernietiging der gedane meting of schat- By t begin van t dor p Wemeldinge, by het tweede huis, zagen wij waarlijk een van die vreemde kleine meisjes zitten spelen, als grootmoeders uitgedost, die zoo aardig er uitzien in houding en wezen. Ik naderde haar, om ze wat van dichter bij te zien, doch het kind schrok van zoo'n onverwachten gast en vluchtte naar binnen. De moeder, eene knappe, jonge, frissche vrouw, had door de horretjes het verschrikt wegloopen van het kind gezien. Zij nam het op hare armen en, het naar mij toebrengende, zeide zij: «Geef meneer eens een handje! Foei! 't is stout om zoo wegteloopen. Wat zal meneer wel denken?" Het kind keek me, een beetje gerustgesteld, tersluiks aan. Ik nam het op mijne armen en spoedig was de kennismaking gemaakt. Het had vooral pleizier in mijn bril (lorgnet), liet het mij opzetten, trachtte het zelf op te zetten en lachte als een klein zottinnetje. «Zie je nu wel, dat die meneer geen kwaad doet," zei de moeder, glimlachendeen zich naar mij keerende: «Wat zullen we er van zeggen? de kinderen zijn altijd een beetje wild!" «Een zoen kan geen kwaad", zei ik. «O, volstrekt niet," antwoordde zij lachende; maar als de kinders zoo jong zijn, dan zijn ze voor een vlieg als 't ware benauwd Ik had wel lust om aan de lieve moeder te vragen, of die vrees voor kusjes met den leeftijd ook bij de Zeeuwen overgaat, maar misschien ware ik wat onbescheiden geweest, zoodat ik mij met de twee koontjes van het kind en met den glimlach der moeder vergenoegde. Dat was reeds heel veel voor een armen ver dwaalden vreemdeling in dit land. Wij verwijderden ons, met de hand groetende ting, alsmede de bezwaarschriften, binnen dertig dagen na heden op ongezegeld papier aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie kunnen worden ingediend. Goes, den 31 Januari 1879. De Purgemcester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Staatscourant bevat een Koninklijk be sluit houdende nadere regeling ygm het port der brieven enz., die tusschen het Rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indie worden uitgewisseld, welk besluit met 1 April e. k. in werking treedt. De voornaamste bepalingen zijn Art. 1. Onverminderd de regeling van het port der brieven, der gedrukte stukken en der monsters van koopwaren, die rechtstreeks over zee tusschen het Rijk en zijne koloniën en overzeesche bezittingen worden gewisseld, wordt het port der brieven en der verder hierna vermelde stukken, die tusschen het Rijk en zijne koloniën en bezittingen iu Oost en West- Indië, anders dan langs den rechtetreekschen zeeweg, worden uitgewisseldvastgesteld als volgta. voor gefrankeerde brieven op 25 cents en voor ongefrankeerde brieven op 40 cents voor elk gewicht van 15 grammen of gedeelte van 15 grammen; b. voor briefkaarten op 71/2 cent per kaartc. voor akten en geschreven bescheiden tot het gewicht van hoogstens 50 grammen op 15 cents; boven 50 tot en met 100 grammen 171/:! cent; boven 100 tot en met 150 grammen 20 cent; boven 150 tot en met 200 grammen 221/a cent; boven 200 tot en met 250 grammen 25 cent boven 250 tot en met 300 grammen 30 cent; en voorts voor elk gewicht van 50 grammen of gedeelte van 50 grammen een port van 5 cent daar enboven d. voor gedrukte stukken en voor monsters van koopwaren op 5 cent voor elk werktuigelijk herinnerde ik mij dit gezegde van Bruyère «Boersch, lomp is het, als men zich on gemanierd voordoet. Het ergste en lastigste is zich een air te geven alsof men zeggen wilWat kost een glimlach meer of minder?" In Zeeland is er nooit gebrek aan. Geheel aan 't eind van Wemeldinge staat de kerk Vóór men zoo ver is, komt men voorbij een net, nieuw huis, dat er geheel Hollandsch uit ziet, omgeven door een mooien, bloeienden tuin met iepen op tienderlei dwaze manieren geknipt, in den vorm van vogels, bloemen of beelden. Zonder twijfel is dit huis de pastorie. De nieuwe gevel en de lieve tuin doen het strenge en eerbiedwaardige van de oude kerk meer uitkomen. Aan 't begin dier kerk staat een hooge toren, die bovenaan door vier kleine torentjes omringd is, welke hem meer op eene sterkte doen gelijken dan op eene kerk. Van binnen is zij zoo volmaakt hersteld, dat men wel knap moet zijn om te zeggen hoe haar eerste vorm geweest is. Haar stoffeersel is uiterst eenvoudig en min, en ik zou er ook niet van spreken zoo er, tegen alle regels in, niet twee slecht ontworpen en nog slechter uitgevoerde schil derijen waren, welker aanwezigheid in eene gere formeerde kerk als een zeer bijzonder feit kan be schouwd worden. Onder de eene is geschreven «De wet is door Mozes gegeven," en onder de andere heeft men gezet: «De Genade en Waarheid is door Jezus Christus geworden." Die twee rand schriften duiden genoeg aan, welke de onderwerpen der schilderijen zijn. Het dorp eindigt bij de kerk. Wij waren van plan tot Kattendijke door te gaan, maar de nacht, die met rassche schreden gekomen was, veroor loofde het ons niet. Havard beschqjft ons nu een' onrustigen nacht aan boord van de tjalk. We laten hem in die onrust en trekken den volgenden dag met de reizigers naar Goes. «'tis een goed klein stadje, dat vele voorrech ten (privileges) geniet, die het welvarend maken zoo liet Guicciardini zich in de zestiende eeuw over Goes uiten zoo de Florentijnsche reiziger op den huldigen dag terugkwam, zou hij van zijn oordeel over Goes niets moeten terugnemen noch er iets in veranderen. Eene prachtige kerk, die het schoonste sieraad is van het stadje, en het voortreffelijke bouwland, dat het omringt, kunnen voor hen, die het best op de hoogte zijn, doorgaan gewicht van 50 grammen of gedeelte van 50 grammenmet toepassing echter van een mi nimum, wat de monsters betreft van cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres. Monsters mogen het gewicht van 250 grammen en de overige sub c en d vermelde stukken dat van 2000 grammen (twee kilo's) niet te boven gaan. Art. 2. Alle andere stukken dan brieven moeten gefrankeerd zijn. Indien zij ongefran- keerd ter post worden bezorgd, blijft de ver zending achterwege. Bij ontoereikendheid van frankeering is, zoowel voor brieven als voor alle andere stukken, verschuldigd een port ten bedrage van twee maal de ontbrekende som, met aanvulling echter der breuken van 2 '/a cent tot het volle bedrag van 21/a cent. Met den lsten September dezes jaars kunnen 8 jongelieden geplaatst worden, om onder het opper toezicht van dr, 11. Wefers Betlink, hoogleeraar te Utrecht, te worden opgeleid tot militair-apotheker voor den dienst in Oost-lndië. Zij, die daartoe in aanmerking wenschen te komen, zullen worden toegelaten tot het afleggen van een vergelijkend examen, den 9den Juni a. s en volg. dag, te Utrecht, waarvoor zij zich vóór 1 Mei a. s. moeten aanmelden aan het Ministerie van Koloniën. Nadere voorwaarden in de Staatscourant van Woensdag In het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad Donderdagavond de heer J. A. Kolpa op. Hij leidde zijne hoorders en hoorderessen rond op het gebied der letterkunde, waartoe hij als uitgangspunt koos dat deel dei figuurljjke taal, hetwelk men voor de «winstgevende voorrechten." Goes is nog heden, wat het drie eeuwen geleden waseen «goeq stadje Hoewel het de eenige plaats is in het eiland, die den naam van «stad" kon ver werven en hetzooals iedere andere stad in Zeeland, een roemrijk verleden achter zich heeft, zou haar naam weinig meer bekend zijn dan die van menig groot dorp, zonder het poëtische waas dat de bij/.ondere genegenheid van Jacoba Van Beijcren over haar verspreidt. Deze droevige en vreemde persoonlijkheid, deze prinses, tegelijk schuldig en vol sympathie, over wie de geschiedenis nog geen beslist of gematigd oordeel geveld heeft, had inderdaad voor Goes bare goede stad, een geheel bijzondere voorliefde." Nu volgt de geheele levensbeschrijving van Jacoba; Havard blijkt uitstekend op de hoogte van hare geschiedenis te zijn wellicht heeft hij uit ons archief veel kunnen putten. Wij zullen deze bladzijden niet vertalen, daar wij den lezers niet met overbekende dingen willen lastig vallen. «Zeer opmerkelijk", zegt. Havard tot slot van Jacoba's levensbeschrijving, «is het, dat de nage dachtenis van Jacoba Van Beijeren steeds zeer in eere is in 't geheele Goesche land. Vele gebeur tenissen hebben er na dien plaats gehad (waar onder verschrikkelijke voorvallen te noemen zijn,) aan welke men nooit meer denkt, maar het beeld van die verliefde prinses is nog in al die streken bewaard. Men ontmoet hare beeltenis in de kleinste huisjes. Men treft nog betrekkelijk nieuwe platen aan, die haar voorstellen, bezig met «vogelschieten" en niet ver van Goes, op de plaats van het oude kasteel, dat zij in den tijd van hare liefdesbetrekkingen met Frank Van Borselen bewoonde, toont men nog een ouden, door de jaren vervallen kastanjeboom (lees moer beienboom), door twintig palen ondersteund, en die in het land «de boom van Jacoba" ge noemd wordt. Men beweert, dat de romantische Jacoba onder de schaduw van den boom over den edelen ridder droomde die toen over haar hartje heerschte Iets verder zegt de schrijver waar hij de geschie denis van Goes beschrijft en dus melding maakt van de overstrooming in 1539 en van den ver Wel wat dichterlijk, zegt de vertaler. Hier speelt het geheugen van Havard hem een part. noemt de persoonsverbèelding. Deze vorm der taal wordt gebezigd, om onbezielde voorwer pen als handelend voor te stellen. Daarvan gaf hij ons, zoowel in proza als in poëzie, verschil lende voorbeelden, nu eens ernstig dan weer komisch. Beets, PotgieterDe Genestet, Ten Kate, Des Amorie Van der Hoeven Jr., Piet Paal- tjens en De Rop waren de schrijvers, uit wier werken hij ods een deel deed hooren. Daarna droeg hij voor: De droom van Lord Nithsdale in den Tower te London, naar C. Mackay, overgezet door onzen dichter Bogaers. Ten slotte verschafte hij zijnen hoorders genoe gen door het dichtstuk De Harpsnaar voor te dragen. De voorzitter dankte den heer Kolpa en verklaarde zich overtuigd te houden daarbij de tolk der aanwezigen te zijn. Yerseke. By de Woensdag gehouden herstemming over een lid van den raad zijn, evenals by de eerste stemming, 49 biljetten ingeleverd. Daarvan was 1 vaD onwaarde. Ge kozen is de heer A. HARTOOG met 30 stemmen. De heer MWillemsen verkreeg er 18. Tengevolge van de vele gevallen van rood vonk te Ovezand is de openbare school aldaar op last van den burgemeester tijdelijk gesloten. (A/. Ct.) Oad-Vosineer. Door het hierbe- staande zanggezelschap »Zanglust en Verede ling" werd Dinsdagavond eene openbare uitvoering gegeven ten voordeele der armen in deze gemeente. Een ruim bezette zaal en een ontvangst van p. m. ƒ80, (alle kosten voor rekening van het gezslschrp) gaven bewijs, dat door d« in gezetenen hunne pogingen warden gewaardeerd. Wy hopen dat deze ook in 't vs> v >lg, zoo noodig, zullen worden ondersteund. schrikkelijken brand in 1556: «twee Godheden schenen beurt om beurt h t op den o i lergang van Goes toegelegd te hebbeu, namelijk N ptu- nes en Vulcanus." Heden ten dage heeft Goes geene muren meer; de grachten zijn voor een gedeelte gedempt, voor een ander gedeelte overschaduwd door bevallige wandelingen, dus is er van eene vesting geen sprake meer en op de eenzame straten is het zelden druk, behalve wanneer 't marktdag is. Op zoo'n dag, bijvoorbeeld, is het vroolijk, levendig, ja druk ge noeg. De meuschen verdringen zich op de Groote Markt en vullen de straten. Op de kleine, nette, schilderachtige kaai wordt het ook druk en man heeft slechts de koekbakkers, horlogemakers en ju weliers te tellen, om naar al het geld te raden dat zoo'n «inval van landlui" over Goes brengt. Op die nette en goed onderhouden markt vindt men het stadhuis. Dat arme stadhuis, in strengen stijl (trant) opgebouwd en vroeger voor verdediging geschikt, voorzien van boogvormige openingen voor schietgaten, is in de laatste eeuw verminkt. Men heeft den uitkijktoren weggenomen, de vensters veranderd en van dat trotsche kasteel een gebouw gemaakt, niet zonder teekening, maar zonder sier lijkheid of pracht. Aan de rechterhand van 't stad huis loopt eene straat, aan welker eind de oude Maria Magdalena-kerk zich verheft, als een reus boven een massa dwergjes uitstekende, zich in hare indrukwekkende grootte over de roode daken, die haar omringen, trotsch verheffende. Tegenwoordig is het nog een der schoonste kerken van het land een der sierlijkste van tranteen der zuiverste van stijl en misschien de meest be langrijkste. In 1618 is zij voor een gedeelte dooi de vlammen vernield en in 1621 is zij met vele kosten en veel smaak weêr opgebouwd. «Men spaart niets, zegt Blaeu opdat zij met de schoonste kerken van Zeeland vergeleken kan worden en men slaagt er in!" Die twee zijn de eenige gebouwen van eenig belang in Goes, 't Is een stemmige tooi voor het oude verblijf van eene zoo behaagzieke leenvrouw als de gevoelige Jacoba was; maar de omstreken die Goes omringen zijn zóo mooi, net land is zóo rijk en vruchtbaar, dat de rijkdom van die bewon derenswaardige omgeving een nog veel grooter gemis aan gedenkteekenen zou doen vergeten. over Z E K L A X I) vertaald door J. O. s. (Slot.)

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1