1879. N°. 13. Donderdag 30 Januari. 60'"' Jaargang. ia 't bijzonder over ZÉ-Mnd en Goes, Den geabonneerden buiten Goes, Tdie hun abonnement over het afgeloopen jaar nog niet voldeden, her inneren wij dat na 15 Februari over het bedrag daarvan zal worden beschikt, even als over het verschuldigde voor geplaat ste advertentiën in het laatste kwartaal van 1878. De kwitantiën van een en ander liggen, ter voldoening vóór dien tijd, aan ons bureau gereed. DE ADMINISTRATIE. Vertrek der brievenmail uaar Oost-lndië. GOES, 29 Januari 1879. M N G L W R K. ZEEenry Havard J. O. s. RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHTT (lOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maardag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, 7.00 binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 6 et., met bijblad 10 et. Gewone ad verten tien worden a 10 et, per regel geplaatst,. Geboorte- huwelijks, en doodberichten sn de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, nies meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt da prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor he*- buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via MARSEILLE, 6 Feb., 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 7 Feb., 6.— 's avonds. Via BRIND1SI, 18 Feb., 8,45 's morgens. Via NAPELS, 17 Feb., 6,avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Voor belangstellenden liggen dagelyks aan ons bureau ter inzage de nieuwste trekkings- ljjsten der verloting van de Parjjsche wereld tentoonstelling. De mazelen-epidemie breidt zich te (h|» nog steeds uit. Ook te Wilhelminadorp en Ter Neuzen doen zich gevallen van die ziekte voor. Itorssele. De heer APolderdijk is Zater dag tot wethonder benoemd. Men schryft in de M. Ct. uit Tholen, dat de //voorloopige" commissie in zake de overbrugging van de Eendracht rekening en verantwoording over de haar indertijd toever trouwde gelden heeft gedaan. Die gelden waren vrijwillige bijdragen van hen, die belang stellen in betere communicatie voor dat eiland. OVER Z EKLAKD, vertaald door Na Havard''s «La Hollande pittoresque. Le coeur du pays" gelezen te hebben, stel ik er mij een genoegen van voor enkele gedeelten, ons stadje en het eiland van Goes betreffende, te vertalen. Ik doe dit voor hen, die de Fransche taal niet machtig zijn, of voor hen die hun «Franschje" vergeten zijn, of voor hen, die geen tijd zich gun nen om boeken te lezen in 't algemeen voor al len, die belangstellen in het oordeel van een be kwaam man over ons dierbaar eiland. Met meester lijke hand zijn sommige passages geschetstgeen oppervlakkig oordeelaar kan hij zijn, die zóo schreef 1 Mocht ik er in geslaagd wezen zijne denkbeelden eenigszins weêr te geven en den lezer of de lezeres eenige aangename oogenblikken te bezorgen, dan zal ik mij de moeite ruimschoots beloond vinden. Met een tjalk is de heer Havard het kanaal van Wemeldinge binnengeloopenhet gezelschap werd daartoe genoodzaakt, daar het schip lek ge worden was en er een hevige wind was komen opzetten. Aan een toeval hebben we dus dit be zoek te danken, en niet alleen dit bezoek, maar ook de keurige beschrijving van het nederige dorpske en de juiste omschrijving der eigenaardige kleederdracht en gewoonte onzer landbouwers. n't Is een eigenaardig dorp, dat Wemeldinge 1 zoo lezen we. Boomen en huizen lijken op een groote doos Neurenbergerspeelgoed, dat juist zoo uitgepakt is. Stel u voor eene dubbele rij Het schilderachtige Holland. De kern van 't land. Men besloot het batig saldo te verdeelen in reden van den inleg der belangstellenden, zoo dat helaas! de zaak van de brug over de Eeudraebt weer voor eenigen tijd ter griffie is gedeponeerd. Dezer dagen is te Bergen-op-Zoom op gericht een Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der oestercultuur. Het doel dezer maatschappij is, om de be langen der oestercultuur zoowel op wetenschap pelijk als op handelsgebied te bevorderen. Het bestuur is opgedragen aan jhr. J. L. C. Pompe Van Aieerdervoort als voorzitter, en aan de heeren C. De Meulemecster en G. H. Kake- beeke als bestuursleden. Door de permanente commissie tot de algemeene zaken van het Ned. Israëlietisch kerkgenootschap is Z. M. den Koning een adres van rouwbeklag en van innige deelne ming gezonden wegens het verlies, dat Z. M., het Vorstelijk Huis en geheel Nederland ge leden hebben door het sterven van den door allen hooggeschatten Prins Hendrik der Ne derlanden wiens hart zoo warm klopte voor al wat goed en edel is. De Zouavenbroederschap te Amsterdam zal Z M. den Koniog een huwrlijbschgeschenk aanbieden bestaande nit een kunstig bewerkt vuurscherm in den vorm van een vaandel waarop de wapens van den Koning en de Konin gin zijn geborduurd. H. K. H. de Prinses-weduwe Hendrik der Nederlanden, die haar hoofdverblijf voor taan te 's-Hage zal vestigenheeft den oud minister van justitie, mr. C. Th. baron Van Lijnden van Sandenburgtot haren raadsman gekozen. In Februari zal bij den heer W. C. Dè Graaffte Haarlemeen nieuw weekblad het licht zien gewijd aan kunstoudheidkunde en kunstnijverheid. Dr. Jan Ten Brink zal de redactie op zich nemen. heele kleine, lage, nette, geschilderde huisjes, al len op dezelfde manier gebouwduit dezelfde bouwstoffen samengesteld en achter elkaar opge schikt; dezelfde soort steenen, op evenredige wijze verdeeld door hetzelfde soort stroogeel-houtwerk. Plant nu voor die twee rijen huisjes twee rijen oude boompjes, dik van stam en mager in't blad, allen gesnoeid, gesneden en afgepunt, allen van dezelfde grootte, een soort van lang gordijn vor mende dat evenmin in 't midden hooger of dikker is dan op de beide uiteinden. En breng dan in die nette, schoone straat, waar de zindelijke, gepoetste buisjes niet één smelje hebben dat hen bevuilt, niet éen stroohalm die hen ontsiert, waar de geknipte en geschoren boo men niet één blaadje hebben dat over een ander hangt, breng daar eene bevolking, uit brave lieden bestaande, die allen op dezelfde manier gekleed zijn de zoon als de vader en de vader als de groot vader; het kleine meisje als het groote er. de moeder als de grootmoeder en ge hebt We meldinge voor u. Ik hoop, dat ge er nu een denk beeld van hebt Havard beschrijft nu uitvoerig en getrouw de typische kleederdracht. We zullen hem in die be schrijving niet stipt volgen waartoe zou 't dienen Voor ons is 't oud niéuwsdoch we stellen prijs op zijn oordeel, waar hij, van de dracht der man nen sprekende, zegt«smaakvol is het kostuum voor kinders, sierlijk voor mannen, schilderachtig voor grijsaards en altijd en overal zeer oorspron kelijk en karakteristiek." Na bijna een geheele bladzijde aan de kleeren der vrouw gewijd te hebben, zegthj schalksch «Op een afstand gezien en als ze stil staan, zou men die vrouwen, zoo opgedirkt als ze zijn, voor poppen houden, maar voor lieve, nieuwe, zeer frissche poppen, die nit het katoen opkomen, waarin men haar plaatst om ze hare kleur niet te doen verliezen of haar kleeren niet te kreukelen. Aan 't eind van 't dorp werden we omsingeld door een troep kleine meisjes, die uit school kwamen, allen op dezelfde eigenaardige manier gekleed, met een bloem in den mond. Op dat oogenblik kreeg ik denzelf den indruk, alsof een toovenaar plotseling een KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Door het kiescollege alhier is, nog altyd ter voorziening in de vacature- Cliegenthart, het navol gend drietal predikanten opgemaakt, bestaan !e uit de heeren: Ruisch Van Dugteren te Rijnsburg, Creuts- berg te Schiedam, Van Coevurdeii Adriani te Har derwijk. Als een zeldzaam voorkomend geval wordt ge meld, d -.t dr. J. L. Van Goor, pred. te Rotterdam, na eerst voor het beroep naar Oud-Beierland te hebben bedankt, later dat beroep heeft aangenomen. LANDBOUW VEETEELT. Te Zierikzee is een lam geboren met twee koppeneen honde- en een schapekopterwijl de staart als etn houdestaart o»er het gebeele lichaam uitgestrekt ligt. De postconducteur A. P., beschuldigd van ont vreemding van geld uit brieven op de lijn Vlissingen Roosendaal, is door de rechtbank te Breda veroor deeld tot 180 dagen celstraf en ƒ7,50 boete. Het Fransche ministerie, gedwongen door den invloed der kamerleden, heeft dan eindelijk een aanvang gemaakt met de zuivering der ambtenarenwereld, waarin nog zoovele elemen ten waren, vijandig aan de republiek. Het eerst is het personeel bij de afdeeling finan ciën aan de beurt geweest; vele ontvangers en betaalmeesters zijn ontslagen en door an deren vervangen. Zoo langzamerhand zou men nu, tot groot genoegen der republikeinen, daarmee voort gaan, doch de maarschalk-president heeft plot seling een spaak in het wiel gestoken. Nadat nl eenige wijzigingen bij de magistratuur door Mac Mahon waren geteekendwas de quaestie van de groote militaire kommande menten aan de orde. Ook daarin wilde men veranderingen brengen: deze wegzenden en door gene vervangen. Doch hiertegen ver- reusachtige doos met levend speelgoed geopend had. Weet er nu nog bij, om deze vermakelijke en aardige schets volkomen te maken, dat deze ge heele schilderachtige bevolking kinderlijk goedig, zeer gastvrij en zeer hartelijk is. De mannen heb ben voor een vreemde altijd een goed woordje over en de vrouwen een beminnelijk glimlachje. Nooit zult ge onder weg een boer of boerin tegen komen of ze zullen u goeden dag zeggen, en zoo ge niet alleen zjt, zal men zich niet bij een een voudig "goeden dag" houden, als ik het zoo eens zeggen magmen zal u dan een meervoudig «goeden dag" toeroepen en wel: «goeden dag met je drieën zoo ge met u drieën zijt; «goedendag met je vieren", als ge met u vieren zijt; en «goe den dag samen", als ge maar met u beiden zijt. Somtijds gebeurt het wel eens, dat een ondeu gend spotter, zooals men er overal vindt, «goeden dag samen" zegt tegen iemand, die met een ezel of een hond loopt. Maar de lui moeten zoo eens lachen en trouwens, die ondeugendheid is te on schadelijk om er over te denken zich boos te maken. Men kan niet te dikwijls herhalendat de Zeeuwsche boer zeer minzaamvriendelijk en hartelijk in zijn ontvangst is, en heel wat min der spotachtig dan de Hollandsche boer. Zoo hij met een vreemdeling in aanraking komt doet hij zijn best om hem te begrijpen en zich voor hem verstaanbaar te maken. Hjj toont belang te stellen in het bezoek dat men hem brengt, vraagt en onderzoekt, maar altijd zóo dat bij de regels der beleefdheid niet uit 't oog verliest of indis creet wordt. Hij heeft in zeker opzicht een aangeboren gevoel van welvoegelijkheidhij heeft een tact (een slag) dien men tevergeefs in vele andere landen zou zoeken en die toch niet de rondheid, de openhar tigheid uitsluit, want van 't eerste oogenblik af opent hij voor u zijn hand en zijn huis. «Ik herinner me dat ik een paar jaar geleden met een mijner vrienden, een Parijzenaar, een voetreisje door datzelfde Zuid-Beveland gemaakt heb, maar meer in 't zuidelijk gedeelte, beneden Goes. Samen bezochten we, geheel alleen, zonder gids of wegwijzer, die lieve dorpjes 's-Heer zette zich de president inet. kracht. Hij ver klaarde niet te willen meewerken aan hetgeen hij noemde de desorganisatie van het leger hij zon liever zijn ontslag nemen, en na die verklaring verliet hij de zaal, waar de minis ters bijeen waren. Deze vergaderden des avonds van denzelfden dag Dinsdag met de voorzitters en in vloedrijke leden uit de meerderheid in de beide Kamers, en beraadslaagden toen over deze weigering van den maarschalk. De afgevaardigden der meerderheid ver klaarden dat deze niet den maarschalk den voet wenschte te lichten doch dat zij zijne demissie zou aannemen. Zij verzoch ten de ministers opnieuw op het verkrijgen dezer onderteekening aan te dringen. In geval eener herhaalde weigering zouden de ministers den staat van zaken in de Kamers uiteenzettenen hun ontslag indienen. Het rapport der commissie van enquête concludeert tot het in staat van beschuldiging stellen van het ministerie van 16 Mei. Men weet, dat ook hierbij de president met ontslag dreigde, wanneer men daartoe besloot. Gelukkig, dat ai die dreigementen niet veel baten. Dergelijkekinderachtigheden van zulk een hooggeplaatst man maken hem belachelijk, en de ministers met de leden der Kamer hebben gelijk dat zij zich daardoor niet laten bang maken, maar toch voortgaan met hetgeen in hun oogen in 's lands belang is. Eerstdaags kan men intusschen in Frankrijk gewichtige gebeurtenissen tegemoet zien In Senaat en Kamer is gelijktijdig een voorstel ter tafel gelegd tot het verleenen van amnestie. De Kamer, waar Louis Blanc dit deed, verklaarde het urgent De Duitsche rijksdag is tegen 12 Februari bijeengeroepen. Op last der Duitsche regeering is eene commissie benoemd tot beraming van maat regelen tegen de pest. De Hof-arts dr. Fin- Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke. Op die lange wandeling nu ontmoetten wij slechts vrien delijke luitjes, die zich beijverden om ons te helpen en ons genoegen te doen. De burgemeester van Middelburg hal m'j zijn kaartje gezonden voor een zijner pachters Wij lieten ons diens boerenwoning wijzen. Tien per sonen wilden ons er brengen. l)e oude man ontving ons als een beer, precies zoo als een heereboer zou gedaan hebben. Hij stelde ons aan zijne familie voor toonde zijn geheele bedrijf, liet voor ons door zijne vrouw en dochter wat klaar zetten, alles met eene volkomene minzaamheid, geheel op zijn gemak zonder vrijpostig, een prater zonder vervelend te zijn, vriendelijk zonder over- dreven gedienstig te wezen. Mijn vriend Philip zal het zich wel herinneren had pijn in den voet. De goede man deed alle mogeljjke moeite om ons een rijtuig te bezorgen, doch te vergeefs, ze waren allen naar de Middel- burgsche kermis. Jongens en meisjes hadden ze dien dag in beslag genomen. We moesten een halve mijl te voet afleggen, om bij het naaste station te komen. De goede landbouwer verge noegde zich niet met ons den weg te wijzen, neen, h j wilde ons er zelf brengen, 't Scheelde weinig, of hj had mjn vriend gedragen Toen de trein aankwam, drukte hj ons met warmte de hand en bleef op het perron staan om ons goeden dag toe te roepen en te wuiven, als waren we oude kennissen. Twee maanden latertoen hj zjn burgemeester zag en hem ons bezoek vertelde, iel hj: «'t zjn toch goede menschen, die Fran- schen 1". En een ^oogenblik later vroeg hj «of al de Franschen zoo flink en welvarend er uit zagen als die twee, die hem bezocht hadden Het sch jnt dat onze gestalte en ons voorkomen hem hadden getroffen Maar al die herinneringen bren gen ons ver van Wemeldinge. Wij moeten er op terugkomen en wel zooveel te gauwer, daar wj slechts weinig noodig hadden om ons er af te brengen om over de Zeeuwsche gastvrijheid uitteweiden. (Wordt vervolgd.) Lieve, expres cursief gezet door [dan zetter.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1