1879. N". 11. Zaterdag '25 Januari. 66ste Jaargang. Den geabonneerden buiten Goes, die huu abonnement over het afgeloopen jaar nog niet voldeden, her inneren wij dat na 15 Februari over het bedrag daarvan zal worden beschikt, even als over het verschuldigde voorgeplaat ste advertentiën in het laatste kwartaal van 1878. De kwitantiën van een en ander liggen, ter voldoening voor dien tijd, aan ons bureau gereed. DE ADMINISTRATIE. GOES, 24 Januari 1879. RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. r. OESCIIE Oe uitgave dezer Courant geschiedt M aakdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nomnaers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hobbeode dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 90 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor bet buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vjn NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Uit verschillende gemeenten in onze om geving ontvangen wy bericht, dat het voor- nemen bestaat Zaterdag bjj gelegenheid der begrafenis van Prins Hendrik de rouwvlag uittesteken. 's-Ileer Abtskerke. Dinsdag hield onze mannen-zangvereeniging, Nooit gedachthare jaarljjksche vergadering, waarin herziening van het reglement, het doen van rekening en ver antwoording door den penningmeester, en het kiezen van een nieuw bestuur punten van be handeling waren. Had zulk eene jaarlijksche bijeenkomst evenwel geen ander doel dan het afdoen dezer werkzaamheden, dan zou ik be twijfelen of de leden haar telkens wel met zooveel hoop zouden te gemoet zien en met zooveel genoegen herdenken. Er is meerhet is een feesteljjke bijeenkomst. Na zooveel ver gaderingen, die inspanning eischen, mag men er wel eens éen hebben van ontspanning. Daar aan beantwoordde dan ook deze bijeenkomst ten volle. Met genoegen zag men op het af geloopen jaar terng, dat zich weer had geken merkt door voorbeeldig trouwe opkomst der leden, en menig lied ter dezer vergadering met of zonder begeleidiog van een seraphine-orgel gezongen, gaf bljjk, dat de directeur zjjn vrjj- willigen arbeid aan deze vereeniging niet vruch teloos besteedt. En toonden do leden reeds het vorige jaar, dat zij dit waardeeren, thans bleek het niet minder. Eene sierlijke hanglamp, ge durende eene korte absentie van den directeur, in de feestzaal opgehangen, werd hem bjj zijne terugkomst bjj monde van den president door de vereeniging aangeboden als een blijk van aller achting en erkentelijkheid. Voorts werden nog enkele luimige of meer ernstige verzen voorgedragen, afgewisseld door het zingen van een lied of door gezellig gesprek, en slechts noode scheidde men. Een verblijdend verschijnsel is het, dat de vereeniging meer leden telde dan het vorige jaar. Een harer werkende leden echter, die haar geduren.de het vorige jaar als lid van 't bestuur zjjne trouwe diensten bewees, kan wegens vertrek naar elders alleen als eerelid de vereeniging bljjven steunen. Dat o Nooit gedacht" blij ve groeien en bloeien is de wenscb van den berichtgever! 's-HeerArendskerke. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Re mijn, zal Dinsdag den 11 Februari eene verkiezing voor een lid van den gemeenteraad plaats hebben. Hoedekenskerke. In de op Woens dag gehouden openbare raadsvergadering bracht de burgemeester in warme bewoordingen hulde aan de nagedachtenis van wjjlen Prins Hendrik der Nederlanden, waarna op sprekers voorstel bg acclamatie werd besloten adressen van rouw beklag namens den raad te zenden aan Z. M. den Koning en H. K. H. de Prinses-weduwe. Woensdag, omstreeks 2 nren des namid dags, stonden niet minder dan 13 menschen aan het steigershuis te wachten op de provinciale stoomboot, om naar Ter Neuzen te worden vervoerd. In het vaarwater liep een streep ver brokkeld jjs, maar niemand vormoedde, dat een stoomboot hier niet zon door bunnen. Daar kwam de »Zeeuwscb-Vlaanderen" kapt. Stasse aan, en niemand twjjfelde, ook ervaren schippers niet, of zij zou aanleggen, maar de boot ging eenvoudig door, ondanks het roepen en wuiven der passagiers in spa. Vijf minuten later stoomde een raderboot, zonder eenig letsel te ondervinden, door den ijsgordel in de lengte heen. Aan de reizigers bleef slechts over, naar Goes te vertrekken en langs Vlissingen naar Ter Neuzen te komen. Een handelaar, die een paar honderdtal kippen, konjjnen enz. bij zich had, leed eene aanmerkeljjke schade. Aan H.H. Gedeputeerde Staten richt ik de beleefde, maar ernstige vraagof kapt. Stasse zich te dien opzichte verantwoorden kan Kruiningeii. Woensdag was het feest in deze gemeente. Van tal van woningen wap perde de Nederlandsche vlag ter eere van den algemeen geachten dijkgraaf van den polder Kruiningen, den heer M. De Jonge, die zjjn SOsten verjaardag vierde. Van alle zjjden werden den jubilaris ovatiën gebracht; corporatiën en particulieren vereerden hem met stoffeljjke blijken van hoogachting. Zoo ontving hjj van het djjksbestaur eene prachtige zilveren tabaks doos met toepasseljjke inscriptie, die hem met eeue toespraak door den ontvanger-griffier des polders werd overhandigd, waarbij inzonderheid werd gewezen op het vele goede, dat door den heer De Jonge gedurende zijn bjj na dertigjarig lidmaatschap van het polderbestuur, zoo als gezworen en als djjkgraaf, was tot stand ge bracht, en waarbij d8 wensch werd uitgespro ken dat bet hem gegeven mocht zjjn nog eenige jaren met denzelfden jjver en lust in het belang van den polder werkzaam te zpn. Zichtbaar aangedaan ontving de grjjze jubilaris dat bewjjs van hoogachting en gaf de verzekering, dat net zija streven zon zijn, zoolang zjjne krachten dit toelieten, de belangen van den polder te big ven behartigen. Verder werd hem ook eene serenade met fakkellicht gebracht door het fanfaren-muziek gezelschap //Eendracht maakt Macht", waarvan hij eerelid en sedert de oprichting een der ijverigste voorstanders is, terwijl hij bjj de gevreesde ontbinding dier vereeniging, nu een jaar geleden, met raad en daad medewerkte tot behoud van dat gezelschap. In de harteljjke toespraak, door den president, den heer mr. K. Rembges, werd dan ook daarvan met erken telijkheid melding gemaakt en in het licht gesteld, dat de eerste openbare serenade na de herstelling thans aan den heer De Jonge kon gewjjd worden. Tot laat in den nacht was er vreugde on genoegen in de gemeente, daar de jubilaris met milde hand genoemd gezelschap en andere ver- eenigingen in de gelegenheid stelde ter zjjner eere feest te vieren. Ook de armen der gemeente werden niet vergeten; het armbestuur werd door den jubilaris een rijke gift ter hand gesteld, waarvoor het, met het oog op de tegenwoordige weersgesteldheid, dadelyk dekens heeft aan gekocht. Voorzeker zal elk ingezeten dezer gemeen te instemmen met den dikwijls uitgesproken wensch, dat de heer De Jonge nog lang ge spaard moge worden tot heil der gemeente en dat hem kracht geschonken blijve om in zjjne belangryke betrekking werkzaam te zjjn. Ook te Wemeldinge doen zich gevallen van mazelen voor. Bjj de gemeentebesturen in Zeeland is heden ontvangen een verzoek van den waar- nemenden Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht in Zeeland tot het doen van opgaven betreffende de sterftestatistiek, ten be hoeve van de nieuwe uitgaaf eener Sterfte-atlas uittegeven door de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. De verlangde opgaven betreffen alleen de jaren 1860 toten met 1865. Met het oog op het belang der zaak hopen wij, dat door de gameentesturen spoedig aan dat verzoek zal worden voldaan. Tengevolge de verplaatsing van een ba taljon infanterie van Vlissingen naar Bergen- op-Zoom zal het garnizoens-hospitaal in eerst- gemeld garnizoen vóór den lsten Mei a. s. wordeh opgeheven en een garnizoens-infirmerie daarvoor in de plaats treden. In verband hier mede zullen er eenige verwisselingen bjj de officieren van den geneeskundigen dienst plaats hebbed. {R- H.) De Luxemb. Zeitung meldt, dat Z. M. de Koning-Groothertog, die op H K H. prin ses Hendrik de genegenheid heeft overge bracht, die hg voor zjjn vorsteljjken broeder koesterde, het kasteel te Walferdange ter be schikking der Prinses heeft gesteld, zoolang haar dit welgevallig mocht zjjn. Wil men eens weten hoeveel er van 1867 tot 1878alleen in Nederlandaan sterken drank verkwist ia De accjjns bedroeg in dien tjjd meer dan 200 millioen gulden» 1 Minstens 30© millioen guldeus heeft dus de natie, in twaalf jaren, aan jenever uit gegeven 11 Dagbl. Hat Hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen voor middelbaar onderwjjs" zal een adres richten tot de Tweede Kamer, houdende bezwaren tegen de ingediende wetsvoordracht tot aanvulling der wet op het middelbaar onderwjjs. In 't begin van Februari zal de recht- streeksche 9toomvaartljjn Tan Amsterdam op Engeland geopend worden. Naar het N. v. d. B. verneemt, i9 bjj de firma Joh. Noman 8f Zoon te Zalt-Bom mel een bclangrjjk boek ter perse en wel van de hand van den gepensionneerden luitenant- generaal J. Van Swietendat getiteld zal zjjn De ivaarheid over ome vestiging in Atjeh. De »liberale" kiesvereeniging Eenparig heid te Franekeradeel heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Leeuwarden, tegenover den majoor K. Eland, gesteld den heer Lieftinck, predikant van Kimswerd. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Beroepen te Goënga c. a. (bij Sneek) ds. W. J. Pi)zeite Kruiningen. Naar men verneemt, zal dit jaar het groote Zendingsfeest weder te Wolf heeze, in Gelderland, gehouden worden. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden Vrijdag 24 Januari 1879, zijn de volgende vonnissen alle wegens overtredingen der wet op den ijk van de maten en gewichten, gewezen tegen de navolgende per sonen, allen wonende te Goes: I. E., veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. C. H. in 3 boeten van elk 10, subs. 3 dagen gev. straf voor elke boete c. e. S. D. M. in 2 boeten van elk 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. J. S. in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. J. O. in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. J. P. in eene boete van 10subs. 3 dagen gev. straf c. e. B. Q. in eene boete van 10subs. 3 dagen gev. straf c. e. A. D., W. P. H. V. en M. S., vrijgesproken van de hun ten laste gelegde overtreding. Voorts terzelfder zake tegen J. De J., te 's-Heer Arendskerke, veroordeeld in 3 boeten van elk 15, subs. 4 dagen gev. straf voor elke boete c. e. M. De J., te 's-Heer Arendskerke, in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. C. H., te 's-Heerenhoekin 2 boeten van elk ƒ10, subs. 3 dagen gev, straf voor elke boete c. e. P. Ck te 's-Heerenboekin eene boete van ƒ10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. J. Z., te Borssele, in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c e. N. S., te 's-Heer Arendskerke, in eene boete van 10, subs. 3 dagen gev. straf c. e. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de beden (Vrijdag 34 Januari) gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen, a. in zaken, behandeld den 17 Januaritegen: lo. H. M werkman te Goes, beschuldigd van landlooperij. De uitspraak biervan is aangehouden. 2o. P. Van Z., 64 j., zonder beroep, te We meldinge, wegens diefstal veroordeeld tot 21 dagen gev. straf c. e. 3o. M. P., 24 j., arbeider te Yerseke, wegens mishandeling veroordeeld tot 2 geldboeten elk van ƒ8,— c. e. 4o. P. D., 24 j„ schippersknechten L. D., werkman, beiden te Yerseke, beschuldigd van mis handeling, vrijgesproken. b. in zaken, behandeld den 21 Januari, tegen lo. A. De B., 53 jr., opperman te Middelburg, wegens bedelarij veroordeeld tot 7 dagen cell. gev. straf, c.e. 2o. J. C. H., 40 jr., metselaarsknecht te Mid delburg, wegens mishandeling veroordeeld tot 21 dagen cell. gev. straf en 2 boeten a 8 ieder c.e. 3o. L. P., 22 jr., steenhouwer, J. D. K.,21 jr., scheepmaker te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld ieder in eene boete van 8, c.e. 4o._ P. De S., 35 jr., zonder vaste woonplaats, gedetineerd wegensveroordeeld tot 3 maanden gev. straf, en opzending naar een bede laarsgesticht of werkbnis, na het uiteinde dier straf, c e. 5o. J. M., 28 jr., en T. M., 30 jr., te Arne- muiden, wegens bedelarij in verbinding, veroor deeld tot 14- dagen gev. straf, de 2e daarenboven tot opzending naar een bedelaarsgesticht of werk huis, c.e. 6o. G. S., 55 jr., scheepmaker te Arnemuiden, wegens mishandeling veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf en 2 boeten, elk van 8, c.e. De persoon C. S., van Hansweertsedert geruimen tijd gedetineerd in het huis van arrest te Middelburg, als beschuldigd van diefstal met inbraak en van wiens inhechtenisneming wij in ons nommer van 8 Augustus van het vorig jaar melding maakten is naar, 's-Hage overgebracht om aldaar voor 't gerechtshof terecht te staan. De arrondissements-rechtbank te Middelburg deed, in hare Woensdag gehouden zitting, uitspraak in de onteigenings-procedure tusscben het bestuur van den Thoornpofder, als onteigenende partij, en den heer Van Reeuwen, eigenaar van eenige per- ceelen, welke indertijd onteigend werden als be- noodigd voor het leggen van den bekenden, veel besproken inlaagdijk Door het onteigenend pol derbestuur was als schadevergoeding aan de ont eigende partij aangeboden 2870.04'/,. De ont eigende partij eiscbte echter eene schadeloosstel ling van 8194.58. L)e door de rechtbank benoemde deskundigen begrootten in hun rapport de ver schuldigde schadevergoeding op 9201.397a. Na de gehouden pleidooien in deze zaak, waarbij voor het onteigenend polderbestuur optrad mr. Van Hoek en voor de onteigende partij mr. He Laat de Kanter, concludeerde het openbaar ministerie tot bepaling der schadeloosstelling op 5678.091/,. Bij het thans gewezen vonnis werd de door de onteigenende partij te betalen schadevergoeding bepaald op 3970.97'/,, met hare verwijzing iu de proceskosten, als zijnde bet vastgestelde bedrag hooger dan de aangeboden schadeloosstelling. Voor de aanbesteding, op 21 Jan. j'l. door het dep. van koloniën te Amsterdam gehouden, is naar no. 19 (koevoeten, patjols, pikhouweelen, schoppen enz.) het minst ingeschreven door wed. J. C. Masses db Zoon te Goes, voor ƒ3358. LANDBOUW VEETEELT. Kruiningen. Onder de schapen van den heer C. Der Weduwen alhier is de schurft uitgebrokende kudde is V\ oensdag door den districts-veearts onder zocht en bijna al ds dieren zijn besmet bevonden. Een kennelijk teeken is, volgens de wet, bij de hofstede geplaatst. Wolfaa.rtsdijk23 Jtnuari. Vanwege de afd. Heinkenszand trad de heer Marlet hier gisteravond op tot het doen van eene laudbouw-voordracht. Met

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1