Het Circus-Corty. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Laatste en telegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. aocht hens ta verleggen. Dit sijn aijae laat ste woorden geweest. De ziekte openbaarde zich den 2, doch werd zoo onbeteekenend geacht, dat de Prins nog den 4 voornemens was naar Arolsen te ver trekken. Op aandrang der geneesheeren tele- grapbeerde hg echter aan den Minister De Blochausen, dat zijn reis 24 uren werd uit gesteld, en des namiddags dat hij daarvan moest afzien, omdat hij aan eene huidziekte leed. Het Nieuws van dan Dag meldt nog, dat Maandags daarna in het slot een indruk wekkende plechtigheid plaats heeft gehad. Te 7 uren 's avonds stonden allen, vau den hofmaarschalk af tot de minste dagloou3ter, om de sponde geschaard van den edelen Prins, 't Was alles dood eenvoudig. De Prins lag daar als slapende. Slechts de deken was met witte bloemen bestrooid. De Prinses-Weduwe, in diepen rouw gehuld, werd binnengeleid en knielde, zacht snikkende, aan het hoofdeinde. Met vaste, plechtige stem nam daarop ds. Neumarcker het woord en riep, uit naam van hen, die hier »als kinderen om het sterfbed van hun aller vader geschaard stonden," aan den overledene een eeuwig vaarwel toe. De korte, hartelijke toespraak van den geestelijke werd slechts afgewisseld door zachte snikken en verzuchtingen. Tot psalmgezang had men geen kracht. »Een treffend oogenblik was het, zegt de schrijver van den brief, waaraan dit ontleend is, en al word ik honderd jaar oud, ik zal het nooit vergeten, 't Zal altjjd bp inij een ernstigen indruk achterlaten. »De Prinses werd weder uitgeleid en nu kon iedereen nog eens voorgoed afscheid nemen van den braven Prins. We drukten hem nog eens met innigheid de kille hand en allen ver lieten diep bedroefd de sterfplaats." De Luxemburgsche Kamer heeft op voorstel van de commissie, benoemd tot het ontwerpen van adressen van rouwbeklag aan den Koning- Groothertog en aan Prinses Hendrik, en welke commissie als hare meening te kennen heeft gegeven dat de dag geen waardiger bladzijde in de jaarboeken der Kamer zou kunnen be slaan, dan wanneer bij die gelegenheid een besluit werd genonen in den geest van den over ledene, den weldoener der armen, het onlangs vastgestelde cijfer der toelagen voor instellingen van weldadigheid met 10,000 francs verhoogd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben be sloten adressen van rouwbeklag te zenden aan Z. M. den Koning en aan H. K. H. Prinses Hendrik, terwijl door de direclis der stoom vaartmaatschappij Zeeland op elk der dienst doende mailbooten eene in zwart gedrukte beeltenis van Prins Hendrik aan den ingang van de kajuit is aangebracht. Het port.et stelt den prins voor in admiraals-uniform. De schil derij is met rouwfloers omgeven, terwijl een immortellenkrans daarboven prijkt. In ons vorig nommer kwam een bericht voor uit de Preussische Ztg.'\ waarin o. a. werd ge meld dat een der kamerheeren van Z. K. H. Prins Hendrik en een der hofdames van de Prin ses door de mazelen waren aangetast. Het Vad. verzekert, dat alleen de freule Van Sypesteyn aan de ziekte lijdende geweest, doch thans weder volkomen hersteld is. Euphonia, weekblad voor letterkunde en wel sprekendheid, wijdt ook een woord van hulde aan Z. K H en wijst daarin er vooral op, hoe de Prins ook onze fraaie letteren beschermde. Be halve dat hij genoemd orgaan van den beginne af krachtigen steun verleende, was hij bescherm heer van de rederijkerskamer Nicolaas Beets te Utrecht, wier vergaderingen hij meermalen bij woonde. Het tijdschrift De Indische Gids noemt zjjn dood een nationale ramp, ook in het bijzonder voor Indië. De kolonie heeft dure verplich tingen aan Prins fJenarik. Reeds als 17jarige Prins heeft deze Vorst uit het Huis van Oranje haar een zeldzame belangstelling betoond het was in 1837, toen hij zeven maanden in Ned.- Indië doorbracht, *oin vervolgena Britsch-Indië en andere deelen van Azië te.;'bezoeken. Nog gedenken inboorlifigen zoowel als Europeanen dat verblijf, en het is een herinnering, die den band tusschen het Vorstenhuis en de kolonie versterkt, het is een herinnering aan welwil lendheid, aan vriendelijkheid, aan hoffelijkheid, hartelijkheid en ridderlijkheid. De Prins zelf heeft dien tijd evenmin vergeten. Vraag daar naar b. v. den regent van Kendal, en met op getogenheid zal hij u een photographische af beelding van zijn ouden Vorstelijken meester toonen, hem uit naam van Z. K. H. nu on geveer drie jaar geleden door den adsistent- resident zijner afdeeling als een souvenir aan geboden. Doch er zijn andere nog veel krach tiger bewijzen van 's Prinsen voortdurende be langstelling in de kolonie. Zijn ijver voor de Oost- en Westindische opvoedingsmaatschappij onder anderen. Zijn energieke deelneming aan de Billiton-maatschappjj ook nog. Meer nog zjjn beslissend optreden voor een verbinding van Java met het moederland door een Nederland- sche stoomvaartmaatschappij. Voorts zjjn wak ker initiatief ten behoeve der Bataviasche ha venwerken. Eindelijk zijn stichting te Port-Saïd van een grootsch handels-etablissement. Met den besten uitslag dikwijls, m^t de zuiverste bedoelingen altjjd heeft hij de ontwikkeling van Indië trachten uit te breiden. Ind;ë telt, nu hjj gestorven is, een trouw en krachtig vriend minder." Nu dat circus zijne voorstellingen weêr heeft aangevangen, meenen wij de aandacht daarop te moeten vestigen en in 't kort den indruk weer geven, die het geheel op ons heeft gemaakt. En deze is allergunstigst. Het circus zelf is comfortable ingericht en al was de eerste voorstelling weinig bezocht en de atmosfeer daardoor killer dan laterdoor goede verwarming was er toch nog uitstekend gezorgd, dat niemand zich behoefde te beklagen. Bij latere voorstellingen, die beter bezocht waren, was het er zelfs aangenaam. De zitplaatsen zijn bovendien net en geriefelijk de eerste banken zijn zoovel- van de ballustrade van het circus verwijderd, dat men van het zand geen last heeft. L)e stallen zijn een bezoek overwaard; de keu rige wijze, waarop die zijn ingericht, behoeft zelfs geen dame af te schrikken ze te bezichtigen. En hetgeen ons te aanschouwen werd gegeven muntte uit door netheid en sierlijkheid. Later treden wij in bijzonderheden nu alleen bevestigen wij dat de renommée, van elders van .het circus uitgaande, niet overdreven is geweest. De dressuur der 5 hengsten, het schoonrijden en de uitgevoerde manoeuvres wekten aller be wondering op en zelfs zonder de claqueurs, die zich goed van hun taak kweten, zou niemand zeker de welverdiende toejuichingen hebben achterwege gehouden. Wat bij dergelijke gelegenheden wel eene zeld zaamheid mag heeten is de uitstekende muziek, die de voorstellingen bepaald opluistert. Aan de kapel en zijn directeur mag nu reeds een woord van hulde niet worden onthouden. Wij bevelen ten slotte den heer Corty in de gunst der Zeeuwen aan. Zulk eene onderneming als de zijne verdient ten volle gesteund te worden. In de Fransche kamer staan de partijen in zake het programma, door het kabinet openbaar gemaakt, even hevig tegenover el kander als de dagbladen. Waar sommige hunne ingenomenheid er mee betuigen ver klaren andere dat de dagen van het minis terie, dat zulk een niets beduidend prè>'- prainma dorst openbaren, geteld zijn en noemt men reeds namen van zijne opvolgers. De Senaat vond het stuk over het geheel goed. In Engeland blijft de financiëele toestand gespannen en die van de werklieden zorg wekkend. De London and County bank ondervond Donderdag hoe groot het wantrouwen is van het publiek jegens bankinstellingen. Er liepen geruchten, dat de betalingen dier bank zouden worden gestaakt, al weet niemand hoe ze in de wereld kwamen. Eene groote menigte verzamelde zich voor de instelling, en velen, die hun geld daar hadden gede poneerd, eischten het op. Veel later dan gewoonlijk bleef de bank open, en bezwoer daardoor den storm, die boven haar hoofd woei. De Oostersche politiek der Engelsche re geering is weer eens verdedigd door een der ministers die bij een feestmaal voor de zoo- veelste maal verklaarde, dat het Berlijnsche tractaat in zijn geheel zou worden ten uit voer gelegd Eene storing van de goede verstandhouding met Rusland en de andere mogendheden achtte hij niet waarschijnlijk. Den Afghaanschen oorlog beschouwde hij als feitelijk afgeloopen. Sprekende over den com- mercieelen nood. zeide hij, dat, nu de En gelsche nijverheid van de Amerikaansche en Europeesche markt verdrongen werd, Tde Regeering trachten zou haar door Britschen invloed in Afrika nieuwe wegen te openen. Alles klinkt zeer fraai maar of dit laatste zoo gemakkelijk zal gaan, betwijfelen wij. Wat de oorlog met Afghanie betreft, daarin kon de minister wel gelijk hebben. De berichten luiden voor Engeland steeds gunstigen het Afghaansche leger blijkt ge demoraliseerd. De zitting van den Zweedschen Rijksdag is Zaterdag geopend. Onder de aangekondigde wetsontwerpen is eene, op voordracht der Synode in te dienen, kerkelijke wet. Ter vermeerdering der inkomsten wordt voorge steld eene verhooging der belasting op de azijnfabricatie en invoerrechten op tabak, sui ker en koffie. Het cijfer der ontvangsten voor 1880 is geraamd op 74,650,000 rijksdaalders. Wie Vorst van Bulgarije worden moet is nog een raadsel. Nu noemt men weêr een neef van den Vorst van Montenegro, waar- meê Engeland en Oostenrijk Hongarije echter niets zouden zijn ingenomen. Er bestaat bij eenige heeren te Goes het plan om Vrijdagavond te half twaalf uren een extra trein van Middelburg naar Goes te doen loopen, teneinde allen belangstellenden de ge legenheid te verschaffen eene buitengewone voor stelling in het circus Corty bij te wonen, en 's avonds nog huiswaarts te keeren. Bij die gelegenheid zal o a. worden gegeven het fraaie Carneval op liet IJs. Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, dienen zich vóór Donderdag des voormiddags te 11 uren bij de firma F. K/eeuwens Zoon aan te melden. Wij maken allen echter op merkzaam dat bij niet genoegzame deelneming deze extratrein niet kan loopen en dat hij ook te 's-Heer Arendskerke stopt. Haiisweert, 20 Jan. De vaart naar België is gestremd. De schepen, hedenmorgen naar Antwerpen vertrokken, zijn alhier terug moeten keeren. De Schelde is vol ijs. Middelburg, 20 Jan. Hedenmorgen werd onze stad vereerd met een bezoek van den Engelschen troonopvolgerzijn broeder Prins Leopold en twee heeren van hun gevolg. De hooge gasten waren in streng incognito en wer den opgewacht door den heer De Bruijn, consul van Engeland, en den heer M Fokker. Zij be zochten het raadhuis, den vleesehhal, de socië teit St. Joris, waar de Prins Van Wales den bekenden beker aandachtig beschouwde, en de winkels van de heeren Meijer en Bal. Per trein van 5 20 vertrokken zij weer naar Vlissingenwaar het koninklijk jacht gereed ligt, teneinde den groothertog van Hessen, den schoonzoon van Koningin Victoria, aftewachten. Hedenavond vertrekken zij dan gezamenlijk naar Londen. s'-Hage, 20 Januari. In de heden gehou den buitengewone zitting der TWEEDE KAMER zeide de voorzitter overtuigd te zijn dat de Kamer prijs zou stellen door een adres van rouwbeklag aan den Koning te doen blijken van haar oprechte instemming en deelneming in den algemeenen rouw bij het onverwacht smartelijk verlies, dat het vorstelijk huis en geheel Neder land leed door het sterven van den algemeen geëerden en beminden prins Hendrik. Er werd besloten de koninklijke bood schap betreffende het overlijden met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Door de nieuw getrokken afdeelingen werd eene com missie van redactie van het adres gekozen. In gekomen zijn nog ontwerpen, houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkist-promessen en bekrachtiging van den afstand van grond aan Rotterdam. Volgens het programma der plechtige be grafenis van Prins Hendrik zal het vorstelijk lijk 25 Januari 's morgens vroegtijdig uit Luxem burg te Delft aankomen en in het stationsge bouw worden geplaatst. De veldmaarschalksstaf van wijlen Koning Willem. 11 zal op de kist liggen. De teraardebestelling zal worden bijge woond door den Koning, de Prinsen Alexander en Frederik Karei van Pruisenden Groot- Hertog van Saksen-Weimar Prins Frederik, den Prins Van Wied en andere vorstelijke per sonen. De slippen worden gedragen door vier kamerheeren. De schutterij en het garnizoen van Delft en het garnizoen van de residentie zullen langs den weg, waar de stoet passeert, geschaard zijn. In de gemeenten, waar langs de speciale spoortrein komt, zal het garnizoen onder de wapenen zijn. Ds. Koetsveld, hofpre diker, zal in de kerk eene toepasselijke aan spraak houden. Weeneu, 20 Jan. De Keizer maakte als zijn verlangen openbaar dat de bevolking wegens de tijdsomstandigheden, geen opoffe ringen zou doen tot viering van zijn aanstaand zilveren huwelijksfeest. De onderhandelingen over het bestuur van Bosnië en den Herzego- wina zijn voorloopig gesloten. Rome, 20 Jan. Het Vaticaan en de Duit- sche regeering onderhandelen steeds over het modusvivendi zonder afschaffing van de Mei- wetten. In 54 gezinnen te Biggekerke heerschen de mazelen. De bijzondere school aldaar zal a. 8. Woens dag worden heropend. Het Zuiden Te Breda, «aar sedert geruimen tijd de mazelen erg en in kwaadaardige mate heerschen, bleef totnog toe de Militaire Academie gespaard. Thans is ook een cadet door die ziekte aangetast. Men scbrgft uit Vlissingen aan het Handelsblad: Als een overtuigend bewijs hoe een zaak mits goed en flink aangepakt in een zeer korten tgd een kolossale uitbreiding kan erlangen, dient het volgende: De heer Brasch, lid der firma Bratch Rothenstein, te Berlijn, richtte hier ongeveer een jaar geleden een expeditiekantoor op, aanvaukelgk met een schrijver. Hij zelf gaf irderhaaet eenig onderricht, hoe de administratie moest gevoerd wor den en vertrok oumiddellgk naar het buitenland, om, in verband met onzen maildienst op Engeland, nieuwe connectiën aan te knoopen. Hij kwam na eenige dagen afwezigheid af en toe weder terug, regelde dan de zaken verder en bracht meer orde in de expeditie, lnlussehen namen de vrachtgoederen van dag tot dag aanmerkelijk toe, zoodat het nood zakelijk werd geacht een tweeden klerk, toen een derden aan te stellen. Thans zjjn er acht klerken met een chef de bureau voor een groot gedeelte Duitschers die allen goed zjjn gesalarieerd, maar hard moeten werken, welk laatste niemand zal ver wonderen, als men weet dat die jeugdige instelling, in het eerste jaar van haar bestaan, ruim vjjjf mil- lioen K.G. vrachtgoederen, uitsluitend voor Enge land bestemd, van hier heeft verzonden. In de Gezondheid, uitgegeven door eene „ver- eeniging van voorstanders der gezondheidsleer", vindt men het volgende: „De meeste lezers van de Gezondheid weten vermoedelijk dat men een warm, licht en goedkoop winterdek verkrijgt door tusschen het laken en de wollen deken een paar groote cou ranten of dergelijke vellen papier te leggen. I)e ge weldige warmte, die wij op sommige dagen van den zomer zoowel 's nachts als op den dag te ver duren hadden, deed mg aan een toepassing van papier voor het tegenovergestelde doel denken In plaats nl. van door een papieren isoleerlaag de li chaamswarmte van de buitenlucht af te scheiden, heb ik getracht het broeien van veeren-, paardenharen-, of kapokmatrassen door een papierlaag als onderdek tegen te gaan. Het resultaat was allergunstigst en ik acht het daarom dienstig voor hen, die eenvou dige, goedkoope en doeltreffende middelen gaarne aanwenden, hier roede te deelen, dal men door eenige couranten op de matras te leggen en ze daar door het laken te dekken en op hun plaats te houden, een bed vrij maakt *an de hinderlijke warmte, die onze nachtrust zoo dikwijls stoort een menigmaal onmo gelijk maakt." Iemand die te Doetinchem sedert eeuige dageu vermist werd, is Donderdag in den Ouden IJsel ge vonden. Ruim ƒ200 aan bankpapier en zilver werd bg hem gevonden, zoodat de geruchten als zoude hg zgn aangerand niet bewaarheid zijn. De Amsterdamscbe commissie voor de feestvie ring bg gelegenheid van dm intocht des Kooings heeft besloten in stand te blijven, en te trachten het bestaande tekort van ƒ10,000 bijeen te krijgen, nu de gemeenteraad geweigerd heeft voor die som borg te blgven. Alle eerepoorten, met het oog op de aankomBt van den Koning en de Koning u in den Haag opge richt, zgn van de straat verdwenen. In een wolwasscherg te Tilburg heeft door eene gasontploffing een aldaar werkend meisje zware brand wonden hekomenterwijl Zaterdagavond aldaar een prachtige groote wolfabnek is afgebrand. Onder de vele middeleu, tegen zoogenaamde springende banden aanbevolen, behoort honing, ver mengd met ongezoute versche boter of met glycerine. Het middel is gemakkelijk te beproeven. Vrijdagavond is te Den Helder een korenmolen en een aangrenzend wagenhuis afgebrand. De machinist van een te Rotterdam van We- sel aangekomen sleepboot bad Zaterdag de on voorzichtigheid uit een kan petroleum te gieten in een fornuis, dat niet goed brandde; daardoor sloeg de vlam in de kan en had eene ootploffing plaats, waardoor de machinist hevige brandwonden aan aan gezicht en handen bekwam. Voor de groote loterg te Pargs zgn in het ga- heel prgzen aangekocht tot een bedrag van 7 mil- lioen frs. Het aantal der „gros lots" is 1273 en vertegenwoordigt een bedrag van 3,418,705 frs. De trekking zal, zooals men weet, den 26n plaats heb ben het eerst zullen o. a. worden verloot het zil veren tafelservies vau Odiot (125000 frs.), dan de parure van diamanten (100,000 frs.), twee hals kettingen (elk van 50,000) en het orgel van Cavaillé- Coll (25,000 frs). Er zgn bovendien 79,000 kleine prijzen; de geschenken der inzenders op de tentoon stelling aan de loterij medegerekc >d vertegenwoor digd deze een waarde van 9 mil lioen fr». Van het spoorwegongeluk op de Ign Adrianopel- Philippopolis, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten en waarbij een gebeele trein in de Arda stortte, zijn 200 Russen de slachtoffeis geworden. Te St. Petersburg zgn uit Astrakan en Saratow officieele telegrammen ontvangen, waarin geconstateerd wordt dat er in de aldaar heerschende epidemie gun- tiger verscbjjnselen worden waargenomen. Nadat in zes dorpen alle lijders waren bezweken, hebben er zich geen nieuwe ziektegevallen voorgedaan. Te Hamburg zal eene bijeenkomst plaats heb ben van belanghebbenden bij den handel in petro leum, waarin zal behandeld worden de vraag, wat zal kunnen en zal behooren gedaan te worden, om den achteruitgang van het artikel, in qualiteit tegen te gaan. Al de zeehandelsplaatsen van de Noord en Oostzep, die bg de zaak zgn betrokken, alsmede de Nederlandsche en Belgische havens, hebben uitnoodi- gingen ontvangen. Uit Canada wordt gemeld, dat ongeveer 250,000 stuks rundvee en 500,000 schapen op dit oogenblik gestald worden in de provincie Ontario, om tegen het voorjaar naar de Engelsche havens verscheept te worden. Eenige firma's, die zich met den uitvoer van vee bezighouden, zgn van plan, zoodra de scheep vaart weder geopend wordt, dagelijks van Montreal of Quebec een stoomboot, geladen met ossen en scha pen, naar Engeland te zenden. Twee moordenaars moesten Dinsdagochtend te Mauch-Chunk, in Pennsylvanie, opgehangen worden. Op het oogenblik, dat het luik onder hen werd weg getrokken, hoorde men driftig schellen aan de gevan genisdeur. De sheriff zond iemand om te zien wat er gaande was en bevond, dat er een telegram was aangekomen van den Gouverneur te Harrisburg, waarbij den veroordeelden genade werd geechonkec, Het wal te laatde nekken der beide misdadigers waren door den val gebroken. Wormen en kaas. Het Bert. klinische Wochenschr. deelt eene geneziug mede, door een dok ter bewerkstelligd. Een boerenknecht kwam tot hem

Goessche Courant | 1879 | | pagina 2