Dinsdag 21 Januari. 66ste Jaargang. MAZELEN. MAZELEN. Vertrek dep brievenmail naar Oosl-lndië. 0FFIC1EELE MEDEDEELL\GE3. GOES, 20 Januari 1879. Hansweert. Toen wegens den ingevallen dooi en het verdwijnen van het ijs op de Schelde enkele schippers zich tot vertrek gereed maak ten, gaven verscheidene hunner collega's als hun gevoelen te kennen dat het weder spoedig zoude gaan vriezen, de wintervorst zich nog gestreng en lang zou doen gevoelen en alzoo de blydschap over de heropening der vaart niet van langen duur zoude wezen. Zij bleven dan ook rustig in 't Kanaal liggen. En zie, die voorspelling is reeds begonnen waarheid te zijn. Zaterdag- en Zondagnacht heeft het flink ge vroren en van daag den geheelen dag zelfs zeer streng. Ook begint er zich reeds weder drijfjjs op de rivier te vertoonen, zoodat de vaart daarop weldra weer belemmerd zal worden. STATE>«GENERAAL. RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. EEN VORSTELIJKE DOOöE. G0ESCI1E De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 6 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a L Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoegé men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NXJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopera en postdirecteuren. De BURGEMEESTER der gemeente GOES, ontvangen hebbende een bericht van den heer Adjunct-Inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht in Zuid-Holland, bel? met de waarneming der Inspectie in Zeeland; C. 1 op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134); Brengt hiermede ter openbare kennis, DAT DE MAZELEN IN DEZE GEMEENTE ÉPIDEMISCH VOORKOMEN. Goes, den 18 Januari 187D. De Burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER, L. B. De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt, overeenkomstig art. 21 der wet van 4 December 1872 (Stbl. no 134) ter openbare kennis, dat in de week van 12—18 Januari 1879 in deze gemeente EEN LIJ- DER aan mazelen is overleden. Goes, den 20 Januari 1879. De Burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER, L. B. Via MARSEILLE, 23 Jan., 8.45 's morgens. Via NAPELS, 26 Jan., 6,'s avonds. Via BRIND1SI, 31 Jan., 8,45 's morgens. De Frausche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Tot onbezoldigd opzichter der jacht en visscherij is door den Minister van Justitie o. a. aangesteld de heer 1. Van Acker te Hansweert. Z. M. heeft tot burgemeester van Breskens be noemd den heer B. Van Moerkerken, gepensioneerd kapitein van bet Oost-Indisch leger. Volgens hierboven staande kennisgeving heerschen de mazelen in onze gemeente epi demisch. De lessen aan de Middelbare school voor meisjes zjjn deze week hervat tengevolge eener gunstige schikking, waardoor de vierde klasse les ontvangt in een nabij de school gelegen localiteil, daartoe welwillend afgestaan, en de overige in bet gedeelte der school dat van de woning van den concierge is afgescheiden, en dat ten overvloede geheel is ontsmet. Door het gemeentebestuur zjjn tevens alle anderegemeentescholen eveneens gedesinfecteerd. Op éen gevaar dienen wij hier nog te wjjzen. Door sommige ouders worden al zjjn er onder hanne kinderen gevallen van mazelen de andere kleinen toch nog naar school ge zonden, terwijl de onderwijzers van de be trokken autoriteiten niet op de hoogte gehouden worden van de gezinnen, waarin zich gevallen ran die ziekte voordoen. Wjj dringen in de eerste plaats erop aan dat dit laatste geregeld geschiede, want daardoor alleen kunnen misbruiken worden tegengegaan. En wat de ouders betreft, hoe zeer wij moeten toe stemmen, dat het thuis hebben van kinderen hoogst lastig is, wjj brengen hun in herinne ring hoe zjj, door hunne onaangetaste kleinen naar school te zenden, het gevaar dreigender maken en de nitbreiding der ziekte helpen be vorderen. Volgens achterstaande annonce zal Woens dag Ijsvermaak eene hardrjjderjj en hardlooper ij doen houden. Voortdurend ondervindt de ver- eeniging ondersteuning voor haar plan, maar mochten er nog wezeu, die haar een of ander willen geren, men zij zoo goed dit voor Woens dag 11 uur op het Ravelijn te doen bezorgen. De deelneming van de zyde der joDgens is zooals men licht begrijpen kan zeer groot. Vrjjdag a. s. zal de rederij kers-kamer >Aurora" eene openbare opvoering geven en De Werkman, drama, benevens De drie hoeden, kluchtspel, spelen. Wemeltlinge. Door het bedanken van den heer A. Dominicus Jz. als wethouder is door den gemeenteraad voor die betrekking benoemd de heer C. Lindenbergh. Donderdag a. s. worden H. H. M. M. de Koning en Koningin te 's Hage verwacht, die, naar het Dagblad verzekert, het voornemen hebben opgevat den rouwtjjd wegens het over lijden van prins Hendrik daar door te brengen. Prins Alexander zal ook de begrafenis bijwo nen, evenals prins Fredèrik Karei van Pruisen, vader van prinses Hendrik, met H. d. zoon. Naar de N. R. Cl. verneemt, zou de generasl-majoor Van der Star, chef van den generalen staf, nadat de krediet-begrooting voor Oorlog door de Eerste Kamer zal zijn aan genomen, als Minister van Oorlog optreden. Men deelt aan hetzelfde blad mede, dat eerlang eene nieuwe regeling van eene Krijgs school voor officieren bjj de Tweede Kamer zal worden ingediend. De heer A. C. IK. oppert het denkbeeld, om, als een hulde aan de nagedachtenis aap Prins Hendrikde Maatschappij Zeeland als een nationale zaak te beschouwen. Hij wenseht eene commissie, die onderzoeke door welke middelen deze door den Prins met zooveel op offeringen aangevangen taak op goede grond slagen kan worden gevestigd en voortgezet. De afd. A mersfoort der Geldersche kies- vereeniging Nederland en Oranje heeft voor de a. s. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer candidaat gesteld jhr. mr. M. M. Van Asch van Wijck, aftredend lid. De kiesvereeniging Amersfoort, te Amers foort, heeft mr. W. baron Van Goltslein, en de centrale liberale kiesvereeniging in dat kies district den heer H. C. Van der Houvm van Oordt, te Apeldoorn, tot candidaat gesteld. De Centrale Kiesvereeniging iu het hoofd kiesdistrict Leeuwarden heeft den majoor Eland tot candidaat geproclameerd. De Yereeniging voor lijkverbranding, welker ledental op 1 Jan. 1877 1250 was, had op 31 Dec van dat jaar bijna 1100 leden. Het getal plaatselijke afdeelingen bedroeg 1 Jan. van dat jaar 9 en op 31 Dec. 11, nl. te Rotterdam, Njjmegan, Dordrecht, 's-Hage. Schiedam, Zutfen, Leiden, Delft, Amsterdam, Zaandam en Haarlem. Men deelt aan het U. D. mede, dat de luitenant ter zee le kl. H. Van Broekhuijzen, ridder der Mil. Willemsorde 4e klasse, tbans geplaatst aan boord van het wachtschip te Am sterdam, vergunning heeft bekomen, den vol genden tocht met de Willem Barentz mee te maken. EERSTE KAMER. In de Zaterdag gehouden zitting werd unaniem aangenomen het volgende adres van rouwbeklag aan den Koning, dat Z. M. door de leden der commissie van redactie zal worden aangeboden „Sire! „Ontroerd door de verpletterende tijding, dat Uwer Majestrits beminde broeder, Prins Hendrik der Ne derlanden, aan U, aan Uw Huis, aan Zijne jeugdige Gemalin door den dood is ontrukt, nadert de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot LTwe Majesteit, met de oprechte betuiging van hare innig gevoelde deel- nemine. „Geheel de Nederlandsche natie beseft met diepen weemoed, dat haar een Vorst ontvallen is, Wiens deugdzaam leven haar tot voorbeeld; Wiens Vorste lijke daden haar tot spoorslag en steun verstrekken. „Moge Uwe Majesteit en geheel het Vorstelijk Huis bij deze onverwachte ramp vertroosting zoeken in het vertrouwen op Gods wijsheid en liefde moge de treurende Vorstin-Weduwe, zoo mozelijk, ook eenige leniging vinden in Hare smart door de ver zekering, dat Zij bij voortduring op den eerbied en de liefde van geheel een dankbaar volk rekenen mag.'' Daarna zjjn, na eenige discussie, alle verdere hoofd stukken der staatsbegrooting, zoomede de vesting- en spoorweghegrooting, eenparig aangenomen. Het wets ontwerp tot onteigening voor den spoorweg Stavoren Leeuwarden werd daarentegen met 17 tegen 11 stem men verworpen, vooruamelyk omdat men de ombui ging over Bolsward in strijd achtte met de spoor wegwet. Alleen door wijziging daarvan kon men het beoogde doel bereiken. De Kamer is op reces gescheiden. TWEEDE KAMER. By de Kamer is ingekomen een wetsontwerp, regelende da heffing van rechten wegens dfe verrich tingen van den burgerlijken stand. De voornaamste bepalingen zijn Geene gelden mogen worden geheven ter zake vau het opmaken van acten of andere verrichtingen van den ambtenaar van den burgerlijken stand, behalve in de geva'leu en op de wijze bjj deze wet voorzien. Onverminderd de bepalingen der wetten omtrent de rechten van zegel en registratie, is verschuldigd een recht avan veertig cents voor ieder afschrift van of uittreksel uit de acten van huwelijk of echtscheiding b. van vijf-en-twintig cents vooralle andere afschrif ten van of uittreksels uit acten van den burgerlijken stand, met uitzondering der uiltreksels, bedoeld in de artt. 50, 66 en 110 van het burgerlijk wetboek, welke kosteloos worden uitgegeven. Van de bepalingen van deze rechten zijn vrjjgesteld lo. zij, die, het aangevraagde afschrift of uittreksel noodig hebbende in hun persoonlijk belang, van hun onvermogen doen blijken door een getuigschrift, door deu burgemeester hunner woon- of verblijfplaats af gegeven 2o. de openbare ambtenaren, besturen en instellingen wegens de afschriften of uittreksels, door hen aangevraagd in het openbaar belang. De rechten, krachtens art. 2 geheven, komen ten bate van de gemeentekas. Er wordt minstens tweemaal 's weeks in de ge meenten boven de tien duizend zielen en minstens eenmaal 's weeks in alle andere gelegenheid gegeven lot kostelooss huwelijksvoltrekking. De ambtenaar van den burgerlijken stand bepaalt de dagen ea de uren daarvoor bestemd. Het lokaal ia het huis der gemeente, voor de hu welijksvoltrekking bestemd, wordt door de gemeente verstrekt. Voor huwelijksvoltrekking, op anderen tijd of andere wyze, als waarop zij iugevolge het voor schrift van het voorgaande artikel kosteloos plaats heeft, kan door de gemeente recht worden gevorderd. KERKELIJKE ZAKEN EN GtsDERWIJS. Den 27 Januari a. s. zal het 40 jaren ge leden zijn, dat de heer II. Q. Janssen, predikant tc Sint Anna ter Muiden, zjjn dienstwerk begon. Den Zondag daaraanvolgende, 2 Februari, hoopt hij dit feest kerkelijk te vieren. Tot onderwijzer aan de gemeente-muziekschool te Bergen-op-Zoom is benoemd de heer L. lleebink, muziek-onderwjjzer te Zutfen. {Pad.) De gewezen brievengaarder J. K. te Kruiningen, van wiens arrestatie wjj de vorige week melding maakten, is Zaterdag van Middelhurg naar 's-Graven- hage overgebracht, om daar voor het hof terecht te staan. Te 's-Hertogenbosch is een rechterlijk ooder- zoek aanhangig nopens de juistheid in de afgesloten registers van den burgerlijken stand over 1878 van verschillende gemeenten in dat arrondissement. Het Hooggerechtshof te Batavia beeft de uit spraak van den Raad van Justitie, waarbij de hoofd redacteur van den Java-Bode, de heer B. Van Baaien, wegens hoon en smaad in gedrukten ge schrifte van een openbaar ambtenaar, in casa dsn resident van Batavia, veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenis en 250 boete, en waarvan de veroordeelde in hooger beroep gekomen was, vernietigd, en den beschuldigde veroordeeld tot 2 maanden gevangenis en 20 boete. Hansweert. Van de Donderdag alhier gehouden verkooping van 14 woonhuizen, toekomende den heer C. Bernard te Vlake, is de uitslag geweest dat slechts 3 perceelen aan de koopers zjjn toegewezen en de overige ingehouden; van die drie perceelen zjjn twee toegewezen aan den heer J. Kraayeveld voor 940 en een aan den heer L. Luijk voor 450, alles zonder inbegrip der veilingskosten. LANDBOUW VEETEELT. Het Bestuur van het den 22, 23, 24, 25 en 26 Juni dezes jaars te's-Hertogenbosch te houden XXXIIe Nederlandsch Landhutshoudkundig Congres heeft een eirculaire aan den landbouw verzonden, waarin wordt betoogd, dat ter bereiking van het be oogde doel in de eerste plaats noodig is een belang rijk programma van de werkzaamheden. Het bestuur roept daartoe met aandraag de mede werking in van alle zoo in Nederland als in de over- zeesche bezittingen bestaande Maatschappijen of Ver- eenigingen tot aanmoediging, uitbreiding en verbetering van den landbouw en aanverwante vakken, van alie landbouwers, landeigenaars, volkshuishoudkundigen en beoefenaars van die wetenschappen, welke met den landbouw in eenige betrekking staan. Het bestuur wenseht voor 1 Maart 1879 te ont vangen de voorstellen en vraagstukken, waarvan de behandeling op het Congres of in de afdeelingen wenscheljjk mocht voorkomen. De te behandelen onderwerpen zullen in drie af deelingen worden verdeeld alsle afdeelingAkker bouw (waaronder vervening eu ontginning) veeteelt en zuivelbereiding; 2e afdeeling: Tuinbouw, bout teelt eu biezeuteelt; 3e afdeeling: Land- en volks huishoudkunde, statistiek eu koloniale landbouw. Aan verschillende bladen ontleenen wy nog het volgende omtrent de ziekte en den dood van Z. K. H. Prins Hendrik. H.D. adjudant, de heer Holmberg De Bechfeld, meldt de vol gende bijzo ader beden Eerst Zondag 12 dezer maakte men zich werkelijk bezorgd over den toestand van den Prins, daar de pols toen 100 slagen in de minuut deed. De Prinses was aan eene hevige ongerustheid ten prooi, waarom de heer Holm berg zich des namiddags te 2 uren naar de stad begaf, om dr. Aschman te halen. Deze verklaarde echter, datver geen zweem vuu ge vaar was. De Prins sliep eenige uren, met de hand der Prinses in de zjjne. By zijn ont waken voelde hij zich zeer wel. Niemand maakte zich meer ongerust. Des avonds werd niettemin dr. Fonck uitgenoodigd op het kasteel te blijven. De heer Holmberg spoorde de Prinses aan om rust te nemen, en nam voorts maatregelen on\ op alles voorbereid te zjjn. Een rjjtuig stond voortdurend gereed om op het eerste teeken te vertrekken. Nog tel P/s uren des avonds verklaarde de kamerdienaar van den Prins, dat deze wèl was en het ver langen te kennen gegeven had om te rusten zelfs had hjj geweigerd den geneesheer nog eens te ontvangen. Elk uur nam hy gere- regeld zjjn drank. De Prinses kwam telkens naar zjjn toestand vernemen. Tegen 2Va uur des nachts werd Z. K. H. onrustig en te 3 uren werd de geneesheer ge waarschuwd, en de heer Holmberg kreeg het verzoek om ook dr. Aschman te halen. Hy vond toen de ademhaling van den Prins moeie- lijk. Bjj het bed stonden de Prinses, dr. Fonck, de kamerdienaar en de twee kamervrouwen van de Prinses. Dr. Aschman kwam te 4 uren en een half uur later blies de Prins den laatsten adem uit. Niemand had het ziekenvertrek ver laten. Te 1 uur had de Prins voor het laatst zijn drank genomen en den kamerdienaar ver-

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1