1879. N°. 8. Zaterdag 18 Januari. 66s,c Jaargang. OFFICIEELS MEDEDEELLNGEN. GOES, 17 Januari 1879. Afloop Aanbestedingen en Vorkoopingon GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers S et., met bijblad 10 ct. COUIUN Gewone ad verten tién worden a 10 et. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ot. By d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebur au van NIJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekvertoopers en postdirecteuren. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Rollings, het Hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, voor den tijd van twaalf weken, te weten: 4 weken grooten rouw; 4 weken halven rouw; 4 weken lichten rouw; ingaande den 16 dezer maand. Benoemd tot gezworen van den Molenpolder de heer A. Van der Burght. Bij beschikking van den Minister van waterstaat enz. is de heer L. Kuiler, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, met ingang van 1 Februari 1879 benoemd tol opzichter van 's.rijks waterstaat 4de klasse. In de tweede helft van April e. k. zal een ver gelijkend examen worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor tien pluatsen ter vervulling worden opengesteld. Zij, die tot dat examen wensclien te worden toege laten, moeten zich vóór of uiterlijk op den lOn Maart e. k., met overlegging van de gevorderde stukken daartoe aangeven. Na den 18n Januari kunnen de onuitgelote schuld bekentenissen van de jongst aangegane Staatsleening op alle werkdagen van 10 tot 2 uren ten kantore van den agent van het Ministerie van Financiën te Amster dam worden verwisseld tegen inschrijving op het grootboek der 4 pets. nationale schuld. De ter inwis seling aangeboden stukken moeten vergezeld gaan van alle daarbij behoorende onverschenen rentecoupons en van bet bewijs ter bekoming van nieuwe coupons. De Minister van Justitie vestigt de aandacht van belanghebbenden op de bij de vret van 5 Juni 1878 voorgeschreven vernieuwing van alle op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischer of door een derde namens hem. De bevoegdheid tot vernieuwing staat gedurende twee jaren open, en alléén voor de in het jaar 1879 aangevraagde vernieuwingen wordt het door den schuldeischer te betalen salaris van den hypotheekbewaarder met de helft verminderd. Bij gebreke van tijdige vernieuwing houdt de hypo thecaire inschrijving op van kracht te zijn. De mazelen breiden zich in onze stad hoe langer zoo meer uit en zyn oorzaak, dat de middelbare school voor meisjes is moeten worden gesloten, daar ten hnize van den con cierge die ziekte ook is uitgebroken. Nu bepaald is, dat het lyk van Z. K. H. Prins Hendrik Zaterdag 25 Jannari zal worden teraardebesteld, gelooven wjj wel de gedachte te mogen uitspreken om op dien dag overal een eenvoudig maar duidelyk sprekend bewijs van dankbare hulde aan de nagedachtenis van dien man af te leggen, door de vlag halfstoks, en desverkiezende met rouwwimpel omhangen, uit te steken. Wy opperen slechts het denkbeeld. Er toe opwekken doen wij niet. Zulke demonstraties zyn te schooner naarmate zy meer uit vryen wil geschieden, en zy verliezen te zeer hun waarde, wanneer er te veel toe wordt aan gespoord. Hansweert. Na een groot gedeelte der lading gelost te hebben is men er in geslaagd het lek van het stoomschip Castor en Pollux" te vinden, en wel in den voorboeg. Het is voor- loopig zoo goed mogelyk dicht gemaakt en de lading, die onbeschadigd is gebleven, is weder aan boord genomen. Enkele schepen zyn reeds vertrokken naar hunne bestemming. Van de boven-Schelde komt veel dryfijs afzetten, zoodat de rivier weder spoedig onbelemmerd zal kannen bevaren worden. Het roodvonk en de mazelen zyn thans alhier ook geweken, gelukkig zonder offers ge- eischt te hebben. De openbare schoei is dan ook weder heropend, 't Groot getal lijders in aanmerking genomenmag het verwondering baren en dankbaarheid wekken, dat Hansweert zoo voorspoedig aan de epidemie is ontkomen. Echter heerscht in een haisgeziD, in hevige mate, de keelziekte (diphtheritis), waaraan reeds eene lyderes is bezweken. Yerseke. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad waren 49 stembriefjes ingeler/yd. Opdehee- ren A. Hartoog en M. Willemsen waren 13 stem men uitgebracht, op P. Sandee 7, D. Poel,nan 4, terwijl de overige stemmen op verschillende personen waren verdeeld. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de eerstgenoemden. Ovezaud. Het roodvonk heerscht hier bijna huis aan huis. Het aantal schoolkinderen was in den aanvang dezer week tot een elftal verminderd. Men verneemt dat de zaak der vernieuwing van de suatiesluis te Borssele, waardoor ons waterschap gedeeltelijk afwatert, nog niet hope loos schijnt. Men vermoedt dit althans uit het aangevangen onderzoek naar haren toestand door gedeeltelijke ontgraving. Door ingelanden van den Anna-polder is, in plaats van den heer J. Bijbau, tot lid van den dijkraad van het calamiteuse water schap Anna benoemd de heer mr. L. A. Bigban. Middelburg, De brieven van rouwbe klag door den raad aan Z. M. den Koning en H. K. H. prinses Hendrik, Donderdag ver zonden, zijn van den volgenden inhoud »Aau Z. M. den Koning der Nederlanden. Sire, De gemeenteraad van Middelburg heeft met diep leedwezen de mededeeling ontvangen van het overlijden van Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, U. Ms. doorluchtigen zeer beminden broeder. »Moge dit afsterven smartelijk zyn voor H. K- Hmet wie de doorluchtige doode slechts kort geledeu in den echt trad, niet minder is het dat voor U. M., die in den prins zyneu eenigen broeder moet missen, een belangstel lenden vriend, aan wien U. M. zoozeer ge hecht was. «Treffend is de slag, door die treurige ge beurtenis toegebracht aan geheel Uw kouink- lyk Huis en aan de Nederlandsche natie, in welker hoogachting, liefde en toegenegenheid de overledene zoo ruimschoots deelde. Vooral treffend is dit onherstelbaar verlies ook voor de Zeeuwen, onder wie Z. K. H in de laatste jaren zoo menigwerf vertoefde, die in zoo menig opzicht de blijken onder vonden van Zr. K. Hs. warme en krachtdadige belangstelling in alles wat kon strekken ter bevordering van de belangen van handel en zeevaart, niet het minst in verband met de verheffing van Vlissingen tot een Nederland sche handelshaven. »De gemeenteraad veroorlooft zich de vry- heid U. M. zijne innige deelneming in dit zoo treffend verlies aan te bieden, met de verze kering dat de nagedachtenis van Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlan den bij Middel burg's ingezetenen s'eeds in dankbare herinnering zal voortleven". «Aan H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden. «Koninklijke Hoogheid, Met diep leedwezen vernam da gemeente raad van Middelburg de treurmare van het over lijden van Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, Uwer K. Hs. bemin den gemaal, een sieraad van Zyn Vorstelijk Hnis en van geheel Nederland. Moge dit treffend verlies smartelijk zijn voor het Nederlandsche volkby wien de doorluchtige overledene door zjjne warme ge hechtheid en de liefde voor het volk, niet minder als wegens zjjne belangstelling in alles wat den bloei en de welvaart van het hem dierbaar vaderland kon bevorderen, steeds in dankbare herinnering zal voortleven, veel grooter, veel smartelijker moet dit verlies zjjn voor Uwe K. Hdie in den doorluchtigen afgestorvene een liefdevollen, trouwen en deugd- zamen gemaal verliest, met wien zy helaas zoo kort in den echt mocht verbonden zyn. »De gemeenteraad veroorlooft zich de vry- heid Uwe K. H. van zjjne innige deelneming in dit zoo treurig afsterven te verzekeren en daarbjj den wensch te uiten, dat aan Uwe K. H. de noodige krachten mogen geschonken worden om dit treffend verlies met kalmte te dragen." Maandag a. s. zal op de reede te Vlis singen komen het Engelsch koninkljjk jacht Victoria and Albert, aan boord waarvan zich zal bevinden Z. K. H. de Prins van Wales, die daar zjjn nit Darmstadt arriveerenden schoon broeder, den Groothertog van Hessen, zal komen ontvangen, om dien naar Engeland te geleiden. Dagbl Donderdag 9 Januari had te St. Anna- land de algemeene jaarlyksche vergadering der schippers-vereeniging Schuttevaer plaats. Bjj die gelegenheid vroeg de voorzitter den burgemees ter otn inlichting op het verzoek aan het be stuur der gemeente omtrent het oprichten van een telegraafkantoor. Deze antwoordde, dat hjj tot zjjn leedwezen moest mededeelen, dat het verzoek in de openbare vergadering van den gemeenteraad vön 8 Januari jl. door de meerder heid was van de hand gewezen. "Benoemd tot machinist aan het stoom gemaal van den polder Ooater- en Sirjansland, L. Temperman, te Delfshaven. {Z. N.) De Koning heeft in de Staats-Courant aan autoriteiten, coliegiën en particulieren, die aan Zijne Majesteit adressen van gelukwenschiqg en hulde hebben aangeboden ter gelegenheid van Hoogst Deszelfs verloving en echtverbin tenis, Zijn harteljjken dank doen betuigen en daarbij de verzekering gevoegd van Zijne diep gevoelde erkentelijkheid voor de daarin uitge drukte gevoelens. Bjj de komst van H. H. M. M. den koning en da koningin, die een paar dagen te 's-Hage zullen verblijven, mogen geen open- ljjke bawjjzen van hulde plaats hebben. Op het verzoek van de Vondelcommissie om op 5 februari e. k. in de Nieuwe kerk te Amsterdam, ingevolge de opdracht van het Taal- en Letterkundig Congres te Kampen, een krans te mogen leggen op Vondels graf, heeft de Commissie tot het bestuur over de kerk gebouwen der Ned. Herv. gemeente aldaar ge antwoord, dat zy geen termen heeft gevonden om aan het gedane verzoek te voldoen. De Apeldoornsche Kiesvereeniging de Ve- luwe heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Amersfoort gekozen den heer H. C. Van der Houven van Oordt. De Nederlandsche maatschappij tot be vordering van ny verheid ontving dezer dagen ten bate dier inrichting 4000. Jacob Wolff, gewezen directeur van de gefailleerde Overjjselsche Bank, die veroordeeld was tot 5 jaren gevangenisstraf, heeft van den Koning een jaar gratie ontvangen. TWEEDE KAMER. Bij de Kamer, die tot eene buitengewone zitting is opgeroepen tegen a. s. Maandag des middags te 2 uren, is de volgende koninklijke boodschap ingekomen liet Loo, 14 Januari 1879. Mijne Heeren Het heeft den Almaohtige behaagd Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, Onzen beminden broeder, na eene kortstondige ziekte, op den lSden dezer tot zich te nemen. Met diepe droefheid geven Wij U kennis van den slag, die daardoor Ons en Ons huis heeft getroffen. Wjj twijfelen niet, Mijne Heeren, aan uwe deelne ming in deze Onze droefheid, en bevelen u in GodeB heilige bescherming. W IL L E M. LANDBOUW VEETEELT. Oudelande. De Woensdagavond alhier te houden landbouwleziag door den heer A. F. Marlet heeft niet plaats gehad tot groote teleurstelling van vele belangstellenden, die ook van Ellewoutsdjjk, Driewe gen, Ovezand en Baarland waren gekomen, en na een paar uren vergeefs te hebben gewacht, huiswaarts keerden. Later is gebleken, dat de geachte spreker door bui tengewone oorzaken verhinderd werd te komrn. De Woensdag te Middelburg gehoudeu aan besteding voor het onderhonden van en bet doen van eenige herstellingen aan de rijksgebouwen met aanhoorighedsn, ten dienste van de administratie der invoerrechten en accijnsen te Hansweert en te Bath, over de jaren 1879/1881, is afgetoopen als volgt: le perceel Hansweert. Ingesohreven doorA. Dturloo, te Riiland-Bath voor ƒ5388; J. M. Lammerce. te Hansweert, voor 4136,50; J. Bmggeman, te Hans weert, voor ƒ3600. Laatstgenoemde is dus aannemer geworden. De begrooting was ruim ƒ4800. 2e perceel Bath. lugeschreven door: J. M. Lam- roeree, te Hansweert, voor ƒ775; A. Deurloo, te Rilland-Rath, voor 663G. Windhorst, te Rilland- Bath, voor 623 aannemer dhr. G. Windhortt te Rilland Batb. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Waarde. Tot predikant alhier is beroepen ds. C. M. Van der JFeyde Cm., te Vierlingsbeek (N, Brabant). Omtrent het nieuwe orgel te Ellewoutsdijk en de plechtige inw|jding daarvan meldt men ons nu nog, dat het Zondag werd bespeeld door den heer Swart, hoofdonderwijzer te 's-Gravenpolder. Het instrument heeft twee klavieren en een pedaal, die door eene nienwe vinding 'op zeer eenvoudige wjjze gekoppeld kunnen worden. De samenstelling is voor het bovenklavier: 1 gems hoorn, 1 holpijp, 8 vt., 1 viola, 8 vl, 1 salicet, 8 vt. Voor het benedenklavier: 1 trompet, 8 vt., 1 mixtur, 1 woudfluit, 2 vt., 1 nazard, 3 vt., 1 octaaf, 4 vt,, 1 bourdon, 16 vt., 1 prestant, 8 vt. Het geluid is liefelijkde bouw van het geheel fraai en het front, in overeenstemming met het in wendige van het kerkgebouw, wordt nog verhoogd door de schildering, welke in fijne tint van rosé. en parelgrijs, gemonteerd met goud, een aangenamen aanblik oplevert. Deze schildering moet onzen stad genoot, den heer Fan Hoppen, alle eer aandoen. Ds. W. Callenbach, te Loosduinen, en naar We- meldinge beroepen, is plotseling overleden. Beroepen te Heilouw ds. Clings Doorenbos, te Waardenburg. CoI/IJNSplaat. Omtrent het schoolverzuim in deze gemeente over het jaar 1878 kan worden medege deeld Arbeid op het veld of op zee gaf op een getal van gemildeld 343 leerlingen 31533 verzuimen alle overige arbeid 14208 absentiën ziekte 3181 godsdienstplichten 133; slecht weer 1S7 andere redenen 2508; in het geheel dus 54871 (tegen 63435 verzuimen in 1877) op gemiddeld 241 leerlingen. Berekend per schoolt|jd was het aantal verzuimen 113,6 en in 't geheel ruim 33,1 pet, voor iederen schooltijd. Arbeid op het veld of op zee geeft 20,8 pet. ruim voor iederen schooltijd. Voor allen overi gen arbeid vinden wjj gemiddeld voor eiken school tijd ruim 12 pet. Welsprekende maar ook treurige cijfers Zou bet tot de pia vota behooren, dat er nog eens flinke maatregelen genomen worden, om den veldarbeid te bestrjjden, dien reus, bij wien de fabrieksarbeid in ons land en inzonderheid in deze provincie een dwerg is F Echter heeft de medaille ook bare keerzjjde. In zonderheid door de meergegoeden, maar gelukkig ook door verscheidenen uit den kleinen burger- en ar beidersstand, wordt minder verzuim gepleegd, zooals blykt uit onderstaande tabel. Gedurende het jaar 1878 hebben verzuimd: 14 n 1 12 H 2 11 H 3 9 H 4 8 s 5 7 n 6 5 H 7 1 II 8 4 n 9 3 ii 10 1 H 11 2 n 12 1 H 13 1 li 14 0 n 15 ry O ii 16 2 n 17 3 n 18 1 n 19 Totaal 141 leerlingen, die minder dan 20 malen gedurende een geheel jaar de eohool verzuimd hebben

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1