1879. JN". 7. Donderdag 16 Januari. Ö6ste Jaargang. NIEUWE UITGAVEN. OFFICIEELË iËDEBËELINGEN. GOES, 15 Januari 1879. RECHTZAKEN. EEN VORSTELIJKE DÖODE. ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. CÖIJIUNT. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst-. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen Tan 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. kïINS■- Z. M. heeft tot ontvanger der registratie en do meinen te Ommen benoemd den heer A. C. Roëll. thans surnumerair der registratie en domeinen te Dordrecht, en den heer J. Ochtman Szn. met 1 Maart, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Helmond. fgDe statistiek van in- en doorvoer in ons land over de maand November 11. ligt aan ons bureau ter lezing. Het plan der vereeniging Ijsvermaak" om heden eene hardrijderij te doen houden is ook door het overigden van Prins Hendrik, maar tevens door het weêr, verijdeld. De giften en gaven waren echter ruimschoots toegevloeid. Behalve nog vele giften in geld, die waren toe gezegd als de festiviteit doorgingwas voor een bedrag van ƒ95,13 opgehaald, en waren ook eenige giften in natura ontvangen. Teneinde nu te beslissen, wat daarmeê aan te vangen, zal er Zondag, des avonds te half zevenop het Slot Oostende eene algemeene vergadering door de leden der vereeniging wor den gehouden. Op verzoek vermelden wy, dat de voor genomen openbare opvoering, door de rederij kerskamers Aurora" Vrij dag te geven, niet zal doorgaan. Werd tot het geven daarvan Zondag avond besloten en was aan ons bureau daarvan Maandagmorgen een annonce opgegeven, nau welijks was bet droevige bericht van het over lijden van Prins Hendrik bekend, of er werd besloten die opvoering tot later uit te stellen. Dus voor dat van hooger band daartoe bevel was gegeven had de kamer zelve die beslissing genomen, overtuigd dat bij den algemeenen rouw, waarin Nederland is gedompeld, dergelyke openbare feestelijkheden niet voegen. Wat de opvoering voor de leden betreft, daarvoor waren reeds de noodige maatregelen genomen en kosten gemaakt, zoodat het moeilijk viel die niet te doen doorgaan. Slechts na ernstige overweging moesten de leden dan ook besluiten, tevens met 't oog op latere plannen, om die morgenavond (Donderdag) toch te doen plaats hebben. Echter is alles gedaan, om het geheel nog meer tot besloten gezelschap te maken dan anders de gewoonte is. Zoo zullen er in geen geval vreemdelingen kunnen worden geïntrodu ceerd, en ook geene meerdere dameskaarten voor de leden verkrijgbaar wezen. Slechts tot Donderdag vijf uren kan men zich bij den secretaris, den heer 11. J. G. Hartman, Lange Vosstraat, vervoegen tot verkrijging van het lidmaatschap. Na dien tijd worden in geen ge val op dien dag niewoe leden meer aangenomen. Ook te Wemeldinge doen zich gevallen van mazelen voor, terwyl deze te Middelburg afnemende zijn. la het geheel zijn in de laatste gemeente tot dusver 12 kinderen aan die ziekte overleden. Onder het garnizoen te 's-Bosch heerscht nu die ziekte ook. Hansivecrt. Het Maandagavond alhier ontvangen treurig bericht, meldende het plot seling overlijden van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, bracht te dezer plaatse al gemeene verslagenheid te weeg Lcewel men nog de stille hoop koesterde dat het bericht voorbarig mocht zyn. De hedenmorgen ont vangen nieuwsbladen echter sloegen die laatste hoop den bodem in en bevestigden die treur mare helaas maar al te zeer. Dat prins Hendrik ook hier de algemeene achting en sympathie genoot en zyn afsterven in aller harten deel neming en ongeveinsde droefheid opwekte, werd openlyk bewezen doordien aanstonds van alle openbare en vele particuliere gebouwen en woningen, zoomede van de talrijke alhier in de haven en het kanaal liggende stoom- en zeilschepen, de vlag halverstok werd gehescheat Wegens de ingevallen vorst liggen alhier *- - '.i.f H-■ --4 een menigte schepen en goederen-stoombooten in winterlaag, hetgeen voor deze plaats veel vertier oplevert en den inwoners aardige voor- deelen bezorgt. De dienst der stoombooten Telegraaf is voorloopig gestaakt. Op de boven- rivier vertoont zich veel dryfijs, zoodat de vaart naar Antwerpen gestremd is. De voorhaven van het kanaal is mede vol drijfys. Het mede hier liggend stoomschip Cas- tor en Polluxkapitein W. Koekoek, met een rijke lading stukgoederen van Antwerpen naar Amsterdam, is door een onbekende oorzaak lek gesprongen. Men is bezig de lading over te schepen, teneinde te trachten het lek te vinden. Bestond er steeds de grootste behoefte aan een gelegenheid tot verzending èn ont vangen van vrachtgoederen aan het station te Vlake, vooral in den winter gevoelt men maar al te zeer het gemis daarvan. Want een ge schikte los- en laadplaats zou daar voorzeker niet alleen voor den handel gemak en voor deel oplevereD, maar ook de exploitatie-maat- schappy zeer ten goede komen, daar de daar voor te maken onkosten ruimschoots door een druk goederenvervoer zouden gedekt worden. O. a. ligt alhier te overwinteren het stoom schip Schelde, gezagvoerder J. F. Derksen, ko mende met een lading stukgoederen van België en bestemd voor Pruisen. Onder deze lading was aanwezig eene partij yzerdraad (50000 kilo) voor een firma te Mullheim a ll. Aangezien deze firma groote behoefte heeft aan dit arti kel, is order geveven een gedeelte daarvan te lossen en per spoor naar de bestemming te verzenden, hetwelk dan ook met een 20000 kilo gebeurd is. Deze hoeveelheid nu moest eerst van hier per as naar het station te Krninin- gen vervoerd worden, hetgeen natuurlyk veel tyd en geld kostte. Had men nu te Vjake aan het spoor een los- en laadplaats, dan had men dit knnnen vermijden. En bepaald zou den er meerdere ladingen van alhier ingevro- rene schepen per spoor verzonden worden, als daarvoor te Ylake gelegenheid bestond, doch nu moet men daarvan afzien, wegens de groote transportkosten naar Erniningen's station. Te vergeefs vraagt men zich dan ook af, waarvoor indertijd de steiger is gebouwd bij de spoor brug; zooals nu is hy geheel doelloos en het geld daaraan besteed totaal weggeworpen. De rijks veld wachter Johannes Van der Putten te Wolfaartsdijk wordt met den 20sten dezer verplaatst naar Burg op Texel, eu als dan vervaDgen door Adam Jacob Coenraad Seiffer, van Rotterdam. Bij prov. blad no. 6 varj 1879 wordt de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op de omstandigheid dat de ondervinding leert, hoe krankzinnigen bij eene goede verpleging en behandeling iü het begin der ziekte somtijds, onderwijl over hunne opneming wordt onder handeld, genezen zijn vóór zij in een genees kundig gesticht zyn opgenomen. Verder wordt gewezen op de gebrekkige wyze van behandeling der krankzinnigen aan huis, zoodat groote behoefte bestaat, zoowel in het belang der lijders als in dat van de financiën der gemeenten, aan eene geschikte gelegenheid om krankzinnigen voorloopig in bewaring te stellen, terwyl ten slotte opgave wordt verzocht van de manier van behandeling en van de ge legenheden tot voorloopige verpleging. De Minister van BiDnenlandsche Zaken heeft aan den waarnemenden voorzitter der Rijks-commissie van adviseurs zyn voornemen te kennen gegeven, oin aan den Koning de opheffing der Commissie voor te dragen. Het Ministerie van Oorlog, in aanmer king nemende dat de indertijd verhoogde aan brengpremie er niet toe geleid heeft, het aantal vrijwilligers bij het leger te doen toenemen, heeft bepaalddat voortaan voor het aanbren gen van een recruut slechts zes gulden zal worden vergoed. Van de ingelijfden voor de lichting van 1878, herkomstig uit Noord-Holland, konden le zen en schrjjven ruim 92 pet., van die uit Zuid- Holland bijna 90Va pet., van die uit Friesland ruim 89 pet., van die uit Groningen ruim 80 pet., van die uit Drente nagenoeg 873/a pet., van die uit Gelderland ruim 87 pet., van die uit Utrecht bijna 87 pet., van die uit Over- ysel bjjna 843/a pet., van die uit Limburg byna 838/4 pet., van die uit Zeeland bjjna 82 pet. en van die nit Noord-Brabant nagenoeg 79 pet. -j- De Commissie van uitvoering nit de hoofd commissie tot viering van den gedenkdag der »Unie van Utrecht" brengt in het U. D. ter algemeene keunis, dat door verschillende om standigheden de feestelijke en plechtige her denking der Unie vooreerst bljjfs uitgesteld. De le luit. van het k >rps Kon. maréchaus see te 's-BoschM. Quadekker, is van daar overgeplaatst by de brigade, die te Roermond is gestationeerd. STATEN-GENER VAL. EERSTE KAMER. De voorzitter opende Dinsdag de vergadering met eene toespraak, waarin hjj hulde bracht aan den overleden Prins Hendrik, door wiens afsterven het vaderland een onherstelbaar ver lies geleden en de Prinses een trouw en deugd zaam echtgenoot verloren heeft. Later zal voor de Kamer de gelegenheid bestaan, van hare gevoelens te doen bljjken. In deze zitting werden de eindverslagen uitgebracht over ver schillende wetsontwerpen. Arrondmements-rechtbank te Middelburg. Iq de Dinsdag 14 Januari gehouden zitting zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. J. A., 11 jaar, J. V., 12 jaar, beiden te Mid delburg, beschuldigd van diefstal, de eerste veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en 5 maanden c.e., de tweede vrijgesproken. 2o. J. G. G., 35 jaar, schildersknecht te Middelburg, wegens weigering van voeding aan een garnisaire ver oordeeld tot 10 boete c.e. 3o. P. B., gepensioneerd militair te Middelburg, wegens overtreding der hondenbelasting veroordeeld tot f 6 boete c.e. 4o. i). F. B 34 jaar, te Middelburg gedetineerd, wegens diefstal door ie-naud in reu herberg opge nomen, veroordeeld tot 46 dagen cellulaire gcv.straf c.e. 5o. P. H., 50 jaar, vrouw van Sch., te Middelburg gedetineerd, wegens hoon en bedelarij veroordeeld tot eene maand cellulaire gev.straf, 2 geldboeten, ieder van ƒ8, en na het uiteinde dier straf opzending naar een bedelaaragcsticht of werkhuis c.e- 6o. M C. G. P., 54 jaar, bleekersknecht, te Mid delburg gedetineerd, wegens eenvoudigen diefstal ver oordeeld tot drie maanden gev.straf c.e. 7o. A. De P., 45 jaar, geneesheer te Vlissingen, wegens het toebrengen van een stoot aan een bedie nend beambte veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gev.stral c.e. 8o. C. W., 15 jaar, J. M., 14 jaar, beiden te Amemuiden, beschuldigd van opzettelijke verbreking van afsluiting, de eerste veroordeeld tot 3 boete c.e., de tweede vrijgesproken. De persoon De G., van wiens arrestatie wjj in ons vorig no. melding maakten, is gisteren naar Zierikzee overgebracht en ter beschikking van de ju stitie aldaar gesteld. De Aarde en haar volken 1879, le ring, per jaar f 5,20. Nederlandsche almanak 1879, f 0,75. Beide uitgaven van H. D. Tjeenk Willink, Haarlem. De Aarde en haar volken is een tijdschrift, dat door nette uitvoering en degelijken inhoud aller- wege zijn weg reeds vond. De nieuwe jaargang nu begon met eene beschrijving van Neerland's hoofd stad, Amsterdam. De gravures met gezichten uit die stad zijn allerfijnst afgewerkt, en deze blik in ons eigen land zal er zeker zeer toe meewerken om het getal der abonnés uit te breiden. De Nederlandsche Almanak biedt door haar rijken inhoud een buitengewoon gemak aan voor een ieder. Op elk gebied mag hij een gids heeten, en voegt men daarbij de schoone gravures, die aan de Engelsche Almanakken doen denken, dan zal niemand den prijs van 0,75 voor zulk een uit stekend werk te hoog vinden. De heer A. Van Oosterzee te Amsterdam, eige naar van de Koninklijke Nederlandsche stoom drukkerij, was zoo beleefd ons een exemplaar te zenden van zyn kalender, die dit jaar bij gelegen heid van den Koppermaandag aan zjjne cliënteele werd aangeboden. Zelden zagen wij een schooner proeve van cliromotyprographie dan die kalender is. Geen wonder, dat nij te Parijs op de tentoon stelling werd bekroond. Wie dus belang stelt in den vooruitgang op dat gebied, wie iets waarlijk prachtigs op dat terrein wil aanschouwen, kan dien kalender aan ons bureau bezichtigen. Wij meenen daardoor ook mee te werken, om de Koninklijke Nederlandsche stoomdrukkerij meer bekend te maken en te doen waardeeren, wat zij voor zulk schoon werk ten volle verdient. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS Te Ellewoutadjjk werd jl. Zondag het nieuwe orgel iü het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente ingewjjd. De predikant C. Reigers hield eene toe passelijke rede naar aauleiding van Gen. 4 21. Zonder nog het oog te hebben op zijn rang, mag Prins Hendrik wel zeker zoo genoemd worden om de wijze, waarop hij algemeen wordt betreurd. Alles getuigt ervan, hoe in ons land en in Eu ropa het overlijden van dezen Prins een diepen indruk heeft gemaakt en allerwege sympathie heeft verwekt. Er was Zondag nog geen teeken, om zulk een noodlottig einde te verwachten. Op zijn kasteel te Wolferdange op het ziekbed uitgestrekt, had zelf Z. K. H. dien dag opgewektheid genoeg om zijn minister Blochausen bij zich te ontbieden ten einde van hem een verslag te hooren van de hu welijksvoltrekking des Konings te Arolsen. Tot 's nachts twee uren bleef zijne gemalin met den geneesheer aan zijn sponde, en liet vervolgens de bewaking aan een vertrouwd dienaar over. Tegen vier uren in den morgen hoorde deze eenige zuchten uit het ziekbed opstijgenhij riep den geneesheer, en toen deze kwam lag de Prins in doodstrijd, waarna hij weldra den geest gaf. Z. M. de Koning zond een afgezant om monde ling zijne condoleantie over te brengen, en beval, als Groothertogdat de begrafenis evenals met wijlen prinses Amalia zal geschieden. De schoonvader van Z. K. H., Prins Friedrich Karl, is Maandagavond uil Potsdam vertrokken en zal nu wel bij de diepbedroefde weduwe zijn. Het mag een waar genoegen heeten op twee dergelijke keurige uitgaven hier de aandacht te vestigen. Uit den levensloop van den overledene vermel den wij nog, dat hij den 13 Juni 1830 op zijn lOn verjaardag tot adelborst werd benoemd en in dien rang, en later als luitenant, achtereenvolgens deel nam aan onderscheidene tochten in den Atiantischen Oceaan, de Oostzee, naar de West-Indiënin de Noordzee en naar onze O.-I. Koloniën. Den 28 November 1840 kreeg hij den rang van kapitein ter zee, en wel als bevelhebber van het fregat De Rijn. Met dit schip kruiste hij in 1841 in den At iantischen Oceaan en het volgende jaar in de Mid- dellandsche zee als bevelhebber van het Exercitie eskader. 1 Mei 1846 ging hij over op het fregat De Prins van Oranje en leidde ook in 184-7 de oefeningen op groote schaal. 18 Dec 1847 kreeg hij zijne benoeming tot Schout bij Nacht en twee jaar later die tot vice-Admiraal. Bij besluit van 18 Februari 1852 werd hij tot den hoogsten rang bij de zeemacht verheven namelijk tot dien van Luitenant-Admiraal, opperbevelhebber der vloot. Een besluit van 20 Juli 1870 wees Prins Hendrik aan als den man, die in geval van oorlog het opper commando ter zee voeren zon.

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1