1879. N°. 2. Zaterdag 4 Januari. T»r teiuMrinj. WETHOUDER en AMBTENAAR van den BURGERLIJKEN STAND. Jhr. Meinard Johan De Marees van Swinderen, OWICIEELE MEDEDEEU1VGEN. GOES, 3 Januari 1879. GOESCHE Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feeatdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommera 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en dood berichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijnA. STEENT® °;n HAA8ENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat in de raadsverga dering van gisteren, in de plaats van den heer J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, die zijn ontslag ge nomen heeft, tot Wethonder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente is benoemd de heer en dat deze heer dadelijk die betrekkingen heeft aan. vaard. Geschiedende hiervan afkondiging, opdat gemelde heer in zijne functiën door de ingezetenen zal worden erkend. Goes, den 3 Januari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HART MAN. Wanneer het nageslacht de geschiedenis van het jaar 1878 zal te boek stellen, om het zoo doende aan de vergetelheid te ontrukken, dan zal dit zeker niet met groote ingenomenheid gewagen van hetgeen dat jaar ons schonk, en van hetgeen het heeten mag. De algemeene indruk van den afgeloopen tijd kring is verre van gunstig. De gedrukte stemming, die het geheele jaar door op handel en nijverheid haar invloed deed geldende onzekerheid, of de toestand gunstiger zou worden, die ja door een enkel lichtstraaltje soms werd weggenomen maakte den overledene niet bemind. Wij willen hier in 't kort, zooals bij het begin van eiken nieuwen jaarkring de gewoonte is, wijzen op eenige gewichtige gebeurtenissen en ons daar? toe bepalen tot onze gemeente, onze provincie, ons land, maar in de eerste plaats een blik te slaan op den toestand van Europa. De Oostersche quaestie is weer de spil geweest, waarom de geschiedenis hoofdzakelijk zich heeft bewogen. Wij zijn daarmee het jaar ingegaanwij hebben liet gansche jaar door helaas er wat al te hard en luide over hooren spreken, zelfs met vuurmonden, en bij het heengaan liet 1878 ons die reeds vervelende quaestie nog aehter om haar wie weet wanneer? op te lossen. Toen in het begin van het vorig jaar Rus en Turk elkaar nog bestreden, verwachtte niemand, dat bij het einde van hun strijd de quaestie voor goed zou zijn opgelost. Er waren toeschouwers genoeg, die bij elke poging van Rnsland om mis bruik van zijn macht te maken, wel zorg zouden dragen zich te doen gelden. Turkije was verslagen, maar om het te vernietigen ontbrak de samen werking onder hen, die elk afzonderlijk zich wel zou willen verrijken met den buit. Toen dan ook na de vermeesteriug van den Schipkapas Turkije's macht voorgoed was ge fnuikt, was het Engeland dat zich hooren liet. Het mocht niet dulden, dat de Russische troepen tot Konstantinopel zouden doordringen en aan doenlijk zou de sympathie van Albion voor den heldhaftigen Turk zijn geweest, zoo niet eigen belang alleen drijfveer geweest ware van zijn daden. Rusland had met 't doel om den zieken man te helpen genezen den strijd aanvaard, maar nu de kuur zou beginnen, achtte Engeland andere ge- neesheeren noodig. Was er tusschen de beide strijdenden den 31 Januari te Adrianopel een wapenstilstand gesloten, den 3 Maart werd deze gevolgd door den vrede van San Stefano, maar in dien tusschentijd had Engeland zijne bescher mende hand uitgestrekt naar den overwonnene, die zoo hard moest boeten voor zijne tekortko mingen; met groot misbaar kondigde liet ver- eenigd koninkrijk zijn hulp aan; een deel der reserve werd opgeroepen, wat den minister lord Derby noopte heen te gaan; oorlogsschepen ver trokken om kracht bij te zetten aan de woorden, en daardoor bewerkte de Engelsche regeering, dat te Berlijn een congres zou worden gehouden, om de quaestie uit de voeten te maken. Den 13 Juni waren in de gfoote zaal van Vorst Bismarck's paleis en onder diens presidium de verte genwoordigers bijeen van Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Rus land en Turkije. En de heeren zetten zich aan het werk, maar het arme Turkije kwam waarlijk niet veel beter onder hunne handen van daan. Als van daaruit de vrede komen moest, dan weten wij nu reeds, hoe te Berlijn slechts de kiemen werden gelegd voor nieuwe verwikkelingen. Turkije zelf werd verdeeld; Servie ontving een stuk; Bulga rije werd onafhankelijk, Rumelie voor een deel zelfstandig; Oostenrijk mocht Bosnië en de Her- zegowina bezetten, en Rusland kreeg een deel van Azie. Maar toch geen van allen waren tevreden, en allerminst de Russische regeering, die grooter eischen had gesteld tot loon voor haar strijden ware het niet door gebrek aan geld, door de verwikkelingen in eigen boezem verhinderd, het zou zeker wel opnieuw met kracht van wapenen zijn opgetreden. Thans waren de bankiers aan het woord en deze weigerden het te leenen. En de beschermengel van Turkije Engeland? Eerst verbaasde het allen door zijne belangeloos heid, om weldra de wereld nog meer te verrassen met het bericht, dat het eiland Cyprus zijn eigen dom was geworden. Oostenrijk ondervond bij de uitvoering van het geen zijn deel was geworden groote moeielijkheden, maar het einde van het jaar bracht daaromtrent gunstiger berichten. En Turkije zelf was na dien tijd niet minder het slachtoffer van inwendige beroeringen. Onder ling wantrouwende quastie der grensregeling met Griekenland maakt den toestand van dit rijk bij den dag meer onhoudbaar. Van nog eene andere donkere zijde deed het jaar zich kennen. Er openbaarde zich een treu rig streven bij enkele personen, om het leven van vorsten te bedreigen. Hierbij behoeven wij niet lang stil te staan. Wij herinneren slechts aan twee aanslagen op den Duitschen keizer, aan éen op den koning van Spanje en aan dien op koning Humbert van Italië. Bij beschikking van den Minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten de commies der 4e klasse D. Van dtr Hoek, ten post kantore te Rotterdam de surnumerairs J. II. De Laat de Kanter Jr. en K. Schraver ten postk. te Middelburg. De Minister van financiën maakt bekend, dat voor een kapitaal van tien millioen gulden aan muntbiljetten in omloop is gebracht. De prijzen der edele metalen, waarvan aan 's Rijks munt gedenk-, prijs- en eerepenningen worden ver* vaardigd, in overleg met het muntcollege en den muntmeester voor het jaar 1879 worden bepaald: voor het goud van 0,983 fijn op ƒ1720 per kilogr.voor het zilver van 0,985 fijn op ƒ102 per kilogram. In deze prijzen zijn de vergoeding van renten en het verlies van stof begrepen. Naar wij vernemen, is bjj de laatst ge houden verloting van schilderstukken en aqua rellen, vanwege de maatschappij ArtietAmi- citiae te Amsterdam aan het correspondent schap alhier eene schilderij ten deel gevallen, bestemd voor een der leden der afdeeling Goes; het stuk is van de hand des kunstschilders W. J. Martens en stelt voor i Strand te Rocca di papa." In de vorige week werd te 's-Heer Arends- kerke eene vergadering gehouden door de afgevaardigden der verschillende polders, die betrokken zjjn bjj de uitwatering door de sluis in de Piet, waarop o. m. de verzoeken werden behandeld van de polders de Breede Watering en de Perponcber, om in het waterschap van dien naam te worden opgenomen, de Breede Watering voor wat betreft een gedeelte van den Poel en den Goeschen polder. Onder zekere bepalingen werd het verzoek van den polder de Perponcher toegestaan, terwijl op dat van de Breede Watering nog geene beslissing is gevallen. 'si-Gravenpolder. Ook hier heeft, ter vervanging van het Nieuwjaarwenschen aan de huizen, eene inschrjjving plaats gehad, welke ƒ361,— heeft opgebracht, die aan 59 hoofden van huisgezinnen op den Nieuwjaarsdag zijn uitgereikt. Wemeldiuge. Bij de Donderdag gehou den herstemming voor een lid van den ge meenteraad waren van de 77 kiezers 67 op gekomen. Bjj de eerste verkiezing bedroeg dit getal 58. Gekozen is de beer M. VAN OOSTEN met 45 stemmen terwjjl de heer A. De Broe- leert er 22 verwierf. Colijusplaat. Donderdag bad alhier de installatie plaats van den heer mr. L A. Bijbau tot burgemeester dezer gemeente. Reeds vroeg wapperde van den torenhet raadhuis eu uit bijna alle woningen de natio nale driekleur. Te ongeveer 3 uren arriveerde de nieuwe burgemeester en werd hij aan de grens der ge meente feestelijk ingehaald door een eerewacht te paard, de leden der feestcommissie, die der rederijkerskamer Voorwaarts" en andere. Aan den ingang van het dorp ging hij onder een met groen versierde poort doordie tot op schrift had O Edelachtbaar Heer Onz' wensch is nu verkregen; Wij hopen U komt bier Tot recbt en ook tot zegen Vervolgens werd de heer Bijbau aan het raadhuis opgewacht door de Wethouders en de leden van den gemeenteraad. Dit raadhuis, dat zeer net met groen was versierd, had het opschrift O Edelachtbaar Heer Treed vrjj het Raadhuis binnen, Van nu af moogt gij big Uw zware taak beginnen Daar aangekomen verleende hij aan verschil lende com missiën en personen gehoor, welke allen door hem dos avonds op het raadhuis werden genoodigd. Verder werd het feest dien dag opgeluisterd door verscheidene muziekstukken door het fan- farengezelschap Concordia" alhierhet illu- mineeren van eerepoorten eu het raadhuis en door het afsteken van klein vuurwerk. Tot laat in den nacht heerschte er een al gemeene geestdrift en in de beste orde is alles afgeloopen. Dinsdag heeft de tweede suikerfabriek te Bergen-op-Zoom mede hare werkzaamheden moeten staken, terwjjl de derde weldra zal volgen. Ongeveer 400 mensehen geraken hier door zonder middel van bestaan. Ook een wolfabriek, die zomer en winter aan een honderdtal menschen werk verschafte, dreigt met stilstand. Zooals reeds in ons vorig no. werd ge meld, is Maandagavond, na een langdurig en in den laatsten tijd zeer smartelijk lijden, de Minister van Oorlog, de heer J. K. H. De Roo van Alderwerelt, te VGravenhage overleden. De heer De Roo werd den 8 Juli 1851 tot den rang van 2n luitenant der infanterie bij ons leger benoemd; den 28 Sept. 1855 werd hg tot ln luitenant en den 21 Mei 1864 tot kapitein bevorderd. In 1866 werd de overledene te Leeuwarden tot lid van de Tweede Kamer verkozen en dien tengevolge op non-activiteit gesteld, terwijl hij in 1874 tot majoor bevorderd werd. Den 2 Nov. 1877 werd den heer De Roo de portefeuille van Oorlog toevertrouwd. En eindeljjk dan de hoogte bereikt hebbende, die hij zich zeiven zeker wel gaarne gewenscht had, en waarop zoovelen hem met verlangen zagen, maakte eene pijnlijke en ongeneeslijke ziekte een einde aan zijn werkzaam leven. Door zijne geschriften op militair gebied, door zjjn groote werkkracht, vooral in 't laatst van zjjn leven zoo duideljjk aan den dag gekomen, zal de overledene een welverdienden naam ach terlaten. Alle liberale bladen wjjden dan ook een woord van dankbare hulde aan dezen mau, die nog zooveel had kunnen doen ten nutte vin zjjn land. De reorganisatie van het Departement van Oorlog was reeds eene eerste maar schoone vracht van dien arbeid. Zijn naam blijve in eere bjj allen, die hetwerk zoolang het dag is, ook in moeieljjke dagen, op prijs weten te steil-u. Woensdag, 1 J nuari, is in werking ga treden de wet van 5 Juni ï878 (Stbl. no. 901 tot veruieuwiug van de bestaande hypothecaire inschrijvingen en van de overschsij vingen vau processen-verbaal van inbeslagneming. Art. 1 der wet luidt aldus: »Met afwjjking van de bepaling van art. 1236 B. W. zjjn alle bjj het in werking treden dezer wet bestaande hypothecaire inschrijvingen binnen twee jaren na het in werking treden onderworpen aan vernieuwing." Het N. v. d. D. kan thans met zeker heid mededeelen, dat het Dagbl. van Zuid-Boll. verkeerd was ingelicht omtrent de voorgenomen belasting van de kapitalen in portefenillo. Het ontwerp spreekt, naar men het blad van goeder hand mededeelt, van één per mille van de reëele waarde. Aangezien jhr. mr. M, M. Van Asch van Wijcic, ingevolge art. 91 der Grondwet, met 1 Januari 1879 heeft opgehouden lid te zjjn van de Tweede Kamer, zal in het hoofd kiesdistrict Amersfoort op Dinsdag 28 Januari eene verkiezing voor een lid dier Kamer plaats hebben, en de herstemming, indien noodig, op Dinsdag 11 Februari a. s. Uit een statistiek, gevoegd bij een opstel over de schoolspaarbanken van mr. A. Kerdijk in de Vragen des Tijds, blijkt dat op l Juli 1878 in ons land 115 dergelijke spaarbanken bestonden, waarvan 3 in Nooid-Brabaut en evenzoo weinig in Gelderland, 47 in Zuid-Hol- laud, 26 in Noord-Holland, 5 in Zeeland, 22 in Utrecht, 5 in Friesland en 2 in Overjjsel. In Groningen, Drente en Limburg schjjnen er dus geen te bestaan. De oudste der Nederl. postambtenaren, de heer T. J. Jansen, postdirecteur te Sluis, is op 86jarigen ouderdom overleden. Sedert 1819 was hij bjj het postwezen werkzaam. Het huwelyk van 11. ilea Koning. In weerwil van minder gunstig weder heerschte Dinsdag eene vrooljjke opgewekte stemming iu het kleine Arolsen, bjj gelegenheid der komst van Z. M. onzen Koning. Om twee uren in den namiddag arriveerde de ex- prestrein, waarin Z. M. gezeten was, te Warburg, waar Z. D. H. de Vorst den hoogen gast in een hof koets met vier paarden bespannen afhaalde. Op het vorstelijk kasteel aangekomen bad aldaar de ontvangst en de begroeting vau de zjjde der hooge bruid en der overige leden der vorstelijke familie plaats. Op het slotplein was de eerewacht opgesteld, die, zoodra Z. M. zich vertooude, het geweer presenteerde. Tegelijkertijd werd de Nederlandsehe vlag met Oranje- kleurigen wimpt-1 op de tinnen van het slot gehesohen en begon het muziekkorps het volkslied te spelen. Nadat de Koning de eerewacht had gepasseerd, ging h|j het slot binnen. Aan het buitengewoon gezantschap, dat Z. M. den Koning van België bjj de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van onzen Koning hier te lande zal vertegenwoordigen, is nog als secretaris toegevoegd de heer Fan Zuylen. De feesieljjke intocht van Z. M. den Koning te Amsterdam zal niet het minst de belangstelling van vreemdelingen wekken zoo schrijft meu van daar aan de N. Rott. Ct. Naar men verneemt, zijn raeds

Goessche Courant | 1879 | | pagina 1