1878. N°. 153. Zaterdag 28 December. 65sle Jaargang. NIEUWJAARSWENSCH. Het nommer der courant, dat in de aan staande week Woensdagavond zou moeten verschijnen, zal aan den morgen van den Nieuwjaarsdag worden verzonden. Daardoor bieden wij de gelegenheid aan tot het doen plaatsen van de gebruikelijke nieuwjaarswenschen, die tegen contante betaling van 35 cents, mits niet meer dan 8 regels beslaande, worden op genomen. Uiterlijk tot Dinsdagmiddag 5 uren worden de advertentiën aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Verordening voor het Manhuis. POSTERIJEN. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. GOES, 27 December 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maamdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes1.75. Afzonderlijke nomnaers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.— Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn*. A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten.dat door den raad dier gemeente in zijne vergaderingen van 23 November en 14 December jl. zijn gebracht de volgende wijzigingen in de verordening op het Manhuis te Goes Art. 2 te lezen: „De Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur is als gecommitteerde van Burgemeester en Wethouders en onder verantwoordelijkheid aan hun college belast met het dageiijksch oppertoezicht over het Manhuis. De Armbesturen, wier bedeelden in het Manhuis ter bewoning zijn opgenomen, zullen met dezen gecommit teerde in overleg moeten treden nopens de tucht en orde in het gesticht. De bewoners zijn verplicht de bevelen van den ge committeerde, nopens die tucht en orde en de voor schriften dezer verordening te gehoorzamen, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders." Iu art. 9 de woorden „Burgemeester en Wethouders" te veranderen in „gecommitteerde." Art. 16 te lezen: „De bewoners zijn verplicht aan de bevelen van den concierge te voldoen, behoudens vrijheid om zicli bij vermeende verongelijking te beklagen bij den gecommitteerde." Art. 17 al. 2 te lezen: „Oordeelt de gecommitteerde, dat verwijdering uit bet Manhuis de straf moet zijn, dan zal daaraan gevolg moeten worden gegeven, behou dens beroep op Burgemeester en Wethouders." Zijnde deze wijzigingen ingevolge art. 6 der wet van 28 Juni 1854 (Stbl. no. 100) aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, blijkens hunne berichten van 5 en 21 December 1878 no. 5490/15 en 5787/24 medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 December 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand November 1878. 1. J. Bergh Dietz, Baardwijk. 2. W. Pot- tum en Cie., Rotterdam. 3. J. Van Hanker, Schore. O.-Indie. Overgeplaatst bij den gen. dienst in Atjeh de off. van gez. lekl.fl D. Roskes, van hetgarn. te Salatiga; bij het 4de depot-bat. de le luit. C. K. J. Van den Bussche, van het 3de garn.-bat. in Atjeh. De tweede Kerstdag, en vooral de avond en nacht, heeft in onze stad weer een parodie geleverd op hetgeen een christelijke feestdag ons leeren en te aanschouwen geven moest. Een vreemdeling, die 's avonds ons stedeke binnen ware getreden, zou gemeend hebben dat er een oproer was uitgebroken, Een allerdolzinnigst gejoel en het uitbulderen van allerlei misse lijke liederen vormden een allertreurigst ge heel. Ging men voorbij een kroeg en trof men. 't bij ongeluk dat de deur openging, dan kon zelfs voor een oogenblik een zeer akelige jene verlucht de frissche atmosfeer buiten ons be derven. Had men het ongeluk in de nabijheid van zulk eene inrichting te wonen, men kon zeker zijn den ganschen nacht uit den slaap te worden gehouden, door een altjjd voort durend gehos en gezang. Over 't ruwe en onbeschaafde van zulk een ge not kunnen wij gevoegelijk zwijgen. Het geldt hier een quaestie van gevoel en ontwikkeling. Een an dere vraag is echter, waarom door hen, die daar over te beslissen hebben, voor dergelijke baccha- naliëü de gelegenheid moet worden gegeven door b. v. aan herbergen de vergunning tot openhou den later dan gewoonlijk, zelfs veel later,te stellen, of door het strafbaar zijn van 't maken van nachtrumoer, voor zulke /eesJdagen wellicht wat minder gestreng op te.nemen Een klacht, daarover tot ons gekomen, zou ons het laatste doen vermoeden. Al kunnen wij nu iemand, die alleen voor 't ruwe en onzedelijke gevoel heeft, geen lust doen krijgen in beschaafd genot, er kan toch wel gewaakt worden, dat hij met zijn manier van pretmaken zijn medeburgers niet hindert. En daartoe dienen geene mildere bepalingen, waardoor als 't ware vergunning tot zulke too- neelen wordt gegeven. Te beginnen met zooals in groote steden meer en meer geschiedt op dat punt minder toegevend te zijn zou wellicht reeds een eerste stap wezen op den weg, die ons verlossen moet van zulke ergerlijke tooneelen. Gisteren (2den Kerstdag) werd alhier als naar gewoonte de jaarlijksche inspectie der dd. schutterij gehouden, bij welke gelegenheid de heer D. Stigter als 2n luitenant a la suite werd geïnstalleerd. Kloetinge. Dinsdag zou men niet ge dacht hebben zich op een stil welvarend dorp te bevindendoch wel in eene feestvierende stad. Tal van lieden, zoo per arrenslede als te voet, bewogen zich jjlangs de flinke banen van Goes en elders naar Kloetinge. De aanleiding tot die buitengewone drukte was het 25jarig jubilé van den heer J. Trimpe, burgemeester. Uit iedere woning wapperde de nationale driekleur, wat niet te verwonderen was. Men had toch hulde te brengen aan een burgemees ter, die sinds 25 jaren dat ambt op nitstekende wijze had uitgeoefend. Omstreeks 2 uren arriveerde het muziekge zelschap Accelerando" en begaf zich naar de woning van den jubilarisalwaar de school kinderen verschenen om hem naar het ge meentehuis te begeleiden. Aldaar werd hem op eene plechtige wijze geluk gewenscht door dhr. M. Krijgsman, die met den burgemeester de eenige was, welke ruim 25 jaar aan het be stuur der gemeente had deelgenomen. Ver volgens werden door eene schoolleerlinge eenige dichtregelen voorgedragen, welke daarop door al de schoolkinderen werden gezongen, die ver volgens door den jubilaris werden onthaald. Aan toespraken van de hoofden der onder scheidene besturen, corporatiën, van den pre dikant, den hoofdonderwijzer enz., ontbrak het natuurljjk niet en allen werden op de gewone, ronde en gulle manier door den burgemeester beantwoord. Ongeveer te 5 unr zetten zich de genoodigden aan tafel en menige toost werd op het voort durend welzjjn van den jubilaris uitgebracht. Vanwege de ingezetenen werd hem als sou venir aangeboden eene sofa (aan de rugzjjde voorzien van een zilveren plaat met toepasselijke inscriptie) benevens zes daarbij behoorende stoelen. De zaal, waar de receptie plaats had, was zeer net versierd met vlaggen, groen, wapen borden enz. De feestvreugde was algemeen. Buiten de feestzaal muziek en vuurwerk, daar binnen gezellige konthartelijke toespraken en zelfs een danspartijtje. Een en ander dnnrde tot laat in den avond, en alles liep in orde en rnst af. Batli-ltillaiid. Voor de Nieuwjaarsbe- deeling is voor ruim f 300 ingeschreven. De raad der gemeente Cortgene heeft besloten, dat de kermis of jaarmarkt aldaar, aanvangende op den tweeden Woensdag in Augustus, voortaan zal duren tot Zaterdagavond daaraanvolgende, in plaats van tot en met den volgenden Maandag, zooals vroeger was bepaald. In de afgeloopen week werd van Krabben- djjke naar Middelburg per spoor een koffer ver zonden, waarvan, hoewel goed gesloten, bjj aan komst een hengsel en het slot was gebroken. Aan den inhoud ontbrak echter niets. Middelburg. Dat ik niet alleen sta iu mijne gunstige, in uw vorig nommer ontwik kelde, opinie omtrent de vernieuwde uitspan ningszaal in de kazerne alhier, is, behalve door eene beoordeeling der redactie van de Middelb. Courant, schitterend gebleken door eene adver tentie in het nommer van genoemd dagblad van jl. Woensdag, onderteekend door een tien tal zeer geachte ingezetenenwaarin hulde wordt gebracht aan de officieren in bet alge meen en aan de commissie voor de militaire cautine in het bjjzonder voor de waardige wijze, waarop zij zich het lot van den soldaat aan trekken. De conclusie is dat, waar de soldaat zulk een »Te huis" vindt in de kazerne, er waarlijk geen tweede daar buiten behoeft ge sticht te worden, 't Verdient opmerking, dat die advertentie ook den heer Sibmacher Zijnen, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, onder hare onderterkenaars telt. Ik kan hier nog bijvoegen, dat er bij som migen sprake is van het ten geschenke aan bieden van een of ander doelmatig voorwerp voor de cantine, als blijk van de sympathie der burgerij .'t Is te hopen, dat dit denkbeeld moge verwezenlijkt worden. Te Middelburg blijven de mazelen voort durend heerschen. De sterfte onmiddellijk aan die ziekte is wel niet groot zoo meldt men aan de N. II. Ct. maar toch bezwijken er velen aan de gevolgen, o. a. in de afgeloopen week 21, waaronder zes volwassenen. Aldaar is Dinsdag in den ouderdom van 68 jaar overleden dr. A. AFokker, inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zeeland, den 21 October 1865 tot die be trekking benoemd. Bij Prov. blad no. 118 vestigt de Com missaris des Konings de aandacht der schippers of eigenaren van vaartuigen op de wgziging van het reglement van politie voor het kanaal door Zuid-Beveland. In ons vorig no. meldden wij, dat iu de St.-Ct. was opgenomen de wet van den 15 December 1878, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Zeeland. Die hef fing bedraagt a. twee en dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1879; en b. vier en twintig opcenten op de hoofdsom van de belasting op bet personeel over den dienst 1879/80. De heer Saaymans Vader heeft in de Tweede Kamer een aanval gedaan op het be kende werkje Kracht en Stof van Büchner, vertaald door den heer De Haan, directeur der Hoogere Burgerschool te Winterswijk. De af gevaardigde nit Goes heeft het doen voorkomen, of de schuldige aan de gruwelen, welke in dat werk verkondigd worden, de heer De Haan was. Deze antwoordt nu in een met warmte gestelden brief in de N. R. Ct., waarin hij het standpunt van de moderne wetenschappelijke richting en hare verhouding tot de verouderde, waarvan de heer Saaymans als kampioen optrad, schetst en verdedigt. Daarna wijdt hg eene beschouwing aan de zinsneden, door den heer Saaymans aangehaald en doet zien hoe juist deze, bigkeDS de voorrede en de noten onder aan de bladzijden, niet overeenstemmen met de meening van den heer De Haan, terwijl andere uitdrukkingen volkomen onschuldig zjjn. Hg besluit zijn artikel met deze woorden: »Het christendom wordt niet gediend door oneerlgke praktijken, en liet is de onwaarheid zijner officiëele belijders geweest, die de heftige oppositie in het leven riep, welke de Kerk heeft te verduren van mannen als Ludwig Büchner." (Arnh. Ct.) Men deelt aan de N. Rott. Ct. mede, dat tengevolge van het votum van de Tweede Kamer, betreffende de lie Afdeeling der Krjjgsschool voor officieren deze Afdeeling met 1 Januari a. s. zal worden opgeheven. De daarbij geplaatste officieren zullen voor- loopig worden gedetacheerd bjj korpsenin garnizoen te 's-Gravenhage. Te Schoonhoven is een commissie ge vormd, om gelden bijeen te brengen tot het plaatsen van een gedenksteen op het graf van Aart Admiraal. Bjj het verlaten van het stoomschip Prin ces Elisabeth heeft de prins Van Wales zjjne bjjzondere tevredenheid aan den directeur der stoomvaartmaatschappij Zeeland betuigd over Hü. verblijf aan boord. De maatschappij Zeeland zal hierdoor in het buitenland, vooral in Engeland, zeker in aanzien winnen. Bij het bestuur der Maatschappij Neder land bestaat het voornemen om den postmail- dienst tusschen Nederland en Nederlandsch- Indië tot een veertiendaagschen uit te breiden. De vermeerderde kosten daarvoor zullen het Departement van Koloniën en dat van Water staat dragen, elk voor de helft van het ver hoogd bedrag (40,000). Dagbl Tengevolge van de tegen 1 Mei a. a. bevolen garnizoenaverandering, die iu ons vorig nnmmer gedeeltelijk werd vermeld, zullln Har- lingen, Terneuzen, Heusden en Woerden als garnizoensplaats vervallen. De garnizoensplaat sen Vlissingen, Amsterdam, Gouda, 's-Herto genbosch en Derenter ondergaan eene vermin dering aan garnizoen resp. van 4, 2, 2, 1 en I komp.terwijl van de garnizoenen Naarden, Breda, Bergen-op-Zoom, Utrecht, Doesborgh, Roermond en Geertruiden berg de sterkte wordt vermeerderd resp. met 7, 3, 3, 2, 2, 2 en 1 komp. Naar het Dagbl. verneemt heeft de Com missie, die zich constitueerde voor de plechtige herdenking van den 200n verjaardag (5 Februari e. k.) van Vondel's dood, een sub-commissie uit haar midden benoemd voor het organiseeren van een Vondel-ten toonstelling. STATEN^iKN KK AAL. EERSTE KAMER. De Kamer heeft Dinsdag zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen de hoofd stukken I, VII A eu de Middelen der Staats- begrooting voor 1879 en voorts de wetsontwer pen: tot bekrachtiging van provinciale belas tingen in Friesland en Limburg, tot wgziging der begrooting van het domeinfonds voor 1877 en tot wgziging der Indische begrooting van dat jaar. Vervolgens is de Kamer gescheiden tot Don derdag 9 Januari 1879, des avonds te 8 uren. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Behalve verschillende particuliere blijken van belangstelling ontving de Zeer Eerw. heer Eversteiju, by gelegenheid van zijn 30jarig priesterschap, een damasten tafelstel. Bokssele. Tot president-kerkvoogd alhier is, in plaats van wijlen J. Rottier Js»., gekozen de heer J. Rottier Ltn. en tot kerkvoogd de heer F. C. II. Everaers. Tot leeraar in de natuurkundige wetenschappen aan de H. B. S. voor meisjes te Amsterdam is be noemd de heer dr. L. Posthumus, thans iesraar aau de midd. soholen te Dordrecht. Te Deventer is benoemd tot leeraar in de Neder land sche taal de heer J. Ochtman, te Helmond. Ue leening van 140,000, ten behoeve der Vrye Gemeente te Amsterdam, is volteekend; er werd zelfs aanzienlijk meer aangeboden dan het gevraagde bedrag.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1