1878. N°. 149. Dinsdag 17 December. AANBESTEDING. Zij, die zich tegen 1 Januari op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de dit jaar nog verschijnende nommers kosteloos. Ministerie van Biunenlandsche Zaken. Leden Commissie van Classificatie. Commissiën en besturen van Gemeente-instellingen. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-indië. 0FPIC1EELE MEnËÖÊEüNGS GOES, 16 December 1878. RECHTZAKEN. Kunstnieuws. GOESCHE Te uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Qoes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. In ons land vervoege men zich B\j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER sn HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg, voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 27 December 1878, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Koning» in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Bouwkundige voor de onderwijsgebouwen, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middel burg, worden aanbesteed tiet onderhouden van- en het doen van her stellingen en vernieuioingen aan de Rijks Kweekschool voor onderwijzers te Mid delburg, gedurende het jaar 1879. Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrij ving, volgens 441 aer Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zakenaan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Mid delburg en is voortsop franco aanvragetegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 tes.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 20 December 1878 wordt de noodige aanwijzing op ae plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Bouwkundige voornoemd. 'b-Gbavenhagï, 29 November 1878. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. BENOEMING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier ge meente in zijne openbare vergadering van den 14den December jl. tot leden der Commissie tot Classificatie der minvermogende schoolkinderen heeft benoemd de heeren -. mr. J. G. De WITT HAMER, WethouderVoorz. G. Van dee HOEK, Lid van den Raad. B. M. Den BOER, Lid van het Burgerl. Armbest, I. WESSEL, de Herv. Diaconie. J. W. HIJS, hetR C. Par.Armbest. D. RILDERNISSE, de Comm. voor de CEcon Spijsuitdeeling. Goes, den 16 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente in zijne openbare ^vergadering van den 14 December jl. ter vervulling der vacatures, die door de periodieke aftreding met 1 Januari 1879 zullen ontstaan, heeft benoemd a, tot leden der vaste raadscommissie voor het finan ciewezen de heeren W. F. Busing, tevens Voorzitter. Jhr. M. J. De Marees van Swinderen en J. A. Bevier De Fouw. b. tot leden der vaste raadscommissie voor het ont werpen der strafverordeningen, waarvan de Burgemees ter ambtshalve lid en voorzitter is, de heeren Jhr. M. J. De Marees van Swinderen en Jhr. L. G. Van der Feltz. c tot leden van het burgerlijk armbestuurde heeren B. M. Den Boer en J M. Kakebeeke. d. tot regentes van het weeshuis Mevr. ff. Jansen—Kakebeeke. tot lid van het bestuur van het Gasthuis de heer Z. D. Van der Bilt La Mottlie. f. tot regentes van het Gasthuis Mevr. de wed. J. H. W Van Maenen—Metgier. g. tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer Dr. Z. Th. Diehl. h. tot leden der openbare gezondheidscommissie de heeren Dr. J. Kooman Az. en J. Adam. i. tot leden der commissie van toezicht op de inrich tingen voor Middelbaar Onderwijs de heeren P. K. P. J. Van Sloten en W. Ferwei) Az. Goes, den 16 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDISI, 20 Dec., 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 27 Dee., 6.— 'savonds. Via MARSEILLE, 27 Dec., 8.45 's morgens. De Fransche pakketbooten doen Riouvv, Banka en Palembang niet aan. Er bestaat ookgelegeuheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Torrington, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 18 December aanstaande is bepaald. Met het genoemde stoomschip wordt, behalve naar Batavia, mede eene brievenmaal naar Pa- dang verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 17 December a. 8., en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 10 uren, te Rot terdam aangekomen te zijn. De maten en gewichten zijn in het jaar 1879 onderworpen aan den herijk, bedoeld in art. 15, litt. a, der wet van 7 April 1869 (Stbld 57). Die herijk ge schiedt tussehen 1 Januari en 1 October van dat jaar. Het Staatsblad no. 172 bevat een kon. besluit van den 1 December 1878 tot wijziging vao het reglement van politie voor het kanaal door Zuid-Bcvelar.d, vast» ges'eld bij kon. besluit dd. 5 October 1866 (Staatsblad no. 163). Bij het bat. min. en sapp. te Utrecht bestaat ge legenheid voor jongelingen van 16 tot 18 jaar om te worden opgeleid tot korp. en serg. bij de Ind. genie troepen, en wel onder de volgende voorwaarden: De jongeling behoort zichmet toestemming van ouders of voogden, te verbinden voor den tijd van 10 jaar, waarvan 3 in dienst bij het bataljon mineurs en sappeurs te volbrengen; bij het aangaan der verbintenis geniet hij een gratificatie van 150; als hij na 3 jaar naar Indië vertrekt, bekomt hij een gratificatie van f300. Naar gelang hij in dien tyd tot korporaal of sergeant wordt bevorderdwordt ae in Indië te volbrengen diensttijd van 7 jaar verminderd tot op 6 of 5 jaar. Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrijven en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofd regels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadig- den behooren zich te wenden tot den kommandant van 't bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht. Wolfaartsdljk. De inschrijving voor den nood der behoeftigen alhier heeft 601,25 op gebracht, en is alzoo belangrijk hooger dan het vorige jaar. Tot nitdeeling in geld bij het Nieuwjaaris bestemd 260, en het overige bedrag, ƒ341,25, vermeerderd met ƒ270, zoo uit de fondsen der Herv. kerk als uit die van het burgerljjk armbestuur te verstrekken, zal aangewend worden tot het uitdeelen van por- tiën verwarmende en voedzame spijswelke ditmaal niet alleen uit erwtensoep met spek, maar bij afwisseling ook uit gort en bruine boonen zal bestaan. De storing in de telegraaflijn tussehen Hansweert en Walzoorden is, volgens het Sluisch Weekblad, weder opgeheven. Na een eerwaardig leven van ruim 262 jaren is Zaterdag de Wisselbank te Middelburg gesloten. Volgens verklaring van den geneesheer van den Minister van Oorlog, Dr. Borski, viel als resultaat van een met Dr. Rienderhoff ge houden consult werkelijk gedurende de laatste weken eene gunstige wending in den toestand te coustateeren. Mocht deze zich bestendigen, wat alleszins mogelijk te achten was, dan mocht verwacht worden, dat Z. Exc. althans tegen Mei zoover kon zijn verbeterd, dat hij de leiding van zaken van het departement weder kan op zich nemen. Omtrent de Unieviering verneemt men, dat de gelden voor een monument niet druk inkomen. Ook wat de feestviering betreft, gaat het niet naar wensch. Te Utrecht is de plaatselijke commissie van gevoelen, dat men haar wel wat lang laat wachten, dat zij over geen geld genoeg heeft te beschikken en dat de tijd van 't jaar voor feestviering niet gun stig is. Da Vorsteljjke huwelijksfeesten doen aan de Unieviering geen goed. De Kamer van afgevaardigden in Luxem burg heeft met algemeene stemmen een krediet toegestaan ten behoeve van feestelijkheden bp het huwelijk van den Koning-Groothertog. Tevens heeft zjj eene commissie van regeling benoemd, bestaande uit den voorzitter en zes leden. ST ATEIV-G KIN 12 R A A L. EERSTE KAMER. In de zitting van Zaterdag zijn de Ontwerpen Indische begrooting 1879 na beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. TWEEDE KAMER. In de zitting van Zaterdag zijn de hoofdstukken Nationale Schuld en Financiën unaniem aange nomen, onveranderd, na discussie, ook over den post van de nieuwe traetementen van de gods dienstleeraars, welke post met 30 tegen 21 stem men aangenomen werd. Vóór den aanvang der openbare zitting ondev- zochten de afdeelingen der Kamer de wetsont werpen tot wijziging van de Indische begrooting voor 1877 en tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland. De Minister van Waterstaat enz. heeft aan den Voorzitter der Tweede Kamer doen toekomen eene nota, bevattende inlichtingen op het adres van Gedeputeerde Staten van Zeeland, betrekkelijk de bestemming voor het onderhoud der calamiteuse polders in die provincie van de subsidiën der achterliggende polders over 18641871 gestort. Met het in hoofdzaak eenstemmig gevoelen der ten deze ingewonnen adviezen kan de Minister zich zeer wel vereenigen. De stellige letter van artikel 10 der wet van 19 Juli 1870 verbiedt, om aan het saldo der rekening van het fonds van de calamiteuse polders eene andere dan de daar bepaalde bestemming te geven. En de bedoeling van het voorschrift welke met die letter over eenkomt om namelijk in 's Rijks schatkist te doen terugvloeien, wat daaruit in vroegere jaren ten behoeve der calamiteuse polders te veel was voorgeschoten, schijnt hem ook thans nog de meest billijke oplossing der vraag, aan wien dat batig saldo behoort te worden toegewezen. De heer Van Kerkwijk is voornemens bij de al gemeene beraadslagingen over de begrooting voor de Staatsspoorwegen, dienst 1879, onderstaande motie van orde voor te stellen »De Tweede Kamer der Staten-Generaal, kennis genomen hebbende van het door de Regeering te kennen gegeven voornemen, om het aan den Staat vervallen waarborgkapitaal der Rotterdam-Munster- sehe Spoorwegmaatschappij van vier honderd dui zend gulden zonder machtiging bij ae wet terug te geven, van oordeel, dat over de teruggave van zoodanige aan den Staat vervallen kapitalen door de wetgevende macht behoort te worden be slist, gaat over tot de orde van don dag." Het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Tholen teekende Vrijdag appèl aan van het vonnis van den kantonrechter, waarhij de Thoolsche visschers werden vrijgesproken van overtredingen van besluiten vau het vischbestuur. Deze zaak, die reeds bij het kantongerecht te Goes, de arrondissements-rechtbank te Middelburg, den Hoogen raad en het kantongerecht te Tholen behan deld werd, zal dus nu nog eens aan het oordeel van de arrondissements-rechtbank te Zierikzee worden on derworpen. De eerste vervolging dateert van ruim twee jaar geledon. Wat moeten die eenvoudige visschers een helder denkbeeld krijgen vau bet goede en korte recht, dat in Nederland bestaat(Midd. Ct.) LANDBOUW VEETEELT. Een achttal Walchereche landbouwers hebben, uaar de Midd. Ct. meldt, eene vereeniging opgericht met hel doel het paardenras op het voormalige eiland te verbeteren en den handel in paarden te bevorderen. Te Midwoude is een boerderij van ruim 22 hectaren verkocht voor 99,326.26 wel een bewijs, dat de paniek onder de landbouwers in ons land nog uiet algemeen is. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Ellewoctsdijk. Bij de Zaterdag alhier gehouden herstemming voor twee Notabelen by de Hervormde gemeente, hebben van de 81 stemgerechtigden 80 hunne stembriefjes ingeleverd, waarvan éen in blanco en éen van onwaarde. Hiervan werden uitgebracht op den kleermaker A. Noels (niet A. Noël) 43 stem men, A. looij, dijkwerker, 42, GReijers, predikant, 36 en A. J. Proegop, landbouwer, 35 stemmen, zoo dat de aftredende leden A. Noels en A. Looij zjjn herbenoemd. Woifaartsdijk. By de Herv. gem. alhier is tot Kerkvoogd herbenoemd de heer J. Van Lamme Jacsz. Vau de elf in Nov. jl. toegelateu candidaten bij de Nederl. Herv- Kerk heeft TT. Van den Bijtel Jr. het beroep naar Varss»veld, J. H Wensinck dal naar Wezep, en S. L. Van ktein Callenfels dat naar St..-Laurens c. a. aangenomen, terwijl A. JFunder, W. A. Van der Scheer en ti. De Jong reeds onder scheidene, en JF. De LangeJ. J. Fan der Vlugt, P. J. Muller, J. Van Giffen er. J. A Njenhuis nog geene beroepen ontvangen hebben. Men schrijft in de Midd. Ct. uit 's-Heer Hen- drikskinderen Om te doen zien, hoeveel er voor het lager onder wijs ook hi«?r nog te wensche,» overblijft, behoeven we slechts mee te deelen, dat de hoofdonderwijzer alleen staat voor ruim zestig leerlingen, over drie klassen verdeeld 1 Vormden de 70 leerlingen éene klasse, éen onderwijzer zou, met alle krachtsin spanning, wellicht nog zeer nuttig werkzaam kun nen zijn; maar wie is in staat aau drie klassen tegelyk onderricht te geven? Ieder weet dat de laagste klasse bijna onmogelijk met schriftelijk werk is bezig te houden. Behoeft 't te worden ge zegd, dat van goed onderwijs geven hier geen spraks kan zijn? De hoofdonderwijzer heeft daardoor eene zeer vermoeiende en ondankbare taak. Zeer vermoeiend, daar hem na die dagtaak nog de avondschool wacht; zeer ondankbar, omdat hy met deu meesteu ijver nog op verre na niet zooveel kan doen, dat hy, met het oog op hetgeen er zou moeten gedaan wor den, tevreden kan zijn. Wel is slechts in de win termaanden het aantal leerlingen zoo groot; doch ook des zomers, als 20 a '25 leerlingen de school niet meer bezoeken, kan nog de hoofdonderwijzer niet aan alle eischen voldoen, al is dan bijna de geheele hoogste klasse ontvolkt. Juist omdat ten platten lande het schoolgaan zoo gebrekkig is, wordt daar, in verhouding tot in de steden, meer onderwijzers personeel vereischt, opdat, gei.urende dm tijd dat de leerlingen de school bezoeken, zoo mogelijk bijzondere zorg aau bun onderwijs besteed worde. Moge de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs neldra een betere toestand in het leven roepen. Woensdag is te Noordgouwe het vergelijkend examen gehouden voor de betrekking van hoofdon derwijzer aan de openbare school. Vau de 16 sol licitanten waren er 7 opgekomeD. De overigen moe ten meerendeels door de hoogst ongunstige reisgele genheid, zoo uit Holland als uit Zeeland naar Zie rikzee, verhinderd zijn geworden aan het examen deel te nemen De uitslag kan eerst tater bekend zijn, Graaf Van Zuylen van Nijevelt, Nederlandsch gezant te Weenen, heeft ƒ100 geschonken aan de Vereeniging voor Coristelijk nationaal schoolonderwijs. Vrijdag a. s. zal M1Ie Agar eene voorstelling geven in den Schouwburg te Middelburg. Uit de dagbladen weten wij boe 't eene gunst mag beeten, dat zij verlof kon krijgen om in ons land weêr enkele malen op te treden. By velen is de indruk, dien zij verleden jaar maakte, nog leven dig en de Middelburgsche Schouwburg zal zeker weêr getuigen, dat zij vele, zeer vele bewonderaars telt. Of er uit Goes en omstreken nog zullen gaan Verleden jaar waren dit niet velen, ja eigenlijk gezegd zeer weinigen. Daarvoor bestonden echter billijke redenen, o. a. deze, dat er geen plaatsen meer te krijgen waren. Verschillende bemoeiingen voor een extra-trein hadden bovendien sommigen zoolang doen aarzelen totdat genoemd bericht in eens aan alle plannen den bodem insloeg. Mocht men dus nu het voornemen hebben om de aanstaande voorstelling bij te wonen, men zorge dan Donderdag in de Concertzaal te Middelburg voor iemand die plaatsen neemt. Omtrent de Èodogune, waarin M1'0 Agar de

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1