Zaterdag 14 December. Ö5slc Jaargang. Zij, die zich tegen 1 Januari op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de dit jaar nog verschijnende nommers kosteloos. openbare vergadering OFFICIEELE MEDEDEELINGS GOES, 13 December 1878. tweede kamer. RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 6 ct,, met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau v&n NIJGH VAN DITMAR, ea verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. van den Bi AD der GBHCIRNTK «OU» op ZATERDAG den 14 DECEMBER 1878, des avonds te half acht uren. Gors, dea 12 December 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Plan tot beplanting van den weg langs de be graafplaats enz. met het daartegen ingekomen adres van G. H. Kakebeeke, c. s. III. Benoeming van een hulponderwijzer of eens hulponderwijzeres bij het lager onderwjjs. IV. Benoeming van leden in verschillende commis- siën en besturen, tengevolge van periodieke af treding. De opbrengst der Rijksmiddelen over November 1878 bedroeg f 8,682,792.58 tegen f 9,259,835.64 over November '77 en een raming van f7,865,735.62. De opbrengst over de eerste 11 maanden was in 1878 f 88,042,748.60, in 1877 f 87,186,563.84. Aan ons bureau ligt de statistiek voor handel en scheepvaart in ons land over Octo ber 1878 voor belangstellenden ter lezing. De tgd der laudbouwlezingen is weêr aan gebroken. Op 't nut daarvan uitvoerig hier opnieuw te wjjzen achten wij overbodig. Dit geschiedde reeds zoovele malen, dat door hen, die er geen gebruik van maken, geene onbe kendheid daarmee voorgewend kan worden. Wg kunnen dus volstaan met er op te wijzen, dat de eerste lezing in dit seizoen door den heer Marlet Maandag a. sdes namiddags te 2 uren, in het gemeentehuis te Waarde zal worden gehonden. Kloetliige. Met het oog op het a. s. feest ter herdenking zijner 25jarige ambtsvervulling door den heer J. Trimpe, burgemeester alhier, dat den 24n dezer zal plaats hebben, heeft zich eeno commissie gevormd, samengesteld uit de navolgende heeren M. Krijgsman, voorzitter, C. Caboort, secretaris, en als leden B. Van Liere, L. Bruijmeel, jhr. C. J. A. Van Citters, C. Kole, P. De Keulenaar, L. De Bruyn, A. Van Liere, A. V. d. Linde, L. Dekker en W. Dekker. De deel neming, die het plan der commissie ondervindt, is algemeen. Wemeldinge. De verkiezing voor een lid van den raad alhier moet niet plaats heb ben ter vervanging van den heer Dekker deze heeft voor zijn lidmaatschap, waartoe hij pas in 1877 werd herkozen, niet bedankt; maar wel ter voorziening in de vacature, ont staan door het overigden vau den burgemees ter De Klerk. De nutsvereeniging HGoed rond, goed Zeeumch" benoemde in hare Donderdag gehou den zitting den heer Dekker tot eerevoorzitter, die zich deze benoeming liet welgevallen. Hoedelcenskerlce. Bg de Woensdag gehonden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad zgn 47 stemmen uitgebracht, waar van 2 van onwaarde. Gekozen is de heer Johs. De Schipper met 28 stemmen. De heer Augs. Boudens verkreeg er 15 en Laars. Van Doe selaar 2. Hans weert. De scheepvaartbeweging lang» het kanaal door Zuid-Beveland, vooral van groote, zoowel stoom- als zeilschepen, neemt voortdurend toe. In deze gemeente breidt zich het roodvonk nog steeds uit zonder evenwel een gevaarlgk karakter aan te nemen. Er is bijna geen huis gezin meer, waar men geene jeugdige lijders aaxi die ziekte aantreft of waar deze zich niet reeds hebben vertoond. Yerseke. De uitslag der Woensdag ge houden herstemming voor een lid van den raad is als volgt: Yan de 70 kiezers kwamen er 49 op, terwijl bg de stemming op Donderdag 28 November er 51 hun stem uitbrachten. Van die 49 stemmen verkreeg de heer M. Van Stee er 27 en de heer J. Den Doom van Boojen 22. Eerstgenoemde is dus gekozen. Ook in deze gemeente heerschen de mazelen. Dinsdagavond trad onze stadgenoot dr. R. A. S. Piccardt als spreker op in het depar tement Axel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Hij leverde eene beschouwing over Het photographisch album" en gaf ten slotte een keurig schetsje ten beste over vliet geven der hand." De gemeenteraad van Middelburg heeft het voorstel van Burg. en Weth. tot afwijzing van het verzoek van den heer Van Swers om hem, op de in het adres aangevoerde gronden, tot op het tijdstip dat hem pensioen zal toe gekend wordenboven zgn wachtgeld eene toelage te verleenen van 366,67 'sjaars, niet aangenomen, doch besloten adressant eene per- soneele toelage tot het gevraagde bedrag toe te kennen. De Raad benoemde verder o. a. tot lid der plaatselijke schoolcommissie den heer mr. P. J. Callenfels; tot tijdelijk leeraar aan het gymna sium den heer W. A. Lehman De Lehnsfeldt, doctorandus in de letteren, te Dordrecht. Nog is ingekomen een voordracht van cura toren tot reorganisatie van het gymnasium. De jaarlijksche kosten zijn geraamd op ƒ20,000. Voor het oogenblik bedraagt het aantal leer lingen 38, tegen een schoolgeld van ƒ100 'sjaars. Middelburg behoort niet tot de ge meenten, waar de oprichting van eeu gymna sium verplichtend is. Meer dan waarschijnlijk zal het evenwel het éenige zgn in Zeeland, zoodat zjjn behoud niet alleen hoogst wen- schelijk, maar zelfs noodzakelijk te achten is. Voor de aanbieding van een geschenk door de Marine aan Z. M. den Koning, bij ge legenheid van Hds. echtverbintenis, is eene commissie werkzaamwaarvan prins Hendrik als eere-voorzitter zal optreden. In een brief uit den Haag aan de Zutph Cour. wordt o. a. medegedeeld, dat na de aan neming van de schoolwet er geen enkele ver gadering van de liberale partij uit de Tweede Kamer meer heeft plaats gehad. Het Comité van uitvoering heelt aan de plaatselijke comité's, gevormd ter bevordering eener Nederlandsehe uitrusting naar de Noord- pool-zee, en verder aan alle belangstellenden in deze onderneming kennis gpgeven van den terugkeer der expeditie uit Nederland naar de Noordelijke IJs-zee hier te lande. Thans heeft het een vergadering belegd op Zaterdag 21 Dec. e. k. des namiddags te 2 uren, in het gebouw Diligentia te 's-Hage. In deze bijeenkomst wenscht het Comité van uitvoering: lo. verslag te doen van den tocht, door de Willem Barentsonder bevel van den luit. ter zee le kl. A. De Bruyne volbracht; 2o. mededeeling en verantwoording te doen omtrent den tegenwoordigen staat der geld middelen 3o. te bespreken de vraag of, en zoo ja, op welke wijze het aangevangen werk zal worden voortgezet, wat in het volgend jaar behoort gedaan te worden. Het Comité van uitvoering vertrouwt, dat door een talrgke opkomst te dezer vergadering niet alleen van de bestaande belangstelling blijken zal, maar ook een beslissing omtrent de naaste toekomst der IJszee-ondernemingen hier te lande mogelgk zal worden. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op de eerstvolgende alge- meene vergadering een voorstel doen om, hulde brengende aan de kloeke ondernemers van dien tocht, ƒ1000 beschikbaar te stellen voor een eventueelen tweeden tocht, die eveneens onder degelijke waaiborgen wordt ondernomen. De heer R. vestigt in een schrijven aan het Hbl. er de aandacht op, dat de weegwerk tuigen aan de stations wel eens een nauwkeu rig onderzoek schijnen te vereischen. Twee koffers met monsters, welke gedurende zijn reis even zwaar bleven, werden nl. te Amsterdam op 65 kilogr., te Rotterdam op 55 kilogr en te Leeuwarden op 80 kilogr. gewicht bepaald; het zelfde geval deed zich daarna voor met twee andere koffers, die tusschen Amsterdam en Utrecht van 110 tot 85 kilogr. waren afgeno men zonder dat een spoorwegdief er ook maar het geringste nit ontvreemd had. Het Weekblad voor Nederland, Algemeen en IndQstriëel Volksblad, zal (ter onderscheiding van het Amsterdamsche Weekblad, dat met 1 Januari a. s. den naam u Weekblad voor Neder land" aanneemt) voortaan heeten: v Nederland, algemeen Volksblad Te Utrpcht is Donderdagmiddag, na een smartelgk lijden, kalm en zacht overleden de heer M. Cohen Stuart, gewezen predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam en ijverig strijder voor de anti-revolutionaire be ginselen. Op 't dezen zomer te 's-Heer Arends- kerke gehouden zendingsfeest sprak hij de feest rede uit. STATEN-G iKirV K U A A L. EERSTE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting heeft de Kamer met eenparige stemmen besloten Z. M. den Koning het navolgend adres aan te bieden Sire Het Nederlandsehe volk is door zoo nauwen band aan Uwer Majesteits Vorstelijk Stamhais verbonden, dat het in de lotgevallen daarvan steeds levend'g deelneemt. De Eerste Kamer der Staten-Generaal wenscht van dit gevoel getuigenis af te leggen en hare hartelijke gelukwenscben aaD te bieden bg de door Uwe Majesteit voorgenomen huwe lijksverbintenis met Hare Doorluchtige Hoog heid, Mevrouw de Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont. Moge deze gewichtige gebeurtenis, onder Gods zegeB, bij voortduring strekken tot verhooging van Dwer Majesteits levensgeluk, tot heil van Uw dierbaar Stamhuis en tot welzijn van het Va derland." s Daarna zjjn vele ontwerpen unaniem aan genomen, waaronder de provinciale belastingen en de begrootingen voor Suriname en Curasao. De beraadslaging over de Indische begrooting voor 1879 is bepaald op Zaterdag, voormiddags te elf uren. In de zitting van Donderdag werd de be handeling van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting, en wel over den post voor de Rijksland bouwschool te Wageningen, voortgezet. Aan de orde was in de eerste plaats een amendement van de heeren De Jong en Wybenga op dien post, strekkende tot vermindering met f 72,000 voor den voorgestelden aankoop van terrein en aanmaak van gebouwen voor zui velbereiding. De beeren Oratama, Schepel en Sickeszbestreden het amendementen betoogden, dat het voorstel der regeering alleen diende om aan het theoretisch onderwijs op de land bouwschool het hoogst nuttig aanschouwlijke onderwijs te paren. De heer Borret was voor het amendement evenals de heer Vos van Steenwijk, de laatste omdat de vooratellen der regeering niet vol doende toegelicht waren. Als sub-amendement stelde hij voor de gelden voor landaankoop toe te staan, en dus den post slechts met ƒ32,000 te verminderen voor de zuivelschool. Dit sub-amendement werd door den heer De Jong overgenomen. De Minister heeft uitvoerige inlichtingen ge geven omtrent de aanwending der voorgedra gen gelden. De bedoeling was niet een zuivel school op te richten te Wageningen, maar slechts voorwerpen tot aanschouwelijk onder wjjs aan te schaffen. Ten slotte is het amen dement tot vermindering van den post met ƒ32,000 verworpen met 42 tegen 33 stemmen. De gehtele post is daarna onveranderd aan genomen. Bjj de posten voor het lager onderwjjs ver klaarde de Minister opnieuw, dat de nieuwe wet niet véor 1880 kan worden ingevoerd. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDER VIJS Woensdagavond nam de Weleerw. heer 4. C. Hoogstratenkapelaan der Parochie Goe3, met een harteljjk woord afscheid van zijne gemeentenaren. Met leedwezen zien deze den zoo beminden man vertrekken, die door zijne innemendheid en verdraag zaamheid gedurende zjjn lljang verbljjf in deze ge- meeute aller harten won. Van verschillende zijden ontving hij dan ook stoffelijke bewijz-u van sy cpa- thie, en als een zeer gunstig teekeu mag hier wel worden vermeld, boe ook Van Protesiaii'sehe zijde is meegewerkt om hem een geschenk lot berinueriug aan zijn verblijf in deze gemeente aan te bieden. De beste wenscben voor zijn voortdurend welzjjn vol gen hem dan ook van allen, die hem kennen, naar zjjne nieuwe standplaats. De uit Amerika beroepen predikant, ds. Wust, heeft het beroep naar de Gereformeerde gemeente in Nederland, gezeteld te 's-Gravenpolder, aangenomen. De Noordb. beschrijft een kroon, die door de Katholieken van 's-Boich ten gecbenke zal worden gegeven aan het beeld van O. L. Vrouw van Den Bosch, hij gelegenheid van bet jubilé der terugkomst van dit beeld binnen de muren. l)e kroon is gedreven ait fijn goud, bezet met tal van diamanten (400 stuks ongeveer, zoo groote als kleine), welke op de sierlijkste wjjze zijn aange bracht. Het fatsoen is uitstekend schoon de band bevat, behalve verschillende diamanten rosetten, twee schildjes met de wapeus van den heer A. Godschalk, bisschop te 's-Hertogenbosoh, en van de stad. Op den band staan prachtige fieurons, die eveneens bijna geheel uit diamanten zijn samengesteld. De kroon is van boveu gesloten met acht fijn gedreven bogen, zeer bevallig van vormop den knoop verheffen zich vjjf leliën, van gedreven goud. Wilheiminadorp. Mevrouw de wed. Buy ze, geb. Schoonakker, hulponderwijzer alhier, is benoemd tot eerste hulponderwijzeres aan school B. voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te Middelburg; (hoofdonderwijzeres Mejuffrouw Klaar.) Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de heden, Vrjjdag 13 December, gehouden zit ting zjjn de navolgende vonnissen gewezen tegen: lo. P. Z., 20 jr., arbeider te 's-Heer Arendskerke, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell, gev. straf en 2 boeten van 8,—, subs. 1 dag gev. straf voor iedere boete c. e. 2o. I. K., koetsier te Ileinkenszand, wegens be- leediging met woorden jegens een bedienend beambte veroordeeld tot eene geldboete van 8,subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. J. D., 22 jr., boerenknecht, J. Van B, 19 jr., smidsknecht en P. J., 18 jr., arbeider, allen te Schore, wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 15 dagen cell. gev. straf en twee geldboeten van 8,elk, subs. 1 dag gev. straf voor iedere boete o. e. 4o. P. D., 24 jr., slachter te Yersekewegens mondelinge bedreigingen veroordeeld tot drie maanden cell. gev. straf en twee geldboeten, eene van 12,50 en eene van 8,—, subs. 2 en 1 dag gev. straf c. e. 5o. D. A. A., 12 jr., T. P., 13 jr., J. J., 11 jr. en P. Van L., 12 jr., allen te Middelburg, wegens diefstal van perziken en peren veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van twee dagen c. e. 6o. M. C., 25 jrbroodbakkersknecht te Mid delburg, beschuldigd van misbruik van vertrouwen. Vrijgesproken. 7o. G. J 32 j., werkster te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot drie dagen cell. gev. straf c. e.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1