1878. Nü. 145. Zaterdag 7 December. 65sle Jaargang. AANBESTEDING. MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. BUKS-WATERSTAAT. OFPICIEELE MMDEELiffl. GOES, 6 December 1878. RECHTZAKEN. Kijkjes door Zuid-Beveland. GOESCHE De uitgave dezer ^Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en V bijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën ./orden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen san 1—3 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct By di ree te opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijnA. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land verroege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NUGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 13 [december 1878, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konines in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in bet 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het leveren en storten van steen tot voort zetting van de oeververdediging vóór Ter Neuzen. (Raming f7100.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens i 411 der Algemeene Voorschriften. Het bestek no. 155 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nunors, Nobelstraat no. 18 te's.uravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 7 en 9 December 1878 wordt de noodige aanwijzing op ae plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Ter Neuzen. 's-Gbavenhagï 22 November 1878. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. Verkiezing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van bet stembureau voor de verkiezing van éen lid voor den Gemeenteraad bij herstemming ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering en ope ning der stembriefjes, waaruit blijkt, dat van de 277 geldige stemmen er 141 op den heer J. J. OCHTMAN en 136 op den heer J. STEKETKE Az. waren uitgebracht, zoodat eerstgenoemde is gekozen, brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier processen-verbaal op heden ter gewoner plaatse aan geplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nèdergelegd zijn, alwaar zij kunnen geraad pleegd worden op eiken werkdag, tusschen des voor- middags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 5 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft lo. bepaald, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1879 te bezigen, zal zijnbij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter N iu den gewonen drukvorm, schuin gesteldbij den ijk van weegwerk tuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters de koninklijke kroon; bij den ijk van weeg werk tuigen voor fijnere wegingen een vijfstralige ster; 2o. ter algemeene kennis gebrachtdat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats ge vonden, voor dat te Middelburg is het cijfer 12. De overvloed van stof vooral ook van advertentiën maakt het ons dezer dagen nog al eens zeer moeielyk. Wij zelven moe ten vaak achterwege laten, wat wij gaarne zou den wensehen op te nemen, terwyl technische bezwaren ons 't leveren van een byvoegsel ook dikwyls bezwaarlyk maken. Zoo ook was dit met het nommer van heden het geval. Wy hebben daarom moeten besluiten het ver volg van de raadsverslagen lieden achterwege te laten. Spoedig hopen wy dat, in een af zonderlijk byvoegsel, te verzenden. Zooals wy Donderdag per bulletin in Goez reeds bekend maakten, is by de Woens dag gehouden herstemming de heer J. J. Ochtiuaii tot lid van den raad gekozen met 141 stemmen. De heer J. Steketee Azn. verkreeg er 136. Van de overige der 287 in geleverde biljetten waren er 7 blanco, 2 geen naam bevattende en 1 het stempel missende. De stryd is hevig geweest en de uitslag boven onze verwachting gunstig voor onzen candidaat. De voorstanders van den heer Ochlman heb ben revanche genomen voor het verzuim van de eerste maal, en wij hebben nu gezien, wat in gernimeu tyd niet is geschied, dat ook by herstemmingen voor ons de kans nog niet ge heel is verkeken. Toch voegt ons ook een woord van hulde aan onze tegenstanders voor hun jjver. Hun nederlaag was eervoldat mo gen, dat willen wy niet verzwijgen. Maar dit zjj tevens een spoorslag voor onze medestiij- ders om bij volgende gelegenheden hun tegen stand niet gering te achten, en alle krach ten op eens in 't vnur te brengen. Al wat den smaak veredelen, het gevoel voor het schoone opwekken kan bevelen wy gaarne aan. Het is daarom, dat wy de aan dacht, vooral der dames, vestigen op de ge legenheid, die de heer Stahl, uit Altona, al hier geopend heeft om les te ontvangen in het bloemen maken. Tn Middelburg is hij daarmee reeds eenigen tijd met het grootste succes bezig, en ons van goed ingelichte zijde verstrekte information hebben ons de overtui ging geschonken, dat wy met gerustheid die aanbeveling konden neêrschrijven. Daarbij is zijne methode gemakkeijjk te leeren en zeer weinig kostbaar, twee eigenschappen, die haar ook des te meer ingang kunnen doen vinden. De getuigschriften welke de heer Stahl kan laten zien, bewijzen tevens, dat ook hoogge plaatste personen o. a. de prinsessen van SaksenWeimar en de dochters der groother togin van Mecklenburg zeer tevreden over hem waren. Wie voer zich zelf of voor zyne kinderen eene aangename en nattige bezigheid wenscht, raden wy aan met den heer Stahl kennis te maken. Het SI. Wkbl. verneemt, dat er sedert eenige dagen storing is op de telegraaflijn naar Nederland. De kabel, die tusschen Walzoorden en Hans weert ligt, zon gebroken zijn. Door deze omstandigheid is het tarief voor het over brengen van telegrammen van Zeeuwsch-Vlaan deren naar Nederland verhoogd, omdat deze over Belgie moeten worden verzonden. Uit Bergen-op-Zoom meldt men aan het Dagbl. Er bestaat plan tot het leggen van een tramway van de Steenbergsche poort naar de rivier de Eendracht, ten behoeve der ge meenschap met Tholende afstand bedraagt lVa uur gaans. Naar wy vernemen, heeft het ontwerp tot het heffen van een belasting op het kapi taal in portefeuille den Raad van State reeds verlaten. Zyn wij goed ingelicht, dan zal eigen aaogifte de grondslag der heffing zijn en stelt men zich voor, nit deze belasting circa drie millioen te trekken. (Fad.) De Raad van State, de Hooge Raad der Nederlanden en de Algemeene Rekenkamer hebben besloten, onmiddellijk na de terugkomst van Z. M. den Koning in de residentie bij Z. M. gehoor aan te vragen, teneinde Z. M. geluk te wensehen met HDs. verloving met Prinses Emma Van Waldeck-Pyrmont. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen op Maandag 20 Januari e. k. hun fees- telyken intocht houden in de hoofdstad Dins dag plechtige ontvangst in de Nieuwe Kerk; Woensdag cour ten paleizeDonderdag gala voorstelling in den Stads schouwburg; Vrijdag gala-concert in Felix; Zaterdag bal ten pa- leize Maandag daaraanvolgende zullen HH. MM. waarschjjnlyk vertrekken. Door Z. Niden Koning is ds. J. J. L. Ten Kate aangezocht Zondag 26 Januari de prediking te honden in de Oude kerk ter ge legenheid van de godsdienstoefening, welke de Koning voornemens is met HDs. gemalin by te wonen. Volgens het Fadangsch Handelsblad leg gen de hoofden in het binnenland van Su matra eene zoo beslist wantrouwende gezind heid ten opzichte van den wetenschappelijken onderzoekingstocht in hua gebied aan den dag, dat aan voortzetting daaraan niet te denkeu is en men in afwachting blyft, wat in Neder land besloten zal worden. STATEIV-GliNER AAl.. EERSTE KAMER. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het Verslag van de Eerste Kamer over het nog aanhangig wetsontwerp betrekkelijk de medische examens beantwoord, De Minister zegt te erkennen, dat het wets ontwerp slechts een proef bevat. «Leert de uit komst, dat, met behoud onzer tegenwoordige geneeskundige Staatsregeling en handhaving der bij de wet op het hooger onderwjjs gevallen beslissingen, niet genoegzaam in de behoefte aan geneeskundige hulp kan worden voorzien, zoo zal op de Regeering de plicht rusten betere doeltreffende maatregelen voor te stellen. Doch vóórdat men hetgeen pas werd opgericht weder omverstoot, moet de proef eerst zyn genomen. TWEEDE KAMER. In hare zitting van Donderdag heeft de Kamer verschillende kleinere wetsontwerpin aangenomen, doch met 43 tegen 16 stemmen verworpen de bekrachtiging van den verkoop van spoorweggrond aan de gemeente Zutphen. Hoofdstak 2 der Staatsbegrooting (hooge col- legiën van Staat) is met algemeene stemmen aangenómen. Evenzoo hoofdstuk 3 (Buiten- landscbe Zaken) na eenige discussie met den Minister, waarbij deze mededeelde, dat onder handeld wordt over een handelstraktaat met Japan. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. De heer J. A. P. Stroes, geboortig van ColijuB- plaat en hulponderwijzer aan de Chr. school te Win terswijk, heei't de benoeming tot hoofdonderwijzer aan de Cbr. school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs te Hardenberg aangenomen. (2. JV.) Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de op 6 dezer te Borssele gehouden ver pachting van 15 hectaren, 29 aren, 20 centiaren boaw- en weiland vau de wed. J. Rottier Jz. is de gebeele oppervlakte in massa toegewezen aan J. Karelse voor ƒ91 per hectare. Arrcndis*emenU-rechtbanJe te Middelburg. In de Dinsdag gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen: lo, A. Van L.75 jr., landbouwer te Wisse- Iferke, wegens beleediging van een bedienend be- ambte, veroordeeld tot 16 boete, c.e. (Reeds in ons vorig nommer vermeld.) 2o. C J. 1)., 67 jr., dijkwerker te West-Kapelle, wegens diefstal, veroordeeld tot 6 dagen gev. straf, c.e. 3o. V. B. L., 29 jr., te Aardenburg, wegens dief stal in dienstbaarheid, veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf, c.e. 4o, P. M. M., vrouw van S. M., arbeidster te Sluis, wegens diefstal, veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf, c e. 6o. Joh. T., 68 jr., arbeider te Sehoondjjke, wegeus diefstal, veroordeeld tot 15 dagen gev. straf, c.e. 6o. R,. R., 22 jr., dienstmeid te Waterlandkerkje, wegens mishandeling, veroordeeld tot 3 dagen cell, gev. straf, c.e. 7o. Ch. L37 jr., E. De S., 23 jr., en V. De S., 50 jraschkooplieden te Maldegem, (Belgie), wegen9 mishandeling, veroordeeld ieder tot 8 dagen Csll. gev. straf, c.e, 8o. A. L 35 jr., vrouw van P. S., te Eede, wegens mishandeling, veroordeeld tot 3 boete, c.e. DOOR KIJKJESNEMER No. 2. Eenige jaren geleden werden de lezer3 dezer Cou rant vergast op artikelen, die heetten „Kijkjes cLor Zuid-Beveland." Deze kijkjes hadden het kennelijk doel algemeen bestaande gebreken, op allerlei gebied, onder de aandacht der betrokkeu besturen te brengen, om langs dieu weg verandering en verbetering te verwachten. Onze kgkjesnemer wees toeri op de geaieene en bij uitstek vooral slechte wegen in Zuid- BevelaDd, en waarlgk, bg trof doel, want de aanleg der grintwegen dagteekent van dat tijdstip. Ook werd door hem bet gebrek aan dorpsstraatverlichtin? be sproken, met dat gevolg, dat op zeer vela dorpen het petroleumlicht eene weldadige verbetering bjj don kere avonden heeft aangebracht. Jammer is het, dat onze schrijver de oogen heeft gesloten en geen verder gevolg heeft gegevea aan zijne hervormingsplannen, daar er nog zóóveel te verbeteren en te veranderen is overgebleven. Als proeve stel ik mg voor zgn afgebroken draad optevatten, en daardoor datgene ouder de aandacht te brengen, wat dringend voorzie ning vereischt. Mija ambtgenoot (de kijkjesnemer No. 1) heeft de voldoeoing gebad, dit hij de grint wegen heeft zien aanleggen, maar wat is het lot dier schoone en dure wegen? Op enkele uitzonde ringen na is hun toestand deerniswaardig. Luie, rookende eu pratende wegwerkers, die, naar hun aller domst inzien, de grofste verkeerdheden daaraan be gaan, zgn oorzaak dat die heerlgke wegen in den afgrond wegzinken, en in hun nasleep ook de dorps- financiën daarbij medesleuren. Het dagelgksch bestuur vindt geen lermeja hen na te gaan en de gevolgen daarvan zijn zichtbaar. Men behoeft geen deskundige te zjjn, men behoeft de oogen slechts te openen en dan zal men ontwaren dat de meeste grintwegen te plat, in een kuil, door te hooge zijkanten, liggen en geen water kannen afvoeren. Er wordt aldus een mod derpoel veroorzaakt, er ontstaan daardoor diepe sporen en de wegen worden zoodoende onrijbaar. De modder wordt op sommige wagen veeleer op- dan afgevoerd, en reserve- grint is bjjna niet aanwezig tot aanvulling der spo ren. Wat zal daarvan 'bet gevolg zijn? Dat de dui zenden, aan deze wegen besteed, als in het water geworpen zgn, en de vorige toestand wederom zal terugkeereD. De gemeentebesturen stel ik verantwoor delijk, en ongehoord is bet, dat er zulk een schan delijk spel met de dorpsgeldmiddelen gespeeld wordt. Maar ik zal de grintwegen laten wat ze zgn, en wil liever eene niet minder belangrgke zaak bespreken, eene zoodanige, waar duizenden menschen in betrok ken zijn. Als men op den wal, van de plaats ragner inwoning, het oog op die wijd uitgestrekte plek gronds, die poel genoemd wordt, richt, dan ontwaart men een watervlak, dat onder bet bestuur der Breede Wa tering bewesten Yerseke staat. Dan ontwaart men, dat die duizenden hectaren bouw- en weiland meer op een moeras gelgkeu, dan op eene ruimte waar des zomers duizenden stuks vee in de grazige wei den vertoeven, en de nyvere landman den ploeg de bouwlanden doet openscheuren. «De poel verzuipt" is de dagelgkscbe kreet. En als toch ieder jaar die zelfde loestand terugkeert, moet men dan niet tot de treurige ervaring komen, dat er in dit alarmee- read gezegde waarheid ligt opgesloten Van No vember en soms vroeger, tot April en later, staan de meeste bouw-en weilanden ender water of dras sig, een toestand die uiterst nadeelig op den planten groei moet werken en waardoor deze met vernieti ging bedreigd wordt. Onze huizen inzonderheid vele kelders in de stad mijner inwoning, deelen in dieu waterstand, wat aanleiding geeft tot veel schade en ongerief. De landbouw-theorie mag wel onophou delijk hameren om het droogleggen (draineereu) der gronden te bevorderen, daar de practgk ds theorie als leugenaarster aan de kaak stelt. Hoe kan het drai neereu nut afwerpen, als slooten en watergangen ge durende een half jaar oveivuld zijn, waardoor de draineerbuizen verhinderd worden te loozen Die toestand dus, die niet alleen eene dadelijke schade aan de grondbezitters veroorzaakt, zal dit onbereken baar doen in de gevolgen. De poel landen zien dringend naar verbetering uit, en ieder jaar vertraging zal toestanden doeu voort bestaan, die op den ondergang der poelbewoners zullen uitloopen. Ik wil niet de waterleidingen of sluizen te Kattendgke de schuld aanwrijven, dat het water met een slakkengang zeewaarts wordt afgevoerd, neen, ik geloof zelfs dat deze in de volmaaktste orde zich bevinden om gedeeltelyke werkzaamheden te vol brengen, maar eene andere vraag is het of zij voldoende berekend zijn, om die groote massa water spoediger te verzwelgen. De jaarlgksehe ondervinding geeft daarop een alles afdoend antwoord. Desluizen zgn ontoereikend, daarom is bet dringend noodig dal hun een hulpm.ddel wordt toegevoegd, dat men h bben zal in het plaatsen van een stoomgemaal. Het is van a'gemeene bekendheid dat zachte winters veel lage winden en daardoor veel regen aanbrengen. Lage winden voeren het zeewater niet

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1