1878. N#. 144. Donderdag 5 December. OFFICIEELS MEDEDEELUVGE& GOES, 4- December 1878. RECHTZAKEN. GOESCHE De nitgave dezer^Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et,, met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst». Geboorte- huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1.--. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. B\j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINEK en HAASENSTEIN YOGLEB, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH YAN DITMAB, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De Minister Tan staat, Minister van koloniën, brengt ter kennis; lo. dat roor hen, die krachtens de wet bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunst in haar eeheelen omvang, binnen het koninkrijk der Nederlanden, voor zoover zij den ouderdom van 36 jaar niet hebben over schreden, en physiek geschikt zijn voor den militairen dienst in Nederlandsch-Indië, de gelegenheid bestaat zich voor den tijd van acht jaar te verbinden als officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in die gewes ten, en dat wel onder het genot eener gratificatie van f8000, indien zij inliet bezit zijn van het arts-diploma, en van f5000, indien zij hunne bevoegdheid tot uitoe fening der geneeskunst ontleenen aan de overgangs bepalingen der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad no. 60); 2o. dat nog voor vijf studenten in de medicijnen aan een der Nederlandsche universiteiten de gelegen heid bestaat om, onder het genot eener subsidie van f8000, te worden opgeleid tot officier van gezondheid 2de klasse bij het iied.-Tnd. leger, overeenkomstig de bepalingen van bet voorschrift, vastgesteld bij Zr. Ms. beslnit van 18 April 1878, no. 21, waarvan afdrukken, op aanvrage, kosteloos door het Departement van ko loniën worden verstrekt; en 3o. dat aan de betrekking van officier van gezond heid 2e kl. in Nederlandech Indië is verbonden eene vaste bezoldiging van f3300 (voor de 50 oudsten in rang f3600) 'sjaars, benevens indemniteit voorfourrage ad f360 'sjaars en huisvesting, van gouvernementswege, dan wel eene schadeloosstelling voor huishuur, die, naar gelang der garnizoensplaats, varieert van f 480 tot f 840 's jsais, terwijl aan de subalterne officieren van gezond, heid wordt vergund, met inachtneming van het belang van den dienst, burgerpraktijk uit te oefenen. Aan de heden gehouden herstemming roor een lid van den gemeenteraad namen 287 van de 389 kiezers deel. Bp de vorige stem ming, Woensdag 19 November, waren er 251 opgekomen. In de Dinsdag jl. gehouden raadsver gadering, waarvan wij het uitvoerig verslag later mededeelen, is na opgave van den uitslag der jongste verpachtingen, waardoor eenige cyfers van inkomsten, en van het overlyden eener verpleegde in het krankzinnigengesticht te Delft, waardoor een paar posten moesten gewyzigd worden, opnieuw gestemd over de voorstellen, waaromtrent in de vorige verga dering de stemmen staakten. De uitslag daarvan was, dat andermaal de stemmen staakten en dus de voorstellen ver worpen werden geacht ten opzichte van het doen vervallen van een marktmeester voor de veemarkten, en het in 1879 doen dempen van het riool achter «de Prins van Oranje" (hier omtrent was nog een adres ingekomen van J. Prins, c. s.)terwyl werd aangenomen (de heer Quist stemde nn voor) het voorstel tot vermindering der keurmeesters tot op éen, wiens jaarwedde met ƒ25 wordt verhoogd. De begrooting is daarna in haar geheel aangenomen met algemeene stemmen in ont vangst en uitgaaf op 93638,57. De heer Busing bood nog aan modellen voor maandstaten van werken en leverantiën. Een vriendelijke hand schryft ons Maandagavond heeft de heer Bamberg zyne aangekondigde séance gegeven. Qet eerste ge deelte van den avond heeft hy besteed aan het uitvoeren van goocheltoerenhoewel deze meestal op hetzelfde neerkomenmoet men toch altyd de behendigheid, waarmee ze uit gevoerd wordenbewonderen. Enkele zjjner toeren waren zeer aardig en werden met be langstelling nagegaan. De zoogenaamde tafel dans had, ons bedunkens, wel achterwege mo gen blyven. Het geregeld van de eene en dan weer van de tegenovergestelde zyde opspringen der tafel, waarvan de oorzaak met eenig na denken licht te ontsluieren viel, had iets be lachelijks. Met verlangen werd echter het oogenblik tegemoet gezien, waarop de phono- graaf op het tooneel verschijnen zou. Het werktuig is klein en, zooals de heer B. be weert, het eerste werktuig, dat te Parys is ten toongesteld. 't Moge daarom later waarde krygen als antiquiteit, zeker moet het in uit werking onderdoen voor de groote en verbeterde toestellen, die daarna vervaardigd zijn.. Het geluid, dat in een kleinen trechter wordt opge vangen, brengt een plaatje aan het trillen, 't welk een stiftje doet drukken in een reep bladtin, dat om een cylinder is bevestigd, welke door een schroef draait en voor- en achterwaarts bewogen wordt. By het terugdraaien van den cylinder heeft eene omgekeerde werking plaats en wordt, door het aan 't trillen brengen van het plaatje, weer geluid voortgebracht door den trechter. Geluiden, door den heer B. in den trechter voortgebracht, werden tamelyk goed en ook luid weergegeven. Het herbalen van een volzin ging minder gelukkig. Was nu en dan een enkel woord goed verstaanbaar, 't ge heel was onduidelijk. 't Is mogelyk, dat reeds nu betere toestellen een gunstiger resultaat geven, maar zeker zal in de toekomst het werktuig zoo verbeterd worden, dat het aan de verwachting, welke men er van koestert, zal beantwoorden. Dat enkele woorden zeer goed werden weergegeven, komt ons voor be langrijk genoeg te zijn, om geen berouw te hebben, dat men het toestel is gaan zien. Wie echter een duidelijke teruggave vau het ge sprokene, met timbre eu klem heeft verwacht, zal zich teleurgesteld hebben gevoeld. Wie min der hooge eischen heeft gesteld, zal tevreden zijn geweest, de overtuiging te hebben gekre gen dat de phonograaf een toekomst heeft. 't Was jammer, dat de opkomst zoo erg ge ring waswe hadden den heer Bamberg gaarne meer bezoekers toegewenscht. -- Betreffende het Zondag a. s. vanwege de Vereeniging voor Volksvermaken alhier te hou den Sint-Nicolaa8feest kunnen wy 't volgende mededeelen Het zal gegeven worden in de Schouwburgzaal en te zeven uren precies aanvan gen. De rederjjkerskamer Aurora" heeft zich bereid verklaard hare medewerking te verleenen, en zal by die gelegenheid opvoeren het be kende geestige stukjeDe dochter van den barbierdat reeds zooveel bijval verwierf, en Ben Sint-Nieolaassprookje"een gelegenheids- schets in éen bedryf. By laatstgenoemde zal eene tombola worden gehouden, waaromtrent weer, evenals vorige jaren, van kracht is: lo. dat, wie na 7 uren komt, geen lot daarin ontvangt, en 2o. dat de winners van een prys, die tjjdens het afroepen van hun nommer niet in de zaal aanwezig zyn, alle aanspraak op het door hen getrokkene verliezen. In dat geval worden die pryzen opnieuw verloot. Verder zal er, onder directie van den heer Liesoy, strykmuziek worden gegeven. De deuren der zaal worden te zes nren ge opend, en slechts op vertoon der kwitantie van het loopendè jaar wordt toegang verleend. Ter verkryging van het lidmaatschap wende men zich tot den penningmeester, den beer P. C. N. Eichholtz, 's-lleer Hendrikskinderenstraat, of tot den 2en secretaris, den heer A. Van Schelven, Vlasmarkt. Er is tegenwoordig eene quaestie aan de ordedie ook voor een gedeelte het Zeenwsche belang raakt. Blijkens een in de Nieuwe Rott. Courant tnsschen den heer 's Jacob, directeur- generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de directie van de Noord- Brabant-Duitsche spoorwegmaatschappij gevoer de polemiek is er tusschen genoemde maat schappijen een geschil gerezenbetreffende de vaststelling van transito-tarieven. De directie van de Boxtel—Wezelljjn beweert dat de directeur-generaal in stryd met het pnbliek belang handelt, en de bewuste polemiek heeft ons niet kunnen overtuigen dat die be wering onjuist is. Onder dat publiek belang behoort ook voor een deel het belang van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, wier vooruit gang ook daarbjj betrokken is. In ieder geval eischt deze quaestie een grondig onderzoek en de tusscheukomst vau hooger macht. Dat on derzoek dragen wy met vertroqwen op aan den Minister van waterstaat, handel en nijver heid en is de beschuldiging, tegen den direc teur-generaal ingebracht juist, dan twijfelen wij niet of Z. Exc. zal met zijne gewone voortvarendheid en energie de exploitatie-maat schappij tot haar plicht roepen. Hoedekenskerke. Ter vervanging van J. Van Nieuwenhuijzen, die vertrokken is, zal er Woensdag den II December eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den Raad. Hansweert- Alhier heerscht thans ook het roodvonk epidemisch. In tal van huisge zinnen treft zij jeugdige lijders en de omvang der ziekte neemt steeds toe, gelukkig echter niet in ernstigen graad, zoodat er zich nog geen geval met doodelijken afloop heeft voor gedaan. De gemeenteschool is evenwel Dins dag op last des Burgemeesters gesloten. Maandag arriveerde alhier wederom een drie mastschip, dat te Vlissingen de lading voor Java moet completeeren, en, wegens den onvol doenden toestand van het kanaal door Wal cheren, nu langs het Zuid-Bevelandsche kanaal zjjue bestemming moet bereiken. Dit schip, van de reedery des heeren I. Vroege te Alblas- serdam, genaamd Ster der Hoop," kapitein A. Boomstra, metende 1193 ton (N. Mhad een diepgang van 56 d. M. Het is Dinsdag morgen in de beste orde geschat en naar Vlis singen opgesleept. De heer P. H. C. Zentgraaff, thans di recteur van het rykstelegraafkantoor te Hans- weert, is met ingang van 1 Januari 1879 als zoodanig overgeplaatst naar Schoonhoven. De maatschappij Zeeland heeft f 72,000 als waarborg moeten storten wegens het aan varen van de Engelsche bark, die voor eenige weken vergaan is tengevolge van eene botsing met de mailboot Stad Vlissingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar gemaakt om het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen, tot voortdurende heffing van plaatselijke belasting op gemaal en gedistilleerd, aan den Koning ter goedkeuring voor te dragen en daarom nauwkeurige en uit voerige toelichting vau dat besluit gevraagd. Dé Minister meent nl., dat iu de uitgaven door verhooging van den hoofdeljjken omslag kan worden voorzien. De Raad heeft besloten, by de Regeering op voltooiing van de Marinehaven aan te dringen. Te Geertruidenberg heeft zich een com missie gevormd, om Z. M. den Koning by ge legenheid van zyn huweljjk een huldeblijk van de onderofficieren van het Nederlandsche leger aan te bieden. Op 's Rijks muut te Utrecht wordt eene medaille vervaardigd ter herinnering aan het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag is het begrootiogs- debat voortgezet. De heeren Corver Hooft en Het/den- rijck zagen de financiëele toekomst donker in. De heer Van Bouten verklaarde zich van de liberalen afgescheiden te hebben, omdat de regeering in kies recht en belastingen niet voldeed aan de eischen van het liberaal programma. De heer Heet wilde her ziening van het belastingstelsel, zonder incometax. l)e heer llafjmans laakte scherp de rapporten over het volkspetitionnement en noemde ze pamfletten en schotschriften. De heer Hegden rijck wilde het de regeering, zonder verzaking van beginselen, niet te lastig maken, met het oog op de tijdsomstandig heden. De heer Wassenaer verweet de regeering zoo weinig op zedelijk terrein tot stand te brengen. De heer Broutoert keurde de politieke gedragslijn der regeering af, vooral ter zake de onderwijswet. De Kamer besloot, bij den terugkeer van den Koning Z. M. een adres van gelnkwensch aan te bieden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de Dinsdag gehouden zitting is o. a. een vonnis uitgesproken tegen A. Van L. Senior, 75 j., landbouwer te Wissekerke, wegens beleediging van een bedienend beambte, veroordeeld tot 16 boete c. e. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. IJerseke. Bij de stemming voor notabelen in de Hervormde gemeente alhier zyn de beide aftredenden, G. Fan Oosten en D. Poelman, herkozen. Ook te Baarland is in de Zondag gehouden godsdienstoefening door den predikant het 300jarig bestaan der Hervormde gemeente aldaar herdacht. Benoemd tot hulponderwijzer te Delft de heer J. Stigter, aldaar. OPENBARE VERGADERING van den BA4D der GKIHBMN'rU «OHS op ZATERDAG den 23 NOVEMBER 1878, des avonds te 7 uren. (Vervolg.) By art. 23 wordt de opmerking der fin. comm. en het antwoord van burg. en weth. gelezen, waarna de Poorzitter zegt, dat burg. en weth. zich ook later overtuigd hebben, dat het voorstel vau de Commissie niet aannemelijk is, Eéa ambtenaar kan de werk zaamheden niet verrichten, en ofschoon een register is aangelegd en bijgehouden, moet nog telkens de voorlichting der betrokkenen wordeu ingeroepen. De heer jhr. De Marees van Stoinderen zegt, dat het niet het plan der commissie is, om de vraag nu reeds in behandeling te nemen, maar wel om by eventueele vacature er op te letten, daar tjj meent, dat de werkzaamheden wel door een ambtenaar kun nen verricht wordeD. De heer dr. Callenfelt zal zich hiertegen verkla ren, daar by, by de droevige gebeurtenissen, waar van bij getuige moest zyn, gezien heeft dat er twee personen noodig zyn. Het voorstel komt niet nader in behandeiing. By Afdeeling 111 art. 3 vraagt de heer dr. Gal len fels, of deze post goede resultaten oplevert P De Voorzitter antwoordt dat, naar hy vernomen heeft, de maatregel goed werkt. De heer dr. Callenfelt gelooft dat ook, omdat er in den zomer gevraagd wordt. By Hoofdstuk II Afd. II art. 9 vraagt de heer dr. Callenfelt, waarom deze post/16 booger is uit getrokken De Poorzitter antwoordt, dat dit bljjlct 'uit de me morie vau toelichting, en leest de betrekkelijke zin snede voor. Bij hoofdstuk III afd. I, art. 1, wordt de opmer king der fin. comm. en bet antwoord van burg. en weth. gelezen, waarna de Voorzitter nog mede deelt, dat het tarief der tenheidapryzen wordt ge drukt eD de leden dus spoedig in de gelegenheid zullen zyn, om dit belangrijke en omvangrijke werk, dat met veel zorg is uitgevoerd, te beoordeelen. De heer Busing betuigt zyn dauk voor deze mede- deeling, doch voegt er by, dat de fin. comm. jaar lijks stuit op rekeningen van timmerman en smid, zonder te kunnen nagaan, waaraan de werkzaam heden en leverantiën zyn gedaan. By de begroo ting voteert de Raad voor ieder onderdeel eene zekere som, maar uit de rekening is niet op te maken of die som overschreden is. Nu wenschte Spr., dat er maandstaten werden overgelegd, waaruit bljjkt, wat aan ieder onderdeel is verricht. De Poorzitter zegt, dat dit een punt van over weging zal uitmaken. De tweede opmerking van de fin comm. en het antwoord van burg. en welh. worden gelezen, waar na de Poorzitter in overweging geeft en door de vergadering wordt goedgevonden, dit punt te laten rusten tot behandeling der zaak. De derde opmerking van de fin. comm. en bet antwoord van burg. en weth. worden gelezen, waarna de heer Busing zegt, dat hij zich met die algemeene opmerkingen niet kau vereenigen. De commissie meent dat het schilderen nog wel eenige weelde is. Als hij netjes woont, zal het voldoende zyn, en daar om zou Spreker willen dat de post geschrapt wierde. De Poorzitter doet opmerken, dat de post niet op de begrooting staat. De heer Busing herneemt, dat de post voor memorie is uitgetrokken, en by het beginsel wil uitgemaakt zien, of het werk zal verricht worden. De heer jhr. De Marets van Swinderen wil ook het beginsel zien uitgemaakt, en by gelooft, dat hy niet buiten de orde is, als hy even wijst op hoofdstuk VIII, dewijl burg. en weth. daarbjj naar hun antwoord op hoofdstuk III verwijzen. Ook daar zijn memorieposten uitgetrokken, die Spr. niet noo dig acht en daarom uit de begrooting verwyderen wil. Of men slaapt in een kamer, die behangen of waarvan het beschotwerk geschilderd is, zai wel het zelfde zyn. Zoo ook is het met de andere posten.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1