1878. N°. 143. Dinsdag 3 December. J. J. OCHTMM. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Voor de aanstaande herstem ming over een lid van den raad op Woensdag 4 Decem ber dringen wij opnieuw tot eene talrijke opkomst aan, en blijven met warmte aanbevelen den heer Collecte door het R. C. Parochiaal Armbestuur. Vertrek der brievenmail naar öosl-lndië. J. J. OCHTMAN. OFFICIEËLË MËDËDËELINGEN. GOES, 2 December 1878. BURGERLIJKE STAND GOES GOESCHE De uitgave dezer^Conrant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst,. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj di recta opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEENER en HAASENSTEIN TOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH TAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der OEM EE K TE GOK S, op DINSDAG 3 December 1878, des avonds te 8 uren. Goes, den 30 November 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punt vau behandeling Stemming over de posten der begrooting voor 1879, waarover geen beslissing gevallen is. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het R. C. PAROCHI AAL ARMBESTUUR in deze gemeente het voornemen heeft, om op Woensdag 4 December a. s. aan de huizen van alle ingezetenen eene ALGEM.EKNE COLLECTE te doen ten behoeve van de Armen, aan zijne zorg overgelaten. Burgemeester en Wethouders noodigen een ieder uit, om door ruime giften het genoemde Armbestuur in staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen. Goes, den 30 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via NIEUWEDIEP, 6 Dec, 6.—'savonds. Via BRINDISI, 6 Dec., 8.45 's morgens. Via MARSEILLE, 13 Dee., 8.45 's morgens. Via NAPELS, 15 Dec., 6.'s avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Over de aanstaande herstemming voor een lid van den gemeenteraad behoeven wij nog slechts weinig woorden in 't midden te brengen. Van onzen candidaat hier te herhalen, wat wij reeds eenmaal schreven, achten wij overbodig, evenzeer als wij 't onkiesch vinden om in persoonsbe- oordeelingen te vervallen. Beide personen zijn aan de kiezers voldoende bekend; beiden zijn achtenswaardige mannen, en te waardeeren vooral, omdat zij beiden eerlijk zijn in hunne meening. En ddt juist maakt de strijd in dit geval zoo uiterst gemakkelijk. De beginselen van beiden zijn, juist omdat zij in hen zulke besliste belijders vinden, zoo goed te onderscheiden, zoo duidelijk te bepalen. Lijnrecht staan zij dan ook tegenover elkander, en wij roepen daarom den kiezers toe: kiest partij. Aan de eene zijde staat een man, wiens overtuiging hem zal voeren tot bevordering van al wat den mensch kan bekwamen, kan ver edelen en beschaven. Aan den anderen kant is onze tegenstander de man, die, in plaats van vooruit, ons achteruit wil voeren. Met een zekere ingènomenheid wordt verkondigd, dat onze tegen- candidaat wel zal meewerken om onze inrich tingen van onderwijs minder kostbaar te maken, of liever gezegd te fnuiken. Die belofte is lang niet nieuw. Zij wordt telkens als hamer gebruikt door de tegenstanders, om hunne candidaten te doen zegevieren. En wat wordt er van de ver vulling dier belofte? Niets, niets, niets. Men is, eenmaal op 't kussen, te veel overtuigd van het onmogelijke der uitvoering van die belofte, om er zelfs aan te beginnen. Dit geldt niet alleen van deze dagen, waarin die partij minderheid is, neen het verleden kan spreken, toen zij de meerderheid vormde. Heeft zij toen iets in dien geest gewrocht? Neen, ook niet. Er is nooit éene poging op dien weg gedaan. Bij gevolg: die leuze wordt slechts aangenomen, om daarmee te zegevieren. De ver vulling ervan wordt steeds vergeten. Doch bovendien, stel dat eenmaal de tijd aanbreekt, waarin men in die richting zal ar beiden, dat eene hoogere burgerschool worde opgeruimd, dat ons onderwijs worde verminderd, wat zal er dan gebeuren? Indertijd heeft een inzender in ons blad aan getoond, hoe die onkosten, zoo hoog voorgesteld, wezenlijk slechts denkbeeldig waren en met cijfers bewezen, dat die inrichtingen van onder wijs zelfs financiëel voordeelig voor onze stad waren. En wij beamen dit, maar nooit beter zou men dit bewezen zien, dan wanneer men ze eens ophief. Het personeel, aan die scholen verbonden, zou onze stad verlaten. De nadeelen, welke de winkeliers daardoor zouden ondervinden, zouden dan nog grooter wezen dan die voortkwamen uit de opheffing der rechtbank. Want met de leeraars zou zoo menige leerling meegaan, die door zijn verblijf ook voordeel afwerpt. Gele genheid om de kinderen goed te onderwijzen zou dan ontbrekenmen zou hen daarom naar elders moeten zenden, en op die wijze zou het nadeel dubbel zwaar vallen. Aan de eene zijde zouden de ouders meer onkosten moeten maken, en aan den anderen kant de winkelier ook daar door nadeel ondervinden. En men vergist zich, wanneer men meent, dat het gemis van die school, wat het gebruik maken ervan aangaat, alleen den meergegoeden zou treffen. Geenszins; het is toch algemeen bekend hoe ook de burger stand die school heeft leeren waardeeren en daarvan thans voor zijne kinderen gebruik maakt. De ontwikkeling der laatsten zou dan öf schade lijden, óf langs kostbaarder weg moeten worden gezocht. En wat de onkosten voor het lager onderwijs betreft, hiernaar zal de heer Steketee noch zijne partijgenooten de handen kunnen uitsteken om ze te verminderen. Alles toch, wat daarvoor wordt uitgegeven, is het gevolg van de voor schriften der wet. Of zou de heer Steketee soms ook die willen overtreden? Dat mogen wij niet veronderstellen, aangenomen dat het mogelijk ware. Wij behoeven dus niet meer uit te weiden, om de onhoudbaarheid der verkondigde stel ling van bezuiniging op dat gebied te bewijzen. Neen, die theorie èn van bezuiniging èn van de opheffing zou, werd zij toegepast, onze stad den doodsteek geven. Wil men nu die richting uit, wil men Goes, in plaats van het op te heffen, steeds dieper en dieper doen zinken, totdat het eindelijk eene gemeente worde van armoede en ellende, men schare zich aan de zijde onzer tegenstanders. Wil men het echter verheffen het langzaam maar zeker doen voorwaarts gaan; het financiëel evenwicht helpen herstellen door middeleD, die handel en nijver heid bevorderen, en daardoor leven brengen, men kieze den heer De R. Katholieke kiesvereeniging wekt de kiezers van haar richting op tot onthouding of blanco stemmen. Wij billijken dit besluit, want wij zullen de laatsten zijn om uit dat gelid tot desertie aan te sporen in ons belang. Hierbij moet eigen overtuiging drijfveer zijn. Al worden ook alle pogingen aangewend, om de katholieken over te halen tot hulp aan de orthodoxe partij, wij weten dat zij liever den wenk van hunne kiesvereeniging zullen opvolgen dan steun te verleenen aan hen, die bij de laatste verkiezing voor een lid der Tweede Kamer hen zoo weinig heusch om 't zachtste woord te gebruiken bejegenden. Maar waar wij nu op eigen krachten wenschen te steunen, daar ligt op de voorstanders van onzen candidaat een dubbel zware plicht, n.l. om niet t'huis te blijven maar te stemmen. De laatste uitslag heeft bewezen van welk eene kleinigheid eene overwinning afhangen kan. Nog twee stemmen en de heer Ochtman ware reeds gekozen. Dit voorbeeld zegt genoeg. Men blijve dus niet weg. Voor 't belang onzer stad kan men zieh licht op zulk een dag eene geringe opoffering getroosten door zich even van zijn burgerplicht te kwijten. Voortaan zullen bij de betaalmeesters te 's-Her* togenbosch, Breda, Middelburg, Zierihzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond bronzen stukken van éen cent, in sommen van niet minder dan twintig cents, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zijn. Onzen geabonneerden en lezers te Goes vragen wij verschooning, dat wig hun Zaterdag bet toegezegde bijvoegsel der courant niet heb ben gezonden. Wij waren daartoe niet in de mogelijkheid en vergoeden hnn dat gemis thans door bij dit nommer een grooter bijblad te voegen. In hunne vergadering van heden (Maan dag) hebben Ingelanden der Watering Hoede- kenskerke aan den beer J. A. A. Fransen van de Putte op diens verzoek eervol ontslag ver leend als penningmeester-griffier dior Watering met 31 Dec. a. s. en als zoodanig benoemd den heer J. Welleman, te Hoedekenskerke. Tegen aanstaanden Woensdag herinneren wij den kiezers dat lo. de stembus geopend is van 's morgens negen tot 's namiddags vier uren; 2o. de kiezer, die zjjn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, ter secretarie er een kan bekomen 3o. doorhalingen geoorloofd zijn, en 4o. de briefjes niet onderteekend mogen wezen. Vrjjdag a. s. zal te Kruiningen door het fanfarengezelscbap, o.i^a\\r\g„tooneellief}iebbers,\ eene opvoering worden gegeven voor donateurs, donatrices, leden der handboogschutterij en overige personen, tegeu betaling vau 0,50 per persoon. Bij die gelegenheid zal worden op gevoerd Marie Jeanne, de vrouw uit de volksklasse, tooneelspel in 5 bedrijven en 6 tafereelen. Wij vestigen daarop de aandacht. In het tweede gedeelte, groot f 69,000 van de 4 pCt. provinciale Zeeuwscbe geld- leening, is voor f 120,000 ingeschreven. De laagste inschrijvingen zijn ad 90 pCt., de hoogste ad 98 pCt. Het blad Zelandia meldt, dat het pro ces-verbaal of de gerechtelijke actie tegen Ze landia, waarvan de Middelburgsehe Courant ge wag maakte, voor zoover de redactie weet, alleen heeft bestaan in eene opmerking van bevoegde zijdedat de naam van den drukker duidelijker daarin moest worden aangegeven, ter voldoening aan art. 283 van bet straf wetboek. Het comité, dat zieh te Kampen gevormd had voor een nationaal huldeblijk bij gelegen heid van het huwelijk des Konings, heeft zich ontbonden, nadat zich te Amsterdam eene hoofd commissie had geconstitneerd, om aan de aan staande Koningin een nationaal huldebljjk aan te bieden. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft Z. K. H. prins Alexander tot wederopzeggens toe een belangrijke jaarlijksche gift tot ondersteu ning der Maatschappij tot opvoeding van wee zen in het buisgezin beschikbaar gesteld. De veelvuldige aanvaringen, die dit jaar hebben plaats gehad, o. a. die van de Pom- merania, geven het Handelsblad aanleiding het deukbeeld te opperen, dat onze regeering alle zeemogendheden zal uitnoodigen om te 's-Gra- venhage een congres te komen bjj wonen, waar op the rule of the road besproken en herzieu zouden kunnen worden. Het Handelsblad beweert nameljjk, dat zeil schepen vaak een schrikwekkend misbruik ma ken van de bepaling dat stoomschepen voor hen moeten wijken. Bovendien schijnen de voorschriften van hetgeen schepen, die elkan der voorbijvaren, doen of laten moeten, niet duidelijk en practiscb genoeg te zjjn. 298ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. 8e Lijst. No. 17004 f 100,000. Nos. 5096, 6948 en 16585, élk f1000. Nos. 5260, 12530 en 13937, elk f400. Nos. 4907, 17253 en 18029, elk f200. Nos. 214, 1832, 3642. 4542, 9954, 10046, 10564, 11028, 11124, 13143, 14153 en 15058, elk 100. BRIEVENBUS. Aan P. Zoo spoedig mogelijk nemen wij uw stuk op. van 28 November tot 2 December 1878. Geboren den 28, Willem Cornells Marij, z. v. Jan Willem Claude De Jonge van Ellemeet en Cornelia Digna Sprenger; den 30, Marinus, z. v. Pieter De Dreu en Huigtje Tollenaar. LIEFDADIGHEID. Het R.K. PAROCHIAAL ARMBESTUUR, van voor nemen zijnde zijne gewone jaarlijksche COLLECTE te houden aan de huizen der ingezetenen op Woensdag 4 December, beveelt bij deze zijne talrijke hulpbehoe venden in uwe bijzondere liefdadigheid aan. Het Bestuur voornoemd, J. PROOST, Voorz. N1JS, Secr. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet, hoe moeieljjk gewoonlijk verkoud heden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn vanwege hunne hardnekkigheid en hoeveel aftrekselsstropen en andere geneesmidde len men moet gebruiken, om die ziekten kwqt te raken. Daarenboven weet een ieder, dat een verwaar loosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs soms in longtering overgaat. De talrijke ondervindingen bewjjzen, dat de zuivere NOORWEEGSCHE TEER, goed toebereid, een bjjna wonderdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De teer kan niet in substantie gebruikt worden vanwege zjjn onaangenamen smaak en kleverige be- standdeelen. Een pharmaceut te Parjjs, de heer Ouyot, is op het denkbeeld gekomen, die teer te omgeven met ge latine, ter groote van een gewone pil. Niets is ge makkelijker om in te nemen. De gelatine lost zich terstond op in de maag, en de teer doet zjjn werking. Twee of drie teercapeules, genomen bij het eten, brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bron chitis te genezen. Men ziet zelfs, dat het gebruik de reeds eeuigszins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwjjle sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goed- koopen prijs. Elke flacon van teercapBules toch kost slechts twee franken en vijftig centimes en bevat zes tig capsules; de geheele behandeling komt dus slechts op vjjf of zeven en een halve cent daags en ontheft van het gebruik van afkooksels, patés en stropen. Om zeker te zijn, dat men de ecbte capsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op de étiquette letten. Te verkrijgen in de meeste apotheken.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1