1878. N°. 142. Zaterdag 30 November. J. J. OCHTMAN. 12 pita. OFFWELE NMEELinv. ADVERTENTIËN, Bij deze courant behoort ecu bijvoegsel. Voorde aanstaande herstem ming over een lid van den raad op Woensdag 4 Decem ber dringen wij opnieuw tot eene talrijke opkomst aan, en blijven met warmte aanbevelen den heer Brandw© er. GOES, 29 November 1878. BURGERLIJKE STAND GOES groote Magazijnen van den Prinlemps, te P A R IJ S. OPENBARE VERKOOPING. op Dinsdag 8 December 1878, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommere 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'GOES herinneren den belanghebbenden, dat de termijn voor afkoop van den dienst bij de Brandweer voor 1879 aan staanden Maandag geëindigd is en dan dadelijk wordt overgegaan tot het opmaken der registers van dienst plichtigen, zoodat de quitantie van den gemeente ontvanger voor de betaalde afkoopsom voor of op dien dag ter Secretarie moet bezorgd zijn. Goes, den 28 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Bij koninklijk besluit is o, m. benoemd tot commies van de posterijen dhr. D- Van der Hoek, thans surnumerair der posterijen, die als zoodanig te Rot terdam zal werkzaam wezen. De Commissiebelast met het afnemen van de examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. no. 59), zal zitting houden op Maandag 9 December e, k. en volgende dagen te Amsterdam. Morgen (Zaterdag) zullen wij aan onze abonnés en lezers in de stad het slot der raads vergadering, Zaterdag 23 November gehouden, doen bezorgen, dat bg ons nommer van Maan dag als bjjvoegsel zal worden verzonden buiten onze gemeente. Onder de advertentiën in dit nommer komt er een voor, die ons alle stof tot vreugde oplevert. Het is de kennisgeving en het ver zoek, uitgaande van de Vereeniging tot wee- zenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. De te honden loterij zal dus doorgaan en ge houden worden in April 1879. Een gelukkig teeken voorwaar Wg voegen thans ons verzoek bg de opwek king van het bestuur om het welslagen van 't geheel te bevorderen. Wat wij vroeger reeds verzochten, herbalen wij thans: laat ons allen medewerken om het debiet der loten uit te breiden en tevens om prijzen aan te werven. Elk in zjjn kring vindt daartoe wel gelegenheid, die hij voor deze goede zaak zooveel mogelgk mag zoeken en aanwenden. Het is voor de weezen, die reeds zoolang om hulp vragen. Met genoe gen melden wij, dat de hulp, in deze aange boden en verleend door de vrijmetselaarsloge te Goes, een grooten stoot heeft gegeven aan 't voorloopig gunstig resultaat van deze verlo ting. Door verschillende loges in ons land werd zjj daarin warm ondersteund, terwjjl wij later het resultaat daarvan in zjjn geheel hopen mee te deelen. In de Dondagavond gehouden vergade ring van de Vereeniging tot het bevorderen en regelen van Volksvermaken alhier zijn tot bestuurs leden gekozen de heeren A. Sehraver en M. Arentzdie beiden deze benoeming hebben aan genomen. Verder is de behandeling van het nieuwe reglement voortgezet en geëindigd. Met meerderheid van stemmen werd 't reglement, dat I Mei van 1879 in werking treedt, aan genomen. lerscke. Bg de Donderdag gehouden verkiezing voor een lid van den Raad hebben 51 van de 70 kiezers gestemd. Van die stem men waren op de navolgende heeren het achter hnn naam vermelde aantal stemmen uitgebracht: Af. Van Stee 21, J. Den Doorn van Roojen 12, Anthony Van der Burght 10 en A. Van der Burght 5, terwijl de overige stemmen de namen van verschillende personen bevatten. Er moet Woensdag 11 December eene herstemmiog plaats hebben tusschen de heeren M. Van Stee en J. Den Dooren van Roojen. x De vijf uitgebrachte stemmen op A. Van der Burght werden niet toegekend aan Anthony Van der Burght, wijl er in de gemeente vier per sonen wonen, die den naam van A. Van der Burght dragen. Een gedeelte van den zeedijk van den Thoorn-polder, ter plaatse van den dijkval van 26 November 1877 door stormvloeden van lie verlede afgeslecht, zoodat het nog slechts 0.40 M. boven hoogwater verheven was, is jongst leden Zondag zoover weggeslagen, dat thans de nieuwe inlaagdijk den polder tegen het hoog water moet beschermen. Den 22 Nov. is aan de Oostwatering van den polder Walcheren, tnsschen de djjkpalen 6 en 7 (voor den Ooster-Nienwlandpolder), een oeveraf8chuiving ontstaan ter lengte van on geveer 50 M. en ter breedte van 60 M. tot in het buitenbeloop des zeedgks. (Afidd. Ct.) Het Comité voor het Volkspetitioiinement te Middelburg heeft met groote meerderheid van stemmen besloten voorloopig, om verschil lende redenen, eene afwachtende houding aan te nemen, Het Zuiden.) Te Middelburg heeft zich, onder voorzit terschap van den burgemeester, eene commissie gevormd, om bijdragen in te zamelen voor een bg gelegenheid van het te voltrekken huwe lijk van Z. M. den Koning aan te bieden ge schenk. Het bestuur der Nederlandscbe Zondags- schoolvereeniging wendt pogingen aan, om aan onze aanstaande Koningin door de kinderen der Zondagsscholen een met zilver versierden sta tenbijbel te doen aanbieden. De pupillenschool te Nieuwerslnis zal be- langrjjk vergroot worden. TWEEDE KAMER. In antwoord op het voorloopig verslag over Hoofd stuk VIII der staat8begrootiog Departement vanfiorlog) verklaart de Regeering er aan te hechten harerzijds de verklaring af te leggen, dat tot indiening eener krediet-begrooting voor dit hoofdstuk, waardoor aan het voorschrift van art. 120 der Grondwet slechts voorloopig wordt voldaan, niet zoude zijn besloten, indien niet de wet der noodzakelijkheid het had geboden en gerechtvaardigd. Zij kan niet anders dan het op prjjs stellen, dat bet aanwezig zjjn dier on vermijdelijkheid bjj het afdeelingsonderzoek algemeen is erkend. De noodlottige kwaal, welke den Minister van Oorlog te midden zijner met moed en toewijding aanvaarde werkzaamheden plotseling aantastte, is eene nieuwe ramp, die de gewenschte verbetering van ons krijgswezen wederom heeft vertraagd. Ook na de indiening der kredietwet bleef de Minister, ondanks lichaamssmart en leed, met onverzwakten geest aan de blootlegging zijner denkbeelden nopens gewichtige onderwerpen van oorlogsbestuur ijverig arbeiden en scheen de hoop op verbetering van zijn gezondheidstoestand nog niet geheel geweken doch zjj is niet verwezenljjkt. De Regeering wenscbt de Kamer, indien deze door goedkeuring der kredietbegrooting haar daartoe in staat wil stellen, aanstonds na het Kerst-reces de gelegenheid aan te bieden om, door behandeling der definitieve begrooting voor het Departement van Oorlog, omtrent de plannen aangaande de defensie volledige inlichtingen te erlangen. Dat de Minister door langdurige ziekte niet meer en niet beter heeft kunuen doen, griefde hem dieper dan al de smarten, die zijn deel geworden zjjn. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Volgens de Nieuwe Goessche Courant heeft de heer A. Van Schelven, alhier, de betrekking van rei zend-evangelist der confessioneele vereeniging voor Noord-Holland aangenomen. Genoemde heer zal in de helft van December zjjn taak aanvaarden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Camperland. Donderdag werd alhier in drie per- ceelen, en daarna in massa aanbesteed Het aanleggen en onderhouden van luitengewone werken op het strand en op den onderzeeschen oever van den Calamiteusen polder Anna Friso, waarvoor de begrooting in massa was 132,177. Ingeschreven werd voor het eerste perceel door G. Bolier voor 11,650C. De Wilde en P. J. Visser voor 11,500 A M. Van Oosten voor ƒ11,200, M. Breas voor ƒ11000; P. Van den Berge voor 10,700 en door H. Hage voor ƒ10,427 voor het tweede perceel door G. Bolier voor ƒ97,600; A. Volker Lz. voor 94,700 D. Bolier voor ƒ93,480; P. J. Visser en C. De Wilde voor ƒ92,000; C. Roskam voor ƒ91,258 en door H. Hage voor 88,347 voor het derde perceel door Izaak Van Male Dz. voor 25,900 en daarna in massa door Izaak Van Male voor 134,000 Cornelis Van der Hooft voor 132,500 Adriaan Volker voor 132,000; B. Den Exter Van den Brink voor 129,100C. Roskam voor ƒ129,000; A. Van Popering voor ƒ125,980; C. De Wilde en P. J. Visser voor 125,400 en door H. Hage te Middelburg voor ƒ123,774. Aan laatstgenoemden H. Hage zijn de werken onder nadere goedkeuring van HH. Gedeputeerde Staten toegewezen. van 27 tot 29 November 1878. Geboren den 28, Adrianus, z. v. Jelis Albertus De Vries en Hubert a Clazina Le ClercqPieter Gerardus Cornelis, z. v. Dieter Gerard Passieux en Jannetje Van den Ende; Christina Adriana Maria, d. v. Pieter Van der Meulen en Maria Christina Hennefreund. Overleden-, den 28, Johannes Lodewijk Kellemer 74 j., wedn. van Maattje Verniel. Levenloos aangegeven: den 28, een kind van de vrouwelijke kunne Van Pieter Van der Meulen en Maria Christina Hennefreund. Van alle ziekten, die dageljjks de sterftelijst ver meerderen, is de longtering zeker de meest wan hopende voor de buisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zjj haar taak beperken om het Ijjden der teringzieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eeDigen tijd te verlengen, 'tls een ieder bekend, dat men den borstljjders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschen, waar van de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet ver plaatsen, en 'tis voornamelijk tot dezulken dat wjj onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bjjna overal geleerd dat de teer, die een bartsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis Ijjden. Dit is reeds genoeg, om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dns vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk dat menom het meeste voordeel van dit geneesmiddel te heb ben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstljjders geheel onbewust zjjn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware ver- kondheid of lichte bronchitis hebben, als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zjjn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in eeDe karaf, en vulde die met water, die men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Te genwoordig vindt men bjj de beste apothekers, on der den naam van Goudron de Guyot, een zeer ge concentreerde teerlikeur, die u in staat stelt om on- middelljjk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaan genamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas water en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke be standdelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prjjs dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. .--aj Om deze bereiding juist te bewerkstellingen, heeft men slechts de wjjze van bereiding in te zien, die bjj elke flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur (Goudron de Guyot) dat men met den besten uitslag proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parjjs, alsook te Brussel, Weenen en Lissabon, De heer Guyot heeft teveas kleine capsules, ter grootte van een gewone pil, vervaardigd, die onder esn enveloppe van gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bjjzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zjjn. Twee of drie teercapsules, genomen op 't oogen blik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Iedere flacon van twee francs vijttig cen times bevat zestig capsules. Dit is voldoende o-n te bewjjzen, hoe goedkoop bet gebruik is der cap sules van Goudron de Guyot'. vjjf tot zeven en een halven cents daags. Wanneer eene verkoudheid ver ouderd is, of wanneer men het effect wil bespoe digen, kan men de teercapsules gelijktjjdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bjj 't eten en 't naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ont slaat van het gebruik van afkooksels, patés en si ropen en dikwjjls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende werking. De teercapsules van Guyot zijn verkrjjgbaar in de meeste apotheken. gekeurd 18 ka- |j- raats goud mant van raat; prijs wordt franco verzonden in een mooi juweel kistje van blauw satijn met initiaal. De teekening van dezen Ring komt voor in onzen onlangs verschenen geïllustreerden Cata logus voor St. Nicolaas- en Nieuwjaarsgeschen ken, dien wij gratis en franco toezenden aan een ieder, die daarom de aanvrage doet aan de Voorspoedig bevallen van een ZOON C. D. De JONGE van ELLEMEET, geb. Spbenger. Goes, 28 November 1878. Heden overleed zeer onverwacht onze geliefde vader en behuwdvader, de heer J. L. KELMER, in den ouderdom van ruim 75 jaren. Goes, den 28 November 1878. W. CENSE. M. C. CENÖEKelmer. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijne echt- genoote, betuig ik mijnen hartelijken dank. WoLFAARTSDiJK, 27 November 1878. C. ZÜIJDWEG. De Deurwaarder POLDERMAN, te Goeszal des middags te 12 uur, te Goes, bij het plein van den heer J. J. Koens, ten verzoeke van zijn principaal, pu bliek trachten te verkoopen eene aanzienlijke partij PLANTBOOMEN, hoog- en halfstamde APPEL-, PERE-, KERSE-, PRUIME- en PIRAMIDE- BOOMENgroenblijvende HEESTERS, STAM ROZEN AARDBEZIËNPLANTENDOOR NEN enz, Informatiën te bekomen bij gemelden Deur waarder.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1