1878. N". 141. Donderdag 28 November. J. J. ÖCHTMAK Bekendmaking. Voor de aanstaande herstem ming over een lid van den raad op Woensdag 4 Decem ber dringen wij opnieuw tot eene talrijke opkomst aan, en blijven met warmte aanbevelen den heer GOES, 27 November 1878. GEMENGDE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommen 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën -orden a 10 et. per regel geplaatst». Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn A. STEINEB en HAASEN5TEIN VOGLEB, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NÏJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. DE GEDEPUTEEBDE STATEN van ZEELAND, gezien art. 1 van het reglement op het gebruik van de provinciale steigers in Zeeland van 9 Juli 1852, Provinciaal blad no. 109 doen te weten, dat aan den Margaretha- polder, bij Stavenisse, door de zorg van het gewestelijk bestuur is aangelegd een steiger of aanlegplaats voor schepen en vaartuigen, tot het innemen of afzetten van reizigers en het laden of lossen van goederen, en dat daarop, te rekenen van Woensdag 27 dezer, het hier boven gemelde reglement toepasselijk zal zijn, behoudens de wijzigingen, bekend gemaakt in het Provinciaal blad no. 21 van 1867 en no. 114 van 1873. En zal dit besluit door de gemeentebesturen dadelijk na ontvangst worden afgekondigd en aangeplakt, ten welken einde een genoegzaam getal in plano gedrukte exemplaren aan de voor noemde besturen wordt gezonden. Middelburg, 22 November 1878. De Gedeputeerde Staten voornoemd, W. SIX, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Volgens bericht in de TV. B. Crt. waren de bnrgemeesters van het eiland Tholen niet uit- genoodigd tot de samenkomst, gebonden om te beraadslagen over den aanleg van een tramway van Brouwershaven over bint Philipsland naar Steenbergen. De tramway zon dan ook buiten het eiland Tholen omgaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken schgnt niet voornemens de uitgave van het „Woordenboek der Nederlandsche Taal" van regeeringswege te big ven steunen. In de Memorie van Beantwoording op bet voorloopig verslag van bet onderzoek der be grooting van B. Z. zegt de Minister dienaan gaande het volgende »Het subsidie voor het Woordenboek der Nederlandsche Taal" is over 1878 op verlangen van professor De Vries en op grond van de ziekte van een der medearbeiders slechts voor een gedeelte uitgekeerd. Voortzetting van de sinds 26 jaren, en dus lang na het verstrijken van het daarvoor oorspronkelijk bepaalde tijd vak, verleende ondersteuning scheen niet te billjjken met het oog op de geringe kans, dat deze onderneming binnen een kort tijdsverloop tot een goed einde zal gebracht worden." De algemeene Nederlandsche vrouwen vereniging Arbeid adelt heeft het voornemen, tjjdens het bezoek van Z. M. den Koning en zjjne gemalin aan Amsterdam, aldaar een groo- ten bazaar te honden van voortbrengselen, door hare werksters vervaardigd. Het N. v. d. D. verneemt, dat de Neder landsche Bank een maatregel heeft genomen, teneinde de geldbeweging over de verschillende deelen van het land te vergemakkelijken. Met ingang van 1 December e. k. zal namelijk van de zoogenaamde kasquitantiën waarbij van het eene bankkantoor op het andere aan be paalde personen gelden kunnen worden over gemaakt niet meer de provisie van V* Per mille worden geheven. Die provisie zal worden vervangen door eene vaste vergoeding van 50 Cts. per kasquitantie, in welke 50 Cts. ook begrepen zijn de 21 Cts., die voor zegelrecht zjjn ver schuldigd. Men houde daarbjj in het oog, dat daar waar eene kasquitantie genomen wordt in voldoening van een geheelen of gedeeltelijken disconto- of beleeningpost, de reeds vroeger door de Nederlandsche Bank ingevoerde wijze van handelen gehandhaafd blijft, volgens welke in zalk een geval alleen het zegel van 21 Cents zonder verdere bijbetaling wordt verlangd. Over den toestand van den heer Be Boo van Alderwerelt schrijft de Haagsche corres pondent der Oron. Ct. het volgende »De heer De Boo van Alderioerelt leeft nog, doch helaas! men heeft alle hoop op zijn be houd opgegevende minister heeft van zijne kinderen afscheid genomen, omdat hjj zich ten volle bewast is van het naderend eindebij verlangt naar het oogenblik, waarop hjj uit zjjn smartelijk ljjden zal worden verlost; kalm en gelaten ziet hg den onverbiddeljjken dood in bet aangezicht, die hem aan een liefheb bende gade en lieve kinderen, aan een nuttigen en door hem zoo hoog gewaardeerden werk kring zal ontrukken zelfs na nog verlaat hem zjjn geestkracht geen oogenblik; toch heeft hij in de laatste dagen niet meer over //zaken" gesproken. Toen de laatste stukken van het departement, ter beoordeeling hem voorgelegd, werden teruggehaald, gaf hjj den hoofdambte naar, die hem van tjjd tot tjjd bezocht, den wensch te kennen hem niets meer te zenden. Ziedaar/' moet hg gezegd hebben, >het laatste waar ik mjj mee bemoeien kanna wil ik er niets meer van zien de weinige dagen, die mjj nog resteD, zjjn voor mijn vrouw en kinderen." Volgens de N. Rott. Ct. is sedert Zaterdag jl. in den toestand van den zieke eenige beter schap waar te nemen en gebruikt hjj sinds dien dag weder wat voedsel. De statuten zjjn thans bekend geworden van de Tftorfoe&e-stichting. Deze stichting heeft haar ontstaan te danken aan het overgeblevene van de bjjdragen van het Thorbecke-monumeni, waarvan de commissie eene som van bjjna 20,000 nominaal op het grootboek heeft kun nen inschrjjven, nadat eerst uit die bjjdragen, behalve de uitgaven voor het standbeeld en die voor de versiering van het graf, ook zjjn bestreden de kosten van het door den heer Israels geschilderde portret, dat in de senaats kamer der Leidsche universiteit is geplaatst, en die voor de vervaardiging van een kopie van dit portret door mejuffrouw Therese Schwartzè. Het beheer van die f 20,000 nu is opgedragen aan een curatorium. De stichting is verbonden aan de rgksuuiversiteit te Leiden, waar zjj haar zetel en archief heeft. Het curatorium is samengesteld uit zeven doctoren in de rechten of staatswetenschap, te benoemen door de rechts geleerde faculteiten te Leiden, Utrecht, Gronin gen en Amsterdam, en een lid te benoemen door den raad van bestuur der polytechnische school. Mr. W. Thorbecke heeft, als zoon van den grooten staatsman, van rechtswege zitting en stem in de vergaderingen. De renten van het kapitaal strekken voor eereprjjzen aan Nederlandsche auteurs van ge schriften over onderwerpen van rechtsweten schap, staatswetenschap enz. in de laatste vjjf jaren vóór de toekenning van den prgs ver schenen. De eereprjjs bestaat in een zilveren penning met de beeltenis van Thorbecke en toepasselijk opschrift, alsmede eene som gelds door het curatorium te bepalen, maar niet min der dan 500. Het batig saldo kan dienstbaar worden ge maakt tot vergrooting van het kapitaal of aan koop van handschriften of drukwerken, ten be hoeve der universiteit van Leiden. De heer mr. W. Thorbecke heeft zich bereid verklaard het eere-lidmaatschap van het cura torium te aanvaarden. TWEEDE KAMEB. In de zitting van Dinsdag is het debat over de Indische begrooting voortgezet en heeft de heer Winlgens, zjjne rede van Maandag ver volgende, nagegaan de nadeelen der liberale koloniale politiek op maatschappelijk, admi nistratief en financieel gebied en aangedrongen om, tot behoud van Indië, op den gevolgden weg terug te komen. De heer Van der Hoeven bestreed dit betoog; deze erkende verder de noodzakelijkheid van uitbreiding van het poli tiek gezag en verdedigde sterk de afschaffing der strafbepalingen tegen verbreking van werk contracten met inlanders; evenzoo de heer Insinger. De heer Saaymans Vader laakte de verbanning van het Christendom door de In dische regeering van de volksschool en de intrekking van alle ondersteuning aan parti culieren en zendelingen. De heer Beydenrijck wenschte de Indische bjjdrage als memoriepost uit te trekken, om niets te prejudiciëeren. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Schore en Vlake. Alhier is tot predikant be roepen de heer P. J. Steenbeek, 'candidaat te Ellecom, die echter daarvoor reeds heeft bedankt. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der GBISBltlXTIjl GOIÜS, op ZATERDAG 23 November 1878, des avonds te 8 uren. (Vervolg.) VI. Vervolgens wordt gelezen eene mededeeling van burg. en weth. omtrent hun plan tot beplanting van den weg langs en bij de begraafplaats, van af de gasfabriek tot aan de 's-Heer Heudrikskinderen barrière, luidende Aan den Raad der gemeente Goes. Bij de behandeling der gerneentebegrooting voor 1876 werd door een lid van den raad de wenseh uitge drukt, dat het dagelijkseh bestuur zooveel mogelijk uit breiding zou geveu aan den aanplant van boomen en houtgewas, als alleszins aanbevelingwaardig, zoowel uit het oogpunt van de algemeene gezondheid, als voor de waardeverhoogipg der gemeentegronden. Het college van dagelijkseh bestuur heeft dat verlangen steeds ter harte genomen, doch ook reke ning gehouden met de omstandigheden, o. a. zooals in antwoord op den geuiten wensch werd te ken nen gegeven, dat niets zoo schadeljjk is als eene te vroege beplanting na rooiing. Thans, nu eeuige jaren vsrloopen zijn sedert de rooiicg der boomen aan den weg langs „Klein Frank rijk", wen8chen bnrg. en wetb. dien weg weder te beplanten en de beplanting te gelijk verder uitte strekken tot aan de gasfabriek. Van af de gasfabriek tot de woning van den stadsarbeider Reinhout zullen geplant wordeD 2 rijen populieren, de boomen op 2 Meter afstands van elk ander. Hiervoor zullen benoodigd zijn 300 stuks, doch daarvoor kunnen in de eerste plaats dienen een 100tal uit de beplanting van de Laurens Pieter Van de Spiegelstraat, zoodat moeten worden aan gekocht 200 stuks ad 0,30 is 60, Voorts van de gemelde woning tot aan de 's-Heer Hendrikskinderenbarrière 2 rijen olmen, iedere rij 7 Meter, en de boomen 10 Meters van elkander, zoodat benoodigd zg'n 38 stuks ad 0.S0 isf 30,40 voor het planten en bewinden wordt geraamd - 50, Alzoo te samen een uitgaaf van 140,40 Aangezien deze som nog uit den post voor de plantsoenen op de begrooting voor 1878 kan gevon den worden, meenen burg. en weth. te kunnen vol staan met de mededeeling en stellen u voor, haar voor notificatie aan te nemen. Goes, den 16 November 1878. Burgemeester en Wethouders, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Vervolgens wordt gelezen een heden ingekomen adres van de Gebroeders Harinck,G. H. Kakebeeke, wed. J. Adriaanse en N. Remjjn, waarin deze mo lenaars te kennen geven groote bezwaren tegen de beplanting te hebben, als nadeelig voor hunne be drijven, door de vele storing en watreling der win den, terwijl de molens toch reeds met veel moeie- lijkheden te kampen hebben door de ligging der stad. Zy verzoeken daarom vriendelijk, maar met den meesten aandrang, dat tot de bedoelde beplan ting niet worde besloten. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat in 1853 door twee der adressanten een verzoek is ingediend, om de toen bestaande brplanting op te ruimen, waartoe zij eene jaarlijksche retributie aanboden, doch dat in de raadsvergadering van 22 December 1853 daarop afwijkend is beschikt. Hij stelt voor al de betrekkelijke stukken ter visie te leggen voor de leden, om in eene volgende ver gadering de zaak te behandelen. Hiertoe wordt besloten en de kennisneming der schrifturen ten zeerste aanbevolen. VII. Daarna geeft de Voorzitter kennis, dat het tarief vau Sas- en Havengelden by den Minister van Waterstaat enz. eene bedenking heeft ontmoet, te weten, dat het abonnement voor eiken schipper, en niet alleen voor hen, die te Goes tehuis behooren, moet opengesteld worden en leest daarna een voor stel van burg. en weth., luidende Aan den Raad der gemeente Goes. De opmerking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid nopens het abonnement voor het Sis- en Havengeld komt ons jnist voor, en vol gens eene aanteekening in het vroeger vastgesteld tarief moet de benaming van ton in kubieke meters veranderd worden. Dit is ook in overeenstemming met bet konink lijk besluit van 21 Augustus 1875 (St.bl. no. 146) als uitvloeisel der wet van 3 Juni bevorens (St.bl. no. 101). De seheepston staat in grootte tot den kubieken meter als 2,214 tot 1. De rechten, die geheven worden voor de vroegere seheepston, zonden dus met 2.214 moeten gedeeld worden, om hetzelfde bedrag te behoudeo. Aangezien echter daardoor te veel in gebroken getallen zou vervallen worden (het recht van vijf cents zou dan toch worden i"/l00 cents) achten wy het beter een rond getal te nemeD. Om al die redenen stellen wij u voor, met in trekking van het tarief, vastgesteld bij besluit van 30 Augustus jl., vasttestellen het hieroij gaande ont- werp-tarief, om dit aan de goedkeuring des Konings te onderwerpen en daarop de concessie voor de hef fing der rechten aan te vragen. Goes, den 16 Nov. 1878. Burgemeester en Wethouders, JVI. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R '1 M A N. Dit tarief, waarin het abonnement voor iederen schipper wordt vrijgelaten en de retributie wordt be paald op 27ü cents per M3 voor een vaartuig in de bui tenhaven en 5 cts. per M9 in de binnenhaven, wordt zonder beraadslaging en hoofdelijke stemming vast gesteld en zal aan de goedkeuring des Kouings on derworpen worden. Wordt vervolgd.) Maandag 2 December zal in de schouwburgzaal alhier eene voorstelling gegeveu worden door den heer D. T. Bamberg, hofmechanicus van Z. M. den Koning. Daarbij zal de eenige ware pbonograaf, die spreekt, zingt, lacht en muziekstukken laat hooren, worden vertoond. Ook in Middelburg gaf genoemde heer twee dergelijke voorstellingen. Oaitient de phono- graaf schrijft de Middelburgsche Courant„Ofschoon men hier te doen heeft met eene uitvinding, welke nog in hare kindsheid en voor velerlei verbetering vatbaar is, en ofschoon wy niet gelooven dat het werktuig van den beer Bamberg behoort onder de uitstekendsten, welke reeds nu vervaardigd worden, was echter zijne voorstelling niet ongeschikt om ons een denkbeeld te geven van wat de phonograaf is en, bij voortgezette ontwikkeling, worden kan. I)e woorden, door hem, met vry harde stem, aan de phonograaf toegeroepen, werden door het werktuig, nadat de cilinder, waarop het bladtin bevestigd was, dat de indrukken der geluidstrillingen ontvangen had, teruggedraaid was getrouw weergegeven wel niet volkomen duidelijk maar toch verstaanhaar, en zoodanig dat het verschil in hoogte en laagte der gesproken of gezongen klanken zeer goed waar te nemen was. De meerdere of mindere duidelijkheid der overgebrachte woorden zal trouwens, gelooven wij, veel afhangen van het lokaal, en in dit opzicht is het twijfelachtig of de groote zaal van het Schut tershof wel tot de gunstigste lokalen gerekend mag worden. Verder zegt het blad: De goocheltoeren,

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1