1878. N°. 140. Dinsdag 26 November. 65ste Jaargang. J. J. OCHTMAN. Voor de aanstaande herstem ming over een lid van den raad op Woensdag 4 Decem ber dringen wij opnieuw tot eene talrijke opkomst aan, en blijven met warmte aanbevelen den heer Herverpachting Grasetting en Hoveniering. PEBS0NEELE BELASTING. PATENTRECHT. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. OFFICIEELS MEDEDEEUNCEN. GOES, 25 November 1878. RECHTZAKEN. GOËSCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommer* 6 et., net bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet neer dan 4 regels bedragende en eontant betaald, 20 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn A. STEINER HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Zaterdag den 30 November a. s., des middags te een uur, in de groote zaal op het Raadhuis, door hun col lege,wegens ongenoegzaam bod,zal worden herverpacht; lo. De grasetting van de dijken buiten de Bleekveldsche Barrière tot voorbij het land, verkregen door afgraving van de Oosterschans; 2o. De gronden der gemeente aan de Lau rens Pieter van de Spiegelstraat sectie no. 1728, voor hoveniering, eerst in 6 perceelen en daarna gecombineerd. De voorwaarden liggen voor een ieder ter lezing Sedurende eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot es namiddags 2 uren, ter secretarie der gemeente, al waar ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. Goes, den 23 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het 2e suppletoir t*/4jaars) kohier no. 3 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1878—1879, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 25 November 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P, BLAAUBEEN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat het tweede kwartaalskohier van net PATENT RECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1878— 1879, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binneu deze ge' meen te, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 25 November 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand October 1878. 1. D. Flipse, Botterdam. 2. P. W. Verschuu- ren, Geersdijk. 3. C. Wisse, Zierikzee. Van het Hulpkantoor te Ca.mperla.nd: 4. De Vos, Amsterdam. Via MARSEILLE, J9 Nov., 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 6 Dec., 6.'s avonds. Via BRINDISI, 6 Beo., 8.45 's morgens. Via NAPELS, 15 Dec., 6.--'s avonds. De Fransehe pakket!ooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Z. M, heeft met ingang van 1 December e. k. benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, buiten bezwaar van 's Eijks schatkist, de heeren J. H. De Laat de Ranter eu K. Schraver, te Middelburg. Door deu Minister van waterstaat, handel en nij verheid wordt in de Staatscourant van Zaterdag be kend gemaakt, dat in de maand Mei of Juni aanstaande een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van ad- spiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter ver vulling worden opengesteld. Woensdag a. s. is 't verkiezing te Yer- seke voor een lid van den raad. Wjj herin neren de kiezers daaraan. 's-IIeer Aremlskevke. Verleden week vervoegden zich bjj een ingezetene een tweetal vreemdelingen om nachtlogies. Toevallig werd dit bekend by de politie, die by onderzoek ont dekte dat die personen zonder behoorlijke papie ren of middel van bestaan, bekend schenen met den omtrek der plaats in België, waar onlangs een moord moet zyn gepleegd en poging tot diefstal werd gedaau, waarin de daders even wel werden verhinderd. Als bedelaars of land- loopers gearresteerd, werden zy naar het huis van bewaring te Goes overgebracht, waar werd geconstateerd dat éen van de beklaagden een dolk verborgen droeg in een kleedingstuk. Borssele. By de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, op 21 dezer gehouden, zyn 55 geldige stemmen uitgebracht. Eén briefje was blanco ingeleverd en derhalve van onwaarde. Van dit getal rereenigden op zich de heeren G. Minderhoud 22, J. Van Wijngen 17, A. Bolier 14 en Al. e Vriend 2 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tus- schen dhr. G. Minderhoud en J. Van Wijngen. Een den 8 November te St. Philipsland op de post gedane brief aan J. Zandee, te 's-Gravenpolder, met ƒ200 er in, is niet te recht gekomen. (M. Ct.) Men meldt thans reeds, als officieel vast gesteld, dat Z. M. de Koning, na HD. huwelyk, den 10 Jan. weder op het Loo zal komen en daar met de aanstaande Koningin tot den 15 Jan. zal vertoeven. Vad Op eene te Utrecht gehouden bijeenkomst van heeren, die zich willen belasten met het verwezenlijken van het plan, om by gelegen heid van 't huwelyk van Z. M. den Koning der Koningin een nationaal huldeblijk aau te bieden, is o. a. medegedeeld, dat alle hoofd steden der provinciën zich bereid hebben ver klaard zich met die van Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage te vereenigen, en dat het plan is der Koningin eene parare aan te bieden. In eene Vrydag te Amsterdam gehouden vergadering heeft zich een commissie gevormd, die aan onze aanstaande koningin Emma een album wenscht aan te bieden, hetwelk de eigen aardigheden van het Nederlandscbe volksleven weerspiegelt in voortbrengselen van kunst, let teren en wetenschap, door hare waardigste beoefenaars bijeengebracht. Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer mr. S. Van Houten aan den leider van de liberale party in de Tweede Kamer te ken nen gegeven, dat hy geen deel meer wenscht uit te maken van het bestaand partyverbond. Achttien van de voornaamste koffiehan delaars te Amsterdam hebben aan de Nederland- sche Handelmaatschappij een adres ingediend, waarin wordt verzocht geen gevolg te geven aan haar voornemen om in Januari a. s. eene koffieveiling te honden, en waarin tevens eene andere regeling wordt aangegeven. Van de 24 onderofficieren van den hoofd cursus by het Instr. Bat. te Kampen, die heb ben deelgenomen aan het examen voor 2e luit. der inf. of als kwartiermeester, hebben 22 voldaan 2 werden afgewezen. De bekende Henry Bavard had in een zyner werken over den slechten toestand van het archief te Breda geklaagd. De burgemees ter dier stad, daarover door een der raadsleden i geïnterpelleerd, gaf daarop o. a. ten antwoord «maar die Franscbman, Henry Havard, is een ploert, die boekjes schrijft om daar geld mee te verdienen en daardoor zyn reiskosten te betalen. Dat is Henry Havard." Te veel wordt er in ons land terecht geklaagd over vreemdelingen, die na een vluchtig bezoek aan ons land de Nederlandsche toestanden in een verkeerd daglicht stellendan dat wy zeggen we met het Rott. Nbl. het niet voor de eer van het land zouden betreureD, dat het hoofd eener aanzienlijke gemeente zich op zoodanige wyze heeft uitgelaten over een man, die door zyn werken getoond heeft, het land, waar hy geruimen tijd vertoefd heeft, lief te hebben en te waardeeren. TWEEDE KAMER. STAATSBEGROOTING VOORHET DIENSTJAAR 1879. Uittreksels uit de Regeermgsantwoorden. Roof Istuk V Departement van Einnenlandsche Zalcen). Aan de zeer uitvoerige Memorie van Beantwoording zijn de volgende hoofdpunten ontleend De Regeering meent de vraag oi het noodig is een centraal bureau voor statistiek in het leven te roepen, vooralsnog ontkennend te moeten beantwoorden. Bij de voorgestelde verhooging der traktementen van het personeel aan de provinciale griffiën is de meest mogelijke zuinigheid betracht, en worden er dus geene voorgedragen dan die voor den goeden gang van zaken noodzakelijk zijn. Omtrent de openbaarmaking der uitkomsten van de zesde volkstelling zullen eerst bij de begrooting voor 1880 inlichtingen kannen worden verstrekt. Wettelijke regeling van den rechtstoestand der maatschappijen van levensverzekering, die bij de Re geering in overweging blijft, zou ook de vreemde maatschappijen moeten betreffen. Eene bepaalde belofte tot spoedige herziening der wet op dè gestichten voor krankzinnigen durft de Minister niet afleggen. De strafbepalingen tegen vervalsching van levens middelen zullen in het Strafwetboek worden aan getroffen. Herziening der begrafeniswet tot bevordering der lijkverbranding komt den Minister bedenkelijk voor, omdat de Regeering huiverig moet zijn mede te werken tot het vergemakkelijken der middelen, die tot het doen verdwijnen van de sporen van misdrijf kannen worden aangewend. Opheffing der geneeskundige raden ware zonder algeheele herziening der wet van 1 Juni 1865 Staats blad no. 58) ondenkbaar. De behoefte aan vermeerdering van verloskundige hulp op het platteland en de wenschelijkheid, om ae gelegenheid tot opleiding van vroedvrouwen uit te breiden, wordt door den Min. erkend. Hij wil echter geen voorstel hieromtrent doen, vóór dat het behoorlijk is voorbereid. Lager onderwijs. Zal de nieuwe wet behoorlijk werken, dan moeten allerlei voorbereidende maatre gelen worden genomen, colleges en autoriteiten ge raadpleegd en verordeningen vastgesteld. Dat de Minister geen tijd nutteloos heeft laten voorbijgaan kan daaruit blijken, dat hij het voorstel tot aanvnliing der wet op het middelbaar onderwijs zoo spoedig mogelijk aan de Kamer heeft ingezonden, en dat hij onmiddellijk na het vaststellen der wet de inspecteurs van het lager onderwijs bijeen heeft geroepen, om met hen over de hoofdpunten der ten uitvoerlegging te beraadslagen. Nfet onwaarschijnlijk is het, dat het onderzoek bij Gedep, Staten en de nadere overwegingen, die hiervan het gevolg mochten zijn, niet zullen veroorloven de wet met 1 Juli daaraanvolgende in te voeren. Alzoo kan geen stellig uitzicht geopend worden, dat de invoering mogelijk zijn zal voor I Januari 1880. Overtuigd, dat vermeerdering van onderwijskracht een allereerst vereischte is, daar zonder voldoend on derwijzend personeel de beste wet niet kan worden uitgevoerd, heeft de Minister ook daarvan spoedig werk gemaakt en voor zooveel de beschikbare mid delen gedoogden, de uitbreiding der normaallessen onderhanden genomen. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Borssele. Aan de verkiezing van een Notabel by de Hervormde gemeente alhier namen Zaterdag 29 leden deel. De heer J. A. Stolt is met 22 stem men tot genoemde betrekking gekozen. Beroepen te Delfshaven ds. <7. Kromsigt, te Cortgene. Te's-Hertogenbosoh deed Zondag 17 dezer ds. B. Pan Schelven zyn intreerede met 1 Kor. II2, na des voormiddags bevestigd te zijn door den heer De Qaay Fortman van Vlissingen, naar aanleiding van 1 Kor. IV1, 2. (Het Zuiden.) Beroepen ie Daarle ds. M. M. De Lint te Otterloo. De Algemeene Synodale Commissie van de Ne derlandsche Hervormde kerk heeft hare uajaarszitting den 20sten November jl. gecpend. Uit de ingekomen berichten van de provinciale kerkbesturen en de commissie voor de zaken der Waalsche kerken ia gebleken, dat het reglement op bet fonds voor noodlydende kerken en personen en dat op het fonds tot verbetering der schraalste pre dikantstraktementen, het eerste op een stem na, het andere met algemeene stemmen is goedgekeurd. De veranderingen in art. 38 en 40 van het re glement op het godsdienstonderwijs zijn aangenomen met 52 voor en 16 tegen. De veranderingen in het reglement op de kerkvisitatie, in dat op de kosten voor het bestuur der Nederlandscbe hervormde kerk en verschillende veranderingen in reglementen, om daarmede het reglement op het hooger onderwys te doen overeenstemmen, zyn alle met bijna eenparige stemmen aangenomen. Te Eede beeft men sedert geruimen tyd gebrek aan een hulponderwijzer. Om daarin te voorzien houdt de hoofdonderwijzer thans viermalen per dag school, twee schooltijden voor elke helft der leer lingen, en geniet daarvoor de jaarwedde van den ont- brekenden hulponderwijzer boven zijn eigen salaris. In der tyd deelden wij onzen lezers mede, dat een gioot aantal Thoolsche visschersj nu ruim twee jaar geleden terechtstaande voor den kantonrechter van Goes, ter zake van overtreding van een besluit van het college van visscheryen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, vrelke overtreding zou plaats gehad hebben op zoogenaamd verdronken Zuid— Beveland, beweerden dat zij waren gedagvaard voor een verkeerden rechterdat de kantonrechter zich bevoegd had verklaard om over die zaak recht te spreken; dat de rechtbank te Middelburg dat vonnis had vernietigd en den kantonrechter van Goes had onbevoegd verklaard en dat dit vonnis in cassatie door den Hoogen Raad was bevestigd. Den 22 November 11. stonden nu die vissohers voor diezelfde overtreding van nu meer dan 2 jaar geleden terecht voor hun bevoegden rechter, den kan tonrechter van Tholen. Mr. M. J. De Witt Hamer nit Middelburg trad ook hier als hun verdediger op en betoogde, dat de feiten, waarvoor de visschers vervolgd werden, niet waren gepleegd, maar dat zelfs, al waren de feiten gepleegd, zy dan nog niet strafoaar zouden zijn, daar de besluiten van het bestuar der visseherijen te Tholen, waarbij die feiten strafbaar zyn gesteld, geeu kracht van wet hebben, wijl in geen dier besluiten de mach tiging van den minister van financiën is vermeld, welke vermelding volgens art. 15 van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen eene voorwaarde voor de verbindbaarheid der bedoelde besluiten is. De voorzitter van het visscherijbestuur, als getuige opgeroepen, verklaarde dat de besluiten van het college der visscheryen in geen anderen vorm werden uitgegeven dan de publicaties, die de verde diger overlegde en waaraan de vermelding der ministeriëele machtiging ontbrak. De kantonrechter zal den 29 November aanstaande uitspraak doen. Wy zien die uitspraak met belangstelling tegemoet, daar, wanneer werkelyk de vermelding dier minis teriëele machtiging in alle besluiten van gemeld bestuur gemist wordt, geen enkel bestuit van dat bestuur verbindend is en zij dus, zooals de verdediger het uitdrukte, gelijk staau met scheurpapier. Voor de rechtbank te Haarlem zal eerstdaags een curieuse procedure gevoerd worden. De dienst bode van een inwoner van Beverwyk had voor hare mevrouw een snyhoonenmolen gehuurd, en dien, na gebruik, op zolder gezet De verhuurder van den molen hield zich stil. Eerst na verloop van drie jaren meldde hy zich aan tot hel terugbekomen van zijn eigendom, en presenteerde daarbij tevens een notatje tot het bescheiden bedrag van f 2628 voor het gebruik van den molen gedurende drie jaar, a 10 cent per uur, het jaar op 365 dagen gerekend. Lie betaling werd geweigerd, eu daarop heeft ds leuke snyboonenmolenaar de huurster van zijn molen in rechten aangesproken. OPENBARE VERGADERING TAN DIN H A 1» der 6EMUENTB O O KI op ZATERDAG 23 November 1878, des avonds te 8 aren. Voorzitter de Wethouder J. A. A. Fransen Van de Putte. Tegenwoordig elf leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren mr. M. P. Blaaubeen en mr, J. G. Ds Witt Hamer. I. De notulen der vergaderiig van den 9 No vember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet dj volgende mededeelingan,

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1