1878. N°. 138. Donderdag 21 November. VERPACHTING GOES, 20 November 1878. Borssele. Het is een heugelyk verschijn sel, dat het politiek leven ontwaakt, tot zelfs op Borssele. Oudelande. De gemeenteraad besloot 'dagen om met 1° Januari 1879 het RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Wosnsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, IJS. Afzonderlijke nommers S ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst*. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct, By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijnA. STEINER en HAASEN5TEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGE VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der ORfflliliS'rB fiOIIS, op ZATERDAG 23 November 1878, des avonds te 8 uren. Goes, den 20 November 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling 1. Mededeelingen, ingekomen Stukken. It. Plan der beplanting van den weg bg en langs de begraafplaats, van af de gasfabriek tot aan de 's-Heer Hendrikskinderenbarrière. III. Wijziging vau het tarief der Sas- en Haven gelden, tengevolge eener opmerking van den Minister van Waterstaat enz. IV. Wgziging der verordeningen voor het Burger lijk Armbestuur, het Gasthuis en het Mauhuis. V. Regeling der Boter- eu Graanmarkt. VI. Verordening tegen de verstoring van vogelnes ten en het vangen en dooden van vogels. VAN GRASETTIM eu IIOVENTEIMXG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Za terdag den 23 November a. 8., des namiddags te een uur, in de groote zaal op het Raadhuis door hun college zal beproefd worden te verpachten i lo. De grasetting van o. den s-Heer Hendrikskinderendijk b. de dijken buiten de Bleekveldsche Barrière tot voorbij het land, verkregen door afgra ving van de Oosterschans Ho. De navolgende gronden der gemeente voor hoveniering a. in de voormalige achterhaven sectie nos. 510, 511 en 1643-, b. achter de school der 2e klasse sectie D no. 1660; c. aan de Laurens Pieter Van de Spiegelstraat sectie D no. 1728. De voorwaarden liggen voor een ieder ter lezing fed arende eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot es namiddags 2 uren, ter secretarie der gemeente, al waar ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. Goes, den 9 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Van de 389 kiezers voor den gemeente raad alhier namen er 251 aan de verkiezing ▼an heden deel. By de verkiezing in Juli van 't vorige jaar stemden 257 van de 395 kiezers. Morgen (Donderdag) is er te Borssele verkiezing voor een lid van den raad. Wy herinneren de kiezers in die gemeente daaraan. De overleden burgemeester is vervangen door den wethouder en daardoor is een vacature ontstaan, die moet vervuld worden. Alle mogelijke middelen worden aangewend om de respectieve candidaten aantebevelen. De canditaten doen ook het hunne om hun beste beentje voortezetten; zelfs zjjn er, zoo men zegt, die de kerk bezoeken een ongewoon ver schijnsel om den predikant te flatteeren en zijn stem te winnen. Na zijn er enkele gemeenteleden, die even als Huffman» naar meer licht vragen, zoowel in overdrachtelyken als eigenlijken zin. Zjj denken aan een man, die tot schrik ▼an het kundige bestuur inlichtingen zal durven ▼ragen, die bijvoorbeeld zal vragen naar de middelen tot betere bestrating; een ringweg van grint rond het dorpeen opruiming van de tot last der burgerjj bestaande boomen en eindeljjk openbare straatverlichting enz. Dat die man kome, hjj is hoog noodig. traktement van den hoofdonderwijzer met 50 te verhoogen. Kruiningen. Het roodvonk neemt alhier voortdurend nog in hevige mate toe, er zjjn wel 100 huisgezinnen waar die ziekte heerscht. Gelukkig hebben er zich nog geen gevallen met doodeljjken aüoop voorgedaan. Maandag is de school gesloten, niet zoozeer wegens gebrek aan leerlingen, maar wijl van bet geheele onderwijzend personeel slechts de hnlponderwjjzeres volgens art. 14 der wet tegen besmettelijke ziekten op de school mocht wor den toegelaten. Men meldt uit Winterswijk De mazelen heerschen hier in hevige mate. In sommige straten zyD huis aan huis besmet. De directie der Nutsbewaarschool, welke 120 a 130 kin deren telt, heeft hare inrichting moeten sluiten. Daarby neemt de ziekte meer en meer een kwaadaardig karakteT aan. Tot waarschuwing voor andere gemeenten voegen wy het volgende hieraan toe. Toen voor een tweetal weken de ziekte zich voor het eerst openbaarde en op de bijzondere chris telijke school zich reeds verschillende gevallen hadden voorgedaan, vervoegde zich een onzer geneesheeren by den burgemeester, den heer baron Mackayom dezen op het gevaar der besmetting opmerkzaam te maken, vóór alles aandringende op tydelyke sluiting der aange taste scholen. Ook van andere zjjden gingen waarschuwende stemmen op, doch zonder ge hoor te vinden. De geneesheer wendde zich toen tot den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht in Gelderland. Daarop kwam de adjunct-inspecteur hierheen. Ook deze beval, na gedaan onderzoek, krachtige handhaving der wettelijk voorgeschreven maatregelen aan, onder anderen tydelyke sluiting der scholen; doch ook dit bleef zonder gevolg. Vele bewo ners van besmette huisgezinnen deden geen aangifte, teneinde de kinderen niet te moeten thuis houden; anderen scheurden de besmet tingsbriefjes eigenmachtig van hunne denren af, zonder dat het gemeentebestuur zich er mede bemoeide. Thans, nu het kalf verdron ken is en zelfs sluiting der scholen niet meer zon baten, schynt men te gaan denken aan het dempen van den put. Ongetwyfeld had door tydige maatregelen de uitbreiding der ziekte en daarmede de dood van verscheiden kinderen kunnen voorkomen worden. Wat baten echter wettelijke voorschriften, als de gemeentebesturen vry zyn ze naar eigen goed vinden al of niet toe te passen? {N. R. Ct.) De Tweede Kamer heeft Dinsdag haar werkzaamheden hervat. De heer Van Gennep, het nieuw benoemd lid voor Rotterdam, heeft zitting genomen. De heer Van der Linden, wiens geloofsbrieven echter ook zyn goedgekeurd, was nog niet aanwezig. Iets van belang is niet ingekomen. De loop der werkzaamheden is nog niet geregeld. De centrale afdeeling vergaderde na aüoop der openbare zitting. Volgens bericht nit Atjeh dato 19 Novem ber hadden de voornaamste hoofden nit IX en het hoofd van IH Moekim zich onderworpen en wordt er onderhandeld over de voorwaar den van onderwerping. In XXVI Moekim maakten Panglima Polim en Toeankoe Hasehim toebereidselen tot voortzetting van den oorlog. Uit de Ned. Spectator blijkt, dat de Brieven aan het jonge Nederland", die een zekere Paulas" in dat weekblad schreef, waren van de hand van wylen Aart Admiraal. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Ds. A. Van Schelven, tot hiertoe reizend predikant der Vereeniging ter bevordering van Christelijke belangen op Noord- en Zuid-Ëeveland, is als zoodanig beroepen bij de confessioneele ver eeniging, hoofdzakelijk in Noord-Holland, en om in de verschillende afdeelingen dier Vereeniging het Heilig Avondmaal toe te dienen. (Het Zuiden). Bij de jaarlijksehe toezending aan de gemeen tebesturen van het materieel voor de statistiek^-, van het lager onderwijs en mededeelingen daarom- trent, is tevens het verzoek gevoegd om vóór 11 Januari 1879 aan den Commissaris des Konings te doen toekomen eene opgave van het aantal onderwijzers en kweekelingen, dat volgens de plaat selijke verordening aan de openbare school of akn ieder der openbare scholen op 31 December a. s. werkzaam behoort te zijn. LANDBOUW VEETEELT. Nieuwedorp. Als eene bijzonderheid kan ge meld wordendat alhier een varken is geslacht van 527 halve kilo's gewicht. De zoogenaamde peeziekte onder de paarden eischt nu en dan nogal eenige offers, ofschoon ook andere oorzaken kunnen bestaan voor het ver liezen van vee. Alhier heeft een landbouwer een paard verloren, terwijl in het naburige Borssele een viertal paarden van verschillende eigenaren in den laatsten tijd zijn gestorven. Ellewoutsduk. Als men den gang der suiker- penen nagaat, komt men wel tot de overtuiging dat de landbouwers een goede som per hectare mogen ontvangen. Bij droog- weder gaat het vervoer van het land naar de plaats van inscheping goed en gemakke lijk, maar minder gunstig is het gesteld met het liggen op de haven. Uit kan soms zoo lang duren, dat het erg vervelend wordt, vooral als het water dikwijls dreigt met wegspoeling. Vreemd schijnt het nog, dat geene maatregelen genomen worden om den fabrikanten een prikkel te geven tot het spoediger inschepen der penen, aangezien tot dus verre alle schade voor de leveranciers is. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de Dinsdag 19 November gehouden zitting zyn de volgende vonnissen gewezen tegen: lo. A. Van O., weduwe P. De S., 48j., teCam- perlaud, (Wissekerke), wegens overtreding der hon denbelasting veroordeeld tot 8 boete o. e. 2o. C. Ue R., 28 j., arbeider te Ter Neuzen, wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. So. A. P., 33 j., P. J. B., 38 j., P. P., 41 j., F. Van G., 40 j., en J. V., 40 j., allen arbeiders te Hulst, beschuldigd van hoon. De eerste veroor deeld tot 8 boete c. e.; de overigen vrijgesproken. 4o. J. F. W., 17 j., landmanszoon te Sluis, we gens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 5o. A. V 29 j., R. V., 36 j en D. D., 40 j„ allen te Yzendijke, wegens mishandeling veroordeeld ieder tot drie dagen cell. gev. straf c. e. 6o. G. S., vrouw van P. P., 46 j., te Zaamslag, wegens onbevoegde uitoefening der verloskunde ver oordeeld tot twee geldboeten, ieder van ƒ15 c. e. NieüWEDOBP. Ter vervanging van de onlangs af gebrande bouten schuur van J. M. alhier, zou een soortgelijk gebouw gesticht zijn geworden, ware het niet dat de plaatselijke verordening zich daartegen verzetie. Thans is men druk bezig een steenen schuur te bouwen. In den nacht van Vrjjdag op Zaterdag trof de hevige wind bet gebouwde zoozeer, dat een gevel grootendeels werd vernield. Te Vlaardingen had eenige weken geleden een diefstal plaats ten nadeele van een ouden rentenier, waarvaa destijds melding gemaakt werd. Gelyk men zich berinnertn zal, oatving de bestolene uit Schiedam een doos, zijn eigen effecten bevattende, welke hg nog goed en wel in zijn eigen huis achter slot dacht te hebben. Eenige duizenden aan bankpapier waren echter uit die doos achtergehouden. De justitie stelde een scherp onderzoek in, doch kon geen dader ontdekken, totdat zjj ten slotte een spoor vond in het papier dat om het kistje gewikkeld was, waarin de effecten den eigenaar waren terugbezorgd. Op dat papier stonden nommers aangeteekend, die aan duidden, dat daarin eens uurwerkeu waren verpakt. De vorige week kwamen rechterlijke ambtenaren uit Rotterdam een ooderzoek instellen ten hnize vau den horlogemaker v. P., die elke week bij den ouden rentenier de klok kwam opwinden. Dit onderzoek heeft het gevolg gehad dat genoemde horlogemaker zich thans te Rotterdam in preventieve gevangenschap bevindt, beschuldigd dezen diefstal gepleegd te hebben. (N. v. d. D.) Tegen een ouderling der Herv. gemeente te Giethoorn, die den Zondag ontheiligde door in een herberg petten te verkoopen, is proces-verbaal opge maakt, tersvgl een mand vol petten in beslag werd genomen. Vrijdagavond heeft men in den gang van het Stads-bestedelingsbuis te Amsterdam een mandje ge vonden met een blozenden jongen van een paar weken er in. Het kindje is als vondeling in 't gesticht opgenomen. Naar men verneemt, is een praamschip op de staart van Urk geslagen en met man en muis vergaan. Slot-laï overtroffen! Zoo wordt in sommige couranten bericht. De heer K. De fries, brood bakker te Winkel, zou zulk een sterk geheugen hmb-u, dat hg meer dan honderd woorden, door andere per sonen genoemd, daarna in dezelfde of andere t<- bepalen volgorde geheel uit het boofd kan nazeggen. Er zullen er zeker velen zijn, die zich dfze ui lat. u wijsmaken zonder aan de waarheid te twijfelen. Hun wordt daarom medegedeeld, dat men dit kunstje, kan leeren op de volgende wijze: Men laat door ieder der aanwezigen een of meer woorden op papiertjes schrijven, die met doorloopecde nummert zijn voor zien. Zoüder de papiertjes in handeu te nemen, laat men zich de woorden eenvoudig opzeggen en schrijft ze, met de rechterhand onder de jas verborgen, op een strook papier, welke over een rolletje draait. Dit rolletje neemt men vervolgens iu de hand en, even heen en wtêr een blik er op werpende, zonder dat dit opzieu baart, herhaalt men al de woorden tot groote verbazing van 't publiek. Zoo verhaalt Stot-Taï 't zelf. ei ND. Ct.) Bij het doen van reparatiën aan de sluis van een water-korenmolen aan het riviertje de Dongen vond een timmermansknecht in de drooggelegde bed ding van den stroom een gouden munt, ter grootte van een tienstuiversstuk, met de beeltenis van Maxi- miliaan, keizer van Duitschland, en 't jaartal 1502. Te Nieuwolda heeft een landbouwer een slag van zjjn paard aan het hoofd bekomen, terwijl kg bezig was bet dier een der pooten te smeren. De slag kwam zoo geweldig aan, dat bet halve aange zicht van den man verbrijzeld is en men aan 't behoud van zijn leven wanhoopt. Ue man verkeert voort durend in bewusteloozen toestand. Thans is de man die op 2 dezer te IJzen- dooru, bij het lossen van een vreugdeschot ter gele genheid van het huwelijk zijner dochter, aan het hoofd werd gewond, werkelijk overleden. (AT. R. Ct.) Maandagavond is bg "de in aanmaak zgnde aan legplaats van vaartuigen voor het torpedowezen, nabjj de sluizen van het Voornsche kanaal te Hellevoetsluis, een man te water geraakt en verdronken. In een vlasfabriek te Middelstura kwam Maan dag de opzichter, terwijl hij de in werking zgnde machine wilde smeren, met een der raderen in aan raking, waardoor hg zoo ernstig gekwetst werd, dat bij kort daarop overleed. Een IJselmuider boertje, dat zijn varkens naar de Kamper waag bracht, werd Zaterdag tegen wil en dank de beid van den dag. Zijn tegenstrevend dier bg den staart geleidende, kwam hem eensklaps een ander van het zwynenvolkje zich tusschen de ietwat kromme beenen doorwringen, met het gevolg dat bg midden op den rug van het dier terecht kwam. En nu ving ons boertjetot groote verbazing en vreugde van bet Kamper publiekals een tweede Mazeppa, niet door banden, maar door de vrees van in den modder te vallen op het edele ros gebonden, een dollen rit langs de IJsslkade aan. Toen het hem echter te lang duurde, liet hij zich vallen en kwam met den schrik en een slijkbad vrij. (Fr. Zw. Ct.) Aan de spoorwegbrug te Bruggenum (Limburg) waren Woensdag jl. vier persouea in een roeiboot bezig met het ophalen van een anker, toen plotse ling de boot omsloeg en alle vier te water geraak ten. Slechts twee der opvarenden wisten zich (e redden, terwjjl de beide anderen, schippersknechts, verdronken. De laatste iaat een weduwe met twee kinderen achter. Eindelijk is het aan de ma-échaussée te Kerk- rade (Limburg) gelukt een persooo in handen te krij gen, die volgens zgn eigen bekentenis in verschillende kerken de offerblokken heeft bestolen. Zondag is te Gouda het lijk opgehaald van een schippersknecht, die sedert Vrijdagavond was vermist. Te veel gebruik van sterken drank wordt de oorzaak geacht van zijn ougeluk. Te Lemste.rlaud heerscht het miltvuur on Ier het rundvee. Epn slager, die dezer dagen eene Koe, lijdende aaD genoemde kwaal, afmaakte, is dienten gevolge blind geworden eu ligt thans bedenkeljjk riek.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1