1878. N°. 137. Dinsdag 19 November. 65sle Jaargang. J. J. OCHTMAN. J, JQchtman Voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad al hier, op Woensdag 20 Novem ber, bevelen wij bij de kiezers ten dringendste aan den heer Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. OFFICIEELS MEDEOEELINGËN. GOES, 18 November 1878. goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woznbdag- en Vbijdaoavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. courant. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct, Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van MJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via BRINDI8I, 2 2 Nov., 8.45 's morgens. Via NAPELS 24 Nov., 6.'s avonds. Via MARSEILLE, 29 Nov., 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 6 Dec., 6.-'s avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouvv, Ban ka en Palembang niet aan. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-lndie, (Batavia en Padang) door middel van het stoomschip Wyberton van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 20 Nov. is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren in den avond van den 19 Nov. en de brieven den daaropvolgenden dag, des mor gens vóór 10 uur, te Rotterdam aangekomen te zijn. 4 Wij hebben reeds in de beide vorige nom mers van ons blad bekend gemaakt, dat wij ons vereenigden met de candidatuur van den heer Ochlman voor de verkiezing van een lid van den raad op aanstaanden Woensdag. Op welke gron den wij ons aansluiten bij de keuze, op de Dinsdag 11. gehouden vergadering gedaan, zullen wij in 't kort hier nader ontvouwen. De gemeente Goes verkeert in een moeilijk tijdperk, wat zij trouwens met zeer vele plaat sen in ons land gemeen heeft. Er zijn wakkere mannen met heldere hoofden noodig, om haar door dit tijdperk van reactie te voeren tot eene toekomst, waarin haar financieel beheer niet zulke zorgen meer baren zal. Wij wanhopen aan die toekomst in geenen deele. Er zijn wel eens donkerder dagen boven haar hoofd gegaanzelfs de profetie, dat na het opheffen der rechtbank de stad hard zou achteruitgaan en huizen ledig zouden staan, is geenszins bewaarheid. En dat doet ons met vertrouwen verwachten, dat Goes ook zijne flnanciëele bezwaren te boven zal komen. Maardaartoe hebben wij mannen noodig, mannen in den raad, die practisch en helder van hoofd zijn, die aan kennis ook de practijk paren. Zulk een man noemen wij den heer J. J. Oclitmanen daarom schaarden ook wij ons volgaarne aan de zijde van hen, die hem stelden. De heer Oclitman is een achtenswaardig in gezetene, die handel en nijverheid voorstaat, die, van een eerlijk en open karakter, den moed bezit de waarheid, naar zijne meening, te zeggen waar dit te pas komt, zonder zich zeiven on gevraagd op den voorgrond te stellen. Als burger onzer stad neemt hij ijverig deel aan de publieke zaak, nooit onthoudt hij er zich van iets goeds te steunen, terwijl zijne on afhankelijke positie in de maatschappij ruim schoots waarborgen oplevert voor het vrije stand punt, dat hij in den raad kan innemeD. Dat hij zijne tegenstanders telt, wie zal dat ontkennen P Doch sinds wanneer is dit schande geworden Welk man van een flink karakter bezit die niet en sedert wanneer is de vriend schap van allen een deugd? Welke waar borgen zou 't voor de gemeente opleveren, wan neer men als lid van den raad hare belangen behartigde door te trachten een ieder zich tot vriend te maken? Neen, elk eerlijk man van karakter, die zonder omzien voor zijn gevoelen uitkomt en dienovereenkomstig handelt, heeft zijne tegenstanders. Maar wat die ook mogen zeggen, zij zou den lasteren en toch ook daarvoor vreezen zij vaak niet wanneer zij beweerdeD, dat de vrijzinnige beginselen in den heer Qchtman niet een warm verdediger vonden. Die is hij met hart en ziel toegedaan. Ijverig voorstander van het openbaar onderwijs, heeft hij daarvoor steeds zijne beste krachten veil. Op dat gebied juist zoekt hij kracht. Hij is geen man, die populariteit najaagt op plaatsen, waar die niet te vinden ismaar hij streeft er naar het volksgeluk te bevorderen langs den juisten wegdien van ontwikkeling. Hij toch was een der oprichters van de Ambachtsschool en daardoor toonde hij oog en oor te hebben voor de ware behoeften van dat nijvere deel des volks, dat door handenarbeid zich een be staan moet verschaffen. Juist zijne verdiensten op dat terrein maken hem waardig een plaats in te nemen in onzen raad, waar hij nuttig en ijverig in het belang der gemeente werk zaam zijn zal, dat weten wij zeker. En thans kunnen wij niets anders doen dan aansporen tot samenwerken, opwekken tot stem men. Op de bewuste bijeenkomst van liberale kie zers heeft men van 't eerste een schoon voor beeld gegeven. Bijna allen verklaarden zich bereid den heer Oclitman door hun naam openlijk aan te beve len, en onder hen waren er toch, die hem niet hadden gestemd. Zulk een handelwijze verdient lof, want men toonde daardoor de kracht te kennen van de waarheid, dat slechts door sa menwerking iets tot stand kan komen. Die mannen hebben bewezen, dat, al mochten zij ook een ander boven den heer Oclitman stellen, al mochten er in hunne oogen wellicht meer geschikte candidaten zijn, zij slechts let ten op eendracht en dat zij evenzeer ervan overtuigd waren, hoe de heer Oclitman aan beveling verdient. Bij hen viel toen de persoon weg en kwam het beginsel op den voorgrond. En die overtuiging wenschten wij, dat op aanstaanden Woensdag 't deel ware van alle kiezers, die met ons prijs stellen op de over winning van de beginselen des lichts op die der duisternis. Wij vragen afstand te doen van alle bijzondere voor- of tegeningeno- menheden; wij zouden zoo gaarne wenschen, dat allen den ernst van 't oogenblik in 't oog hielden. En wij vragen, wij wenschen dat in 't belang der goede zaak van de liberale vrij zinnige beginselen. Men bedenke, dat elke zwak heid van onze zijde, elke versnippering van onze krachten eene winst is, die wij onze tegenpartij in den schoot werpen, en verder ons voert van ons doel om in onzen gemeenteraad een flinken plaatsvervanger te verkrijgen voor hem, die heen gaat. Men weet 't ten minste de ervaring heeft het ons voldoende kunnen leeren hoe bij herstemmingen overwinnen onmogelijk is. En 't is geen schande onder te gaan door overmacht van de tegenpartij, maar wel is 't schandelijk een nederlaag te lijden tengevolge van eigen verdeeldheid. Onze tegenstanders zouden juichenzij zouden zoo gaarne zien, dat wij de proef eens namen om in eigen boezem te wroeten, want dan wordt voor hen de kans van slagen des te grooter. Ook daarom is stemmen noodzakelijk. Men neme een voorbeeld aan de laatste verkiezing, toen de vrijzinnige partij zulk eene schoone overwinning behaalde. Van den candidaat der tegenpartij zijn wij geruimen tijd onkundig gebleven. Ter elfder uur ontvangen wij door middel eener annonce kennis er van, dat door de kiesvereeniging „voor Nederland en Oranje" de heer J. STEKETEE Az. candidaat is gesteld. Als ijverig voorstander der partij is die keuze zeker te billijken. In zijne maatschappelijke positie moge de heer Steketeeachtenswaardig wezen, wij gelooven gerust aan de kiezers ter beoordeeling te kunnen overlaten in hoever hij als lid van den raad de voorkeur verdient boven den heer In den loop van December a. s. zal bij de alge- meene rekenkamer een vergelijkend onderzoek plaats hebben voor de betrekking van tweeden klerk bij dat college. Tot het examen worden toegelaten zij, die op 1 Januari 1878 hun 18de jaar zijn ingetreden en niet Ouder zijn dan 30 jaren. Wie aan het examen verlan gen deel te nemen zorgen, dat hunne op zegel geschre ven verzoekschriften vergezeld van eene geboorteakte, vóór of op den 289ten November a. s. bij de reken kamer zijn ontvangen. Omtrent het examen en de voorwaarden van benoeming zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Secretaris van het college, den heer S. De Savormn Lohman. De Minister van Koloniën vestigt in de Staatscou - vant de aandacht van Nederlandsche geneeskundigen op de gelegenheid, om zich, ter voorziening in de behoefte aan burgerlijke geneeskundigen in verschei dene afdeelingen van Java en Madura en de Buiten bezittingen, tot uitoefening van dat vak en het opzicht over de vaccine, in die afdeelingen ueder te zetten. De voorwaarden worden in het nommer van 16 Nov. in extenso opgegeven. De Rijksmiddelen hebben over October jl. opge- gebragt een som van f 9,453,025,36 tegen f 8,911,548,821 in October 1877. De tien eerste maanden van dit jaar leverden de mid delen op f 79.359,956,02 tegen f 77,926,72S,20 in gelijk tijdvak van 1877. De raming voor de 10 maanden beliep f78,657,356,20. Oost-Indiê. Ontslagen, eervol, uit 's lands dienst de comm. 3de kl. bij den post- en telegraafdienst L. I. Van der Straaten. Wij herinneren de kiezers eraan dat lo. de stembus Woensdag geopend is van 's morgens negen tot 's namiddags vier uren 2o. de kiezer, die zyn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, ter secretarie er een kan bekomen 3o. doorhalingen geoorloofd zijn en 4o. de briefjes niet onderteekend mogen wezen. Met leedwezen berichten wij, dat de directie der sociëteit Van ongenuchten vrij het concert, te geven door den heer Boaman, met medewerking van mpj. Nagelc. s., wegens veel te geringe deelneming niet kan doen doorgaan. Donderdagavond te half acht uren zal in de concertzaal alhier de eerste nntslezing vanwege het departement Goes plaats htbben. Als spreker zal optreden de heer dr. Z. Th. Diehl, leeraar aan de H. B S. hier ter stede. Wjj wijzen bij deze gelegenheid er op, dat tot die lezing toegang hebben de leden van dit departement met een onbepaald getal dames en de ieden van andere departementen op ver toon van hun diploma. Ook jongelieden van 1520 jaren kunnen ingevolge art. 23 van het huishoudelijk reglement tot de leesver- gaderingen worden toegelaten tegen betaling van ƒ1 's jaars ten behoeve der departemen tale kaszoo ook onderwijzers, die niet aan het hoofd eener school staan, alsmede hulp onderwijzers. Niet-leden kunnen tegen beta ling van f 1 per persoon by iedere lezing wor den toegelaten. Hansweert. Door de ijverige pogingen van den alhier gestationeerden ryks-veld wach ter J. Aerts is opgespoord en overgebracht naar het huis van arrest te Middelburg N. P., van Ylissingen, thans wonende als (zoogenaamde) keetmeid in den nieuw ingedijkten polder onder de gemeente Yerseke. Zij wordt verdacht van misbruik van vertrouwen te hebben gemaakt jegens den persoon, waarbij zij in dieDst was. Colijnsplaat. Donderdagavond had er, onder een toeloop van belangstellenden, op het raadhuis alhier eene plechtigheid plaats, in drukwekkend door hareD eenvoud. Toen toch was het voor de laatste maaldat de heer J. B. Bijbau, burgemeester dezer gemeente, als voorzitter van den gemeenteraad alhier fun geerde, daar hij, tot lid van Zeeland's Gede puteerde Staten verkozen, voor zijne vele be trekkingen ia en buiten deze gemeente bedankt had en dezen avond ook de betrekking van hoofd der gemeente neêrlei. Na voorlezing van het eervol ontslag, hem op zyn verzoek gegeven, onder dankbetuiging voor de vele bewezen diensten, drukte de heer Bijbau zijn leed uit, van deze vergadering te moeten schei den als hoofd en als lidhoogere plichten echter riepen hem tot gewichtiger en ruimer werkkring. Toch zouden de belangen dezer gemeente hem èn als privaat persoon èa als lid van Gedeputeerde Staten zeer ter harte blijven gaan en op zyn krachtigen steun kunnen blij- ven rekenen. Namens den gemeenteraad sprak de heer L. V. d. Moer alhier in gespierde taal de vele gevoelens van erkentelijkheid, vriendschap en dankbaarheid van den gemeenteraad jegens zijnen Voorzitter uit, en wees op het vele goede, dat gedurende het bijna vijfentwintigjarig be stuur van den Voorzitter in de gemeente was totstandgebracht en dat voornamelijk door 'diens krachtig initiatief was verwezenlijkt. De heer J. Vinkdie den heer Bijbau altijd als Secretaris had ter zijde gestaan, riep hem een hartelijk afscheid toe. Na sluiting der zitting richtte dé heer J. V. Leeuwen, president der commissie, die zich al hier geconstitueerd had om de tolk van de gevoelens der burgerij te zyn bij de aftreding van haren Burgemeester, het woord tot den Voorzitter. Uit naam der geheele burgerij bracht hij hulde en dank aan den Burgemees ter voor den ij ver en de trouw, waarmede deze altijd zijn gewichtig ambt had waargenomen en die hy nooit verloochend had. Hy bood den scheidenden Burgemeester na die keurige en gevoelvolle toespraak een elegant en doel matig schrijfbureau aan met toepasselijke in scriptie in zilver, op sierlijke wijze door den graveur A. W. Den Doop, te Middelburg, ge graveerd, met eene daarbij passenden zilveren inktkoker. Een album, in calligraphisch schrift al de namen der gevers bevattende, zal na afwerking den heer J. B. Bijbau worden aan geboden. Deze, zichtbaar getroffen door zoo vele blyken van achting, liefde en hnlde, dankte den heer J. V. Leeuwen en de burgerjj voor het schoone en doelmatige cadeau, maar meer nog voor de edele gevoelens, waarvan het lnide blijk gaf. De geheele commissie zette zich nu bij de leden van den gemeenteraad, terwijl eenige ge- inviteerden den kring nog vergrootten. Vele toasten werden op den aftredenden Burgemees ter en op verscheidene aanzittenden gedronken en in opgewekte en aangename stemming ver lieten allen het raadhuismet den innigen wensch, dat het den heer -JII. Bijbau nog lang moge gegeven wordenzijnen nieuwen werkkring tot sieraad te zijn en dat de keuze der Hooge Regeering zoo moge uitvallen, dat de nieuwe titularis de voetstappen van den afgetreden Burgemeester drukken en met de zelfde gevoelens voor aller belangen moge be zield zijn. Cats. Uit erkentelijkheid werd de heer J. B. Bijbau bij zijn aftreden als burgemeester dezer gemeente Vrijdag door de ingezetenen een fraaie pièce de milieu met gepaste inscrip tie aangeboden (leverancier de heer J. P. Van der Does te Goes.) Bij zijn komst in de gemeente werd de heer Bij bau ontvangen en binnengeleid in de raadkamer door de wethouders M. Markusse en W. Priester, terwijl de schoolkinderen, in het gemeentehnis verzameld, het »Wien Neerland's Bloed" aan hieven. Da onderwijzer J. Sturm Jz. sprak daarna den heer J. tl. Bijbau op hrrtelyken en indrukwekkenden toon toe, om hem dank te betuigen voor de vele en belangryke weldaden,

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1