1878. N". 136. Zaterdag 16 November. J. J. OCHTMAN. Voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad al hier, op Woensdag 20 Novem ber, bevelen wij bij de kiezers ten dringendste aan den heer GOES, 15 November 1878. RECHTZAKEN. GELENGDE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Coarant geschiedt Maakdag-, Woensdag- en Veijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst». Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.— Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijnA. STEENER en HAASEN8TEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vad NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Dezer dagen is door het bestuur van Volksvermaken alhier van de commissie tot wets herziening het nieuwe reglement ontvangen. Ter behandeling daarvan is, volgens achterstaande annonce, tegen Donderdag a. s. des avonds te 8 uren eene algemeene vergadering belegd terwjjl tot dien dag het bewuste reglement ter inzage voor de leden liggen zal bg da firma F. Kleeuwens Sf Zoon. De statistiek van handel en scheepvaart in ons land over September 1878 ligt aan ons burean ter lezing. Als vervolg op ons vorig bericht melden wjj nog, dat volgens het aangehaalde Prov. blad No. 104 het aandeel der gemeenten in de kwade posten bedraagt op de grondbelas ting dt. 1875 336,73, op de personeele belas ting dt. 1875/6 ƒ3000,37, beide voorzooveel de opcenten betreft, en op de personeele belas ting, wat aangaat het ƒ9390,975. De gemeenten Nienwvliet en Ritthem hebben daarin niets te dragen en de gemeenten Big- gekerke en Stavenisse minder dan ƒ1,Goes heeft voor hare rekening resp. ƒ22,39, 104,075 en 333,04s; samen ƒ459,51Middelburg ƒ112,84, 875,01 en 2100,025, samen 3087,875Ter Neuzen ƒ0,45, ƒ94,815 en ƒ364,085, samen ƒ459,35; Vlissingen ƒ5,49, ƒ240,99 en ƒ1156,76, samen ƒ1403,24 en Zierikzee ƒ17,35, ƒ598,05 en ƒ1043,87; samen ƒ1659,27. Goes heeft 6063 bevolking. Middelburg 15954 Ter Neuzen 4446 Vlissingen 10004 Zierikzee 7617 Zoodat die gemeenten respectievelijk per ziel betalen 7"/.»., 19"A»o, ÏO35/.*,, 147». en2177io„ cent. Katten dijke. In de heden (Vrijdag) gehonden vergadering heeft de Raad vastge steld eene verordeniug tegen de verstoring van ▼ogeluesteu en het vangen, dooden en ver- koopen van vogels in de gemeente. Het ont werp, zooals het is gemaakt door de vereeni- ging van Burgemeesters en Secretarissen op Noord- en Zuid—Beveland, is met eene kleine wyziging aangenomen. Borssele. In de vergadering van inge landen van den Koningspolder, op 13 dezer gehouden, is benoemd: tot dijkgraaf de heer L. Rottier Jz.t tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer BOp 't Hof en tot Ontvanger-Grif fier de heer J. Beenhakker, terwijl in eene ge combineerde vergadering van ingelanden van den Konings- en van den Yan-Citterspolder, tot vertegenwoordiger van die polders, in den Djjkraad van het Galamitense Waterschap EI- lewoatsdjjkBorssele werd gekozen de heer M. Van 't Westeinde Jz. Door Prov. Staten van Utrecht is een adres van D. Sinkete Yersekehoudende klachten over onvoldoende afmetingen eener brug in de Ronde Venen te Wilnis, ter af doening aan de Gedep. Staten gezonden. Onlangs is (zooals we weten) de heer J. J. Werner, leeraar aan de scholen van het wis- en bonwknndig Mathesis Scientiarum Genit- rix te Leiden, benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B. school te Goes. Het Bestuur van genoemd Genootschap, de groote verdiensten erkennende van het onder wijs, inzonderheid in de schei- en natuur kunde, doojr»den heer Werner gegeven, waarin hg onder de weinige personen, die daartoe geschiktheid hebben, door tact uitmunt", heeft nu dien heer, bij een zeer eervol ontslag, een fraaie schrijftafel en fauteuil vereerd. Uagbl Op uitnoodiging van de Burgemeesters van Zierikzep, Brouwershaven en Steenbergen is deze week te Zierikzee eene vergadering gehouden van de Burgemeesters van Schouwen en Duiveland, St. Philipsland en enkele ge meenten in Noord-Brabant, teneinde middelen te beramen tot verbetering van de communi catie in die streken. Ia die vergadering zjjn de verschillende mid delen besproken, om genoemde eilanden aan het groote spoorwegnet te verbinden en is eene permanente commissie benoemd tot ver dere behandeling dezer zaak. De Min. van Fin. deelt mede, dat de omvang der bronzen stukken van 21/a cent slechts weinig verschilt van dien der koperen centen en verklaart, dat maatregelen om het in omloop brengen der nieuwe centen te verhaas ten en om die stokken gemakkelijker onder het bereik van het publiek te brengen, spoedig in werking zullen treden. Ook met de uit gifte der 2 Va centsstukken zal niet zeer lang meer gewacht behoeven te worden. Zoodra het Departement van Financiën verneemt, dat ergens schaarschheid van pasmunt wordt waar genomen, wordt daaraan door nieuwe uitgifte tegemoet gekomen. Eerstdaags zullen aan de beoordeeling van den Raad van State worden onderworpen nienwe reglementen voor de contróle van de ontvangsten der spoorweg-maatschappijen, in wier inkomsteD de Staat een aandeel beeft. De N. R. Ct. verneemt uit goede bron, dat HH. MM. de Koning en de Koningin, bg hun intrede in de hoofdstad, vergezeld zullen wor den door HH. KK. HH. prins en prinses Hen drik, die alsdan, ook voor het eerst na hun huweljjk, Amsterdam zullen bezoeken prins Frederik der Nederlandenprins en prinses Von Wied, en waarschijnlijk ook door den groothertog en de groothertogin van Saksen- Weimar. De vertrekken voor deze hooge gas ten worden reeds in het paleis in orde gebracht. Het U. D. spreekt het bericht tegen, dat de Commissie, die zich indertijd te Utrecht heeft gevormd, om Z. K. H. prins Hendrik een huldeblijk te schenken bg zgn huwelijk, zich heeft gereconstitueerd, om Z. M. den Ko ning bij HD. huwelgk een geschenk aan te bieden. Nederland verloor dezer dagen weêreen verdienstelijk maneen die op letterkundig gebied zoo nuttig werkzaam was. Aart Admi raal ia overleden. Een noodlottige kwaal, die zijn gestel reeds jaren ondermijnde, sleepte hem op 45jarigen ouderdom ten grave. Aan zgn levensbeschrij ving in 't Vaderland ontleenen wjj 't volgende Aanvankelijk was hij opgeleid voor onder wijzer en eerst op 27jarigen leeftjjd ging hij bg de telegraphie over, bg welken tak van dienst hjj in 1869 tot directeur van het kan toor te Schoonhoven werd benoemd. Die betrekking heeft Aart Admiraal tot zijn dood vervuld, en ofschoon daaraan nit den aard der zaak veel werkzaamheden zgn verbon den, wist hg tijd te vinden tot het arbeiden op letterkundig gebied. Reeds in 1856 werkte hij mede aan de Dageraad." Nu eens met zgn naam achter den titel, dan weêr onder de pseudoniemen B. v. d. M., een Oud-Ondermeester en Jb. Van der Zande, schreef hg in de»Ne- derlandsche Spectator," de Vaderlandsche Let teroefeningen," Tjjdspiegel," «Gids," Eigen Haard," „Omnibus" en andere, in schoolbla den en couranten het waren novellen in ge woon Nederlandsch of in den Zeeuwschen tong val, en beschouwingen over de poljtiek of over kerkeljjke en onderwijszaken. In 1863 verscheen te Dordrecht zjjn bekende roman: »Hoe hij Koning werd in 1865» De vijand der Maatschappij" en »De laatste Hol- landsche Minnenzanger," terwijl in 1866 te Delft een tweetal novellenHet Kransje te Wemeldingen" en Een vraag" het licht zagen. Onder den pseudoniem Bato Van der Maas schreef hg in 1867 De Godsdienst des Volks." Naar ons blijkt, zal niet alleen schade tengevolge van ontploffing door den bliksem, maar ook door gas veroorzaaktzonder dat brood- of brandschade daarvan het gevolg was, worden opgenomen in de stedelgke assurantie polis te Amsterdam. (iV. v. d. D.) Et is sprake van eene rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen Bremen en Zwolle. Het plan gaat uit van een Duitsche maat schappij, in verband met Duitsche groothan delaars en kapitalisten. TWEEDE KAMER. Donderdag is rondgedeeld de Memorie van beantwoording op het Voorl. verslag over de wet op de middelen. De Minister van Finan ciën wederlegt de bewering, dat de raming der middelen voor 1879 te hoog zoude zgn. Maatregelen, om vermeerdering van kleine tappergen te keeren of althans te beteugelen, zulleD, voor zoover het van den Minister af hangt, niet uitblijven. De adviezen van de Kamers van koophandel over den suiker-accijns loopen uiteen. De Minister heeft nog niet de overtuiging, dat de belangen van de schatkist en van handel en njjverheid voor het oogenblik eene belangrgke wgzigiDg in de heffing van den suiker-accijns gedoogen of vorderen. De Minister neemt de bijdrage viit de geld middelen van Nederlandsch-Indië voorloopig te rug, en stelt voor hem te machtigen tot uitgifte of beleeniug van schatkistbiljetten ten be drage van vier millioen en honderd duizend gulden. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Doopsgezinde gemeente te Goes. Zondag den 14 November, des voormiddags te 10 uren, gods dienstoefening in het kerkgebouw in de Korte Yosstraat. Als prediker zal optreden de heer dr. K. B. Pekelharing van Middelburg. Wemeldinge. Tot predikant bij de hervormde gemeente is beroepen ds. A. E. Van der Bussen, predikant te Rhenen. Aangenomen het beroep naar Leeuwarden door ds. K. W. Vethake, te Katwijk aan Zee. LANDBOUW VEETEELT. Aardappelziekte en erwtenplanten.Vóór een 20 jaren werd aangeraden, teneinde de aardap pelziekte te voorkomen of tegen te gaan, met of nevens de aardappelen enkele erwten te leggen. De uitkomst zou toen gunstig zijn geweest. Men nam toen een bijzonder soort van erwten, die niet te lang rankten. Men schijnt die erwtenplanting geheel vergeten te hebben. Intusschen komt nu uit Engeland de raad datzelfde te doen, en men schijnt aldaar inderdaad gunstige uitkomsten daar mede verkregen te hebben. Men meent, dat de erwten veel vocht aan den bodem onttrekken. Ook de erwten leveren daarbij een goed beschot. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag 15 November) 1878 zijn de volgende vonnissen gewezen tegen 1°. I. D. en J. B., te Yerseke, wegens 't maken van nachtelijk burengerucht veroordeeld tot eene boete van ƒ5,50, subs. 1 dag gev. straf e. e. 2°. M. Van L., te Colijnsplaat, beklaagd ter zake van 't laten loopen van vee op een zeedijk, daar van vrijgesprokende kosten te dragen door den Staat. Een predikant uit Dordrecht en een rentenier uit Middelburg zgn den 12den November door het kantongerecht aldaar tot geldboete of gevangenis straf veroordeeld, omdat zij zich hadden bevon den op de uitsluitend voor dames bestemde reti rade in het dames-salon op het station van het Ned. Rijnspoor aldaar. Zij maakten zich daardoor schuldig aan overtreding van art. 3 al. c. alg. regl. op het vervoer op de spoorwegen »het is verboden aan mannen zich in de vertrekken of lokalen, uitsluitend voor vrouwen bestemd, te begeven." Wemeldinge. Ztterdag zal het juist 25 jaren ge leden zijn, dat Job fan de finer ah postcode van hier naar den Yersekendam werd aangesteld. Bij zijn overlijden in 1860 ging dit ten behoeve der weduwe op den oudsteu zoon over en toen deze in 1S72 slaisknecht werd, werd de joigste zoon er toi benoemd, die heden nog de bewuste betrekking waarneemt, uatuurljjk thans in verband met het spoor naar Ka- pelle. Alzoo kan de familie fan de f'mer Zaterdag berdenken, hoe ze eene kwarteeuw getrouw de posterijen heeft bediend. Men schryft aan de N. R. Cl. uit Aardenburg Reeds meermalen zijn in den laatslen tij 1 koeien en ander vee uit weiden, liggende in den omtrek van deze gemeente, gestolen, zonder dat het der politie mocht gelukken de daders te vatleo. In het begin van deze week werden in het naburige Heille weder een paar koeien ontvreemd uit een weide. Thans is het aan den brigadier der maréchaussee alhier gelukt de twee verraoedelyke daders te vatten. Eé i van hen is Dinsdag naar Middelburg overgebracht. Bjj de aankomst te Limmer bemerkte een der passagiers van de stoomboot van Amsterdam Dins dagmorgen, dat hem pl. ra. 140 aan gouden tientjes ontfutseld was. Wyl reeds eenige passagiers bij de ontdekking de boot verlaten hadden, bleef bet on middellijk ingesteld politieonderzoek vruchteloos. Te Oude Pekela zijn een meisje van 12 en een knaapje van 8 jaar, die, op weg naar school, aan den waterkant speelden, in het water gevallen en verdronken. Een schipper van den Helder is bij den storm van jl. Zondag van zijn lichterschip te water geval len en verdronken. Te Olst is een tweejarig kind achterover in een pot met kokend water gevallen, en aan de daar door bekomen brandwonden bezweken. Als eene bijzonderheid meldt men, dat te Dockum een gouden regen thans voor de tweede maal ia vollen bloei staat. Op den avond van de inwyding van het ge bouw der Tooneelschool verloor iemand uit den Haag in dit gebouw ƒ250, en toen hem die som den vol genden dag werd ter hand gesteld, gaf hij aan de school eene som van f 100 ten geschenke. Maandagnacht hebben eenige personen een vrouw, die aan hevige koortsen Ijjdende was, en in stilte haar woning verlaten had, uit een gracht te Amsterdam gered, doch zij is spoedig overleden. In de vorige week werd te Eygeishoven (Lim burg) een paard ontvreemd. De dief had dit te Aken aan ten paardenkoopman voor 300 mark verkocht. Alvorens echter de koopsom uit te betalen, verlangde de kooper het bewijs van eigendom te zien. De dief zeide dit te zullen halen, doch is niet terugge keerd. Het paard is thans aan zjjue eigenares, naar welke men inmiddels onderzoek deed, teruggegeven. Vau den diefstal wordt verdacht een zekere B., oud 42 jaren, geboren te Aken, voor het oogenblik zonder vaste woonplaats. i, De beide knapen, 5 Nov. uit Ned. Mettray ontvlucht, zijn Zitirdagroiddag te Amerongen aange houden en op last van den burgemeester onder poli- tiegeleide naar het gesticht overgebracht. Zij hadden zich langs Bruinroeu, Dieren, Vélp, Aruhem, Ooe- tetbeek, Wageningen en Rhenen op reis begeven naar Amsterdam, brachten de nachten in bosscheo of hooi bergen door, en bedelden voor levensonderhoud het noodige voedsel bg de landbouwers. De politie te Deventer is een bende van vjjf jeugdige dieven, van II, 12 en 13 jaren, op't spoor gekomen. Onder aanvoering van den „kapitein" gingen ze 's avonds op roof uit, kochten dan kleinig heden in de winkeis en maakten vaa die gelegenheid gebruik om te stelen, wat in hun bereik viel fles- schen drank, kistjes sigaren enz. Te Katwijk aau Zee is Maandag een bom schuit aangekomen met de treurige tijding, dat een der opvarenden Zondagmorgen met een aiottzee i» over boord geslagen en verdronken.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1