N°. 133. Zaterdag 9 November. 65sle Jaargang, AANBESTEDING. MINISTERIE VAN WATBRSTAJVT, HANDEL EN NIJVERHEID. RIJKS-WATERSTAAT. OFFICIEELS MEDEDELINGEN. GOES, 8 November 1878. RECHTZAKEN. Provinciale Staten van Zeeland. F W GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. .Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct, By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER ei HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boelcverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 15 November 1878, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het driejarig onderhoud van de Rijks- waterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Ter Neuzen. Raming 6990 per jaar.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens i 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraatno. 18 tes-uravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 9 en 11 November 1878 wordt de noodige aanwijzing op ae plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Ter Neuzen. 's-Gravenhags 9 October 1878. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. OPENBARE VERGADERING VAN den BAAD der 6RMHUNTB «OUS, op ZATERDAG den 9 November 1878, des avonds te 77: uren. Goes, den 7 November 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelitigen ingekomen stukken. II. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. III. Opmerking van Ged. Staten betrekkelijk de ver ordening vaa den Hoofdelijken Omslag. IV. Aanbieding der begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente, voor 1879. V. Verzoek van mevr. de wed. VermandePilaar om vernieuwde onderhandsche pacht van grond. VI. Voorstel van Burg. en Wetb. tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1878. Z. M. heeft aan jhr. M. J. De Marees van Swin- deren met 15 Nov., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeenten Nisse, Ovezand en Driewegen. Met een zeer gemengd gevoel van vol doening en teleurstelling maken wij melding van de keuze, door de leden der Staten onzer Provincie Donderdag gedaan. In plaats van jbr. Damas Van Cillers kozen zij tot lid van Gedeputeerde Staten den heer J. A. A. Fran sen van de Putte. Voor onze provincie verheugen wij ons in die keuze en zijn wij voldaan, maar met 't oog op onze stad kunnen wy de leden der Provinciale Staten niet dankbaar zijn. Waarom ontnemen zij ons onzen oudsten wethouder Zeker, wyl zjj weten welk een practiscb, flink man hij is. Maar juist daarom kan Goes hem niet mis sen. Onze stad telt er zoo weinigen, die als hg ferm en flink weet door te tasten, die in de jaren, waarin hij als wethouder werkzaam was, steeds toonde een man van de daad te zijn. Maar gij hadt gelijk, heeren van de Staten. Gy wist dat alles, en gij wist ook, dat hy door zijne verschillende betrekkingen in pol derzaken rype ervaring op dat gebied heeft opgedaan, die hem juist in het college, waarin hy thans zitting nemen zal, zoo zeer te stade zal komen, om ze aan te wenden ten nutte van ons gewest. Er wordt een groot offer van onze stal gevraagd, dat zy slechts noode brengt, maar waartegen bet niet past lang te klagen. Wan neer de heer v. d. Putte heengaat als wethouder, dan mag hem wel de dank der burgerij wor den gebracht voor het vele goede, dat hij in haar belang deed. En moeielijk zal 't dan vallen een plaats vervanger voor hem te vinden, die in alle dee- len zoozeer met ernst en practischen zin die taak vervult, doch waar de wet den heer v. d. Putte 't niet verbiedt, daar hopen wij dat hij nog zijne krachten zal blijven wijden ten nutte van 't algemeen in onze stad op velerlei ander gebied, waar hij evenzeer moeielijk vervaugen zal kunnen worden. Hoofdzakelijk hebben wy hier 't oog op 't burgerlijk armbestuur. De wet verbiedt hem niet voorzitter van dat bestuur te blijven, doch eene plaatselijke verordening bepaalt dat aan eeu der wethou ders of leden van den raad die functie moet worden opgedragen, Wy twijfelen niet of velen zullen 'tgewenschte inzien van een herziening dezer verordening in dien geest, dat ook niet-raadsleden tot pre sident van dat bestuur kuDnen benoemd worden, opdat de gelegenheid besta, dat de heer Fran sen van de Putte in zijne waardigheid, waarin hij onmisbaar is, blijve gehandhaafd. Wy vleien ons, dat van zyne zijde geen bezwaar zal be staan om zyne krachten nog te blijven wyden aan datgene, waarby hij, in vereeniging met de eervolle betrekking, hem nu opgedragen, werkzaam kan zyn. Ten slotte zy hij overtuigd, dat ons en veler leedwezen over zyn heengaan als wethouder even groot is als ons aller wensch vurig mag heeten, dat het hem in zyn nieuwen werkkring moge welgaan. Ook heden zyn alhier weer twee proces sen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de verordening op het rijden in deze gemeente. De betrokken personen waren twee knechts van de weduwe J. Thte Wolfaartsdyk. Volgens een heden alhier ontvangen tele gram zal de voorstelling, door den heer Holden met zijn Marionetten-theater te geven, niet door gaan. Genoemde heer ligt te Antwerpen ziek en zal Nederland niet meer bezoeken. Het Hbl. kan thans met zekerheid mede- deelen, dat Z. M. de Koning 15 of 16 Januari e. k. te Arolsen zoowel burgerlijk als kerkelyk met H. K. H. prinses Emma in den echt zal worden vereeaigd. Het hooge echtpaar vertrekt dan naar het Loo en zal tusschen 20 en 25 Januari te Amsterdam zyn feestelyken in tocht doen. In financiëele kringen te Londen wordt volgens het R. N. verzekerd, dat de Koning der Nederlanden aldaar eene leening van 2 millioen gulden heeft gesloten. De lezingen omtrent het bedrag der rente loopen uiteen. Maar de N. R. Ct. verneemt, wordt bij de van het Ministerie van Koloniën te wachten wetsvoordracht bepaald, dat art. 4 der Indische comptabiliteitswet wordt vervaugen door de be paling, dat telken jare een vaste som van zes millioen door N. Indië aan de rijksmiddelen wordt bijgedragen als vergoeding der kosten van beheer van de Indische bezittingen, bene vens rente en aflossing voor leeningen, die door bet Rijk voor Indië mochten zyn aangegaan. Voorts zal er geen beschikbaarstelling van of uit eenig batig slot kunnen geschieden dan by afzonderlijke wet. Op 11 dezer en volgende dagen zal te 's-Gravenbage gehouden worden de jaarlyksche vergadering van de geneeskundige inspecteurs. Op het kerkhof te Lochem is Dinsdag een gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van dr. W. C. II. Staring. Tengevolge van een geval van mazelen in het gebouw der openbare school voor meisjes, te Bergen-op-Zoom, is die school gesloten. Uit Waalwijk meldt menln den laatsten tijd wordt in deze nijvere streek schier totale stilstand op onze looierijen waargenomen. De huiden- en lederhandel, benevens de schoen makerijen, ondervinden hetzelfde lot. Nog zelden was de toestand zoo lusteloos als thans. De Belgische maatschappij van staathuis houdkunde zal binuen korten tijd te Brussel vergaderen, teneinde, onder andere belangrijke quaestiën, de oorzaken te onderzoeken der nij verheids- en handelscrisis, welke sedert meer dan twee jaren zoowel in Europa als in Ame rika heerscht. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. De heer D. Stigter, alhier, heeft met gun stig gevolg examen afgelegd voor M. O. staats inrichting van Nederland. Te Doetinchem is voor eenige dagen de nGroen Van Prinsterer kweekschool voor onder wijzers" plechtig geopend. Het gebouw is zeer doel matig ingericht. Een getal van 14 kweekelingen wordt er reeds onderwezen. LANDBOUW VEETEELT. Men schrijft ons In navolging van de Hollandsehe veehouders begint men hier en daar overtegaan tot het over dekken van het grazende hoornvee. Het schijnt, dat op die wijze minder bezwaar wordt gezien in een langer gebruik maken van het etgroen, indien althans de weilanden niet te laag liggen. Welke ook de maatregelen zijn, die genomen worden om zoo min mogelijk nadeel te ondervin den van de stalvoedering, het zal moeielijk be twijfeld kunnen worden dat bij de tegenwoordige weersgesteldheid elke grazing, hoe ook ingericht, zeer nadeelig is voor het vee zoowel als voor de weiden. Maar ongeacht deze schaduwzijde moet de overdekking van het vee als nadeelig worden beschouwd, omdat het overkleed slechts zoolang beschut tot het nat doorlaat, hetgeen bij veel regen spoedig gebeurt. Moet het dier dan daar mede blijven loopen, dan kan ieder wel nagaan welk nadeel hierin ligt verscholen. Arrondmements-rechtbank te Middelburg. In de heden (Vrijdag 8 November) gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen 1°. K. De V., 48 jr., timmermansknecht te Cortgene, wegens diefstal veroordeeld tot 5 boete, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 2°. I. Van S., 15 jr., te Oostburg, wegens dief stal veroordeeld tot eene cell. gev. straf van 5 dagen c. e. 3°. M. S. H., 11 jr., te Oostburg, wegens dief stal veroordeeld tot eene gev. straf van 2 dagen e. e. 4°. P. Van den K., 13 jr., te Oostburg, we gens diefstal veroordeeld tot eene cell. gev. straf van 3 dagen c. e. 5°. J. H., 42 jr., gepensioneerd O. I. soldaat te Aardenburg, wegens rebellie veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 6°. J. F. V., arbeider te Sluis, wegens mis handeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en eene boete van ƒ8, subs. 1 dag cell. gev. straf c. e. 7°. M. L., bijgenaamd M. Th., 29 jr., arbeid ster te Groede, wegens hoon veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 8°. P. M., 29 jr., arbeider en E. J., 22 jr., boerenknecht, beiden te Heille, wegens mishande ling veroordeeld ieder tot 15 dagen cell. gev. straf, de le daarenboven tot twee boeten van 8 ieder en de 2e tot eene boete van ƒ8, subs. 1 dag cell. gev. straf voor iedere boete c. e. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag 8 Nov.) zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. H. G., M. G. en A. S., allen te Colijns- plaat, wegens 't maken van nachtelijk burenge rucht veroordeeld ieder in eene boete van 5,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 2o. P. D., te Colijnsplaat, wegens als voren ver oordeeld tot gelijke boete c. e. 3o. A. V., te Colijnsplaat, wegens 't laten loo pen van vee op eens anders in den oogst staanden grond veroordeeld in eene boete van 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 4o. Ph. Van den B., te Wissekerke, wegens 'fc onbewaakt laten loopen van vee op een buurt weg 2e klasse veroordeeld in eene boete van 4,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. W. L. K te Goes, is in de zitting van 1 November 11 niet, zooals in ons nommer van Za terdag 2 Nov. werd gemeld, tot eene boete van f 40 maar van f 10 veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Hage heeft Donderdag 11. den secretaris van het armbestuur te Stoppel dijk, die de vorige week ter zake van valsehheid in geschrift terecht stond, tot een celstraf van een jaar veroordeeld. De zaak der 9 Pruisen, die ter zake van ver zet bij gelegenheid van een processie wegens rebellie gevangen genomen werden, is door de rechtbank te Roermond verwezen naar 't gerechtshof te 's Bosch. In de Donderdagmiddag te éeu uur geopende zitting werd na lezing der notulen door den voorzitter medegedeeld, dat tot voorzitters en onder-voorzitters der afdeelingen waren benoemd: in de eerste afdeelingen de heeren Fransen Van de Putte en Snijderin de tweede de heeren Mazure en Schorer in de derde de hee- Cau en Moolenburgh. De aangevraagde subsidies volgens art. 36 der onderwijswet werden toegestaanaan Koewacht ƒ1300, aan Nisse f 700, aan St. Anna ter Mui den ƒ300 en aan Westkapelle ƒ325. Het verzoek van den raad der gemeente Hoofdplaat, om die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen vau den stoombootdienst op de Wester-Schelde, werd afgewezen. Omtrent het verzoek der gemeente Philippine om bijstand in het aflossen eener geldleeniug werd het voorstel van den heer Moolenburgh aangenomen om, onder voorwaarde dat de aflos sing van het andere deel dier schuld tevens zal verzekerd zyn, een subsidie te verleenen van f212,0. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten was daardoor vervallen. Het verzoek van de heeren Lippens en Car- preau, om ontheffing van onderhoudsplicht van twee wegen, werd afgewezen. Daarna kwam aan de orde het door Ged. Staten voorgestelde reglement op het water schap 's-Hoer Arendskerke, Na discussie, die voornamelijk over het beginsel vau vereeni ging liep, werd art. 1 met 22 tegen 16 stem men, de volgende artikelen zonder hoofdelijke stemming en het geheele reglement met 24 tegen 14 stemmen aangenomen. Het reglement op het waterschap da Valke- nisse Geul werd met algemeene stemmen aan genomen. Alleen art. 10 lokte tegenspraak van een der leden uit. Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van het verzoek, waarby de pol ders Thoorn en Sophia en het waterschap De Nol van Ouwelek vragen om opheffing van dat waterschap. Het adres vun den gemeenteraad van Ter Neuzen, betreffende den stoombootdienst op de Wester Schelde, waarop Ged. Staten voorstelden afwyzend te beschikken, lokte een voorstel uit van den heer Van Waesberghe Janssens, om een particulier concessionaris te subaidieeren, als er een kan gevonden worden. De voorsteller vereenigde zich echter met het denkbeeld van den heer Larnbrechtsen, om deze zaak in handen van Ged. Staten te stellen. Op het adres zelf werd afwijzend beschikt. Tot lid van Ged. Staten werd benoemd de heer Fransen Tan de Putte met 22 stemmen. De heeren Heijset Sprenger en Snij is r verkra-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1