RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Laatste en telegraphische berichten. GEMENGDE BERICHTEN. stalvee, met water verdund, la Sftii idtstekende meststof voor grasland. Zij bevat betrekkelijk veel stikstof (zelfs meer dan de stalmest) en haar voornaamste aschbestanddeel is potasch. De wei den zullen er bijzonder wèl bij varen, als men de voorjaarsbemesting met gier laat voorafgaan door eene najaarsbemesting met beendermeel. Dit bevat namelijk veel phosphorzuur, hetwelk ook noodig is voor den grasgroei en in de gier niet voorkomt. Ook 't andere hoofdbestanddeel van beendermeel, t. w. de kalk, komt in 't gras voor. Een genoegzame voorraad kalk is zoo noodig in 't weiland, dat zonder die stof vooral lage wei den nzuur" worden. De goedkoopste stof tot het kalken der wei is de gaskalk, vermengd met aarde over de wei gestrooid. In 't voorjaar volge dan echter ook de gier. Laatstgenoemde stof is dus in elk geval hoogst nuttig voor het gras. Maar is het dan geene verkwisting van kostbare mid delen tot verhooging der opbrengst van 't daag- lijksch brood van 't vee, als sommige (of vele?) landbouwers de gier en aalt van de mestvaalt nutteloos laten wegloopen Een gierput is even noodig als een mestput. Een' zeer goedkoopen verkrijgt men door eene breede, diepe sloot nabij de mestvaalt aan beide einden aftesluiten en dan den bodem in de wanden van eene laag zware, ondoorlatende klei te voorzien. Toch behoeft de veestal niet groot te zijn, om het metselen van een' gierput raadzaam te maken. R. D. B. Men schrijft in de N. B. Ct. uit Middelburg: Sedert jaren zijn de aardappelen over het geheele eiland Walcheren niet zoo overvloedig en zoo uit stekend van smaak geweest als dit jaar het geval is. De prijzen zijn echter hoog, daar men 3,50 a ƒ3,75 per hectoliter betaalt. Er hebben vele ver schepingen naar Holland plaats. Ten bewijze, dat het met den boeren- en gar deniersstand in de beide laatste jaren niet vooruit gegaan is, kan dienen, dat iemand te Minnertsga dezer dagen ongeveer 80 pondemaat land, te Arum gelegen, verhuurde voor ƒ2000 minder (per jaar) dan vroe ger, terwijl te Oldeboorn en Warrega boerenplaat sen met landerijen werden verhuurd voor respec tievelijk 1560 en 1338 minder "dan in de laatst- voorgaande jaren. Voor een boerenplaats in de gemeente 't Bildt, die publiek ter verhuring was aangeboden, werden geen briefjes ingeleverd. Som mige landeigenaars verlagen de huren hunner pachters. Bij het braken en zwingelen van het vlas worden in ruime mate stof en vezelen afgeschei den, die, door de werklieden ingeademd, een nood- lottigen invloed uitoefenen op hun gezondheid. De sterfte-statistiek in de gemeenten, waar de vlasbereiding een bron van bestaan uitmaakt, is dan ook ongunstig. De afgescheiden stoffen te verwijderen, zonder door het verwekken van een sterken luchtstroom in de werkplaats de gezondheid der werklieden op een andere wijze in gevaar te brengen en het fabricaat te benadeelen, was sedert jaren de studie van velen en een der moeielijkste vraagstukken. In de stoomvlasserij van den heer M. Snaauw te Hendrik-Ido-Ambacht is dat gewichtig vraag stuk op eenvoudige wjjze opgelost, zonder dat do kosten te bezwarend zijn. (N. B. Ct) Jammer, dat het bericht niets vermeldt omtrent de wijze, waarop dat vraagstuk is opgelost. Wij twijfelen echter niet, of bij genoemden heer zul- belanghebbenden inlichtingen kunnen verkrijgen. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. 's-G ra venpolder. Men verneemt, dat pogingen worden aangewend tot verkrijging van een tweeden predikant voor de bediening van de 17 gemeenten, beboorende tot bet kerkgenootschap der Oud-Gere formeerden, die tot dusverre in ds. Bakker alhier hun voorganger hadden. Bedoelde predikant is thans werkzaam in Noord- Amerika. Aangenomen het beroep naar Berg-Ambacht door ds. A. Eenier, pred. te Wilnis. Tot aanvulling van een bericht over de bijeen komst van de medearbeiders der christelyk-historische pers, op a. s. Donderdag 7 November te Utrecht te houden, verneemt het U. D. nog het volgende „De Vereeniging van christelijk historische journa listen is niet naar aanleiding of in navolging van den Duitscben journalistendag ontstaan, maar bestond reeds vroeger. Op initiatief van eenige vrienden is de vorming eener dergelijke vereeuiging meermalen besproken en is, na een paar voorloopige samenkom sten, de vereeniging den löden November 1877 ge constitueerd, een reglement gemaakt en het bestuur benoemd. „Op 15 November 1877 kwamen 16 redacteuren en vaste mecewerkers aan een of ander christelijk hist, orgaan bijeen terwijl het getal leden nu 36 badraagt." De vergadering der Nederlandsch-Hervormde Pre- dik-intenvereeniging, de vorige week te Utrecht ge houden, werd door bijna honderd leden bijgewoond. Door sommigen werd het plan verdedigd, om aanstonds eene nieuwe theologische faculteit op te richten. Anderen gaven de voorkeur aan de oprichting van vrije leerstoelen aan de bestaande faculteiten, met die van Utrecht te beginnen, en alleen voor zoover het onderwijs der daar gevestigde hoogleeraren niet in den geest van de belijdenis der Herv. Kerk ge geven wordt of later mocht worden. Na afloop der vergadering werd door een aantal der aanwezigen tot de oprichting eener Vereeniging in den laatsteo geest besloten. (U. D.). Arrondinements-rechtbank te Middelburg. In de heden (Maandag 4 Nov.) gehouden ztiting heeft de rechtbank de navolgende vonnissen gewezen tegen lo. M. R29 j., werkvrouw te Ter NeuzeD, wegens mishandeling veroordeeld tot twee boeten van 3 ieder c. e. 2o. I. It., vlee&cbbouwer te Hulst, wegens belee- diging van rijksambtenaren in de waarneming hun ner bediening veroordeeld tot drie dagen cell, gev.- straf en 8 boete c. e. 3o. E- V., koopman te Sluis, beschuldigd van dief stal, vrijgesproken. 4o. N. Van der K., 70 j., D. Van der K., 32 j., C. C 32 j., en S. R., 19 j., allen te Clinge, be schuldigd van hoon, vrijgesproken. 5o. S. Van D., vrouw van A. K., 29 j., arbeid ster te St. Jan Steen, wegens hoon veroordeeld tot twee boeten van f 25 ieder c. e. 6o. P. De J., koopman te Esde, wegens hoon veroordeeld tot eene boete van 8 c. e. De uitslag van de verkiezingen voor ge machtigden in Frankrijk om de leden van den Senaat te kiezen is boven verwachting gunstig voor de republikeinen. Er is nu geen twijfel meer of dat college zal, even als de kamer van afgevaardigden, de republiek dienen en in 't vervolg geen inoeiel ijk heden meer in den weg stellen. De heer Garnier-Pagès, van wiens overlijden wij in ons vorig nummer onder de telegram men melding maakten, was in 1814 lid van het voorloopig bewind en in 1870 lid van het Gouvernement der nationale verdediging. In 1848 was hij minister van financiën, ter wijl hij der republiek van 1870 een grooten dienst bewees door inede te werken tot het besluit van Gambetta om zich terug te trek ken, nadat er tusschen hem en de voorloopige regeering te Parijs een conflict was ontstaan. Door Engeland is een nieuwe poging gedaan om het geschil met den Emir van Afghanistan in der minne uit den weg te ruimen. Er is nog een gezant gezondendie vragen moet of de Emir verschooning wil vragen en nog een gezantschap wil toelaten. De Engelsche bladen zijn daarmee niets ingenomen en verwachten eene verkeerde uit werking van die zending. Zij vreezen, dat de Emir die zending als zwakheid zal be schouwen, wat nog zoo geheel ongegrond niet zou wezen. Allerlei soort van vereenigingen in Duilsch- land, waaraan de politie slechts iets socialis tisch ruikt, worden ontbonden of verboden. Hoe zonderling ver de politie in dat pogen gaat kan wel 't navolgende bewijzen, dat wij aan 't R. N. ontleenen Te Ranic, in Posen, bestaat een zangver- eeniging van sigarenmakers, die alleen aan gezellig onderhoud is gewijd en geen de minste politieke strekking heeft. Zondag den 27n October wilde zij, bij gelegenheid van haAF jaarfeest, een groote uitvoering geven, waar van de opbrengst zou strekken ten behoeve van personen, die door den brand te Kroto- schin verliezen hadden geleden. Den 26n echter werd het concert op grond der socia listenwet verboden. De zangers begaven zich daarop des middags naar het naburige in Sile- zië gelegen dorp Königsdorf, waar zich een nieuwgebouwde ruime zaal bevond, doch ook hier had de herbergier bevel ontvangen, de zangers geen lokaal af te staan, of hun ver- verschingen te verschaffen. Zij begaven zich toen in den tuin en zongen daar eenige on schuldige liederen. Eensklaps werd hun ook dit verboden en toen ten slotte de zangers een Hoekop den Keizer uitbrachten om te toonen, dat het volstrekt hun doel niet was, om „de bestaande maatschappelijke instellin gen te ondermijnen", kwam ook daartegen de politie op, en beval den zangers te zwijgen Zonderlinge toepassing van de socialisten wet voorzeker. De socialisten te Maintz hebben dan ook hunne Vereeniging vrijwillig ontbonden en hare roode vaan, ten einde die niet in handen der politie zou vallen, in den Rijn laten zinken. Ter beurze te Berlijn is eene inschrijving geopend ter voorziening in de kosten voor feestelijke demonstration bij 's Keizers terug komst in de hoofdstad. Tot gisteren was er voor ongeveer 10,000 mark geteekend. In Griekenland is een nieuw ministerie op getreden. VHage, 4 Nov. Benoemd tot burgemees ter van Serooskerke de heer J. Riemensvan St.-Laurens de heer Davidsevan Westkapelle de heer W. De Rapper, en van Noordwelle, Renesse en Serooskerke (Schouwen) de heer J. Hoogenboom Bzn. De heer Bijbau is op verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Colijnsplaat, Corlgene en Cats. Brussel, 4 Nov. De heer Philippartde bekende spoorwegondernemer, is heden veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Londen, 4 Nov. Het ultimatum, den Emir van Afghanië gesteld, verlangt diens antwoord vóór 20 Nov.; anders rukken de Engelschen Af ghanistan binnen. Ovezand. Tot het aantal paarden, dat verleden week tengevolge van het hevige onweder in slooten geraakte, behoorde ook dat "van den landbouwer J. F. alhier, 't welk levenloos is teruggevonden. De M. Ct. verneemt, dat Vrijdagnacht te Vlissingen een diefstal is gepleegd van ongeveer 250 kilogram paling, ten nadeele van een visscher aldaar. Van 24 October tot 1 November kwamen te Vlissingen aan met de stoomschepen van de maat schappij Zeeland 248 en vertrokken van daar naar Engeland 329 passagiers. De veldwachter van Breskens geleidde on langs een persoon, die over de grenzen gezet moest worden naar Schoondyke; het was al vry laat en de veldwachter, die den man naar IJzendijke moest brengen, stelde dit liever uit tot den volgenden dag. Hij bracht dus den te begeleiden man naar de wachtkamer om daar den nacht door te brengen. Maar een kwajongen, die het gezelschap ziet der waarts trekken en binnengaan, heeft de stoutheid de deur dicht te gooien, van buiten te grendelen en er van door te gaan. 't Duurde zeer lang, eer de onschuld uit deze enge plaats verlost werd. Te Oostburg heeft zich Vrijdag eene 55jarige arbeidersvrouw op den zolder van haar woning om het leven gebracht, terwijl haar man naar z|jn werk was. Men vermoedt, dat bezorgdheid tegen den na derenden winter en vlagen van verstandsverbijstering, die sinds eenigen tijd by haar waren opgemerkt, 'de oor zaken zijn van hare wanhopige daad. Te Bergen-op-Zoom is proces-verbaal opgemaakt tegen een kruidenier, wegeus den verkoop van samen gestelde geneesmiddelen, bestaande in „Urbaouspil- len." De verontschuldiging, dat deze soort de „echte" was, zal voor de overtreding van de bestaande wet telijke bepaling wel niet veel baten. Op 't Oosteinde van Terschelling zyn Vrijdag twee lyken in vrij gaven toestand gevonden; hun beider beenen waren aaneengesnoerd. Hunne kleeding kwam overeen met die van Scheveningsche visschers. By een in aanbouw zynde stoom-diamant slijperij te Amsterdam wa*en Zaterdag drie metse laars bezig met het optrekken van den hoogen schoor steen, toen zy eensklaps met den steiger, die blijk baar niet goed bevestigd was, naar beneden stortte, met het gevolg dat eeu hunner onmiddellijk op de plaats dood bleef, terwijl de twee anderen met ern stige wonden en kneuzingen, de een per raderbaar, de andere door vier mannen gedragen, naar het gasthuis zijn gebracht. Na aldaar onderzocht te zyn, is gelukkig gebleken dat hun toestand niet hopeloos is. Dezer dagen werd er ergens in ons vaderland eene publieke verkooping gehouden van roerende goederen, zoogenaamd erfhuis. Alles ging geregeld en wel totdat men aan den verkoop van bet vee begon. Daar het bieden naar den zin van den no taris niet vlug genoeg ging en de kooplust niet groot genoeg was, werd met het verkoopen eenige oogen- biikken gedraald, in welken tijd door den notaris en zyn klerk volle flesschen met bitter werden uitgedeeld. Nadat er in een oogwenk omstreeks 15 a 20 geledigd waren, ging de verkooping onder verder schenken door, met het gevolg, dat het vee veel opbracht en zeker verscheidene koopers een duur bor reltje zulleu gedronken hebben. (N. R. Ct.) De brand, die de vorige week te Oosterbeek een huis in de asch legde, is ontstaan doordien de kat op tafei sprong endaar eene brandeude petroleumlamp omver wierp, waardoor het beest in vlam geraakte en, zich vervolgens een weg banende naar het ach terbuis, waar zich een massa stroo bevond, dit alies in laaie vlam zette, waardoor in een oogenblik, be halve het buis, ook grootendeels de geheele inboedel vernield werd. Huis en inboedel van den eigenaar waren zeer laag verzekerd; zijn twee knechts en het andere gezin, dat mede het huis bewoonde, hebben door de ramp byoa al bun bezittingen verloren. Het meisje te Utrecht, dat zich eenige dagen geleden met een revolver aan het hoofd wondde, is ua een zeer smartelijk lijden bezwekeu. Ook het meisje te Veendam is aan de bekomen braudwonden overleden. Dit is het tweede slacht offer van dien aard op die plaats in drie weken tyds. De stoombooten Controleur Tengbergen en Maas stroom zyn boven bet Malburgsche Veer (by Huizen) tegen elkander gevaren. Laatstgenoemde is zwaAr beschadigd en gezonken. In September jl. zijn, volgens Peritas, 85 zeil schepen en 8 stoomschepen verongelukt. Onder de zeilschepen komen 2 Nederlandscbe voor. De regenmeter te Frederiksoord leverde in Oc tober jl. 85 millimeter regen. Het middengetal van de 5 vorige Octobermaandeu was 77, nu 8 m.m. meer. - Te Arnhem is een verversknecht, terwijl bij, op eenen ladder staande, bezig was de 3de verdieping eener woning te verven, daarvan afgegleden. Een voorbijganger vond zyn ineengezakt lijk. Tot dusverre meende men de vreeselyke trichinen alleen door varkensvleescb in het menschelyk lichaam te kunnen krygen. Die betrekkelijke gerustheid is thans echter verdwenen. Men heeft nl. ook in een snoek, onlangs by Ostende in de Noordzee gevangeD, trichinen gevonden. Bij het onderzoek van een an deren aldaar gevangen snoek vond men dien insgelyks opgevuld met die parasieten. Men vermoedt, dat een school van die visschen in de haven van Ostende afval heeft verslonden en op deze wyze de gevaarlyke parasieten heeft bekomen. Electron, de schrijver der brochure „De Bougie Jablochkoff. Electrische verlichting", deelt aan de Arn.st. Ct. mede dat de Edison electric light Com pany, die zich met een kapitaal van 300,000 dollars gevormd heeft, om licht, warmte en kracht voort te brengen uit electriciteit, op 17 October te New-York haar statuten ter registratie aangeboden heeft. Te oordeelen naar het kapitaal, voor de exploitatie in Amerika, sch|jnt de uitvinding van Edison te zullen tegenvallen. Te Liverpool is een echte menschenhater over leden. De man leefde 74 jaren en bracht een goed deel van dat leven in volslagen eenzaamheid door. Er scbynt een t|jd te zyn geweest, dat h|j aan een gezelliger bestaan de voorkeur gaf. Hij koot zich een vrouw, maar deze verliet hem reeds aan 't eind van de eerste week en keerde nooit meer onder het ech telijk dak terug. De man sliep met geladen pistolen onder zijn kussen en dreigde op ieder te schieten, die het waagde z|jn drempel te overschryden. Onder zijn kleeren, in een doos onder het bed, vond men 11 pd. 8t. en het huis was goed voorzien van proviand. Ongeveer 600 millioen menschen gebruiken Chineesch papier, 366 millioen bezigen het Europeesch en 130 millioen het Arabisch schrijfpapier24 mil lioen scbryven op boombladen, terwijl 280 millioen menschen gelukkig leven zonder papier en andere 8chr|jfbenoodigdbeden. Te Berlyn neemt sedert 1875 de armoede regel matig toe, zoodat de bestaande fondsen byna geheel zyn uitgeput en buitengewone maatregelen moeten worden aangewend om in den nood te voorzien. In het Iersche kanaal heeft weder een aanva ring plaats gehad, welke aan 17 menschen het leven kostte. Het Engelsche ryksstoomschip Helvetia heeft in den nacht van 31 October een kruiser van de kustwacht de Fanny in den grond gevaren. Zeven personen sprongen over op de Helvetia-, al de ove rigen, ten getale van 17 waaronder de kapitein, verdwenen met de Fanny in de diepte. Er stond een bolle zee en er was veel wind tijdens het onge luk voorviel. De scheikundige Dumas heeft in de jongste zitting der Fransche Academie van Wetenschappen, uit naam van den heer Delafontaine, mededeeling gedaan van het ontdekken van een nieuw metaal, Decepium genaamd. Een schatryke Rus speelde met verschillende zijner vrienden te Fensa bij Moskou in een bekend speelhuis. Allen verloren in diermate, dat men wei aan bedrog moest denken. De politie kwam en de eigenaar van het speelhuis werd gearresteerd. Het bleek nu, dat de muren en het plafond van de speel zaal met papieren waren behangen, waarvan bet patroon uit sterren bestond. In het plafond waren in die sterren in het midden hier en daar gaten gemaakt boven de speelzaal lag een man op eeu matras, die door de gaten in de kaarten der spelers keek, en den bankier door middel van seinen, langs den muur naar de speeltafel loopend, daarvan in kennis stelde. Deze is met vier zyner medeplichtigen naar Siberië verbannen. Te Parys is een bende van zeven gauwdieven gearresteerd. Deze heeren hadden zich vereenigd om voor gemeenschappelijke rekening de makelaardij in kleine toilet- en juweliersartikelen uit te oefenen. Z|j beweerde belast te z|jn met den verkoop dier artikelen beneden frabrieksprys, ruilden by de licht- geloovige lieden hunne valsche versierselen tegen de echten der koopers en gaven bovendien valsche bons op magazijnen af. Niet zonder moeite heeft men hen gearresteerd en bij onderzoek bleek, dat de politie op eeu zevental oude kennissen de hand had gelegd. De Commissie voor de Parijsche teutoonstel- lingsloterij heeft, naar la Patrie mededeelt, thans definitief het plan voor de trekking vastgesteld. De loten zullen worden verdeeld in tien gedeelten van gelijke waarde en bet lot zal bepalen de reeksen nommers van 1 tot 1 millioen, welke tot elk dier deelen zuilen behooren. Als bijv. het nominer 123,849 uitkomt, zal het winnen in de tien reeksen, die alzoo tegelyk worden getrokken. Ondanks deze vereenvoudiging zal het ictusschen nog wel Januari worden, voordat de winners hun pryzen zullen kunnen krijgen, zegt de Arnh. Ct. Te Palermo zat een dief gevangen, die deel uitmaakte van eene bende, waarvan de dief reeds lang te vergeefs gezocht was. De gevangene nam aan, deze in handen der justitie te leveren. Men behoefde hem maar twee agenten mede te geven. Met dezen ging hij des nachts op weg en bracht ben buiten de poort. B|j een muur gekomen, sprak hy: Wacht mij hier, ik ga even den hoek om; als g|j mij met een ander ziet terugkomen, grypt dien dan, want hy is het hoofd der bende." De agenten wachtten en zouden er nog wachten, want de dief keerde niet terug. In plaats van het hoofd der beDde te vangen, lieten zij een lid van de bende ontsnappen. De Berlynsche tllk bevat een alleraardigst spot plaatje met betrekking tot de Afghaniscbe qnaestie. Lord Beacontfield en prins Gortschakoff, in leeuwen- vorm met mes en vork gewapend, betwisten elkander een lekker beetje: „Afghanistan." Op den achter grond zit, op een bergtop, de Emir van Caboul. Het onderschrift luidt„Het zou den Emir Sehir Als volstrekt niet onaangenaam wezen, indien van deze leenwen niets dan de bekende beide staarten overbleef." Yjjf schipbreukelingen, afkomstig van het Ant- werpsche visschersvaartuig Telegramdat in de Noord zee vergaan is, zyn door eene visscherssloep uit Bou logne, Don de Dieu genaamd, opgenomen. Zy hielden zich met moeite in eene sloep boven water, hadden in vele uren geen voedsel genoten en waren van koude half dood. MCt.) Eenige jaren geleden vertrok een Fransch oud kolonel, die in den oorlog een zyner ledematen had verloren, naar Ruslaud, om een Vriend op te zoeken. Een maand later krygt de familie te Parys de vol gende dépêche„Groot ongeval, kolonel ter jaoht verslonden door beer. Alleen het been over. Wat te doen?" De erven antwoorden natuurlijk „zend been hierheen." Aldus geschiedt het. Het been komt aan in een zwarte houten kist. Het wordt met staatsie begraven, en telken jare bracht men bloemen en kransen naar de begraafplaats. Dit duurde tot het vorige jasr, toen de Russische vriend over kwam, en men van hem vernam, dat hetgeen men met zoo veel plechtigheid had ter aarde besteld, niets anders was geweest dan het houten been van den kolonel De inschryving der republikeinen tot goedma king der kosten voor de Senaatsverkiezingen in Frank rijk heeft in enkele dagen de som bereikt van 82,480 francs. In zake verkiezingen zal 't zeker nog lang duren vóór in Nederland de offervaardigheid zulk een hoogte bereikt. Te Barnsley, in Engeland, zyn twee personen overleden door het eten van een pudding, die op de gewone manier was vervaardigd. De verschijnse len der ziekte duidden vergiftiging aan. Maar nooh.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2