1878. N°. 131. Dinsdag 5 November. AANBESTEDING. MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. RIJKSWATERSTAAT. VEEMARKTEN. AANGIFTE VAN VERHUIZING. UITGELOTE OBLIGATIEiY. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndie. GOES, 4 November 1878. NIEUWE UITGAVEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes1.75. Afzonderlijke nommers 6 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst., Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct, Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijnA. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NTJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 15 November 1878, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de distriet, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het driejarig onderhoudenz. van het kanaal vnn Sluis naar Brugge {Neder landsch gedeelte). {Raming f 1250 voor de drie jaren). Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij. ving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhofp, Nobelstraatno. 18 te's.uravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 9 en 11 November 1878 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Breskens. 's-Gkavbnhagb 9 October 1878. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend, dat iederen Dinsdag (behalve den eersten) in de maand November aan: Staande, zijnde den 12, 19 en 26 dier maand, binnen deze gemeente de gewone VlilUMAltliT zal gehouden worden Goes, den 2 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van de artt. 4 en 5 der verordening tot verdeeling dergemeente in wijken enz., volgens welke, op verbeurte eener boete van een tol drie gulden, ieder ingezeten, die binnen de gemeente verhuist, verplicht is, binnen veertien dagen daarna ter secretarie van zijne verhuizing kennis te geven, met opgave van de letter en het nommer der verlaten en der betrokken woning, terwijl de hoofden der huis gezinnen aansprakelijk zijn voor hunne vrouwen, in wonende kinderen, bloed- of aanverwanten en inwonende dienst- of werkboden. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat deze herinnering THANS VOORAL, NU DE VERHUISTIJD ER IS, voldoende zal zijn, om tot eene getrouwe na koming der voorschriften aantesporen. Goes, den 2 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij de uitloting der daartoe aangegeven obligatiën van de gevestigde schuld dezer gemeente, die op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, de volgende nummers uit de bus zijn getrokken, te weten: No. 201 groot f 600 a 3 restant van het vorige jaar. 275 1200 2 V, 278 1200 „27,,, I i> n 3000 2 64 600 „3 354 750 „3 218 600 „3 39 600 27, 3 2400 „2 9 „1200 „2 124 600,, 27, 19 2000 3 gedeeltelijk. welke uitgelote obligatiën in de maand Januari e. k. ten kantore van den gemeente-ontvanger, tegen over- gifte der stukken, zullen worden afgelost. Goes, den 3 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand October 1878. 1. G. W. Eskes, Amsterdam. 2. Mej. Shog, Amsterdam. 3. M. Akda, Amsterdam. 4. O. Van der Poel, Klundert. 5. P. Reijerse, Tiel. 6. Wed. A. Ploos Van Gelder, Rotterdam 7. P. Van de Pas, Kwadedamme. Via MARSEILLE, 15 Nov., 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 15 Nov., 6.'s avonds. Via BRINDISI, 22 Nov., 8.45 's morgens. Via NAPELS 24 Nov., 6.'s avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De heer J. Spruijthulpsluismeester te Hansweertis als zoodanig overgeplaatst naar Wemeldinge zijnde de vorige titularis aldaar, de heer J. Tappygielenoverleden. Te 's-Heerenhoek hadden zich verleden week reeds zes sollicitanten aangemeld voor de vacante betrekking van gemeenteveldwachter. Ondvosmeer. Ook in deze gemeente heerschen de mazelen epidemisch. Tot heden heeft de ziekte een goedaardig karakter. Sterf gevallen dientengevolge kwamen nog niet voor. Als bewjjs van het steeds toenemend ver keer tusschen Middelburg en Vlissingen ver dient vermelding, dat, niettegenstaande de vele reisgelegenheden tusschen die beide plaatsen, de onde Vlissingsche weg, die nu door de aan gebrachte spoor- en kanaal werken voorzeker de langste is geworden, ook nog niet wordt ver laten, daar de tollen op dien vreg, die in de laatste jaren tusschen de acht a negenhonderd gulden 's jaars opbrachten, Vrijdag weder ten raadhuize te Middelburg voor het volgend jaar zpn verpacht voor de som van ƒ1180. {N. R. Ct.) De heer C. G. Van der Meuten, te Am sterdam, heeft aan den Minister van Waterstaat concessie aangevraagd voor den aanleg van economische locaal-spoorwegen in verschillende gedeelten van Nederland. Onder die lijnen is, voor zooveel onze provincie betreft, opgenomen eene van Middelburg naar Domburg en eene uit Brouwershaven over Zierikzee naar het Zijpe en van het Zijpe over Philipsland en Steen bergen naar eenig punt van den spoorweg RoosendaalZevenbergen. Te Veere zjjn de pokken opnieuw uit gebroken. De Minister van Justitie heeft de pro cureurs-generaal bij de gerechtshoven aanbe volen, om in elk bijzonder geval toe te zien en te doen toezien, dat door de rijksveldwach ters geen nachtverblijf buiten hunne standplaats wordt gehouden, dan alleen in de gevallen, waarin het volstrekt onvermijdelijk is. Z. M. de Koning heeft 1000 beschikbaar gesteld voor het fonds tot aankoop van de Dunkier- muziek voor de koninklijke militaire kapel. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Omtrent de pnnten, in de aanstaande win tervergadering te behandelen, ontleenen wij aan de Middelburgsche Courant het volgende: Vier Zeeuwsche gemeenten hebben zich tot den Koning gericht met het verzoek om subsidie voor het lager onderwijs voor 1879. In alle vier gevallen raden Gedeputeerde Staten de ver gadering aan om den Koning tot inwilliging der aanvrage te adviseerenbetrekkelpk de gemeenten Nisse, St. Anna ter Muiden en West- kapelle tot het volle bedrag, dat aangevraagd is, en betrekkelijk de gemeente Koewacht, die 1500 vroeg, tot het toestaan van j 1050. In de zomervergadering hebben Gedeputeerde Staten een reglement voorgesteld op de ge meenschappelijke uitwatering van de polders 's-Heer Arendskerke en Ankervere en de wa terschappen St. Pieter en Heinkenszand door de sluis te Eindewege. Het ontwerp-reglement kwam echter niet in behandeling door het aannemen van een voorstel van den heer Ka- kebeeke, waarbij Gedeputeerde Staten werden uitgenoodigd eene regeling te ontwerpen, waar door die polders en waterschappen tot een waterschap vereenigd zouden worden. Gede puteerde Staten hebben aan die uitnoodiging voldaan en een ontwerp-reglement ingediend, waarbij eene nota van opmerkingen en be denkingen is gevoegd, door polderbesturen of ingelanden der betrokken polders en water schappen medegedeeld. In die nota vindt men bijna geene bedenkingen tegen de onderdeelen van de voorgestelde regelingalleen wil Hein kenszand zjjn naam luister bijzetten door dien in plaats van 's Heer Arendskerke aan het waterschap te verbinden. Des te meer oppo sitie vindt echter de regeling in haar geheel, dat wil zeggen bet beginsel der vereeniging dat reeds is uitgemaakt met overgroote meer derheid (22 tegen 10 stemmen) door het aan nemen van het voorstel- Kakebeeke. Ook in het oosten van Zuid-Beveland willen Gedeputeerde Staten het beheer der gemeen schappelijke uitwateringswerken van acht pol ders wettelijk regelen door ze te vereenigen tot éen waterschap, dat den naam de Val- kenissegeul zal dragen. Een ontwerp-reglement op dat waterschap zal worden in behandeling gebracht. Het Jaafste punt van de agenda is het voorstel van Gedeputeerde Staten om het ver zoek der polders Thoorn en Sophia en van het waterschap de Nol van Ouwelek tot op heffing van dat waterschap van de hand te wijzen. De geschiedenis dezer zaak is uit de laatste statenvergaderingen bekend. In eene buitengewone vergadering in Mei werd het verzoek der polders Thoorn en Sophia om calamitensverklaring geweigerd. Spoedig daarop nog vóór de zomerverga dering werd het verzoek ingediend, dat thans behandeld zal worden. De zaak bleek echter in de zomervergadering nog niet ryp te zijn voor de beraadslaging, zoodat zij in de bui tengewone vergadering van 22 October werd ter tafel gebracht, doch toen op voorstel van een der leden tot de gewone wintervergadering uitgesteld, omdat de groote urgentie vervallen was door het intrekken van het bevel van Ge deputeerde Staten tot onderzeesche verdediging van de Nol. Thans zal die zaak, die reeds vele hoofden warm maakte, worden afgedaan, waarbij men wellicht de hervatting te wachten heeft van een persoonlijk incident, den 22n October door de vergadering als buiten de orde op zijde gezet. De Unie van Utrechtgrondlegging van den Nederlandschen Staat. Uitgegeven bij gelegenheid van haren Driehonderdsten Gedenkdag. Opgedra gen aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hen drik der Nederlanden, Voorzitter der Hoofd-Com missie tot Viering van de Unie van Utrecht Prijs f 1,50. C. Van Bentum, Utrecht. Deze plaat is op zwaar plaat-papier met tinten gedrukt, 73 centimeters hoog en 55 breed. Daarbij wordt aan de koopers eene verklaring en korte beschrijving der Unie ten geschenke gegeven. Het is zeker een algemeen erkende waarheid, dat de «Unie van Utrecht", het verbond der zeven provinciën, een der gewichtigste feiten uit onze historie is. Met 't oog nu op de aanstaande her denking van deze gewichtige gebeurtenis is de uitgave van den heer Van Bentum een zeer te waardeeren onderneming. De plaat ziet er, zoowel om de conceptie der historische gegevens als om de artistieke uitvoe ring, zeer net uit. Een op dat gebied zeer gunstig bekende auto riteit, de heer Fred. Muller, roemt haar in 't Nieuws blad van den Boekhandel zeer. Hij zegt er van: Het is «een plaat, die alle momenten der gebeur tenis goed teruggeeft, zoowel het sluiten der Unie in het kapittelhuis van den Dom op 23 Januari, als de afkondiging van het oude stadhuis te Utrecht op 29 Januari, voorts de welgelijkende afbeelding ten voeten uit van den ontwerper prins Willem I, als van zijn oudsten broeder graaf Jandie da Unie eigenlijk tot stand bracht, alsmede de Wa pens der 7 Provinciën, die haar sloten en de Ge denkpenningen bij het le en 2e Eeuwfeest gesla gen. Mijns inziens is de samenstelling al even gelukkig geslaagd als de gravure op steen door de H. H. Treslinq Co. Moge zij eene algemeene verbreiding vinden Met dien laatsten wensch vereenigen wij ons geheel, en wij vestigen hierbij dus de aan dacht onzer lezers op deze uitgave. Henry Havardde schrijver van: les Villes mortes du Zuyderzée en van: les Frontières mena- cées, heeft thans een derde deel aan zijn werk over ons land toegevoegd. Het is getiteldle Coeur du Pays en handelt over hetgeen de schrij ver heeft waargenomen op zijn reis in Noord- Brabant, Zeeland, Zuid-Holland en Utrecht. De drie deelen zijn vereenigd onder éen titella Hollande pittoresque. LANDBOUW VEETEELT. DERDE PROEFNEMIM. Na een paar proeven ter wijziging van de vrucht wisseling aanbevolen te hebben, gaan we er eens enkele nemen met de bemesting, en wel eerst op 't weiland. Het gras ontleent betrekkelijk zeer weinig voedsel aan den grond, en veel aan de lucht. Het is echter verkeerd, om maar te den ken, dat 't gras wel van «water en wind" kan leven. Het voornaamste aschbestanddeel van het gras is de potasch. Houtasch bestaat grooten- deels uit die stof en vormt daardoor een zeer goede bemesting voor weiden. Kolenasch bevat vrij wat minder potasch en is dan ook veel min der waard dan de houtasch. De aschhoop heeft nog grooter waarde, wanneer men hem stoffen toevoegt als aarde, modder, kaf, kalk, beender- afval, enz. Dan wordt ook heter voorzien in de andere bestanddeelen van het gras, b. v. kalk, phosphorzuur, enz. Eene grasopbrengst van 20000 K. G. b. v. onttrekt den grond ongeveer 20 x 18=360 K. G. potasch, 20x3=60 K. G. kalk en 20X 1,5=30 K. G. phosphorzuur. Hooiweiden verliezen dus jaarlijks eene vrij aanmerkelijke hoeveelheid van die stoffen. Ieder, die zijn grasland met den asch- (of liever compost)hoop bemest, zal ook hier on dervinden, dat de theorie 't licht is op den weg der practijk. De stikstof is een van de gewichtigste bestand deelen der plant; zonder haar geen groei of bloei. Zij komt in den stalmest voor als ammoniak, de zelfde stof, die versche uitwerpselen zoo geurig maakt. Juist die minder lieflijke geur bewijst, dat de ammoniak zoo licht vervliegt. Zoudt gij, belangstellende lezer, nu ook niet denken, dat de stalmest, die toch al eenige procenten van zijne stikstof op de mestvaalt verloren heeft, zeer arm zal worden aan dat onmisbare bestanddeelwan neer hij verscheidene weken zal blootgesteld zijn aan de lucht en de zon Dit gevaar voor ver vluchtiging der stikstof weert men op 't bouw land af door het spoedig onderwerken van den mest. Aangezien dit nu bij 't grasland onmoge lijk is, zoo heeft bij eene stalbemesting van wei den groot verlies plaats van 't belangrijkste deel van den mest. Bovendien is het eene zeer gun stige eigenschap van den stalmest, dat hij den bovengrond losser maakt en dus beter geschikt voor het wortelleven der gewassen eene werking, die ook verloren gaat bij de bemesting van wei den. Om deze beide aangevoerde redenen, en bo vendien omdat er eene minder kostbare en niet minder krachtige bemesting van grasland bestaat, is de aanwending van stalmest aftekeuren, zoolang er nog zooveel bouwland om «mest, meer mest" roept. Aan bovengenoemde bezwaren is de vloei bare bemesting niet onderhevig. De gier van 't Afschaffing der braak, G. Ct. van 23 Juli jl. en nieuwe cuifuurgewassea, id. van 7 September jl.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1