Ö5ste Jaargang. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosi-lndië. OFFICIEELS MEDEDEELIMN. GOES, 30 October 1878. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommcrs 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst*. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NT J GH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via MARSEILLE, 1 Nov., 8.45 's morgens. Via BRINDISI, 3 Nov., 8.45 's morgens. Via NAPELS 3 Nov., 6.'s avonds. Via NIEUWEDIEP, 15 Nov., 6. - 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouvv, Banka en Palembang niet aan. Bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. de adelborst R. O. J. Verschoor. Ten behoeve van het gymnasium Willem III, te Batavia, worden verlangd :lo. voor de afdeeling .hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus" een leeraar in de Engelsche en |Hoogduitsche talen en letterkunde, be voegd tot het geven van middelbaar onderwijs in die vakken; ook zij, die voor éen der beide gevraagde vak ken bevoegdheid bezitten volgens de wet op het mid. delbaar, voor het andere volgens de wet op het lager onderwijs, komen in aanmerking; 2o. voor de afdee ling Indische taal-, land-en volkenkunde" een leeraar bij voorkeur doctor in de rechten in staatsinstel lingen, godsdienstige wetten, en volksinstellingen en gebruiken van Ned.-Indië. De Staais-Ct. no. 255 bevat nadere bijzonderheden Met genoegen vernemen wjj, dat beden- morgen tegen zekeren D. A.J. van Heinkens- zand proces-verbaal is opgemaakt, wegene het met een boerenwagen, bespannen met twee paarden, in zeer barden draf rijden van de Opril van de Groote Markt alhier. Het lid der rederijkerskamer Aurora" alhierdie de rol van Vriend Frits vervulde, ontving van verschillende zeer geachte zjjden bljjken van waardeeringwaaronder een vers van iemand uit Middelburg die hem daarin zjjne bewondering betuigt voor de uitstekende vertolking van deze rol zoowePals voor die van Oom Cantal in Hamelinverleden jaar aldaar opgevoerd. - Ook de Middelburgsche Courant laat zich, behoudens verschil in opvatting van een paar rollen, gunstig uit over de opvoering van 11. Zondag en zegt o. a. »In 't algemeen zal, onder lief hebber ij-ge zelschappen zulk een geheel als wij gisteren te zien kregen, tot de zeldzaamheden behoo- ren." Dezer dagen ontvingen de gemeentebe sturen het materiëel tot opmaking van het verslag van den landbouw over 1878, dat thans rechtstreeks moet worden opgezonden naar den Directeur der Rijkslandbouwschool te Wage- ningen. Het exemplaar, voor het archief be stemd, behoort ter inzage te worden ingezon den aan den Commissaris des Konings. Ovezaud. Men verneemt, dat in de ver gadering van Ingelanden van het Waterschap Heinkenszand, waartoe een gedeelte onzer ge meente behoort, met overgroote meerderheid van stemmen besloten is te aaviseeren tegen het voorstel tot oprichting van éen Water schap uit de verschillende polders, die door de Piet sueeren. Aan J. De Dreu, te Driewegen, een der bekroonden ter wereldtentoonstelling te Parijs, is voor koren geen eervolle vermelding maar een broneen medaille toegekend. Colfjnsplaat. Maandag was het de dag, waarop vóór 50 jaren de heer B. Birckenfeld zjjn werkkring als geneesheer in deze ge meente aanvaardde. Niettegenstaande het on gunstige weder wapperde reeds vroeg van onderscheidene woningen de vadeilandsche driekleur, ter eere van den jubilaris. Door eenige ingezetenen was vóór diens woning een Bmaakvolle poort geplaatst, terwijl ook de ramen met guirlandes en vlaggen versierd waren. Ondanks het onstuimige weder was des avonds de woning van den beer Birckenfeld prachtig geïllumineerd, wat een schitterend effect maakte. Te 6V2 uren begaven onderschei dene ingezetenen zich naar den jubilaris, wien zij aangenaam verrasten door hem, bij monde van den heer C. H. Eekman, namens de burgerjj van Colijnsplaat, onder een ge paste toespraak, een blijk van achting en waardeering aan te bieden, bestaande in een fauteuil, benevens een inktstel met zilver ge monteerd. De heer Birckenfeld dankte voor deze onderscheiding, en drukte tevens den wensch uit om, zoo hij in het leven gespaard mocht bljjven, voort te gaan zijne krachten aan te wenden in denzelfden geest, waarin hij voortdurend is werkzaam geweest. Te 7 uren werd door de harmonie Con cordia" alhier aan den jubilaris een serenade gebracht; een woord van dank mag dat ge zelschap niet onthouden worden voor de flinke wijze, waarop het zich van zijne taak kweet. Ook van binnen was de woning van den jubilaris smaakvol gedecoreerd. De jonge dames, die 2ich daarmede hadden belast, hebben zich uitmuntend van hare taak gekweten. De avond werd verder onder genoegelijk samenzijn door gebracht, en alle gasten scheidden zeker met den wensch, den heer B. Birckenfeld nog menig jaar met denzellden ijver en trouw als genees heer in de gemeente werkzaam te zien. Sclierpeuisse. De mazelen heerschen in deze gemeente epidemisch. Tal van huis gezinnen zijn er door aangetast; het getal schoolgaande kinderen bedraagt slechts een vierde van de gewone ejjfers. De ziekte is evenwel niet van kwaden aard. Onder de ingekomen stukken, die in de aanstaande wintervergadering der Provinciale Staten van Zeeland zullen medegedeeld worden, behoort een brief van jhr. P. Damas Van Citters. waarbij deze zijn ontslag neemt als lid van Ged. Staten dezer provincie. MCt.) Gedep. Staten van Zeeland hebben het vonnis van den schuttersraad, waarbij onlangs de muzikant der schutterij, P. G., te Mid delburg, tot verschillende boeten werd ver oordeeld, wegens onbevoegdheid van den schut tersraad nietig verklaard. Men meldt aan hel ZuidenEr is een wel ontstaan aan de groote sluis te Veere. De Maandagmorgen van Middelburg vertrek kende booten ondervonden daardoor een uur oponthoud. De Justitie uit Middelburg, die zich, zooals we in ons vorig no. meldden, Maandag naar Koewacht had begeven tot het instellen van een onderzoek omtrent een daar op 28 dezer plaats gehad hebbenden brand, is gisterenmid dag teruggekeerd. De brand was ontstaan in eene schuur, toe- behoorende aan zekeren J. A. P., tengevolge waarvan een gedeelte van die schuur, die ge assureerd was, is verbrand. Het schjjnt dat het onderzoek reden geeft om te vermoeden, dat de brand is aangestoken; althans/. A. P. is te Ter Neuzen gevankelijk binnengebracht. Omtrent. de aanvaring door de Stad Vlis- singen wordt aan de Arnh. Ct. nog uit Vlis- singen gemeld, dat er van de bemanning van den schoener slechts éen persoon gewond werd en dat die herstellende is. Het scheen de eenige op het dek aanwezige matroos te zijn en van den schoener werd geen enkel licht, on danks den buitengewoon donkeren nacht, ver toond. De Stad Vlissingen heeft verder geen oogenblik in nood gezeten en kon ten anker liggende veilig de komst der Prinses Marie af wachten. De Duitscher, die door het springen van een sleeptros gedood is, was herhaalde lijk gewaarschuwd en verzocht zich te verwij deren uit de nabijheid der gespannen staande trossen. De jury heeft dan ook kapitein en equipage der mailboot van alle schuld vrij gesproken. De Tweede Kamer zal den 12 en 13 November haar werkzaamheden hervatten. Vad Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging en verhooging der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname, voor het dienstjaar 1877, waarbij het eindcijfer dier begrooting is vermeerderd met f 87,525,03 "/z en dus is gebracht op f 1,737,215,75. Z. M. de Koning heeft vrijstelling van zegel en registratie verleend voor de getuig schriften, bedoeld bij art. 16 der wet op het hooger onderwijs. Uit Apeldoorn wordt thans nader gemeld dat Z. M. de Koning eerst in Januari, na de voltrekking van HD. huwelijk, op het Loo zal terugkeeren. Prins en Prinses Hendrik vertrokken Maandag uit de residentie naar Luxemburg, teneinde den winter te Walferdange door te brengen. Gisteren zijn twintig werklieden, uit ver schillende deelen van Nederland naar Parjjs vertrokken ter bezichtiging van de tentoon stelling. Zij zijn daartoe door de bijdragen van particulieren, die door de bekende com missie werden ontvangen, in staat gesteld. Tn de Zaterdag te Delft gehouden ver gadering van het Aardrijkskundig Genoot schap is warme hulde gebracht aan de leiders der Noordpool-expeditie, die allen, behalve jhr. Speelman en dr. Sluy'ter, aanwezig waren. Op het vele dat zij deden werd nadrukkelijk ge wezen de onkundige menigte, die oppervlak kig oordeelt, moge dit niet onmiddellijk iuzien, doch de mannen, die in staat zijn te oordee- len, hebben zeer op met hetgeen gedaan en geleverd is. Het bestuur deed ook eenige mededeelingen omtrent de expeditie naar Sumatra. De voor zitter gaf de geschiedenis van het wedervaren der laatste maanden en tevens een schets van den staatkundigen toestand. Wegens het op ruien van een der vorsten in de binnenlan den was het verder doordringen ongeraden, en besloten de reizigers terug te keeren, waar door aan deze expeditie een einde is gekomen. Het Hbl. verneemt, dat het bericht van het Nieuws van den Dag, volgens 't welk de kaart, die de luit. ter zee Beynen ten ge schenke ontving, de kopie zoude zijn van eene zich in Amerika bevindende kaart, onjuist is. De oorspronkelijke kaartwaarvan de heer Beynen een photolithografische nadruk ontving, is van den heer Fred. Muller, te Amsterdam, die haar welwillend ter reproductie aan het aardrijkskundig genootschap afstond voor het tgdschrifk KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. De heer J. G. Steenbeek, cand. bij het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland is beroepen te Waarde c. a. en heeft toezegging van beroep ontvangen naar Oosterland. Bevorderd te Leiden tot doctor in de rechts wetenschap de heer ér. W. Van der Feite, geb. te Arnhem, met acad. proefschr. get.Wat is bedelen? Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. De afloop der verkooping te Wolfaartsdijk, ge houden op 28 Oct. 1878 door den notaris Pilaar te Goes, voor W. Barentse en de erfgenamen zijner echtgenoote Elisabeth ToUoelc, is als volgt: Een huis en erf op Oud-Sabbinge gemerkt C 48, gekocht door Adriaan Gaan As.voor 1650 gulden. Een dubbel huis en erf aldaargemerkt C 1 gekocht door Marinus Barendse Ws., voor 1250 gulden. En de perceelen lands in den Westerlandschen poldermet daarop gebouwde woninggemerkt D 13a, door Jan Tolhoek Me., voor 1690 gulden per hectare, of den hoop voor f 4295,98. Van het huis op Oud-Sabbinge, gemerkt C 12, is de veiling nog opgehouden. LANDBOUW VEETEELT. Men schrijft uit Deventer: De toevoer van appelen was in de laatste dagen zoo grootdat sommige ordinaire soorten verkocht werden tot voor 70 ct. per hectoliter. Wegens grooten aan voer van elders loopen de prijzen der aardappelen van. dag tot dag achteruit. Maandag werden zij zelfs voor 2,per hectoliter verkocht. Nog steeds blijft de prijs der landerijen toe nemen, en vooral is dit in Friesland het geval. Op dit oogenblik is eene boerenplaats in veiling, groot 43 hectaren en gelegen onder het dorp Huizum bij Leeuwarden, Oud Feitsma State ge naamd waarop provisioneelgeboden is de som van 115 164,24. Deze plaats is verhuurd voor 5688,40 in het jaar. De finale toewijzing zal den 2den November plaats hebben. In de Landbouw-Kroniek, onder redactie van den heer G. R. Gorten, wordt met lof gewag gemaakt van de goede uitkomsten eener bemes ting met beenderenmeel. Deze meststof was ge leverd door de firma Laurey en Gillekens, te Weert Een gevaarlijke mestspecie. - De Shipping Ga zette deelt een bericht medewaarin wordt ge waarschuwd tegen het laden van eene mestspecie, die in Buenos-Ayres thans veel onder den naam van „kunstmatige guano" uit den bloed- en vleesch- afval van de Saladeros wordt gemaakt en zeer gemakkelijk van zelf ontbrandt. Verkiezingen! Ziedaar 't woord, dat in twee landen zeker wel op veler lippen zal zweven. In Frankrijk had Zondag de verkiezing plaats der gemeenteraads-gevolinachtigden voor het kiescollege van den Senaat. Ieder, die de houding van dien Senaat in de laatste jaren kent, weet van hoeveel belang voor de repu bliek eene verandering in dit college is. Tot heden is er nog weinig omtrent den vermoe- delijken afloop bekend, maar wat bekend is geworden, is gunstig voor de republikeinen. In het arrondissement Douai (Noorder depar tement), waar 66 gemeenteraden elk een ge machtigde te kiezen hadden, zijn 40 republi keinen gekozen. De gemeente Roubaix, die in 1876 een reactionair in het keiscollege had gebracht, heeft thans aan een republikein het mandaat toevertrouwd. In het arrondissement Senlis (Oise) zijn 97 republikeinen gekozen, 20 reactionairen en 25, wier staatkundige meening onbekend of twijfel achtig is. In het arrondissement Nancy (Meur- the) zijn 70 van de 80 gemachtigden republi keinen. De verkiezingen in het departement der Gironde waren nog slechts voor een derde bekend, maar vergeleken bij de verkiezingen in 1876, hebben de republikeinen er gewonnen. Dus van die zijde daagt ook licht op voor de republiek. In België hebben ook verkiezingen plaats, die, hoewel van anderen aard, niet minder belangstelling wekken. Het zijn de gemeen teraadsverkiezingen. De strijd tegen het cleri- calisme moest ook hierbij worden voortgezet en hij is gelukkig met goeden uitslag bekroond. De macht is den clericaleu daarbij op vele plaatsen uit de hand geslagen. Warm is er gevochten. In Antwerpen behaalden de liberale candi- daten eene meerderheid van 970 stemmen. Te Mechelen, Arlom, Bouillon, Hasselt, Lierre, Bergen, Marche, Namen, Charleroi, Diest, Dixmuide, Tongeren, Doornik, Wavre, Iperen, Ecclo en Lokeren, overal hebben de liberalen gezegevierd. Men kan begrijpen, welk een geestdrift overal heerscht. Er is op vele plaatsen met bewon- derenswaardigen ijver gestemd. In Bulgarije is een opstand tegen Turkije uitgebroken, die zich over verscheidene dis tricten van Rumelie en noordelijk Macedonië heeft uitgebreid. Het centraal comité der op standelingen zetelt te Köstendil. De Slavische comités in Rusland leveren, volgens bericht uit Konstantinopel aan de Politiscke corresponded

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1