RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het Electrisch Licht. GEMENGDE BERICHTEN. onze helaas te vroeg ontslapene Harmonie; die zou toch waarlijk haar taak anders opgevat hebben Nu zullen we in 't volgend nommer het midden mootje bespreken; de zetter verzocht ons, om er voor dezen keer een einde aan te maken. We doen dit niet dan na «Aurora" lof toegezwaaid te hebben voor de keuze en 't spel van 't nastukje. De Dochter van den Barbier, van Keiler, werd uitstekend opgevoerd de rollen waren aan goede handen toevertrouwd ja men zou gemeend hebbendat men met een georganiseerd gezelschap te doen had, dat van comediespel beroep maakte; zoodat, toen wij circa éen uur, (dit late uur hebben we voornamelijk aan de onmogelijk lange pauzes te danken!) naar huis mochten, wij menigeen hoorden zeggen: «het nastukje was het zalmpje van den avond!" Gelukkig zijn we, dat we met een gunstig woord afscheid kunnen nemen van het tooneellievend ge zelschap zoo juist vernemen wedat er heden avond eene volksopvoering is. Eene uitstekende gedachte voorwaar! Wij wenschen «Aurora" van harte een volle zaal toe en meer succes met het liefste stukje der wereld. We roepen haar dus geen vaarwel! maar een «tot weerziens" toe, want Maan dagavond hopen wij elkaar in dit blad weêr te ontmoeten. J. O. S. TWEEDE KAMER. Donderdag is verschenen de memorie van antwoord op het verslag der Kamer be trekkelijk de Kanaalwet, met de nota van wij- ziging, alleen strekkende om onder de van staatswege uittevoeren werken te voegen de voltooiing van de Noorder vaart van Neder weert tot Venlo, waarvoor ƒ25000 zijn uitgetrokken. De Regeering heeft een wetsontwerp aan geboden tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname. De Regeering wil de bezwaren uit den weg ruimen, welke de immigratie belemmeren en de gebreken van het tegenwoordig stelsel wegnemen, en daar door de welvaart dezer vruchtbare kolonie bevorderen, zoodat kapitaal en kennis zullen kunnen toevloeien, waardoor vermeerdering der productie mogelijk zal worden. Er wordt een emigratiefonds opgericht, zeer ten voordeele der planters en tot aanmoediging van den arbeid. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Naar de M. Ct. verneemt heeft de heer A. Snellen, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Vlissingen, het beroep naar die gemeente te Almelo aangenomen. Te Leeuwarden is tot pred. bij de Ned. Herv. gemeente beroepen ds. K. W. Vethake, te Kat- wijk-Binnen. Thans meldt de Standaard, dat Dinsdag in eene vergadering van «broederen" uit Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht het besluit genomen is om een Vereeniging op te richten voor hooger onderwijs. Tevens is een Commissie van deskundigen benoemd, om in concept-statuten de beginselen uit te werken, die voor deze vereeni ging voorloopig zijn aangenomen. Deze Commissie zal den 14den November in uitgebreider verga dering rapporteeren. Het plan is, dat allereerst door deze Vereeni ging een theologische faculteit te Amsterdam zal worden gesticht. Grondslag der Vereeniging zal zijn een aldus omschreven artikel 2: „De in het vorig artikel omschreven Vereeniging voor hooger onderwijs wordt geplaatst op den grondslag der gereformeerde beginselen, en met name, voor zooveel het onder wijs in de heilige godgeleerdheid betreft, op de drie formulieren van eenigheid, gelijk die in den jare 1619 door de synode nationaaal van Dordrecht voor de gereformeerde kerken dezer landen zijn vastgesteld, in maniere als door gemelde synode nationaal, blijkens haar eigen handelwijze en haar akte, het gezag van deze formulieren is bedoeld." De 2 candidaten voor de akte als hoofdon derwijzer in Zeeland zijn niet toegelaten. Woensdag wérden drie candidaten voor de akte voor 't Engelsch toegelaten, nl. de dames M. T. S. Van Berchel, C. H. De Koning en C. D. De Marrée, allen van Middelburg. LANDBOUW VEETEELT. Cortgene. Als eens zeldzaamheid wordt bericht, dat bjj de weduwe üarthoorn onder Cortgene een eetbare pompoen gegroeid is, ter zwaarte van 2 7 Va kilo. Arrondistements-rechtbank te Middelburg. Vonnissen, door de Arrondissements-recbtbank ge wezen, van 25 October 1878, tegen: lo. J. C. V., 13 jr., te Goes, wegens verwonding door onvoorzichtigheid Veroordeeld tot eene geld boete van 10, subs, een dag cell. gev. straf c. e. 2o. G. P., 32 jr., timmermann en J. P., 34 jr., timmerman, beiden te Domburg, wegens wederkeerige mishandeling veroordeeld de eerste tot 8 dagen cell. gev. straf de tweede tot 12 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. A. N., vrouw van P. D. B., arbeidster te Sluis, beschuldigd van diefstal, vrijgesproken. 4o. P. J. N., 71 j., herbergier te Sluis, wegens diefstallen veroordeeld tot 8 dagen gev. straf c. e. So. J. J. L., 21 jr., te Aardenburg, wegens mis handeling veroordeeld tot eene geldboete van 3, subs, een dag gev. straf c. e. 6o. I. C., 37 jr., metselaar te Cadzand, wegens beleediging vau een bedienend beambte veroordeeld tot eene geldboete van 20, subs. 6 dagen gev. straf c. e. 7o. J. V. C., vrouw van W. O., arbeider te Bres- kens, wegens hoon veroordeeld tot eene geldboete van ƒ16, subs. 5 dagen gev. straf c. e. 8o. J. De G., 30 j., arbeider te Retranchement, wegens 't slaan van een bedienend beambte, veroor deeld tot 4 dageu gev. straf, een boete van 6, en eene van 5,50, subs. 2 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De uitslag der aanbesteding van bet maken van werken tot oeververdediging aan den Calami- teusen polder Borssele, op 24 October 1878 ge houden, is als volgt Er is ingeschreven door Jan Ceulemans te Niel, (België) voor ƒ14100; Victor De Clercq te Sas van Gent, voor 14097 Cornelis Van de Velde te Borssele, voor 13860 Izaak Van Male te Breskens, voor 13780; Jo hannes De Jonge te Borssele, voor ƒ13720; Ma- rinus De Vriend te Borssele, voor 13477. Alsof de Berlijnsche politie reikhalzend de socialisten-wet had tegemoet gezien, is zij dadelijk, nadat die wet is afgekondigd, met gestrengheid aan 't werk gegaan. Een vier tal vereenigingen zijn in de hoofdstad van Duitschlandontbonden,een aantal verschijnende geschriften zijn verboden, en de Freie Presse deelde dit lot alleen onder al de dagbladen. Na eenigen tijd zal men zeker aanvangen met de gevaarlijke personen onschadelijk te maken. In 't geheel heeft de jury voor de Parijsche tentoonstelling toegekend: 571 eere-diploma's, 133 groote prijzen, 2724 gouden medailles, 6580 zilveren medalles, 9177 bronzen medail les, 9403 loffelijke vermeldingen, en eindelijk 270 medailles of loffelijke vermeldingen aan even zoovele medewerkers. Als een buitengewoon verschijnsel wordt gemeld dat de rede, door president Mac Mahon bij de uitreiking der prijzen op 21 dezer uitgesproken, zijn eigen werk was, buiten eenige medewerking der Ministers. Mac Malton had zijn tekst vooraf aan de goedkeuring van den Ministerraad onderworpen, en die tekst week bijna niet af van de rede, zooals zij uitgesproken is. Hij was uit een constitutio neel oogpunt onberispelijk. Alleen zijn in den Ministerraad eenige kleine wijzigingen er in gebracht, en Mac Malton heeft zich hier mede volkomen kunnen vereenigen. Ook heeft de beraadslaging maar zeer kort geduurd. De dagbladen maken die rede voortdurend tot het onderwerp hunner beschouwingen en laten zich over 't geheel zeer gunstig daar over uit. De Rappel houdt een lofrede op de republiek. Voor de eerste maal bekent de maar schalk uit eigen beweging en openlijk, dat hij de nieuwe orde van zaken toegedaan is. „Het (eest van 21 October en de rede van den maarschalk zijn de beste voorbereidingen voor de senatoriale verkiezingen", roept de Voltaire verheugd uit. De République Prang. verwacht, dat geruststelling der gemoederen en zekerheid dat ieders belangen veilig zijn, het gevolg in de naaste toekomst zijn van deze woorden van den eersten ambtenaar der Republiek. De conservatieve bladen zijn natuurlijk wei nig ingenomen met de lofspraak van den eeni gen man, waarop zij nog altijd gebouwd hadden. Het lijk van bisschop Dupanloup is Dinsdag te Orleans ter aarde besteld. Een twintigtal aartsbisschoppen en bisschoppen waren over gekomen om de plechtigheid bijtewonen. De stand der quaestie Engeland-Afghanie verkeert nog voortdurend in hetzelfde stadium. Engeland heeft zich, zoo meldt men uit Simla, van de toestemming van den Khan van Khelah verzekerd tot den doortocht van de naar Quet- tah bestemde Engelsche versterkingen. Ook heeft hij zich aangeboden tot het verschaffen van vivres. De voornaamste hoofden Tikles in de Pundjab bieden hulptroepen aan de Engelschen. In een schrijven uit Thul aan de Bombay Gazette heet het, dat des Onderkonings bood schapper als zijn gevoelen te kennen heeft, gegeven, dat dit Afghaneesche incident een zaak van belang zal worden. Hij verzekert dat de Emir beschikt over 60,000 man voet volk, voor het meerendeel met geweren gewa pend; voorts over 100 kanonnen en ruiterij naar verhouding. Men gelooft, dat de Afghanen voornemens zijn om Ali Musjid, Jellulabad en Kaboel, doch niet Candahar te verdedigen. Er wordt bijgevoegd in den brief, dat de Emir ontwijfelbaar hulp ontvangt van Rusland. In de bijna dagelijks omtrent het electrisch licht voorkomende berichten wordt steeds, in navolging van de Engelsche en Amerikaan- sche bladen, gesproken van de uitvinding van Edison, om „het electrisch licht te verdeelen." Dit is eene onjuiste uitdrukking. De bedoe ling is „de electriciteit, waarmede het licht wordt voortgebracht, te verdeelen." Die ver deeling behoeft niet door Edison te worden uitgevonden. Het is reeds lang van alge- meene bekendheid, dat de electriciteit tot in het oneindige verdeeld kan worden. Bij de telegraphic gebruikt men dan ook sedert vele jaren voor het seinen op meerdere draden (uit hetzelfde kantoor namelijk) slechts éene gal vanische batterij. Als men bijv. op een zeker punt van Rot terdam, stel het iijkstelegraafkantoor, eene bron van electriciteit heeft, hetzij bestaande in eene galvanische batterij of wel in eene magneto-inductie-electriciteitsmachine (bewo gen door de eene of andere kracht), dan kan men deze met even zooveel electrische gelei dingen welke men zoogenaamd geïsoleerd en beveiligd tegen beschadiging in den grond heeft gelegd en in allerlei richting loopende verbinden. De electriciteit der bedoelde bron zal zich dan in die verschillende geleiders verdeelen, zoodra deze aan het einde met den aardbodem worden verbonden. De sterkte der electriciteit in iederen geleider zal afhangen: 1 van de kracht der electriciteitsbvon2 van het aantal geleidingen, waarin de elec triciteit zich verdeelt en 3°. van den weer stand dien de geleider aan den doorgang der electriciteit biedt (bij hetzelfde metaal en ge lijke doorsnede van den geleider is de bedoelde weerstand recht evenredig met de lengte van den geleider). Ieder, die zich met het in het algemeen reeds lang bekende electrische licht heeft bezig gehouden, weet dat men het slechts behoor lijk kan verkrijgen met een uitermate sterken en constanten electrischen stroom. De«e wordt het best verkregen door middel van inagneto- inductie-electriciteits-toestellenals die van Gramme, van de gebroeders Siemens enz., welke door stoomkracht worden bewogen. Met de sterkste bestaaande toestellen van deze soort verkrijgt men eene electrische bron, die krach tig genoeg is om, bij verdeeling, tien of meer Jablochkoff-lampen (of kaarsen) in hetzelfde gebouw te doen branden. Het aantal is ech ter beperkt binnen de grenzen, die door de kracht der bron van electriciteit worden be paald. Bovendien zou voor genoemd aantal electrische lichten dezelfde bron niet meer voldoende zijn als de lichten op eenigen af stand, bijv. van een kilom. of meer, van de bron verwijderd waren. Om terug te keeren tot ons voorbeeld van Rotterdam, uit eene bron van electriciteit op het rijkstelegraaf kantoor zou men tot ieder punt van de stad eene zekere hoeveelheid electriciteit kunnen voeren maar deze zou slechts, ook bij gebruik van de meest krach tige machines tot voortbrenging der electrici teit op de meest nabijgelegen punten sterk genoeg aankomen om een der bestaande elec trische lampen licht te doen geven, al neeint men nu ook de meest doelmatige, bijv. de kaars vau Jablochkoff. Wil men dus de electrische verlichting op alle punten eener groote gemeente en in alle woningen kunnen brengen, dan moet men eene electrische lamp in het algemeen eene inrichting, waarmede door den electrischen stroom licht wordt voortgebracht uitvinden die veel, zeer veel minder electriciteit vordert om geregeld te branden dan de bestaande electrische lampen. Als een bijkomend gevolg zal men dan ook een minder krachtig, of schoon even helder, licht verkrijgen. Die nieuwe inrichting nu, waarin vermoe delijk een andere stof dan kool zal moeten worden gebruikt, die nieuwe lamp moet het zijn wat Edison heeft gevonden, indien aan de hoogopgeschroefde berichten, die ons van Ame rika daarover toekomen, waarheid ten grond slag ligt. Dat de bestaande lichtkronen met die nieuwe lamp zullen kunnen worden ge bruikt, laat zich lichtelijk denken; de armen zullen dan eenvoudig dienen tot bevestiging van de geleiddraden. Is zulk eene lamp werkelijk door Edison gevonden en ik heb vooralsnog geen reden om er aan te twijfelen dan is de quaestie eener algemeene verlichting van straten en woningen met electrisch lichtblijkens het vroeger medegedeelde, volkomen opgelost en zullen de kosten hoogstwaarschijnlijk veel lager kunnen zijn dan bij verlichting met brandbaar gas. N.R. Ct.) Gisteravond tusschen 8 en 9 uur is de geld- lade van het buffet der 3e klasse-wachtkamer aan 't station te Middelburg met een beitel opengebro ken. Al het daarin aanwezige geld is medegeno men. Niettegenstaande al het personeel aan dat station is gevisiteerd, is de dader of zijn de daders nog onbekend. Omtrent het in ons vorig no. vermelde onge luk, het stoomschip Stad Flissingen overkomen, wordt nader het volgende gemeld Het stoomschip werd Maandagnacht te 2 uren in volle zee, op de hoogte van Noord-Voorland, door eene Engelsche barge aangevaren. De barge werd wrak hare bemanning is door de Stad Flissingen gered. Wat dit stoomschip zélf betreft, het werd geheel ontredderd, het wiel werd gebroken en een gat in het schip geslagen. In dien toestand was het genoodzaakt te ankeren. De Prinses Marie, die pas seerde, werd de noodseinen gewaar en nam de Stad Flissingen op sleeptouw naar Queenboro. Onderweg brak de sleeptros en sloeg een der passagiers op de Stad flissingen. dool. Des uamiddags te 2 uren kwam men te Queenboro cn de Prinses Marie Woens dagmorgen te half 7 te Vlissingen. Op het terrein van den verbouw vau het diaconie- armengesticht te Zririkzee werden eenigen tijd ge leden gedurig oude plankeu gemist. De politie, van de zaak onderricht, betrapte des morgen vro^g den dief op beeterdaad. Enkel hebzucht had den schul dige tot de misdaad geleid, want hij is een wel gesteld man, die de planken in overvloed kon koo- pen. Het medelijden met vrouw en kinderen was algemeen, maar het recht moest zijn loop hebben. De rechtbank heeft den hebzuebtigen man veroordeeld tot twintig dagen celstraf. (Fad.) Te Buiksloot is door de politie eene vervol ging ingesteld tegen een zoogecnamden wonderdok ter, bijgenaamd „het houten been" (den man, die vroeger matroos was, moet tengevolge van een val uit den mast een been zijn afgezet.) Eenige patiën ten zyn aangehouden en recepten in beslag genomen. Toen de politie zieh ook bij den wonderdokter ver voegde, gaf hij zijne verwondering te kenceq dat zij hem nitt eerst gewaarschuwd had. Een persoon te Lriden, die wegens diefstal van een ja9 in voorloopige politiebewaring was ge steld, is uit zijne bewaarplaats ontsnapt. Uit Zwolle wordt bericht, dat de drie personen, wegens den dubbelen moord te Volleuhove in hechtenis genomen, in de gevangenis eene volledige bekentenis hebben afgelegd. Woensdagavond, omstreeks 5 uren, is in den IJ-polder nabij Zaandam de bliksem in een boeren woning geslagen, die door den snellen wind spoedig geheel in de asch werd gelegd. Nog op andere plaatsen sloeg de bliksem in. Iu eene boerderij onder Alkemade sloeg hij in en richtte veel schade aan. Aan het Brandegat onder Oostzaan is een watermolen geheel afgebrand, terwyl te Westzaan de verfmolen De Tromp, aan den hoogen dijk nabij den Westzaner Overtoom, geheel afbrandde. Twee personen reden Maandagavond met het 10- jarig zoontje van een hunner op eene chais van de Win* summermarkt huiswaarts. Omstreeks half tien uur geraakte tnssohen Bedum en Zuidwolde het paard van den weg en stortte met de chais in het Boter- diep. Het knaapje wist zich uit het water te red den en liep ijlings naar de ouderlijke woning om de ramp mede te dvelen, maar aangezieu de woning op 20 minuten afstand lag van de plaats des on- heils, kwam de redding te laat. Reide mannen heb ben hun dood iu het water gevonden, en laten: de eene een vrouw met 6 kinderen, de andere eene met 3 kinderen na. Te Breskensgraaf liep Maandagavond een meisje, door de duisternis misleid, in bet water en verdronk. Een paar Utrechtsche studen'en hebben Diüs- dag in het Cirque Corty aldaar proeven van hunne rykunst afgelegd. Ze hadden met den directeur een wedstrijd aangegaan om evengoed als al zijne rijders alle hindernissen in de Hongaarsche parforcejaeht te overwinnen. Het Z>.' D. zegt, dat zij er goed in slaagden met de bekwaamste artisten gelijken tred te houdenvooral een der studenten behoefde voor niemand hunner onder te doen. De strijd had een talrijk publiek gelokt. In een Spaansche stad hebben drie kleermakers zich in dezelfde straat gevestigd. De eerste schreef het volgende opschrift: De beste kleermaker der stad. De tweede wilde het nog mooier maken en schreef: De beste kleermaker der wereld. De derde echter liet nederig boven zijn winkel plaatsenDe beste kleermaker der straat. Volgens de Berliner Montags-Zeitung werden onlangs door een afdeeling Oostenrjjksche troepen drie als spionnen verdachte personen gevattwee Muzelmannen en een Israëlietisch koopman, die alle drie ter dood werden verwezen' Laatstgenoemde beweerde echter, dat hij in het hoofdkwartier als een eerlijk man bekend stond. De bevelvoerende officier zond een boodschap daarheen om nader bericht. In- tusscheo werden de beide Muzelmannen opgehangen en toen het antwoord uit het hoofdkwartier wat lang uitbleef, maakte men toebereidselen ook den Israëliet te executeeren. Reeds was de strop aangelegd toen de bode terugkwam, met gunstige tijding, wel laat, maar tocb niet te laat. Onmiddellijk werd de reeds hangende bevrijd en een slok uit een veldflesch bracht hem weder geheel b(j. Zijn eerste blik viel op de hangende Turkenterstond ontwaakte zijn handels geest en hij vraagt aan den officier; „Zeg, heer veld maarschalk, wat wilt ge met die oude plunje van die kerels doen? Als ge ze me voor een prijsje wilt laten, neem ik ze Een nieuwe Amerikaansche onderneming zijn de „gezelschapsreizen voor zieker," strekkende om lijdenden in de gelegenheid te stellen op gemakke lijke wgze den winter in een zacht klimaat door te brengen. Daartoe wordt een stoomboot eerste klasse geheel voor het verblijf van zieken ingericht, waar mede de voornaamste herstellingsoorden van Europa, alsmede de interessantste punten aan de Middel- landsche Zee zouden worden bezocht. Voor goede geneeskundige hulp en bekwame leiding zal de meeste zorg worden aangewend. De prijs voor den tocht van een halfjaar zal minstens 600 dollars bedragen. Men meldt uit Genève, dat bij het dorp Esta- vayer een gedeelte van een corp ontdekt is, dat vroe ger door het meer van Neufchatel was verzwolgen, doch thans door buitengewoon lagen waterstand droog gekomen is. Er zijn daar ambsrsieraden, uit het tijdvak der vuursteeuen, gevonden, alsmede een schoone gouden gesp, die aan het tijdvak van het brons herinnert. In de jongste zitting van de Académie des Sciences te I'arijs is een phonografische proef ge nomen, die de verbazing van de leden ten top deed stijgen. De heer du Moncel had een cahier met post papier op de tafel gelegd, na tusschen de vellen papier eenige blaadjes bladtin geschoven te hebben, die hij door geleiddraden in aanraking bracht met de polen van een inductie-toestel. In een naburige

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2