1878. N°. 127. Zaterdag 26 October. Ifflfaiiide Aurora en een Koperen Feest. GOES, 25 October 1878. Kunstnieuws. (■OëSOIIE De uitgave dezer Cour ast geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct, per regel geplaatst.. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen Tan 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct, Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en lxAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Niet of onvoldoende gefrankeerde brieven worden door den Commissaris des Konings en door Gedeputeerde Staten niet aangenomen. Men lette daarop bij het inzenden van ver zoekschriften bepaaldelijk ook bij het vragen van vergunning tot schieten van schadelijk ge dierte en bij het indienen van reclamatiën in zake van belastingen. Donderdag jl. is te Roosendaal aangehou den de conducteur der posterijen op den staats spoorweg P., verdacht van bet ontvreemden van geldswaarden nit een brief. In verband daar mede beeft de justitie uit Middelburg in den nacht van Donderdag op Vrijdag eene huiszoe king gedaan in zijne woning te Vlissingen. In den gemeenteraad van Bergen-op-Zoom is voorgedragen een definitief plan tot verbe tering en bevaarbaarmaking van het riviertje »de Zoom," van af die gemeente tot de Belgische grenzen. De begrooting van kosten voor dit werk bedraagt f 150,244.36. Er werd besloten deze stukken te zenden aan Gedeputeerde Staten, met verzoek om voor de uitvoering van dit belangrijk werk een ruime provinciale subsidie te willen voordragen. In 's Konings paleis op het Loo brengt men allerlei verbeteringen en verfraaiingen aan voor de aanstaande jeugdige koningin. De bloe menkasten en bloemen in den Loo-tuin zijn het eigendom geworden van de koninklijke bruid en prijken met een gekroonde E., waaronder een palmtakje de aandacht trekt. Bevat bet gerncht waarheid, dan zal het koninklijk paar allereerst op het Loo verblijf houden. ArnhCt.) Z. M. de Koning heeft, in antwoord op een adres van gelukwensching, hem door de Kon. Vereeniging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsche leger aangeboden, het volgend schrijven aan het bestuur doen zenden »Ik heb de eer u te berichten, dat Z. M. de Koning, hoogst gevoelig zijnde aan de ge- lukwenschen welke HD., door middel van een voortreffelijke calligraphic, bij gelegenheid zijner verloving met H. D. II. mevrouw de prinses Van Waldeck en Pyrmont, door u, ook namens de 382 leden uwer vereeniging, zijn aangebo den, hg mij met de vereerende taak belast, u zoowel zijnen oprechten dank als dien van de aanstaande Koningin te betuigen voor de hnlde, door uwe Vereeniging aan beiden gebracht. »De Adjudant en particuliere Secretaris »des Konings, (get.) H. Dumonceau." Prins en Prinses Hendrik worden Zondag avond op het kasteel Walferdange (Luxemburg) verwacht. Dinsdag zullen zij iu de hoofdstad hun intocht en in het voormalig Gouvernements huis receptie houden. Onmiddellijk na de ont vangst der autoriteiten zal aan de Prinses een souvenir der Lnxemburgsche dames worden aangeboden. Hierbij zullen, benevens het dames comité, alle dames worden toegelaten, die H.K.H. wenschen te complimenteeren. De slechte vooruitzichten op promotie, die bg bjjna elk wapen of dienstvak van het leger (de Genie uitgezonderd) bestaan, heeft ook bg het vak der militaire administratie een algemeene beweging doen ontstaan. Tal van aanvragen om overplaatsing bg het leger in Oost- of West-Indië kwamen in de laatste dagen voor. Thans kan worden bericht, dat de Ie luit.-kwartiermeester J. Moggenstorm en de 2e luit.-kwartiermeester D. Verselewel De Witt Hamert beiden in garnizoen te 's-Bosch, deta cheering voor den tijd van drie jaren bij het leger in West-Indië hebben aangevraagd. In het Amstel-hotel te Amsterdam werd Woensdagavond, onder voorzitterschap van den burgemeester, een feestmaal gegeven ter eere der bemanning van de Willem Barents. Daar omtrent ontleenen wij aan de N. R. Ct., het N.v. d. D. en de Midd. Ct. 't volgende Aan den disch waren 82 personen vereenigd. Onder de uitge brachte feestdronken verdient vermelding die van den kapitein ter zee Jansen, lid van den Raad van State, namens het comité voor deze expeditie. Hij bracht den wakkeren zeelieden een woord van dank voor hetgeen zg hebben nagelaten, van hulde voor hetgeen zij hebben gedaan. De dank betrof hun thuiskomst eu hun niet- overwinteren, do hulde de waarljjk uitstekende resultaten van hun tocht, die niet slechts hier te lande, maar ook in het buitenland goed keuring zullen verwerven. Zij toch overtreffen de stoutste verwachtingen. Er is meer gedaan dan door eonig zeil- of stoomschip ooit op eene eerste expeditie is verkregen. Het is een meesterstuk de la haute école de la navigation. Den kommandant De Bruyne komt de eer der hoofdleiding toe. Door zijn kalmte, wjjs overleg en beleid bracht hij alles tot een goed einde, terwijl op gezette tijden de voornaam ste eilanden en plaatsen zijn bezocht en de dierbare Nederlandsche vlag op Spitsbergen en Nova-Zembla heeft gewapperd. Aan zijne zijde stond Koolemans Beynen, een toovenaar in derdaad, die, leerling van den Engelschman Young, op jeugdigen leeftijd geestdrift aan degelijkheid wist te paren. Hij, de man, die, sterk door de onder Young opgedane onder vinding, door zijn bezielend woord deze ex peditie in bet leven riep, gaf door de daad aan bet woord te paren, een sehoone les aan alle jeugdige Nederlanders. Als zij toch een goed denkbeeld hebben, mag men hun toeroepen: »denk aan Beynen." Ook de overige officieren verdienen warmen dankzij vormden een stafschool en steunden den kommandant. Zij zijn een afschrikkend voorbeeld voor alle lam melingen." Deze geestdriftvolle taal wekte een algemeen enthousiasme en onder langdurige bravo's werd deze dronk staande gedronken, waarna een vaderlandsch lied volgde. Ook in het bijzonder werd gedronken op de Vlaardinger-zeelieden en Urker visschers en daarbij medegedeeld, dat bun voor da be wezen diensten een zilveren tabaksdoos met toepasseljjk inschrift was vereerd. Van den burgemeester van Middelburg, jhr. Schor er, was een telegram bij den voorzitter, jhr. Den Tex, ingekomen, waarin verzocht werd hulde en dank te brengen namens vele belangstellenden in Middelburg aan de kloeke bemanning van de Willem Barents. De dischgenooten werden in de gelegenheid gesteld de photographieën te zien, door den heer Grant in de Barentszee, op Nova-Zembla, in de Matoshky baai, op Bereueiland enz. ge durende de expeditie met de Willem Barents genomen. Ieder verwonderde de scherpte en de helderheid van deze merkwaardige licht drukken, genomen in eene streek, waar de lichtsterkte, noodig om te photographeereu, eene zeldzaamheid is en waar deze drukken genomen werden te midden van een woest, on herbergzaam oord in storm en mist. Als eene aardige bijzonderheid dient nog vermeld, dat luit. Beynen eene kopie ontvangen heeft van de oudste zeekaart, die van den eersten Barentstocht bestaat. De beer Beynen had overal gesnuffeld en ge zocht naar een exemplaar dezer kaart en was eindelijk tot de ontdekking gekomen, dat er slechts éen bestond in de wereld. Dit stuk wordt als kostbare curiositeit in eene biblio theek in Amerika bewaard, en de kaart, die de heer Beynen gisteren ten geschenke kreeg, is een zuivere kopie van dat exemplaar, met groote kosten en moeite verworven uit Amerika. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen de Nederlandsche Noordpoolreizigers op de eerst komende algemeene vergadering van het Aard- rjjkskundig Genootschapdie Zaterdag 26 October te Delft gehouden zal worden, door den voorzitter welkom worden geheeten, ea zal een hunner eenige mededeelingen over de ge lukkig volbrachte expeditie in het midden brengen. Naar wij vernemen is de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden de Kruis berg, bij Doetinchem, krachtens Koninklijk be sluit van den 8en October jl. no. 33, tevens bestemd tot hulphuis van verbetering en op voeding voor jongens, die volgens art. 66 van het Wetboek van Strafrecht zijn vrijgesproken, doch gedurende een bepaalden tijd in een huis van verbetering moeten worden opgevoed en in hechtenis gehouden. Zijn wij wel onderricht, dan zullen eerstdaags 50 opvoedelingea uit het Huis van verbete ring en opvoeding te Alkmaar naar de Kruis berg worden overgebracht. (R. N.) Aan de heeren Jan Zuurdeeg Zoon fabrikanten van wollen dekens te Leiden, is, behalve de zilveren medaille voor hunne firma, de bronzen medaille voor den oudsten kuecht der firma (54 jaren dienst) en eene eer volle vermelding voor den meesterknecht hun ner fabriek (30 jaren dienst) op de wereldten toonstelling te Parijs toegekend, ook nog het lidmaatschap der Académie nationale agrieole manufactarière et commerciale te Parijs aan geboden. Waar de taak der tooneelspelers eindigt, begint die des verslaggevers. Nauwelijks was het scherm gevallen, of we spoedden ons naar onze woning en schreven onze gedachten op over 't gehoorde en 't geziene; we haastten ons deze voorstelling aan de vergetelheid te ontrukkenen dat verdient ze. Was niet alles, zooals wij dat gewenscht hadden, we meenen reden te over te hebben om een niet te somberen toon te moeten aanslaan in onze critiek. Met genoegen kwijten we ons dus van dezen arbeid, gedachtig aan 't bekende „la critique est aisée, mais 1' artDe redactie en de lezers der Goesche Courant vergeven 't ons, met 't oog op het late uur en den spoed dien we ter wille van den zetter maken moesten, zoo we eenigszins kort zijn. Eene groote massa belangstellenden en nieuws gierigen bracht door hunne opkomst eene stille hulde en een bewijs van sympathie aan de jeug dige rederijkerskamer „Aurora", en de buitengewone voorstelling, door haar gegeven, bij gelegenheid van het koperen feest der H. B. S. Eene opgewekte stemming lieerschte in de goed bezette zaal; vooral bij de feestvierende jongeling schap ontbrak de gewenschte feeststemming niet. Nu en dan was dit zeer duidelijk. De groote menigte was verlangend naar den hoofdschotel: Vriend Frits; reikhalzend zag ze uit naar de taart, die midden op tafel stond en straks opgedischt zou worden hulde aan de H. B. S., en op het dessert (het kleine blijspel) verheugde ze zich in stilte. Precies half acht gunde men ons een kijkje in Frits' ka mer ze zag er gezellig uitde tafel werd naar behooren gedekt, zoodat we, vooral toen de oude Bordeaux bij het bord van den gastheer gezet werdgaarne deel aan 't feest hadden genomen. Catherine zorgde voor zulk een heerlijk maal; alles werd zoo goed in de heldere schaaltjes opgebracht, dat het niet anders kon of de maaltijd moest in gezelligheid en vroolijkheid uitmunten! Dan helaas! dit was zoo niet. Het eerste bedrijf van FriencJ Frits kreeg een geweldigen stoot; de spelers waren niet op dreefhet genoegen van die gastronomen gezellig te zien dineeren ging verlorener was geen actie in hun spel, 't ging alles veel te lang zaam; de Rebbe was de eenige, die ons een goeden indruk naliet, toen de gordijn na 't eerste bedrijf ge vallen was. Ziet eens bier! het stuk boogt op eene zeer kleine eenvoudige intrige; er is quaestie van een ren tenier, die niet wil trouwen; hij verkiest het jongge zellen-leven boven den echtelijken staat. Dit mag echter niet lang zoo blijven; langzamerhand wordt hij verliefd we zien hem als 't ware langzamerhand meer en meer door de banden der liefde omstrikt worden en einde goed alles goed, bin nen 14 dagen biedt hij band en hart aan Suze. Eenvoudiger kan het niet; wat dus bet stuk mist aan groote tooneelen, moet door het net, geache veerd spel der vertooners goed gemaakt worden. Wordt dit gedaan als gisteravond (we spreken nog altijd van 't eerste bedrijf) dan valt bet stuk voor een deel in 't water. De woorden lieten soms heel lang op zich wachten, er was geen gang in 't stuk; hoe jammer voor den ouden Rebbe en Catharine, want zij deden hun best! Zij trachtten leven en vroolijkheid mede te brengen, terwijl de gasten zeiven Resumeeren wij onze grieven. Frits was lang niet opgewekt genoeg, hij gaf ons niet terug den vroolijken, gezelligen Frits; zijn coiffure be nadeelde hem niet weinig; die lange lokken aan de slapen bedierven veel; van bet goed ronde, opene gelaat was weinig te bespeurenzijne twes gasten, de landmeter en de ontvanger, speelden stijf. Lisbeth zeide haar klein rolletje slecht op, ze was blijkbaar verlegen en sprak o zoo zacht, evenals Suze, die bijna niet te verstaan was en hare ver legenheid voor de smulpapen (wellicht ook voor 'tpubliek?) te ver dreef; we kregen meer haar haartooi te bewonderen dan haar gezichtje. Jozef speelde zijn heel klein rolletje vrij goed hij was echter wat te zwart gemaakt, de lichtbruine kleur ware verkieslijkergeweest. Catharine beviel ons heel goed, ze sprak duidelijk en haar spel was los, maar haar postuur en hare kleederdracht waren niet in overeenstemming met haar rol; ze was te jong die Catharine. Eindelijk de Rabbi Wij bewaarden hem voor 't laatst, teneinde met een welgemeend compliment, met een warm woord van lof en hulde voor zijn uitstekend spel, onze klaagliederen over 't begin van Vriend Frits te sluiten. We hebben gemeend hier openlijk onze meeuing te moeten neerschrijven wellicht klinken die afkeuringen wat hard, doch we weten hoe de wonden worden, die eea zachte heelmees ter geneest. De grootste fout, en daaruit vloei den de meeste storende gebrekkigheden voort door velen werd de rol niet gekend en de gevol gen van gebrek aan rolvastheid bleven niet uit; wij noemen dit ronduit onverantwoordelijk, vooral nu „Aurora" wist voor welk publiek het zou optre den. Eene buitengewone opvoering moet in alles buitengewoon zijn, ook in het spel der acteurs en actrices. Eilieve, laten we op rekening der ver legenheid ook iets schrijvenStelt het geval, dat we den souffleur niet zooveel gehoord hadden, dan nog zouden we veel op rekening der geringe rolvastheid gestoken hebben want bij de volgende bedrijven, vooral bij 't derde, werd door allen een losheid van spel aan den dag gelegd, die ieders bewon dering en nu ook verwondering moest opwek ken. Blijkbaarivas aan 'tderde bedrijf de meeste zorg besteedde beroemde bron-scène in 't tweede tooneel werd uitstekend gespeeld; als Suze een weinig harder had willen spreken, wie weet hoe veel grooter de indruk dan geweest wareDoch ze bleef te timide den beelen avond. Fnts haalde zijne schade in, lig herstelde geheel wat hij in 't eerste bedrijf bedorven bad. Ook zijne twee vrienden, die lieve épieuristen, raakten geheel op dreefzoodat, summa summarium, de indruk be vredigend was. „Aurora" bezit zeer goede bestand- deelen, dit is geblekende klachten over de uit spraak kunnen we ditmaal achterwege laten enkele vreemde namen kwamen een weinig ver draaid voor den dag, bijv. Catherine noemde den ontvanger pertinent Hane R o o; terwijl toch ieder ander niet aarzelen zoude om den klemtoon op de middelste lettergreep te leggen. Doch dit zijn kleinigheden het lied werd met gevoel, doch ook een beetje te langzaam gezongen. Wanneer Suze een volgende maal zonder accompagnement eener krassende viool wilde zingen, zou haar stem beter tot haar recht komen. Van muziek gesproken, die was gewoon slecM. Hoe verheugden we ons, nu eens eene voorstelling met muziek te hebben, en hoe werden we teleurge steld! We laten de walsjes en polka's nog voor 'tgeen ze waren, maar de heer IAesoy bad toch voor eene goede, welluidende begeleiding van Suze's zang kun nen zorgen, en hoe jammerlijk kwam het bekende „O God! verlaat mijn Neerland niet!" terecht! Als men zulke geliefde volksstukjes nog niet be hoorlijk spelen kan, dan is 't peil van 't strijkor kest al vrij laag. Onwillekeurig dachten we aan

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1