1878. N°. 126. Donderdag 24 October. 65ste Jaargang. AANBESTEDINGEN. MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. RIJKS-WATERSTAAT. b. Het driejarig onderhoud van de aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman bij de Isabella-sluis. (Raming f 600 per jaar.) Herhalingsschool. Personeele Belasting. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 23 October 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct, Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLEB, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 1 November 1878, des voormiddags te 10 uren, zullen, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed a. Het onderhoud en de verbetering gedurende 1879 van de havenwerken te Breskens. (Raming f 8300.) Deze aanbestedingen zulten geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en zijn voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 tes.Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 26 en 28 October 1878 worden denoodige aanwijzin gen op de plaats gedaan; voortszijnnadereinlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te BreskenB en te Ter Neuzen. 30 September s-Gravenhage 2 October l878' Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. OPENBARE VERGADERING VAN DEN UA1D der GEMKRKTU GORS, op VRIJDAG den 25 October 1878, des avonds te V/s uren. Goes, den 22 October 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling l. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Aanvraag van het Burgerlijk Armbestuur om afstand van grond in erfpacht. III. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verke nen eener gratificatie. IV. Aanvraag van het bestuur der Ambachtsschool om afstand van grond. V. Rekening der gemeente-ontvangsten en uitga- ren over 1877. VI. Reclame van J. Toeyenburg tegen de uitspraak der Commissie voor de brandweer. GBAFmOirUUKESTTElir in de kerken te Kapelle Zuid-Bevélanden Serooskerke (Walcheren.) Op het koor der uitnemend fraaie kerk te Kapelle staat de graftombe van Philïbert Van Tuyll van Se- rooskerken, vrijheer van Tienhoven, heer van Maalste de, Kapelle, Biezelinge enz., gecommitteerde raad van Zeeland, overl. 1639; en van zijne echtgenoote jonkvr. Anna Van Heer Jansdam, overl. 1643. Deze edelman, die het in de achttiende eeuw gesloopte slot Maalstede bij Kapelle bewoonde, be hoorde tot een geslacht, dat van 1398 af tot in het midden der zeventiende eeuw eene merk waardige plaats heeft ingenomen in de geschie denis van Zeeland. Op staatkundig gebied ver vulde ook deze Philïbert Van Tuyll eene belang- rjjke rol en W. Te Water rekent hem onder de Zeeuwen, door geleerdheid lofwaardig en prijst zgne nweergalooze wetenschap in de kennis van vaderlandsche en Zeeuwsehe zaken." Op het on geveer 2 meter hooge, fraai bewerkte voetstuk der tombe ligt een zware dekzerk, waarop in relief, tusschen de familiewapens en zestien kwar tiersehilden, de levensgroote beelden van den rid' der in zjjne wapenrusting en van zijne echtge noote in een deftig lang gewaad. Waarschijnlijk is dit grafgesteente door een Antwerpschen kun BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de avondschool der School 3e klasse zal worden gehouden van 1 November af tot de Paasch-vacantie, dagelijks, met uitzondering van den Zaterdag en den Zondag, van 5 tot 7 uren, en bestemd is voor volwassenen, althans voor dezulken, die minstens den leeftijd van 14 jaren hebben bereikt; alsmede dat de plaatselijke schoolcommissie eene zitting zal houden iu een der lokalen van het raadhuis op MAANDAG DEN 28 OCTOBER a. s., DES MIDDAGS TE 12 UREN, tot het aannemen van leerlingen voor gemelde school. Goes, 22 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES berinneren de ingezetenen aan de bepalingen van artt. 27 en 42 der wet van 20 Maart 1833 (Staatsblad no. 4} omtrent de SUPPLETOIRE AANGIFTE'voorde PER SONEELE BELASTING, volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van belasting-voorwerpen der grondslagen van het personeel komt te vallen onder de toepassing van een nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars, verplicht is, alvorens eu naar gelang der omstandigheden en op de boete, bij artt. 35 en 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege, invoege als bij art. 30 der wet is voorgeschreven, kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den heer ontvanger der belasting worden afgehaald. Goes, den 22 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd in het bestuur der waterkeering van den calamit. Anna Frisopolder: tot voorzitter J. L. Markusse en tot leden P. II. Fan Lis en D. De Regt Mz.tot dijkgraaf van den polder Westkerke J. Van de Kreeke. O. Indik. Bepaald, dat de ben. tot 2en luit. bij de art. van den gew. luit. t. z. 2e kl. bij de Ron. Ned. marine C. Moll alsnog beschouwd wordt als eene aan- stelling tot len luit. bij gemeld wapen. Overgeplaatst; Geneeskundige dienst bij het hosp. te Weltevreden de apoth. 2e kl. J. Van Selms, van het tarn. te Meester-Cornelis; bij den gen. dienst in Atjeh e apoth. 2e kl. K. Broers Fan Dort, van het hosp. te Weltevreden. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan het lid in den raad van just, te] Padang mr. A. W. C. Verweij. Ons is verzocht allen, die Donderdag avond de voorstelling in den schouwburg bg zullen wonen, beleefd uit te noodigen vóór half acht uren hunne plaatsen in te nemen. Men wenschte gaarne precies op den aange geven tijd te beginnen, wat met 't oog op de uitgebreidheid der opvoering zeer wensehelijk is. In de Dinsdag gehouden buitengewone vergadering der Provinciale Staten van Zeeland stenaar gebeiteld, die het werk met veel zorg en naar waarheid, doch in een edelen stijl uitvoerde. Jaren van verval en verwaarloozing hadden vol tooid, wat de grafschenders van 1798 waren be gonnen en het schoone gedenkteeken zou, na niet langen tijd, geheel ten onder zijn gegaan, evenals het gedenkbord van Pieter Van Tuyll Phïlïbertsz., overl. 1658, dat, op een klein fragment na, vernietigd was geworden. De commissie uit het Zeeuwsch genootschap, belast met de zorg voor 't opsporen en bewaren van merkwaardige Zeeuwsehe oudheden, heeft zich, nu een jaar geleden, deze monumenten aan getrokken en werd door de belangstelling en vrij gevigheid van den heer mr. W. B. baron Van Tuyll van Serooskerken en Zuylen, op het kas teel te Zuylen bij Utrecht, in staat gesteld de vervallen gedenkteekenen te doen herstellen. Een jong, meest te Antwerpen gevormd, doch te Mid delburg gevestigd, veel belovend beeldhouwer, de heer G. J. Den Hollander, heeft naar de teeke- ningen, welke de heer mr. J. Verheije Van Citters in de vorige eeuw voor de Zelandia ïllustrata vervaar digen liet, met veel talent dien niet gemakkelijken arbeid verricht. Het monument moest daarvoor genoegzaam geheel uiteen worden genomen en de van elkander geweken zerken opnieuw ver is, in plaats van wijlen mr. G. A. Fokker, tot lid van Gedeputeerde Staten met 32 van de 38 stemmen gekozen de heer J. H. Bijbau, burgemeester van Colgnsplaat c. s., die staande de vergadering deze benoeming aannam. De vergadering was talrgk bezochtvier leden waren slechts afwezig. Bp den aanvang wjjdde de Commissaris des Konings een warm woord van waardeering aan de nagedachtenis van den heer Fokker, waarna de nieuw geko zen leden, de heeren mr. D. A. Berdenis Van Berlekom eu Th. Van Uije Pieterse, beëedigd wer den en zitting namen. Daarna zou aan de orde gekomen zijn de behandeling der aan vrage van het waterschap voor de Nol van Ouwelek en der besturen van de polders Thoorn en Sophia, om opheffing van genoemd water schap. G^dep. Staten hadden't Voorstel gedaan om op een en ander afwjjzend te beschikken. Op voorstel van den heer Cau, die meende, dat de urgentie van 't laatst genoemd voorstel niet meer bestond door de intrekking van het vroeger gegeven bevel tot onderzeesche verde diging van die Nol, werd besloten deze zaak in de aanstaande wintervergadering te behan delen. Voor de vereenigde betrekking van se cretaris-ontvanger te Rilland—Bath jaarwedde p, m. f 690, hebben zich 29 sollicitanten aan gemeld. Den 17 dezer heeft te Ier Neuzen door het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsehe stroomen de verloting van mossel- banken in de Wester-Schelde plaats gehad, voor den tijd van zes jaren. Van de nos. 20, 29 tot en met 78 in de groep voor de Hoofdplaat en nos. 20 tot en met 27 in de groep in het Sloe, en wel aan die visschers, die van een vaartuig, voor de mosselvisscherij geschikt, voorzien zijn en consent hebben tot het be- visschen der Schelde en Zeeuwsehe stroomen. Bij de groep vóór de Hoofdplaat heeft zich de toevallige omstandigheid voorgedaan, dat voor de 51 banken juist 51 visschers zich had den aangeboden, zoodat ieder een bank bekwam. (2'. N. Ct.l Nader wordt ons bevestigd, dat het hu- welgk van Z. M. den Koning in het laatst van Januari zal voltrokken worden. Naar men ons verzekert, zou mr. C. Th. baron Van Lijnden van Sandenöurg, oud-Mi nister van Justitie, van Z. M. den Koning de vereerende opdracht hebben bekomen om het hnwelgks-contract op te stellen. Dagbl Z. K. H. Prins Alexander is Maandag avond in de residentie ternggekeerd. Teneinde tot eene zooveel mogelijk vol ledige kennis te geraken van den rechtstoestand bonden; de stukgeslagen wapenschilden werden vernieuwd en de beschadigde beelden in den ouden vorm, zonder vermeerdering of verbetering, bij gewerkt. Alles is echter uitnemend geslaagd en het kunstwerk prijkt thans weder in den ouden luister. Niet minder eer heeft de werkman in gelegd met het wapenbord van Pieter Van Tuyll, dat met twee en dertig kwartierschilden en veel bijwerk, uit donker eikenhout gebeeldhouwd, we der nevens het grafgesteente van zijn vader is opgehangen. Openlijk verdient vermelding de lofwaardige medewerking van het kerkbestuur te Kapelle, welke eenvoudige landlieden, zelfs door eene gel delijke bijdrage tot verbetering van den vloer, een voorbeeld zijn voor menig college van def tige kerkvoogden in aanzienlijke steden. Die be langstelling geeft hoop, dat ook een sierlijke eikenhouten koorbank mettertijd van haar verflaag zal worden ontdaan en dat de waarschijnlijk fraaie heiligenbeelden, op de balkeinden in de kerk ge plaatst, eens hun mantels van witkalk zullen afleggen. Tegelijkertijd is een gedenkteeken derzelfde fa milie in de kerk te Serooskerke (Walcheren) ge restaureerd. Aldaar is eene kolossale zerk in den muur gemetseld, waarop, in verheven beeldwerk, der hier te lande bestaande veren, voor zoover ze geen rijksveren zgn, heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Ngverheid van de ge westelijke besturen eene opgave gevraagd der in de provinciën bestaande openbare veren. Daarbg zal moeten worden vermeld aan wie zg be- hooren, op welke wgze zij bediend worden en, zoo mogelijk, hoeveel de opbrengst en de kos ten van onderhoud bedragen. Voorts verlangt de Minister mededeeling van de geldende, het- zg provinciale, hetzij andere reglementen of verordeningen, zoowel voor alle, als, waar dit het geval mocht zijn, voor sommige dier veren in het bgzonder. In den loop der tweede helft van No vember zal, naar de N. Rott. Ct. verneemt, weder een belangrgk transport schepelingen van het Nieuwediep naar Oost-Indië worden uitgezonden. De algemeene Nederl. vrouwenvereeniging ,/Tesselschade" zal in het laatst van November e. k. te Botterdam eene verloting bonden van voorwerpen, alle door vrouwen vervaardigd, af komstig van de tentoonstellingen te Amsterdam en te Leeuwardenen door de internationale en nationale jury's te Amsterdam voor het grootste deel bekroond en eervol vermeld. De stoomschepen der maatschappij «Ne derland" zullen, naar men aan het 1161. mede deelt, tot 1 April e. k. van Nieuwediep ver trekken en aldaar binnenkomen. Na dien tgd znllen zij van IJmniden uitgaan en zal de dienst zoodanig worden geregeld, dat elke 14 dagen in plaats van om de drie weken een schip van en naar Indië vertrekt. Aan den gemeenteraad van Rotterdam is door de commissie voor de strafverordeningen een ontwerp ingediend tegen bet mishandelen van dieren. Het bestaat uit slechts drie artikelen. Geldboeten van f 1 tot/25 en gevangenisstraf van 1 tot 3dagen worden bedreigd tegen: lo. het moedwillig in 't openbaar mishandelen van een dier2o wreedaardig te werk gaan bij net aan zetten of voortzweepen en in 't algemeen bjj het geleiden van een trek- of lastdier3o het trekken of dragen te doen plaats hebben op eene kennelijk voor de dieren pijnlijke of kwel lende wjjze, of zoo dat de last hun krachten te boven gaat; 4o wreedaardig te werk gaan bg het vervoeren, drgven, laden en lossen vau dieren of dit te doen op eene kennelgk voor hen pgnlgke of kwellende wgze. Ten bewijze, hoezeer de heer Rombach zich vergiste, toen hg onlangs in de Tweede Kamer verzekerde, dat de pharmaceuten met het wets voorstel nopens de toelating van artsen enz. ingenomen zgn, volgt hier de aanhef van een artikel, geschreven door de redactie van wordt voorgesteld Philïbert Van Tuyll van Se rooskerken, enz. (overl. 1661) en zijne echtgenoote Vincentia-Magdalena Van Swieten, overl. 1629. De levensgroote beelden, het lofwerk en zestien kwartierschilden zijn door een uiterst bekwame hand gebeiteld, doch waren zeer beschadigd en verwaarloosd. Ook hier heeft de heer Den Hol lander vele bezwaren overwonnen, ora den steen als nieuw te doen prijken. Er bestaat ook voor uitzicht dat de prachtige, door JRombout Verhulst vervaardigde tombe van Hieronirms Van Tuyll (overl. 1669) te Stavenisse, die in een deerniswaar- digen staat van verval verkeert, zal worden hersteld. De heer Van Tuyll van Zuylen, die, toen de commissie zijne aandacht op het verval dezer ge denkteekenen vestigde, terstond bereid was om voor de herstelling belangrijke uitgaven te doen, zal de voldoening smaken om door het instand houden dezer merkwaardige kunstwerken ook tevens de herinnering aan de bekende mannen uit zija aanzienlijk geslacht in Zeeland te hebben verlevendigd. Wie deze vriendeljjke Zeeuwsehe dorpen bezoekt, verzuime niet eens in de kerken te kijken. M. F. N. (Overgenomen uit de Kederlandsche Spectator 1878, No. 42.)

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1