1878. N°. 123. Donderdag 17 October. AANBESTEDING. Oestewliiir in Jen vreemde en If ons. MINISTERIE VAN WATERSTAAT, HANDEL EN NIJVERHEID. RIJKS-WATERSTAAT. OFFICIEELS MEDEDEELIi\GEN~ GOES, 16 October 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke sommen 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst^ 5 Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan d regels bedragende en contant betaald, 20 ct. sJfV Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 25 October 1878, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des IConines in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een aer leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het herstellen van de vleugels van pakwerk der sluizen van h*t kanaal door Zuid- Bevéland te Hansweert en Wemeldinge. Raming f 2730). Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens f 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek no. 148. ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middel burg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te s-Gravenhage, en door zijne tus- schenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 19 en 22 October 1878 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Wilhelminadorp. 's-Gravenhage, 25 September 1878. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. Bij Zr. Ms besluit is aan dhr. A. Kakebeeke Jz., op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend, als notaris te Goes. Benoemd bij het 3e reg. inf. tot kapt. 2e kl. de le luit. A. S. De Ronde Bresser van het 8e reg. Bij kon. besluit is, met ingang van I November 1878, de heer II. A. A. baron Collot d'Escury benoemd tot schoolopziener in het 6e schooldistrict der prov. Zeeland. Benoemd tot president van het Hoog Militair Ge. rechtshof de heer mr. G, Turk, thans lid van dat college. Dinsdagmiddag is onze Goesenaar, die den tocht naar Nova-Zembla meemaakte, in den besten welstand alhier teruggekeerd. Hier- door dr. P. P. C. HOEK. (Vervolg.) Het vraagstuk scheen opgelost. Reeds zag men in Ejju verbeelding de geheele kust van Frankrijk met oesterbanken omzoomd; het aantal millioeuen franken, dat men volgens den toenmaligen prijs der oesters uit de zee kon oogsten, werd berekend; maatschap pijen werden opgericht cn concessiën aangevraagd en overal toog men vol moed aan het werk. Evenwel de schitterende uitkomsten, die men zich voor stelde, werden niet verkregen: tien jaren later was er van de kunstmatige, in 1858 in de golf van SI. Brienx aangelegde, oesierbank al niets meer te zien. Van al de aau de Fransche kust outworpen banken hebben alleen die van de bocht van Arcachon aan de verwachting voldaan, terwjjl overigens nog slechts aan enkele door bijzondere omstandigheden begun stigde punten het opvangen van oesterbroed en het op die wjjze nieuw bevolken der oestergronden met eenige winst geschiedt. Het verzanden van den zee bodem op vele plaatsen en vooral ook het bezwaar d« jeugdige en teêre oeitertjes tegen invloeden van temperatuur daar te vry waren, waar de dispte gering iseindeljjk de strijd, dien de jonge oesters tegen talrijke vijanden te voeren hadden, werkten samen om op bijna alle plaatsen deze industrie geheel te doen mislukken. De geldsommen, die men voor het in orde brengen der terreinen en voor het aanschaffen der volwassen oesters besteed hadbrachten niet alleen geen rente op, maar gingen voor het grootste ge deelte geheel verloren. De wijze, waarop men in de bocht van Arcachon Met welwillende toestemming van schrijver en uitgever overgenomen uit „Eigen Haard." achter is zijn laatste schryven over dien tocht opgenomen. Volgens het Handelsblad zou er bij eenige Amsterdamsche ingezetenen het voornemen be staan om aan de Nederlandsche Noordpool- vaarders, die met de Willem Barents zijn terug gekomen, een feestmaaltijd aan te bieden. 's-Heer Arëndskerke. Door het over lijden van den heer P. B. Remijn is eene vacature ontstaan in den gemeenteraad en in het burgerljjk armbestuur. Met zekerheid verneemt het Dagblad, dat het huwelijk van Z. M. den Koning zal voltrokken worden te Arolsen en wel omstreeks het midden van Januari. De eerste intrede van het koninklijk paar in de residentie, welke door die in de hoofd stad zal worden voorafgegaan, is alzoo tegen het einde van genoemde maand te wachten. Door 'sKonings pensionnaires zal aan Z. M. bp gelegenheid van HDs. huwelijk een kunstalbum worden aangeboden. Tegen den machinist T. A. van den goederentrein, die onlangs te Bargen-op-Zoom met een personentrein in botsing kwam, is proces-verbaal opgemaakt. Dagbl In de kweekschool voor zeevaart te Lei den zal op Maandag 28 dezer, 's morgens te 10 uren, eene keuring plaats hebben van kna pen, dio eene verbintenis in 's-rjjks zeedienst wenschen aan te gaan. De spoorweg LeidenWoerden is jl. Maandag 14 October plechtig geopend. Uit den Haag schrpft men in de Gron. Ct. o. a. bet volgende De heer De Roo Van Alderwerelt leeft nog en zijn leven kan nog geruimen tijd gerekt wor den, ofschoon het even goed mogelijk is, dat de dood reeds binnen enkele dagen een einde aan zijn lijden maakt. Men stelt zich dat lyden echter algemeen verkeerd voor. Bedle gerig is de Minister niet en ook niet geweest behalve tijdens de operaties te Rotterdam, en hp is, wat men in 't dagelijksch leven noemt gezond van harte. De vreeselpke ziekte, die hem van tijd tot tpd slapelooze nachten doet te werk gaat, komt vrij wel overeen met die, welke men in ons land op de Yersskebank volgt. Liever dan reeds nu bjj deze stil te staan, Iaat ik bier eerst een kort overzicht van hetgeen Engeland en Duitschland door de oestercultuur verkregen werd, volgen. Tot in het jaar 1866 was de vangst van oesters op de Engelsche kusten aan beperkende bepalingen onderworpen, in zooverre als het slechts gedurende acht maanden des jaars geoorloofd was oesters te visschen. In dat jaar nu liet men de beperkende bepalingen vervallen en gaf men de oestervang9t ge heel vrymen beriep zich daarbij op de kennis van de ontzettende vruchtbaarheid der oesters, die, meende men, ook onder de ongunstigste omstandigheden ruim schoots bij machte was den eeas verkregen rijkdom van oesters in stand te houden. De gevolgen van dezen maatregel bleven evenwel niet uitbinuen kor ten tijd verarmden al de banken. Tot 1866 toe be dreven, bjj Falmouth bijv., jaarlijks 700 man met 300 vaartuigen oestervisseherjjsedert men de be schermende bepalingen buiten werking heeft gesteld, zijn de banken zoo verarmd, dat er in 1876 nog slechts door 40 man met minder dan 40 schepen naar oesters gevischt werdgeen dezer vaartuigen vangt per dag meer dan 60 a 100 stuks, terwjjt vroeger ieder vaartuig 10.000 tot 12.000 stuks per dag vischte. Hetzelfde geldt voor de banken van EmsworthDudgeon Light enz. Een aanzienljjke rijzing der pr jjzen was hier natuurljjk het gevolg van. Dat dus ook in Engeland pogingen om langs kunst- matigen weg het aantal voor de markt geschikte oesters te vergrooten in het werk gesteld werden, ligt voor de hand, vooral als men de ontzaglijke boeveel heden dezer dieren in aanmerking neemt, die er jaar lijks verbruikt worden, f) De oesterkweekerjj werd t) Het aantal oesters, dat in 1864 in Londen aan de markt kwam, bedroeg 495,000,000 stuks; de waarde der in 1870 in Engeland verkochte oesters bedroeg 4 mil- lioen pond sterling. doorstaan, tengevolge van de hevige pijnen, is van geheel plaatselijken aard. Er zijn dan ook nog in de laatste weken dagen geweest die de Minister werkende heeft doorgebracht hij gaat ook nog wel uit en wio hem in den laataten tijd ontmoette, zou niet aan zpu ge sprekken hebben bemerkt, dat de heer De Roo zich bewust is van zpu naderend einde. Toch weet hij, dat op een gegeven oogenbhk de ziekte plotseling het stadium kau intreden, waar op de dood in slechts enkele minuten volgen kan. Maar hp wacht 't einde met kalmte af en werkt zoolang het dag is. Jammerdat een man met zooveel geest kracht met zooveel talent en lust tot den ar beid, een man die aan zijn vaderland onschat bare diensten zou hebben bewezen, op zoo jeugdigen leeftpd aan zijn werkkring wordt ontrukt Het bericht der banoeming van den heer Van Veerssen te Nijmegen tot directeur der muziek vaa de grenadiers en jagers is onwaar. Men schijnt hier met eene laffe aardigheid te doen gehad te hebben. Door den heer W. J. Wisse, onder-di recteur bp de rijkstelegraaf en posterpen te 's-Gravenhage, is bij eenige gemeentebesturen (o. a. van Middelburg en Ylissingen) aanvraag gedaan voor concessie tot den aanleg en de exploitatie eener openbare electrische verlichting, ter vervanging van het voor het meerendeel in ons land in gebruik zijnde koolgaslicht en volgens een procédé, dat sedert eenigen tijd vooral in Frankrijk voor verschillende doelein den met succes in toepassing is. Uit Deventer wordt gemeld, dat de wa terstand op den IJsel zóo laag is, dat de scheep en stoomvaart op die rivier er vertraging door ondervinden. Prins Bismarckkennis genomen hebbende van de stichting der Association Internationale pour l'eau potable en van de bekende vier punten van onderzoek, door de vereeniging van en voor Nederl. Industriëelen hier te lande aan den Minister van Binnenlandsche Zaken onderworpen, teneinde tot de juiste kennis te geraken van den toestand van het drinkwater, dati ook op groote schaal ondemomeu die van het nabjj Portsmouth gelegen eilaudje Hayiing byv. met een kapitaal van 50.000 pond sterling. Al de er varing, die men in Frankrijk had opgedaan, liet men zich ten nutte komengeen moeite werd gespaard om de onderneming te doen slagentoch mislukte zij zoowel hier als op audere punten geheel. Bij een onderzoek, van regeeringswege in 1876 ingesteld, bleek het, dat geen der kunstmatige banken behoorlijk ge slaagd wasde kosten van iedere oester, op een dier banken verkregen, wisselden af tusschen 50 en 100 pond sterling per stuk, ja bedroegen op een der ban ken niet minder dan 500 pond sterling. Terwijl men in Engeland dientengevolge uitziet naar andere middelen om een voldoende oesterproductie te waar borgen, houdt men er op 't oogenblik een cultuur, zooals ze in Frankrijk op enkele punten met goeden uitslag gedreven wordt, voor onmogelijk, en wel om dat het klimaat er ongeschikt voor is. Van het dnitsehe kustgebied brengt alleen het aan de Noordzee gelegen gedeelte oesters voort; de De temperatuur schijnt toch een groote rol te spelen in de quaestie van de geographische verspreiding van de oester. Een merkwaardig bewijs biervan levert Noord-Amerika op. De kust van de Vereenigde Staten is buitengewoon arm aan visch voor den handel ge schikt maar even rijk aan oesters. De oester is hier zoo menigvuldig, dat b. v. in het jaar 1857 in Balti more alleen de oesterschelpen (voor de kalk-fabricatie) meer dan 120,000 dollars opbrachten. Het verdrag van Washington bepaalt, dat oesters alleen gevischt mogen worden door de bewoners der nationaliteit, waar zij voorkomen. Engelsch Noord-Amerika heefteen eenigs- zins lager temperatuur en heelt dientengevolge hoege naamd geen oesters, maar wel handelsviseh in zijn wateren, en is dus van den oesteróogst uitgesloten. Omgekeerd hebben de visschers van ae Vereenigde Staten wel degelijk liet leclit van visschen in de visch wateren van Engelsch Noord-Amerika. „Het voordeel is dus geheel aau de eene zijde," zegt prof. Wil. B. Carpenter. Nature1878) heeft dezer dagen aan den heer J. O. Jager, te Amsterdam, in een vereerend schrjjven van zijn ingenomenheid doen blijken, met mede- deeling dat de stukken door hem in handen waren gesteld van den gezondheidsraad van het Duitsche rjjk de president van dit re- geerings-college heeft zich reeds in relatie ge steld met onzen geachten landgenoot, den stichter der Internationale vereeniging voor drinkwater. Ook lord Beaconsjield heeft den heer Jager onder dagteekening van 1 dezer van zijn in genomenheid doen bljjken voor een zaak, die in Engeland dagelijks meer de publieke opinie bezighoudt. LANDBOUW VEETEELT. Westelijk gedeelte v. Zuid-Beveland. Behalve eene enkele uitzondering van stamboontjes, meekrap en aardappels zya de landbouwproducten weder in zoover binnen gezameld, dat men niets meer buiten ziet dan mangelworteis, suikerbieten en paardenpenen. Schier algemeen houdt men zich onledig met het verrichten van de eerste werkzaamheden, aan een nieuwen oogst verbonden, waartoe het weder zich by uitstek gunstig leent, ofschoon de warme herfst zon in vereeniging met de frissche winden wel eenige vochtigheid voor de oppervlakte wenschelijk maakt. Ia den regel pleegt men, en terecht, bij het snel- lijk vorderen van de wegvoering der verschillende rijp geworden vruchten als 't ware een klaagtoon aan- teheffen over het spoedige vervliegen van het heer lijk gezicht, dat zich in de oogstmaand vertoont, maar slaat men thans een blik op de vele zuivere akkers, die de noodige behandeling reeds hebben ondergaan en op die, welke bereids bedekt zgn met uitmuntend koolzaad, dan vervult ons eene ver hevene gedachte, die ons opwekt tot eene blyde verwachting op een toekomstig oogstjaar. De suikerbieten, waarvan de werkzaamheden in vollen gang zqu, vallen over 't algemeen bijzon der mede in hoeveelheid en gewicht, dank zy de betere weersgesteldheid dan die van verleden jaar. Deze uitkomst zal vermoedelijk ook wel het geval zijn bij de overige wortelvoedergewassen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De hervormde gemeente te Sluis herdacht Maan dag den dag, waarop vóór drie honderd jaren hare efrste ouderlingen en diakenen werden aangesteld, den dag barer vestiging. Des avonds vereenigde Oostzee schijnt te weinig zoutbestanddeelen te bevat ten voor het behoorlijk gedijen der oesters. De rijkste oesterbanken vindt men nu in de ten westen ven Holstein gelegen zoogenaamde Waddenzee en wel op punten, waar de diepte ongeveer zoo is, dat er ge durende de ebbe nog minstens twee en hoogstens 6 a 9 meter water staat. In deze Waddenzee vindt men 47 oesterbanken van grooteren en kleineren om vang, die alle te zamea evenwel maar een klein gedeelte innemen der overigens (althans oogenschqn- lyk) voor de vestiging vau oesters geschikte punten. De aard van den bodem doet hier evenwel alles af. Toen de roep der door Goste op de fransche kust genomen proeven ook in Duitschland was doorgedron gen, duurde het niet lang of men ging ook hier de zelfde pogingen in het werk stellen: evenwel met geen betere gevolgen dan men in Engeland verkregen had. Terwql nu het mislukken vzn de engelsche ondernemingen bijna geheel geweten wordt aan de ongunstige temperatuur, schijnt (zooals ik boven reeds schreef) op de duitsche kusten zich voornamelijk de aard van den zeebodem tegen een ruimere verspreidia g der oesters te verzetten. Oesters kunnen daar niet gedijen, waar de bodem uit bewegelijk zand bestaat of waar veel slik bezinkt. Of het eene óf het andere treffen we in het grootste gedeelte van de Waddenzee, dus van dat gedeelte der Noordzee, dat overigens voor de verspreiding der oesters zeer geschikt blijkt, aan. Professor Moebius uit Kiel, die zich van staats wege met het onderzoek der oestercultuur en der na tuurlijke banken belast zag, beschouwt het slagen van kunstmatige cultuur-ondernemingen als onmogelijk. Voor het slagen eener natuurlijke oesterteelt ver wacht hy evenwel veel heil van bepalingen, die het rapen der oesters beperken, opdat er steeds een be hoorlijk aantal voor de voortplanting geschikte oesters op de natuurlijke banken aauwezisr b'ijve. (Wordt vervolgd^

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1