1878. N°. 120. Donderdag 10 October. Hun, die op Noord- en Zuid-Beveland, behalve in Goes zelf, in het afgeloopen kwartaal advertentiën ter plaatsing in ons blad opgaven, wordt bij deze bericht, dat de quitantiën daarvan aan ons bureau gereed liggen. Na 15 October wordt over het bedrag per post beschikt; mocht men dus liever komen betalen, dan dient deze kennisgeving ter herinnering. Hoofdelijke Omslag. Belasting op de Honden. OFFICIEELE MËDEDEELINGEN. GOES, 9 October 1878. Kunstnicuws. GOESCHI! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vkijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. 5 Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en eontant betaald, 20 ct, Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam'aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden,dat het le Sup pletoir-kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1878 door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 4 October jl. no. 41, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt is, zoodat ieder aangeslagene verplicht is zijnen aan slag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 8 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BL A AU BEEN, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het Sup pletoir kohier der BELASTING OP DE HONDEN over 1878 door heeren Gedeputeerde Staten van Zee land, bij hun besluit van den 4 October 1878 no. 42, is goedgekeurd en op heden aan den gemeente-ont vanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder aan geslagene zijn aanslag ten gestelden tijde zal moeten voldoen. Goes, den 8 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De Min. van Waterstaat brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de eerste helft van Dec. a. s. ter be noeming van rijks-opz. van den waterstaat 4e kl. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Zij, die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwer pen, moeten vóór 15 Nov. a. s. daarvan aan het Minis terie van Waterstaat, Handel en Nijverheid doen blij ken, bij een op zegel geschreven adres, bevattende nauw keurige opgave van naam, voornamen, woonplaats en ouderdom. De candidateu moeten hun een-en-twintigste jaar zijn ingetreden en mogen niet ouder zijn dan zeven-en-twin tig jaar. De buitengewone opzichters van den water staat, die bij de rijks, of provinciale werken ir. dienst zijn, kunnen aan het vergelijkend onderzoek deelnemen, mits zij op 1 Jan. 1879 den ouderdom van vijf en der tigjaar niet hebben bereikt. Aan de betrekking van rijksopzichter van den water staat 4 kl. is eene jaarwedde verbonden van f 1000. Het vergelijkend'onderzoek strekt voorloopig tot ver vulling van ééne vacature en tevens tot aanwijzing van de zes meest geschik'e personen, die volgens de door de commissie vast te stellen rangorde gedurende de drie volgende jaren bij vacatures in het korps op zichters van den waterstaat 4e klasse zullen benoemd worden. De verdere vereischten en voorwaarden staan in de St.-Ct. van 8 Oct. Evenals de flaarlemsche Courant en an dere bladen heeft onze Haagsche correspondent zich Maandag vergist door het overlijden van den heer De Roo, minister van oorlog, te melden. Dinsdag herstelde hg zijne dwaling, en voerde tot zjjne verschooning aan, dat het gerucht van het overigden Maandagavond in de residentie algemeen, zelfs in ofHciëele kringen, was verspreid. De heer De Roo leefde en leeft nog, maar zjjn toestand is hoogst zorgelijk, al heeft hij ook den nacht van Maandag op Dinsdag rus tiger doorgebracht. Zoodra de correspondent zijne vergissing ons meldde, hebben wij ons gehaast daarvan in de stad aan lezers en abonné's per bulletin ken nis te geven. Wij zullen hem van zijne voorbarigheid in geenen deele een verwijt maken; bij zulke toe standen is vergissing wel eens mogelijk, al is zg dan ook dnbbel onaangenaam. 's-Iïeer Arendskerke. Maandag ont ving onze gemeente het voorgenomen bezoek van Z. Ex. den Commissaris des Konings. Na aan eenige ingezetenen in bet gemeente buis audiëntie te hebben verleend en met den Raad eenigen tijd te hebben doorgebracht, gedu rende welken de heer Six de gevraagde stukken betreffende de gemeente-administratie iDzag, begaf hij zich, vergezeld vau den Raad, naar het kerkgebouw, waar hij door heeren kerk voogden met den predikant werd opgewacht. Hierna bezichtigde hij de in aanbouw zjjnde vergrooting der schoollokalen en vertrok daarna, vergezeld van den Burgemeester jhr. mr. C. Van Citters, naar de gemeente Heinkenszand. Vele ingezetenen gaven door het uitsteken hunner vlag blijk van ingenomenheid met dit bezoek. Borssele. Jl. Maandag heeft de Commis saris des Konings onze gemeente bezocht. Om elf uur kwam Z. Ex. het met vlaggen getooide dorp binnen. Na de school, twee kerken, de begraafplaats enz. bezichtigd te hebben, begaf Z. Ex. zich te twaalf nren van hier naar 's-Heerenhoek. Ovezand. Men verneemt, dat tengevolge van het besluit van Ingelanden van den polder Borssele, in de vergadering van 2 Oct. 11. ge nomen naar aanleiding van eene nitnoodiging van het Bestuur der Waterkeering tot mede werking aan de vernieuwing der snatiesluis te Borssele, alleen tot herstelling dier sluis zal worden overgegaanzoodat ons Waterschap evenals aan andere sueerende polders het uitzicht benomen is op eene verbeterde uitwatering. Bg de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is benoemd tot stationschef te Kruiningen A. A. H. Steenhoventhans stationschef te Hedel. Volgens de Midd. Ct. bedroeg het trak tement van den ontslagen stationschef te Krui ningen niet f 360, maar 500, en volgens de N. R. Ct. behalve vrije woning, tuin, vuur en licht, een traktement van f 550 's jaars. Hedenmorgen is te Bergen-op-Zoom een trein, met suikerpenen geladen, gestooten op den personentrein, die aldaar te 9.26 zou ver trekken. Twee coupe's van een rytuig le en 2e klasse en de bagagewagen vau den per sonentrein werden zwaar beschadigd van de rails geworpen, evenals de locomotief van den personentrein. Persoonlijke ongevallen hadden er niet bij plaats. De vertraging van deD per sonentrein was zoo geringdat die te Goes op tijd aankwam. Van Vlissingen is een hulptrein met werk volk gezonden, om te Bergen-op-Zoom machine en rijtuigen weer op 't spoor te brengen. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft aan de gemeentebesturen in de provincie ter invulling voor 31 Oct. a. s. afgezonden een staat van de plaatselijke inkomsten der gemeenten over 1877 gelijk dit plaats had over 1873. Volgens de begeleidende circulaire moet dit uitgaan van den Minister van Financiën, die tevens vraagt om een exemplaar van het raads besluit tot regeling van den hoofdelijken omslag. In gezegden staat wordt verlangd eene op gave van de verschillende belastingen en andere inkomsten der gemeente, van de bevolking ge splitst in onderdeden en van de grondslagen voor de heffing van den hoofdelijken omslag. Het bij de Tweede Kamer (zie ons vorig no.) ingekomen ontwerp van wet, hondende mededeeling van het voorgenomen huwelgk van Z. M. den Koning, is begeleid door een Ko ninklijke boodschap, luidende Mijne heeren Aangenaam is het Ons u mededeeling te kunnen doen van ons voorgenomen huwelijk met Hare Doorl. Hoogheid Mevrouw de Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia Van Wal- deck-Pgrmont. Vertrouwende, dat de Staten-Generaal met dit voornemen zullen zijn iugenomen, zoo bie den Wij u hiernevens een ontwerp van wet aan, houdende goedkeuring van de door Ons gewenschte echtverbintenis. De toelichtende Memorie, die het wetsont werp vergezelt, bevat de gronden waarop het rust. sEa hiermede, Mijne Heeren! bevelen wij U in Godes heilige bescherming. Arolsen, 6 October 1878. WILLEM." Dr. L. R. Beynen te 's-Hage is door Z. M. den Koning uitgenoodigd, Prinses Emma in te leiden in de kennis van de Nederland- sche taal en de geschiedenis, en in die van de nationale belangen en toestanden, welke opdracht door den heer Beynen is aanvaard. Hij wordt den 12n te Arolsen verwacht. Evenals bij 's Konings zilveren feest ge schied is, zullen de werkende leden van het schildersgenootschap Arti et Amicitiae te Am sterdam Z. M., naar aanleiding van Hds. hn welgk, elk een voortbrengsel van hun penseel of teekenpen aanbieden. Bg de Dinsdag in het district Rotterdam gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer zjjn uitgebracht 1202 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. J. VAN GENNEP (liberaal) met 719 stemmen. De heer mr. W. H. Jansen (katholiek) verkreeg er 280, de heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman (ant.) 199. Bij eenzelfde verkiezing, op denzelfden dag, in het district Dordrecht, zjjn 1078 stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer mr. G. M. VAN DER LINDEN, (liberaal) met 740 stem men. De heer De Sarvornin Lohman verwierf er 266. Aan de Maatschappij van weldadigheid is door iemand, die verlangt onbekend te blij ven, vjjfhonderd gulden gelegateerd. Men kan licht te veel goede lessen op eens krijgen, en dat is te gevaarlijker wanneer zij alle op éen punt gericht zijn. Dat beneemt haar de kracht en op hen, tot wie ze gericht zijn, maken zij ten slotte geen indruk meer. Wanneer men den ganschen avond wordt ge wezen op het dwaze van uitgaan, met het oog op de echtelijke plichten, dan zal menigeen niet kannen nalaten wrevelig te worden en te ver klaren, dat men nu reeds genoeg daarover heeft gehoord, of wanneer men zich niet al te best weet in te houden dat de zedeprekers ver velend worden. Uit dat oogpunt betreur ik de sam nvoeging van Uitgaan en Het Wiegje op Dinsdagavond. Beide zijn fijne, lieve stukken van 't laatste moest ik eigenlijk stukje zetten maar beide hebben dezelfde strekking, en men weet, nu een maal, dal een groot deel van 't publiek niet te veel bezedepreekt wil worden op éen avond. Bij tusschenpoozen gaat dat beter. Maar ook voor beide stukjes was de combinatie in mijn oog gevaarlijk. Menigeen die liever direct op zijn doel wil afgaan en niet gevoelig is voor de fijne vormenwaarin Glanor zijn intrige stakzou kunnen beweren dat Fan Goethem veel beter schreefomdat hij veel korter was in 't bewerken van zijn stof. De heer Driessens had dus beter gedaan een ander nastukje te kiezen. Dit over het programma in zijn geheel, thans een en ander over Uitgaan. Wanneer men in eene residentie heeft gewoond of nog woont is men beter op de hoogte van het leven in die hoogere kringen van raden van legatie, gezantschapssecretarissen enz. dan in andere gemeenten, maar toch weet men overal maar al te goed hoe vaak men om zijn stand iets moet doen, wat eigenlijk gezegd niet goed convenieert. Dat dit des te moeielijker valt hoe hooger men is geplaatst, is gemakkelijk te begrijpen; te grooter worden dan de uitgaven, die men zich getroosten moet. Dat du» personen in dergelijke omstandigheden op middelen tot bezuiniging bedacht zijn, is verklaarbaar, evenals het ieder duidelijk moet zijn hoe een man ter wille van zijn ambt vooral in die hooge kringen noodzakelijk meer moet uitgaan dan vrouwlief. Nu geeft Glanor, wiens eigenlijke naam en positie genoeg waarborg opleveren, dat hij in die kringen bekend is, in Valkenberg zulk een figuur te aanschouwen. Tot groote ergernis van zijn jong lief vrouwtje gaat deze telkens naar bals, diners, waartoe hij ambtshalve is verplicht, terwijl zijne financiën hem de nood zakelijkheid opleggen dat lieve vrouwtje t'huis te laten. Maar om zijn vrouw te troosten weet Valkenberg zeer vele gronden aan te voeren tot bewijs, dat moeders t'huis moeten blijven, terwijl hij zelf verklaart, dat hij steeds met tegenzin uitgaat. Als Glanor Eduard Valkenberg in die be schouwingen oprecht heeft willen doen zijn, dan is mij de houding van zijn held tegenover Ge rard Van Torenheuvel niet recht duidelijk. De wenk om toch te zwijgen over den laatst door- gebrachten nachtbewees dat de heer Valken berg wel eens wat al te veel uitging, en wanneer men slechts nolens volens ambtshalve zich aan de noodzakelijkheid onderwerpt om uittegaan, wan neer men, gedwongen door den staat zijner finan ciën, zijn lief vrouwtje t'huis laat, dan zou men zich toch voor buitensporigheden, waarover men liefst zwijgt in 't bijzijn van dat vrouwtje, wachten, en zich haasten zooveel mogelijk dat verplichte uitgaan in te korten. Is 't echter de bedoeling van den schrijver geweest om in dien Valkenberg een persoon ons voor te stelleD, die achter mooie theoriën zijn eigen uitgaan verbergt, en die zijn ambt slechts als middel gebruikt, dan is mij de ont knooping van het stuk te raadselachtig. De schuld daalt dan geheel op vrouwlief en de financiën neer en manlief komt er netjes af door een nieuwe lofrede op dat lieve vrouwtje te hou den, dat hij eigenlijk zou bedriegen. De geschiedenis met 't Turksche lot is me wel wat plotseling uit de lucht gegrepen, en doet tot op eene zekere hoogte het uitgaan slechts een quaestie van geld alleen zijn, een in dezen tijd toch zeker wel wat al te realistisch beginsel. Een pleister op die wonde was evenwel de houding van mevrouw Val kenbergwaar zij als gouvernante van haar kind wil optreden. De schoone vorm, waarin 't stuk is gehuld, de lieve, echt Nederlandsche tooneeltjes, die wij te zien kregen, in-in-natuurlijk als zij waren, de den mij echter dergelijke gebreken over 't hoofd zien, hoewel niet vergeten. Hoe ik de vertolking vond In mevrouw Aleidis miste ik op vele oogen- blikken dat fijne beschaafde, wat een vrouw uit den stand als Marie Valkenberg moet ken merken. 't Was, of zij in de eerste bedrijven zich een al te lijdelijk idee had gevormd van haar rol. Later herstelde zich dat wel, maar al voldeed zij de laatste bedrijven mij beter, toeh nog miste ik te veel van 't deftige cachet, dat naar mijn inzien een kenmerk moet wezen van haar gansche doen en laten. De heer Van Kuijk won 't op die punten van haar, en speelde gemakkelijk en ongedwongen, al was zijne vlug heid schuld, dat men nu en dan woorden miste. De heer Driessens kende zijn rol slecht, zeer slecht zelfs de souffleur verdiende eigenlijk een eerste woord van lof voor zijn hard wer ken maar vergoedde veel door zijn geestig spel. Mevrouw Verstraeten leverde ons weer een proeve van haar altijd even doordacht spel. Die oude, getrouwe, babbelachtige dienstbode, zij was onverbeterlijk. Mej. Esther Rijken zoo prijkt haar naam op 't affiche, hoewel ik zeker weet, dat zij mej. Esther Van Rijk heet, en dezelfde is, die ik als verdienstelijke dilettante te Rotter dam heb gekend, wier naam ik bij eene vorige gelegenheid eens aanhaalde als bekroond voor

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1