1878. N°. 119. Dinsdag 8 October. 65sle Jaargang. Hun, die op Noord- en Zuid-Beveland, behalve in Goes zelf, in het afgeloopen kwartaal advertentiën ter plaatsing in ons blad opgaven, wordt bij deze bericht, dat de quitantiën daarvan aan ons bureau gereed liggen. Na 15 October wordt over het bedrag per post beschiktmocht men dus liever komen betalen, dan dient deze kennisgeving ter herinnering. Brandwe er. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. 0FFIC1EELE MEDEüEELINGEN. GOES, 7 October 1878. RECHTZAKEN. GOËSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Womhdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst, j Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct, Sy directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. KfEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren hiermede aan de belanghebbenden, dat de commissie tot onderzoek en beoordeeling der reclames en redenen van vrijstelling voor den dienst der brand weer hare zitting zal houden ten raadhuize op Don derdag den 10 October a. s., des middags te 12 uren, en dat zijdie niet voor de commissie verschijnen, worden geacht geene redenen van vrijstelling te hebben en voor den dienst zullen worden aangewezen. Goes, den 7 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDISI, 11 Oct., 8.45 's morgens. Via NAPELS, 13 Oct., 6.10 's avonds. Via MARSEILLE, 18 Oct., 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 25 Oct., 6.10 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De 2de luitenant F. E. 11. Liebert, van het 8ste regiment infanterieis overgeplaatst bij het instructie- bataljon te Kampen. Z. M. heeft mr. H. C. Verniers Van der Loeff, lid van den Raad van State, benoemd tot lid der afdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur. In December e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 9 der wet van 1 Juni 1865, ter verkrijging eener akte van bevoegdheid als apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en uur dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Schriftelijke aanmelding vóór 20 November e. k. aan den voorzitter der commissie van examen, den hoog leeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam, met bijvoeging van het bewijs dat me» minstens twee jaren als hnlp- apotheker binnen het Koninkrijk is werkzaam geweest- Oost-Indie. Benoemd tot griff. bij den land. te Pali (Japara), H. C. Van der Straaten, laatst, eerste klerk op het ads.-resid. kantoor te Poerwokerto. f— Borssele. Zaterdagmiddag had de plech tige installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester, den heer J. Rottier Lz. Tegen 2 uren begaven zich de leden van den raad met den secretaris per rijtuigen naar de woning van dien heer. Daarby hadden zich aangesloten de leden der commissie voor de feestviering en eene eerewacht te paard, ter sterkte van ruim een 40tal ruiters, vanwege de jongelingsvereeniging, gevolgd van eene tal rijke schare uit de ingezetenen, onder begelei ding van bet muziekgezelschap uit 's-Heeren- hoek, dat zich toen, zoowel als later, op het feest zeer goed van zijne taak kwijtte. Achtereenvolgens werd de heer Rottier bij de ontmoeting hartelijk toegesproken door raads leden, secretaris, leden der commissie en na mens de vereenigiDg, hetgeen bjj op even har telijke wjjze beantwoordde. Na afloop daarvan begaf men zich naar het raadhuis, waar hij plechtig werd geïnstalleerd. Eene onafzienbare menigte begeleidde of volgde den stoet, die op zijnen weg drie prachtig vervaardigde eere poorten ontmoette en even zoovele vlaggen als er woningen zijn. Toen de raadsvergadering was geëindigd, werd de school met een bezoek vereerd. Bij het binnentreden zongen de leerlingen toepasselijke liederen. Daarna richtte de ouderwijzer een hartelijk woord tot den nieuwen burgemeester, die dit in gelijken zin beantwoordde. Eigen aardig was de uitreiking van premiën en ge tuigschriften voor getrouw schoolbezoek tot dezen feestdag bewaard, waartoe inmiddels werd over gegaan, en na afloop waarvan de jengd zich aan een en ander vergastte. Voor het verlaten van het schoolgebouw werd den burgemeester door eenige ingezetenen het laatste vers van Psalm 134 als zegenbede toegezongen. Na eene wandeling door het dorp vereenigde men zich weder in het raadhuis, waar nog menige harteljjke wensch werd uitgesproken, 's Avonds was het dorp hier en daar prachtig verlicht, terwijl verschil lende vuurwerken werden afgestoken ter eere van den man, die tot algemeen genoegen aan het hoofd der gemeente is gekomen, getuigen de talrjjke en velerlei bewjjzen van toegene genheid. Zaterdag 11. is het Ned. zeilschipMee- restern", kapitein J. Gerrits, komende van Ant werpen met eene lading maïs, bestemd voor Wageningen, bij het doorvaren der. spoorbrug te Vlake in aanvaring geweest met het sleep- schip „Gustave", kapt. H. De Bijl, komende van Pruisen en bestemd voor Antwerpen, met 301600 k. spoorstaven. De Meer ester n is zeer beschadigd en zwaar lek. Men is druk bezig de lading maïs, 870 hectoliters, in andere vaartuigen over te slaan. Er is bereids door den heer F. d. Brink, expediteur te Hansweert, protest laten aanteekenen. De leiding der zaken aan het station te Krniningen is voorloopig opgedragen aan den heer C. Walraven, ambtenaar ter inspectie te Bergen-op-Zoom. Omtrent de zaak van de vrouw en de doch ter van den geschorsten stationschef wordt nog gemeld De dochter, een meisje van 14 jaar, opende van tijd tot tijd, buiten weten van haar vader, pakjes in de goederenloods en bracht wat van baar gading was aan haar moeder, die dit in ontvangst nam. Het geringe inkomen van den ambtenaar, men zegt 360, moet tot armoede en deze tot diefstal geleid hebben. Camperlaiifl. Vrijdagavond heeft alhier eene poging tot moord plaats gehad door den persoon van M. M., rustend landbouwer alhier, op zjjne huisvrouw; na de vrouw eenige ver wondingen te hebben toegebracht, is de on verlaat op de vlucht gegaan, doordien op het geroep der vrouw om hulp eene buurvrouw is toegeschoten, die den dader van zijn slacht offer losrukte. De vrouw heeft alleen eenige sneden aan hals en hoofd bekomen, die, naar het zich laat aanzien, niet van ernstigen aard zyn. M. M. is door de yverige bemoeiingen van den gemeente-veldwachter alhier, L. Bakker, denzelfden nacht opgespoord en vervolgens, op last van den burgemeester, overgebracht naar het huis van arrest te Middelburg. In eene buitengewone vergadering der Provinciale Staten van Zeeland op 15 Octo ber a. s. zal de verkiezing plaats hebben van een lid van Gedeputeerde Staten en het verzoek tot opheffing van het waterschap de Nol van Ouwelek" worden behandeld. Naar wij vernemen zal de terechtzitting voor strafzaken der rechtbank te Middelburg met November aanstaande, in plaats van op Maandag, voortaan op Dinsdag worden gehouden. De Tweede Kamer zal in het laatst dezer week voor geruimen tyd op reces uiteengaan. Vóór dien tjjd zal nog de zoogenaamde art sen wet in openbare beraadslaging komen. (F.) De faculteit der wis-en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Utrecht heeft zich in een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal geheel aangesloten by de grieven, in het Leidsche adres tegen het artsenontwerp ontwikkeld, en bij de wyzigingen daarin voor gesteld. Bovendien dringt de faculteit er op aan, dat de eischen voor het eerste natuur kundig examen voor aanstaande artsen en apothekers niet worden opgenomen in een wet, maar overeenkomstig art. 84 der wat op het hooger onderwjjs worden vastgesteld by alge- meenen maatregel van inwendig bestuur, na ingewonnen advies van de senaten der Rijks universiteiten. Door d8 vereenigde liberale kies vereen i- gingen in het hoofdkiesdistrict Dordrecht is als caudidaat voor de Tweede Kamer, na het bedanken van mr. Loudon, met algemeene stem men gekozen mr. G. M. Van der Linden. Met leedwezen vernemen wy uit het Vad., dat de toestand van den Minister van Oorlog in de laatste dagen ongunstiger wordt. In de Dordtsche Courant schryft dr. Schotel het volgende Het bericht der verloving van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning met eene afstammelinge uit het Doorluchtige Huis Waldeck-Pyrmont kau het Nederlandsche volk niet anders dan hoogst welkom zijn. Het verplaatst ons in vroegere dagen, toen de vorsten van dit geslacht aan het hoofd onzer legers stonden of voor Nederland stre den, toen zij over hot Graafschap Oulenborgh, dat even als Rynsburg van God en de Zon hefte, regeerden. Zy waren door huwelyk aan het Huis vau Nassau verbonden. Zoo zegende den 25 Au gustus 1639 de predikant Josua de la Cave in de St. Barbara-kerk te Oulenborgh het huweljjk iu van Philips Theodoor, grave van Waldeck en Pyrmont, met Maria Magdalena, dochter van Willem, Grave van Nassau, Viau- deu, Diets, Heer van Bilstein, Veldmaarschalk der Vereenigde Nederlauden, en van Christine, Gravin van Erbach. Door dit huwelyk wordt ook Z. M. aan een der oudste en edelste Ne derlandsche geslachten verbonden, het geslacht van Pallant; want Philips Theodoor was de oudste zoon van Graaf Wolraet van Waldeck en Pyrinout en Anna van Baden, dochter van Jacob, Markgraaf van Baden, en van Elizabeth van Oulenborgh, dochter van een der voor naamste grondleggers van Nederlands vryheid, Graaf Floris I van Pallant, heer van Oulen borgh. Belangrijk zijn de ooikonden, die nopens het geslacht Waldeck nog in het oude archief van Culenborg aanwezig zyn. Naar aanleiding van het besluit der Tweede Kamer om op het voorstel van den heer Van de Werk, met het oog op de noodzakelijke be zuiniging in de staatsuitgaven, de bestaande vacature in den Hoogen Raad vooreerst nog onvervuld te laten, waardoor reeds f 5000 be spaard wordt, zegt de Arnh. Ct. »Wij vertrouwen, dat deze eerste besparing van ƒ5000 zal gevolgd worden door tonnen gouds en millioeuen by de begrooting. Opmerkelijk is het, dat deze eerste bespa ring op de kosten der rechterlijke macht af komstig is van den heer Van de Werk. Toen de heer Van de Werlt de candidatuur had aan genomen, werd gevraagd, of iemand tegelyk werkzaam kan zyn te 's-Gravenhage als lid der Kamer en te Rotterdam als substituut-officier van justitie. De heer Van de Werk toont dat dit kan en dat, al brengt men een groot ge deelte van het jaar te 's-Gravenhage door, men terzelfder tijd het parketwerk te Rotterdam kan byhoudeu. Is dit, in verband met de toelichting van den heer Van de Werk, niet een wenk aan den Minister van Justitie, dat ook onze parketten te weelderig bezet zyn, dat althans aan het parket te Rotterdam ten minste éen subsituut-officier zeer goed kan gemist worden »IndÏ9n de Minister aan dien wenk gevolg geeft, en eervol ontslag aan een der substituten, klimt de bezuiniging van ƒ5000 tot ƒ8000." Naar men uit Amsterdam meldt, moet bij Z. M. den Koning het voornemen bestaan om ter gelegenheid van de voltrekking van zyn huwelyk, dat waarschijnlijk nog vóór Fe bruari zal plaats hebbeu, aldaar feesten te geven. Te Rotterdam is op nagenoeg 80jarigen leeftijd overleden de heer A. Beeloo, oud-in specteur van het lager onderwijs in Noord- Holland. De Spectator geeft een aardige plaat. De maagden van Nederland en van Indië* hebben ieder een Noord-Hollandsche chais bestegen en houden een harddraverij. Aan de eindpaal hangt het batig slot. Het onderschrift luidt >Of Nederland of Indië het batig slot zal win nen." Of de teekenaar dit bedoeld heeft weten wij niet, maar hoewel Nederland een half paard voor is, heeft Indië beter kansen, want het paard van Nederland slaat door en rent. CS- m TWEEDE KAMER. De indiening van de wetsontwerpen tot bekrachtiging van kredieten door den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië geopend boven de begrooting van Ned.-Indië voor de dienstjaren 1876 en 1877, is in de afdeeling der Kamer met leed wezen gezien. Men meende, dat de vaststel ling der Indische begrootiog by de wet niet veel meer zou zyn dan een vorm, wanneer zy met zoo weinig zorg werd opgemaakt, dat een zoo groot aantal kredieten, als waarvoor thans de bekrachtiging wordt gevraagd, door den Gouv.-Gen. moeten worden geopend. An deren waren van meening dat er onder de ver schillende uitgaven, waarvoor thans kredieten zyn geopend, verscheidene zijn waarvoor aan vrage tot begrootingsverhooging had kunnen geschieden. Kredietopeningen toch behooren beperkt te blyven tot gevallen, waarin onver- wjjld voorziening wordt gevraagd. Werd aan den eenen kant de oorzaak van de telkens weaerkeerende overschrijding der begrooting o. a. gezocht in de slechte werking der comptabiliteitswet, anderen meenden echter dat de oorzaak van de opening der kredieten, voor verreweg het grooter deel een gevolg van den oorlog van Atjeh, in de niet geregelde flnanciëele verhouding van moederland en kolo niën ligt. Arrondiuementt-rechtbank te Middelburg. In de Vrijdag 4 October gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen 1°. J. P., 60 j., laatst te Krabbendijke, thans zonder bekende woonplaats, wegens bedelarij veroordeeld tot 14 dagen gev.straf en opzen ding naar een bedelaarsgesticht na het uiteinde dier straf. 2°. N. De V., 40 j., arbeider te Wissekerke, wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand cell, gev.straf c. e. 3°. N. K., 63 j., herbergier te Wolfaartsdijk, wegens hoon veroordeeld tot 15 boete, subs. 5 dagen gev.straf c. e. Deze drie vonnissen vermeldden wij reeds in ons vorig nommer onder de laatste en telegra- pliische berichten.) 4°. J. H.31 j., arbeider te West-Kapelle, wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen cell, gev.straf c. e. 5». J. H. K, 57 j., arbeider te Domburg, wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 6o. A. Z, 43 j koopman en winkelier te Aardenburg beschuldigd van hoon, vrijgesproken. 7o. A. F., 22 j., en D. R., 22 j., arbeiders te Schoondijke, wegens mishandeling veroordeeld, de le tot acht dagen en de 2e tot vier dagen cell, gev.straf c. e. 8o. A. M., 19 j, dienstbode te Sluis, wegens verbreking van afsluiting veroordeeld tot f 8 boete, subs. 3 dageu gev.straf c. e. 9o. E. L, 42 j., te Middelburg (Belgie) en J. P., 16 j te Sluis, arbeiders, wegens 't ontsteken van vuur binnen den verboden kring, veroor deeld de le tot 3 dageu en de 2e tot 1 dag gev.straf e. e.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1