1878. N°. 117. Donderdag 8 October. 65sle Jaargang. POSTERIJEN. GOES, 2 October 1878. Kunstnieuws. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vkijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst^ Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau T~m NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBAllE VERGADERING van den HAAM der GUMUlilSiTliGVMS, op VRIJDAG den 4 October 1878, des namiddags te 2 uren. Goes, den 2 October 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten vaa behandeling I. Mededeeliugen, ingekomen stukken. II. Benoeming van een leeraar aan de inrichtin gen van Middelbaar Ouderwijs voor jongens. III. Nadere beslissing op het verzoek van den heer J. A. A. Fransen Van de Putte, betrekkelijk het erfpachtsrecht van zijn huis aan de Laurens Pieter Van der Spiegelstraat. IV. Begrooting van het Gasthuisbestuur voor 1879. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand September 1878. 1. B. Mulder, Nieuwe-Diep. 2. J. Antho- nisse, Rilland. 3. Klaziua Goense, Ooezande. 4. D Jacobs, Yerseke. 5. J. Neelise, Zieriksee. 6. P. Van Kruissen, Rotterdam. 7. Kornelis Van Boven, Amsterdam. Naar men verneemt zal Z. Ex. de Com missaris des Eonings a. s. Maandag een bezoek brengen aan de gemeenten 'a-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Boissele. Men schryft onsOnlangs hebben Ged. Staten van Zeeland vastgesteld een instructie en tarief voor de belooning van de schatters voor het djjkgeschot van de calamileuse polders. Volgens dat tarief zal genoten wordenf 10 van eiken polder; 10 cent per hectare geschat- ten grond60 cent reisgeld per nnr afstands tusschen hun woonplaats en die van den kan tonrechter, die ze moet beëedigen; 60 cent reis geld als voren tusschen hnn woonplaats en den polder, indien de schatter daarin niet woont; 4,voor eiken dag verblijf buiten de woon plaats, gedurende de schatting, en 10 cent voor iedere geschreven bladzijde van de drie exem plaren van het verslag, terwijl de kosten der benoeming en beëediging worden vergoed. Een termjjn voor den duur der schatting is niet voorgeschreven. Cats. Dinsdagmiddag te 3 uren brak al hier brand nit in een strooklamp bij den land bouwer Dirk Meulenberg. De schade wordt op een 100 berekend. De oorzaak is onbekend. Middelburg. Bjj de gehouden herstem ming voor twee leden van de Provinciale Staten in dit district zijn 694 geldige stemmen uit gebracht. (Bp de verkiezing op Dinsdag 17 September bedroeg dit getal 629.) Gekozen zijn de heeren: mr. D. A. BERDENIS Van BERLEKOM met 372, en Th. Van ÜIJE PIETERSE met 353 stemmen. De eerste is vice-president der Arrondissements-rechtbank alhier, de laatste notaris en wethouder te Vlis- singen, en beiden zjjn candidaten van de hierbe- staande liberale kiesvereeniging De Grondwet. De tegencandidatende heeren G. J. J. A. Van Teijlingen en W. A. graaf Van Lijnden, verkregen: de eerste 318, de laatste 309 stem men. De justitie uit Middelburg heeft Maandag te Erniningen een onderzoek in loco ingesteld naar den dezer dagen gepleegden diefstal van appelen, uit een per spoor verzonden kistje. De uitslag van het onderzoek is nog niet bekend schrjjft het Vad., maar wel weet men, dat eenige kussensloopen, een zakdoek en een hoeveelheid zeep, als vermoedelijk van diefstal afkomstig, in beslag zijn genomen Ylissiugen. Gedurende de maand Sep tember heeft de Room vaart maatschappij Zee land van Vlissingen naar Queenboro vervoerd 2898 passagiers en van Queenboro naar Vlis singen 2110, ia het geheel alzoo 5008. In de maand Augustus bedroegen die cijfers respec tievelijk 2858 en 3362 of te zamen 6220. Men schrjjft aan het Hbl. uit Vlissingen »In den laatsten tijd hebben de ambtenaren der belastingen alhier nog al belangrijke aan halingen van uit Engeland aangebrachte manu facturen gedaan. Nu bestaat er eene resolutie, die den partiëelen verkoop van dusdanige goe deren verbiedt; eene verordening, die het den ambtenaren soms moeilijk maakt, het aange haalde, in massa, voor den gewenschten prjjs van de hand te zetten. Men heeft er echter iets op uitgevonden, waardoor het doel toch kan worden bereikt. Een winkelier n.l. koopt quasi al de goederen; hjj Iaat rechts en links publiceeren, dat dit en dat bjj hem per el, tegen veel verminderden prjjs, te bekomen is en in een paar dagen is het boeltje tegen een goeden prjjs uitverkocht. Dat dergelijke prak- tjjken de ontevredenheid van de belastingbe talende manufacturiers in booge mate gaande maakten, zal wal niemand verwonderen." Te Zierikzee is een liberale kiesveree- nigiog opgericht. Vrjjdag werd het reglement vastgesteld. De hoofdpunten daaruit zjjn vol gens de Zierikz. Ct. deze Voorstelling en zoo noodig bespreking van candidaten voor GemeenteraadProvinciale Staten of Tweede Kamer; recht van spreken beeft ieder lid, doch stemrecht hebben alleen de leden, die kiezers zjjn voor de verkiezingen voor Prov. Staten en Tweede Kamer strekt de vereeniging zich uit over geheel Schouwen en Duiveland de leden onderteekenen het reglement en be lijden daarmede dat zij bebooren tot de liberale partjj, enz. De Ministerraad is Maandag, na de ontvangst van het ofRciëel bericht van 's Konings verloving, in buitengewone vergadering bijeen gekomen. Omtrent onze aanstaande Koningin en baar geboorteland lezen wij in verschillende bladen het volgende Prinses Adelaida Emma Wilnelraina Theresia Van Waldeck-Pyrmont, geboren 2 Augustus 1858, is de derde dochter van George Victor, regeerend vorst van Waldeck en van prinses Helena Wilhelmina Henriette Paulina Marianne, dochter van wijlen Willem, hertog van Nassau. De vorst van Waldeck heeft zes kinderen, waarvan slechts 1 zoon, de 13jarige erfprins Frederik Adolf Herman de vjjf dochters zjjn de prinsessen Paulina Emma Augusta Hermina, Georgine Henriette Maria (sedert 15 Juli 1877 met prins Willem Karei Paul Hendrik Frede rik van Wurtemburg gehuwd), Emma (aan staande gemalin van M. onzen Koning), Helena Frederika Augusta en Louise Elisabeth Hermina Erica Pauline. Door baar moeder uit Nassau's bloed gesproten, behoort prinses Emma tot den Walramschen tak van het Nassausche vorstenhuis, terwjjl ons Koningshuis tot de Ottosche linie behoort. In 1252 overleed graaf Hendrik De Rijke van Nassau, waarna het laud onder zjjne beide zoons, Walram en Otto, werd verdeeld. Walram verkreeg Idstein, Wiesbaden en Weilburg, Otto verkreeg Dillenburg, Beil— stein en Siegsn van hen stamden de beide ge noemde liniën af. De verschillende gebieden van Nassau werden gedurende vele eeuwen door de afstammelingen dier beide broeders geregeerd, tot in 1816 geheel Nassau door erfopvolging verviel aan den tak Nassau-Weilburg, den eenig overgeblevenen tak der Walramsche linie, en wel aan den grootvader van prinses Emma, her tog Willem. Ook de Ottosche tak bloeide in verschillende liniën, waarvan ook nog slechts één overig is, t. w. de tak Nassau-Dietz, waartoe onze Koning behoort. Het Vorstendom Waldeck-Pyrmont is 20,36 vieik. mjjlen groot. De overgroote meerder heid der bevolking van ongeveer 60,000 zielen behoort tot de Evangelische kerk. Land en bevolking zijn niet rijk, daar de hulpmiddelen van den bodem geen krachtige ontwikkeling van handel en industrie toelaten. De voor naamste plaatsen zijn Arolsen (zetel van den Vorst en der regeering) met p. m. 2500 zielen, Corbach met een paar duizend meer, en N ieder- Wildungen, met nagenoeg geljjk aantal in woners, een in den laatsten tjjd veel bezochte badplaats. Pyrmont, met een 1500-tal inge zetenen, 13 ala badplaats zeer bekend. Jaarlijks telt men er tusschen 5000 en 6000 gasten. De regeering van het Vorstendom is consti tutioneel, en vooral de tegenwoordige vorst heeft voor het volksonderwjjs veel gedaan en was een van de eerste onder de Duitsche regeerende hoofden, óie de liberale beginselen van den jongsten tijd huldigde. Sedert 10 Juli 1867 staat hij in een betrekking tot Pruisen, die zjjn macht en gezag aan zekere verplichtingen biDdt. Een regeeringscommissaris van Pruisen staat hem ter zijde, hoewel niet zonder den eed van trouw aan den Vorst te hebben af gelegd, terwijl deze de zoogenaamde sonvereine rechten blijft uitoefenen. Daarentegen staat de rechtspraak door appèl op het Hof te Kassei en bet Hof van appèl te Berlijn met de Prui sische rechtspraak in meer rechtstreeksch ver band. Pruisen int de belastingen en bestrijdt de kosten. Op het Pruisischs budget komt jaarlijks een belangrjjke som als bjjdrage aan Waldeck voor. In de laatste jaren zijn door flinke maat regelen de hulpbronnen van het land eenigs- zins toegenomen. Aan het gala-diner, dat Zondag te Arolsen werd gegeven, maakte de vorst van Waldeck de verloving bekend. Daarna had er eene re ceptie plaats, waarbij door de hofaignitarissen aan de verloofden gelukwenschen werden aan geboden. Volgens het Dagblad gaf de bevolking baar vreugde over de gebeurtenis te kennen door verlichting en serenades. Maandagavond kwamen de kinderen der scho len, welke onder leiding en bescherming staan van de verloofde vorstin en van hare zusters, de aanstaande koningin gelukwenschen en bo den zij haar de prachtigste bloemruikers aan. Te Arolsen is laatstleden Woensdag en Donderdag de 25-jarige eebtvereeniging ge vierd van George lictor, Vorst van Waldeck Pyrmont, en Vorstin Helenageb. prinses van Nassau. De Ministers Kappeyne en Tak Van Poortvliet, de heeren Dullert, voorzitter der Tweede Kamer, graaf Van Limburg Stirum, Ooöamissaris des Konings iu Gelderland, en andere hooggeplaatste personen hebben het eere lidmaatschap van het bestuur der nationale en koloniale tentoonstelling te Arnhem aaovaard. De tentoonstelling zal geopend zijn van half Juni tot half October 1879. De briefschrijver nit 's-Hage aan de Arnh. Ct. weet te vertellen, dat bij het afdeelings- onderzoek van de Indische begrooting vrij alge meen de wensch is uitgesproken, dat bij afzon derlijke wet voorgoed werd bepaald, welke som ongeveer door Nederland jaarljjks wordt uit gegeven ten behoeve van Indië. Hoe, als er meer beschikbaar was, met het overige batig slot gehandeld zou moeten worden, zou die wet tevens moeten vaststellen. Schr. vermoedt, dat de Kamer de volgende week op reces zal gaan en bij haar terugkeer in 't eind van October een wetsontwerp tot regeling der fioanciëele verhouding tusschen Nederland en Indië zal vinden. De heer Loudon, ond-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, heeft voor de candidatuur als lid der Tweede Kamer in het district Dordrecht bedankt. Dientengevolge heeft de vrjjzinnige kiesvereeniging in die stad mr. G. M. Van der Linden, rjjks-advocaat en oud lid der Kamer, tot candidaat gesteld. Het ziet er volgens het Wageningseh Weekblad in de Protestantsche kerk bitter treurig nit. De vraag dringt zich aan haar op, of het protestantisme nog wel een toekomst heeft. Onder de tegenwoordige omstandig heden", zegt zjj, »is het voor de wereld nog een zegen, dat er een roomsche kerk met hare 200 millioen zielen is, die het geheim bezit om de groote meerderheid harer leden in de tucht te honden en voor algemeene verwilde ring te behoeden. Denk u die roomsche kerk weg en haar aanhangers veranderd in z. g. protestanten naar den trant onzer 19e eenw dan liep de wereld op haar einde." Een lofrede van de volgers van Caloijn op RomeIs zjj een voorbode van nanwere aan eensluiting tusschen anti-revolutionairen en ul- tramontanen? vraagt het Vaderland. Op de Zaterdag te Arnhem gehouden jaarljjksche algemeene vergadering der Veree niging voor lijkverbranding werd besloten geen bekroning toe te kennen aan het eenig inge komen antwoord op de prijsvraag om eene verhandeling over de lijkverbranding, maar de prijsvraag opnieuw uit te schrijven. De Regeeriug heeft nog niet geantwoord op het verzoek om bjj de wet verbranding toe te staan. Men beeft echter geen haast; er is- trouwens ook nog niet genoeg geld voor den aankoop van een oven. De volgende vergadering wordt te Utrecht gehouden. Ameland is geen eiland meer. De ver- bindingsdam tusschen Ameland en den vasten wal is voltooid. Het winterseizoen nadert en daarmeê naderen ook de winteravonden met hun reeks van verga deringen gezellig of ongezellig, saai of vroo- lijk en met hun uit- en inspanningen. Ik mag ze wel die avonden. Waar de zomer-avonduren de menschen van elkaitr verwijderen, daar bren gen zij 's winters ons allen tot elkaar. Dan bespreken wij hoogere of lagere belangen, en al wordt er wel eens wat te veel gepraat en te weinig gedaan, er blijft dan toch nog altijd het een of ander in het belang eener goede zaak hangen. En dan onze concerten van toonkunst, onze tooneelopvoeringen, eD ach, groot is de kring wel niet, waarin wij op dat gebied kunnen ronddwalenmaar des te meer reden om dat weinige goede hier te gedenken en in 't vervolg te steunen. Voor alle vereenigingen, die meêwer- ken tot het nuttige, goede, schoone en ware daarom bij 't aanstaand seizoen mijn beste wen- schen voor haar bloei en voor de vruchtbaar heid van haar werken Zij werpen ons allen frissche bloemen in den schootbloemen die ons in den winter de lente herinnerenzij ver spreiden alom bloemendie in zoovele toestan den, waar nog herfst is, het lenteleven tooveren 't Ontbreke haar nooit aan voldoenden steuu, zooveel temeer naarmate zij op 't gebied van menschenliefde en menschenveredeling het verst voorwaarts streven Wat ons binnen korten tijd wacht, wil ik hier meêdeeleu inet een woord van aanbeve ling, waar ik dit gerust meen te kunnen doen. In de eerste plaats dan de^oirée, die Vrijdag avond zal plaats hebben, 't Was me onmogelijk vroe ger daaromtrent iets meê te deelen, hetzij gunstig of ongunstig. Men dient waar wellicht een en kele zich dooreen in dit blad uitgebracht advies zou laten leiden zeer, zeer voorzichtig te wezen. En den heer Van Voo?st uit Gouda kende ik evenmin als het grootste deel onzer stad— genooten hem kent. Al lokt vaak 't vreemde meer dan 't eigen, toch is men ik bemerkte 't dezer dagen tot mijn genoegen gelukkig

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1