RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Laatste en telegraphische berichten. 's-HAGE, 30 Sept. Een buitengewoon nummer der Staatscourant meldt„Gis teren heeft te Arolsen de verloving plaats gehad van Z. M. den Koning Willem III met H. D. H. mevrouw de prinses Adelai de Emma Wilhelmina Therese van Waldeck Pyrmont, dochter van Z. D. H. regeerenden vorst van Waldeck Pyrmont en van H. D. H. mevrouw de prinses Helene, geboren prinses van Nassau. Milit. Academie een matinee musicale in bet Casino aangeboden, waar zich in het park een bonte menigte bewoog, terwijl een groot vuur werk het halve-eenwfeest besloot. Alles is in de beste orde afgeloopenmen heeft, ondanks den verbazenden toevloed van menschen en rijtuigen, van geen enkel ongeluk gehoord. Het getal vreemdelingen werd dage- lrjks op 12 tot 15 duizend begroot op den dag van den optocht op 22 a 25 duizend. Het weder was tot het einde toe schoon. De heer jhr. W. A. Van der Feltz, bur gemeester van Assen, presideerde Vrijdagavond voor 't laatst als zoodanig eene raadsvergade ring. Namens den raad werden eenige harte lijke woorden tot hem gericht, en nam de heer Van der Feltz, die zjjn ambt thans neerlegt, een harteljjk afscheid van de raadsleden en den secretaris. De heer Van der Feltz kan met voldoening terugzien op de ontwikkeling, die de gemeente Assen, op velerlei gebied, gedu rende zijn bestuur heeft ondergaan. Uit het jaarverslag van den toestand der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin bleek o. a., dat door deze Maatschappij thans 74 weezen worden verzorgd, onder welke 22 haar door den Staat zijn toevertrouwd. De Maatschappij telt elf comité's, 543 leden en 494 begunstigers; langzaam breidt zjj zich uit. De staat van ontvangst en uitgaaf was als volgt: ontv. ƒ5635,71 V2. uitgaaf ƒ4932,57; voordeelig saldo: j 703,l41/a dit moet evenwel niet worden opgevat als een bewjjs voor den al te gunstigen toestand der kas, maar is min of meer toevallig. In de laatst gehouden vergadering werd 't dan ook algemeen als noodzakelijk geacht de financieële krachten te versterken. Het hoofdbestuur der vereeniging bestaat thans uit de hh. C. P. Metelerlcamp, dr. B. J. Tideman, Alex. Danielsallen te Amsterdamjhr. mr. A. 25. Boelens Van Eijsingate Leeuwarden; M. W. Scheltema Ezn., te Dockuradr. W. Van Lingen, te Neede; J. Attema, te Nijmegen. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wemeldinge. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door ds. E. E. Gewin, pred. te Abcoude. Als 14e poging in de sinds 6 Maart 1876 vacante Herv. gem. van Waarde c. a. is beroepen ds. J. A. T. Sperna Weiland, sedert 22 November 1868 pred. te Bergejjk c. a., (Cl. Eindhoven.) Van de S onlangs toegelaten caodidaten in de Nederl. Herv. kerk hebben de heeren A. W. F. Ale wijn Enure, P. J. Can Melle, L. J. Van Rhijn Jr 11. Hoekstra en J. Teves Pz., reeds een of meer beroepingen ontvangen. De 3 overigen zjju J. W. h esterbeek Fan Eerten, J. G-. Steenbeek en J. Zegers. De ring Hillegersberg heeft besloten 6 ten honderd der vacatuurpenningen af te zonderen ten behoeve van de Vereeniging voor C. N. Schoolon derwijs. {W. W.) Naar men verneemt, heeft de gemeenteraad van Burgh besloten uit het aangeboden tweetal ter be noeming van een hoofdonderwijzer der gemeenteschool geen benoeming te doen, niettegenstaande No. 1 van die voordracht op het vergelijkend examen uitstekend moet hebben voldaan. Er waren maar twee sollici tanten. De gemeenteraad wil nu, dat er een nieuwe oproeping gedaan wordt. (Z. Ct.) LANDBOUW VEETEELT. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij B. S. alhier de frambozemstengels vol rijpe en groene vruchten hangen. De Staats-courant van Zaterdag bevat de sla- tuten der vereeniging I.andbouw en Feeteelt te Wol faartsdijk, van welker goedkeuring wij onlangs melding maakten. Het hoofddoel dezer vereeniging is de wetenschappelijke en practische ontwikkeling van Land bouw en Veeteelt te Woifaartsdgk. Zij tracht dat doei te bereiken door het houden van vergaderingen, waarin belangrijke onderwerpen op het gebied van landbouw en veeteelt worden behandeld bet houden of doen houden van lezingen of voordrachten over genoemde onderwerpen het aanschaffen van geschikte boekwerken, tijdschriften en brochureshet vestigen van de aandacht op doel» matige middelen, waardoor bet gemeenschappelijk gebruik van landbouwwerktuigen, de aankoop van zaden, meststoffen enz. worden bevorderdhet inrich ten van kleine velden, bestemd tot proefnemingen en voorts door al datgene, hetwelk de vereeniging tot bereiking van haar oogmerk nuttig oordeelt. De vereeniging gegrond op het associatiestelsel, of bet bevorderen van gemeenschappelijke belangen door onderlinge samenwerking tracht tevens bevor derlijk te zijn aan de belangen van den arbeidenden stand, door het zooveel mogelijk verschaffen van arbeid gedu rende den winter, ea het verleenen van hare mede werking tot het oprichten van spaarkassen en onder steuningsfondsen voor zieken en voor bejaarden, die voor den arbeid ongeschikt geworden zyn. De inrichting en bet beheer der fondsen worden bjj afzonderlijke statuten geregeld, en aan speciale oommissiën opgedragen. De jaarlijksche contributie van het lidmaatschap bedraagt twee gulden. De collectieve inzending van appelen en peren, op initiatief van de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde door 80 inzenders voor de internatio nale vruchtententoonstelling te Parijs bijeengebracht, telt ongeveer 500 soorten de hoedanigheid wordt door kenners zeer geroemd. Als een zeldzaamheid vermeldt men, dat de vo rige week te Deventer nog aardbeziën aan de markt waren, die er uitzagen als in de lente. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de heden, Maandag 30 September, gehouden zit ting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegea: lo. A. T., 23 jr., timmerman te Ter Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot eene geldboete van ƒ8, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 2o. J. G., 39 jr., en P. De M 59 jr., herber gier te Ter Neuzen, wegeus hoon veroordeeld ieder tot eene geldboete van ƒ8, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 3o. J. Van D., 19 jr., arbeider te Ter Neuzen, wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot eene cell. gev. straf van 8 dagen c. e. 4o. L. A., 61 jr., arbeider en M. D., 27 jr., te Sas van Gent, wegens spoorwegovertreding veroordeeld de ie tot eene geldboete van f 3, de 2e tot eene geld boete van I, subs, de le tot 2 dagen en de 2e tot 1 dag gev. straf c. e. 6o. J. J. L., 12 jr., te Cadzand, wegens diefstal, veroordeeld tot eene cell. gev. straf van 3 dagen c. e. 6o. S. De M., 35 jr., vrouw van P. D., te Drie wegen, gemeente Biervliet, wegens mishandeling ver oordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. P. Van P., 20 jr., arbeider, en P. A. Van P., 23 jr., landbouwer te Clinge (Zeeland) wegens mis handeling veroordeeld ieder tot 15 dagen cell. gev. straf en 8,boete, subs. 1 dag gev. straf e. e. i Rusland zou, volgens sommige Fngelsche bladen, bereid zijn aan den eisch tot het terugroepen van zijn gezant uit Kaboel Af ghanistangehoor te geven. Stel, dat dit waar heid is, dan betwijfelen wij nog sterk of de Russische regeering met een gerust geweten verklaren kan in die zaak niets tegen Engeland ondernomen te hebben. Toch geeft men uit St. Petersburg de navol gende opheldering omtrent de aanleiding tot het beweren, dat de Russische beer in dezen schuld heeft. Tijdens den oorlog in het Oosten waren herhaaldelijk berichten ontvangen omtrent pogingen van Engeland's zijde, om in Centraal- Azië Rusland in moeiel ijk heden te wikkelen. Onder Forsyth werd eene missie naar Kasch- gar gezonden; zelfs in Bokhara wilde men van Engelsche agenten weten. Daartegen over werden van Rusland's kant verschil lende voorbereidende maatregelen getroffen. Doch zoodra had niet het Berlijnsch Congres eene vreedzame oplossing verzekerd, of al die maatregelen werden gestaakt. In geen geval zou er sprake kunnen zijn van medeplich tigheid der Russische regeering aan het be sluit van Sere Ali, om de Britsch-Indische missie af te wijzen. Nu weet men, dat de heeren diplomaten nooit de geheele waarheid spreken of schrijven. Oostenrijk heeft in Bosnië weer belangrijke overwinningen behaald. In Frankrijk hebben Zondag in de depar tementen Allier en Rhóne verkiezingen plaats gehad voor leden van de Kamer van afge vaardigden ter vervulling van door overlijden opengevallen plaatsen. De strijd moest ge streden worden tusschen republikeinsche can- didaten onderling. De minister van openbare werken BeFrey- cinet is Woensdag te Bordeaux aangekomen, waar hij Donderdagavond eene rede hield. De minister riep daarin de dagen der na tionale verdediging in het geheugen terug. Hij verwierp het verwijt, dat men den tegen stand bovenmatig gerekt had; want juist aan den langdurigen tegenstand heeft Frankrijk te danken, dat het thans geëerd is in Europa. De taak van het oogenblik is, aan Frankrijk een duurzaam bewind te schenken en de eens gezindheid in het land te verzekeren. Het verkrijgen van een duurzaam bewind hangt slechts af van de wijsheid der republikeinen. En wat de eensgezindheid in den lande betreft, zij neemt toe; de oppositie vermindert; dage lijks wint de Republiek nieuwe aanhangers. Door een geest van gematigdheid en verdraag zaamheid moet zij die allen voorgoed aan zich hechten, en daarbij trachten noch per sonen noch belangen te kwetsen. De mi nister stelde voor te drinken op de defini tieve vestiging van de Republiek in Frankrijk, om het vele goede dat zij voor het land zal doen. In Buitschland is het onderzoek van het ontwerp-wet tegen de Socialisten door de com missie uit den Rijksdag afgeloopen. De quaestie van het hooger beroep vervat in de bewuste 4e par., waaromtrent men 't niet eens was geworden is nu in dieu zin be slist, dat de Bondsraadscommissie met eenige wijziging behouden blijft; deze commissie zal bestaan uit 9 leden, waarvan 4 leden van den Bondsraad zijn, terwijl 5 door dien raad worden gekozen uit de hoogste rechts colleges op deze wijze krijgt men ongeveer een middelweg tusschen het Pruisische voor stel en dat van het ingediende ontwerp. Het ontwerp heeft nu veel meer kans om aan genomen te worden. De regeering moet aan het Vaticaan dank gezegd hebben wegens den brief van Z H. en de daarin gegeven toelichtingen aan gaande den staat van zaken. Londen, 30 Sept. Toebereidselen tot een oorlog tegen Afghanie worden krachtig voort gezet. Parijs, 30 Sept. Te Lyon is gisteren als afgevaardigde gekozen Cliavannes, republikein, met 8758 stemmen. Habenek (radicaal) verkreeg er 3100. Weenen, 27 Sept. Na een heftigen tegen stand is heden Klobuk en den volgenden dag Zwornik insgelijks bezet. 44 stukken en veel ammunitie werden buit gemaakt. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdagmiddag gingen de paarden, voor een wagen gespannen, en toebeboorende aan den stalhouder R. alhier, op holdoch werden op de Vlasraarkt staande gehouden, zonder eenig ongeluk te hebben veroorzaakt dan het breken van een ruit in een der ramen van de school 2e klasse. Heinkenszand. Verleden week bad de zoon van een arbeider alhier de onvoorzichtigheid onder het karnen met een molen zijn hand te ver daarin te wagen, waardoor hij het ongeluk had een vinger te verliezen. Te Bergen-op-Zoom zijnde drie beetwortelsuiker fabrieken in werking getreden vele buisgezinnen hebben daardoor flink werk bekomen. Van 19 tot 25 September zijn met de stoom schepen der maatschappij Zeeland te Vlissingen aan gekomen 447, en van daar vertrokken 546 passagiers- Bij den brand in de vuurmakers- en lucifers fabriek van de heeren Koster Co. te Groningen (zie ons vorig no.) is het geheele gebouw en de voorraad, die zich er in bevond, een prooi der vlam men geworden. De oorzaak van den brand was, dat bjj het koken van hars in een steenen gebouw, dat op slechts ém meter afstand gelegen was, de hars pot sprong en de vlam schielyk oversloeg naar het houten perceel in de nabijheid. Het verbrande was niet gewaarborgd, zoodat de beer Koster, die juiBt op reis was naar Duitschlandnog al aanzienlijk schade Ijjdt. Vrijdagnacht is een koetsier te Rotterdam in de Scheepmakershaven gevallen en verdronken, ver moedelijk door overmatig gebruik van sterken drank. Donderdagavond begaven zich twee zusters, eene goede gezondheid genietende, te 's-Hage naar haar gemeenschappelijke slaapplaatsen. Alvorens zich ter raste te begeven, zaten zjj nog een oogenblik te praten en te lachen, toen de oudste plotseling, onder het slaken van een gil, van den rand van het le- dikant bewusteloos op den grond viel. De andere, hevig verschrikt, snelde op de bewustelooze toe, doch had nauwelijks twee passeu gedaan, of zjj zakte mede ineen en gaf, op het lichaam barer zuster liggende, den geest. De oudste verkeert in hoogst gevaar leken toestand. Hoogstwaarschjjnljjk heeft de he vige schrik den dood der jongste veroorzaakt. In een andere familie aldaar is een gezond opge ruimd meisje dien dag eveneens plotseling over leden. In de Landb.-Ct. beweert iemand, dat sedert jaren onze hammen, zjjden en andere transportabele varkensdeelen bjj duizenden naar Westfalen worden gezonden om vandaar uit met meer dan honderd percent winst voor de handelaars naar Nederland te repatriëerenteneinde als Westfaalsche waar in den handel te worden gebracht. De ljjken der drie onlangs nabij Marken veron- lukten zijn thans alle gevonden. In het Eldersveld, onder Driel, is een oppassend werkman en vader van 2 kinderen, door een zand- wagen overreden en oogenbükkeljjk gestorven. T« Barneveld heeft dezer dagen eene zoo hevige vechtpartij plaats gehad, dat een der personen, die daaraan deelnamen, een ingezetene van Ede, aan de gevolgen is overleden. Woensdag is het eenig zoontje van een jacht opziener te Steenwijk, ouder het spelen, in de stads gracht gevallen en vtrdrouken. Te Hooge-Zwaluwe is een dienstmeisje bjj het spoelen van waschgoed voorover in het water geval len en levenloos daaruit opgehaald. Naar men verneemt, is de kroeghouder uit het Eesveensche veld, onder Steenwjjkerwold, bjj wiens woning de moord op K. De B. in den laten avond van Zondag 8 September jl. heeft plaats gehad, als getuige in deze zaak gedagvaard zijnde, als verdacht medeplichtige in arrest genomen. PD. C.) Men heeft in de laatste tijden meermalen dief stallen geconstateerd, bedreven door spoorweg-ambte naren. Nu verneemt de Msb. een nieuwe oneerlijk heid, die op meer dan een ljjn gepleegd wordt. De conducteurs lil. verkoopen plaatskaartjes, die ze van reizigers hebben afgevraagd. Als een reiziger b. v. van A. naar D. moet, vraagt de conducteur, even nadat de trein zich in bewegiDg heeft gezet, het kaartje af en houdt dit. Aan bet station B. geko men, verkoopt hij dit aan een reiziger, die van B. naar D. moet, voor een prjjsje. Zoo kwam nu iemaod voor 1,40 naar een plaats, terwijl hij, aan het bureau een plaatskaartje nemende, daarvoor 4 zou hebben moeten betalen. Te Halsteren zjjn uit eene weide vau een wet houder in den nacht van 23 dezer drie zijner beste paarden, ter waaide van 1500, ontvreemd. De die ven schjjnen te Eekeren bij Antwerpen hunne prooi te hebben moeten loslaten, althans men heeft de paar den aldaar teruggevonden. Uit het ingesteld gerechtelijk ooderzoek zijn eenige bijzonderheden bekend geworden omtrent den diefstal, door een kashouder van de Credietvereeni- ging te Arasterdam gepleegd. Deze bediende, zekere P., moet de daad in den betrekkelijk korten tijd, dat hij de functie van kashouder waarnam, hebben uitgedacht. Toen heeft hij terstond met groote scherp zinnigheid een geheel stelsel van administratieve con trole weten te ontduiken en van bet eenige zwakke punt in dit stelsel misbruik gemaakt om zich een aanzienlijke som toe te eigenen. Hjj had zyne maat regelen zoo getroffen, dat ontdekking eerst na ver loop van een tiental dagen kon geschieden, en in tijds een week verlof weten te verkrijgen, zoogenaamd om naar de tentoonstelling te Parijs te gaan, doch waarschijul|jk om den buit in Amerika in veiligheid te brengen. Nv. d. D Te Antwerpen zijn twee personen aangehouden, die in de residentie verscheidene valsche wissels in omloop hadden gebracht. Ze zijn beiden van België geboortig; de een is 50, de andere nog slechts 19 jaren oud. Twee Belgische werklieden, die nogal op kos ten van het gouvernement en de gemeente naar de Parjjsche wereldtentoonstelling werden gezonden, zijn aldaar op heeterdaad van diefstal betrapt en gearres teerd. In hun logement beeft men als het ware een klein magazijn gevonden vau gestolen voorwerpen. Te Hastings kwam het sehip „Commerce" op weg van Philadelphia naar Antwerpen in botsing met de stoomboot „Empress", van Londen komende. Eerstgenoemd schip zonk; 2 man verdronken; 16 werden gered en te Hastings aen wal gezet. Te Parijs heeft een bende terecht gestaan, die valsche muntbiljetten vervaardigde en verspreidde. Het hoofd der bende was Joseph Barrtau, een persoon met een gunstig uiterlijk, dertig jaren oud en van een goede opvoeding, die achtereenvolgens schilder, graveur, zanger en acteur geweest is. Hij was even- vis zjjn vader verslaafd aan het spel en toen hjj te Monaco alles verloren ha I, begon hij de graveerstift weder ter hand te nemen en bankbiljetten van 20 francs te fabriceeren. De inkt evenals de plaat kon hij zelf maken de meeste moeite had hij met het pa pier. Toch heeft hij zes jaren lang kunnen leven van de opbrengst zijner industrie. Te Courbevoie leefde hjj met zijn bijzit onder den naam van baron en ba ronnesse Barreau-Larocke. Zij waren daar ter plaatse goed aangeschreven. Zij namen trouw den regel in acht om, nadat het publiek gewaarschuwd was tegen valsche muntbiljetten, de ui'gifte van biljetten van dit soort te staken en met een ander soort te beginnen. Zoo vervaardigde Earreau eerst biljetten van 20 francs, daarop van 50 fr., toen hiervan de valschheid ontdekt was van 100 fr. en zoo vervolgens. Hij had agenten, die met de uitgifte belast waren. Een vrouw reisde het land af om de valsche biljetten in omloop te brengen. De zaak is ontdekt doordat een der mede plichtigen in de magazijnen der Louvre een valsch bankbiljet uitgaf, nadat de Bank bekend gemaakt had, dat valsche biljetten van dit soort in omloop waren. Barreau is veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid, zijn medeplichtigen tot tijdelijkcn dwangarbeid. Een behendige zakkenrolster en haar handlanger, die haar beroep in de luoht uitoefende, namelijk in den „ballon captif", zjjn te Parijs in hechtenis ge nomen. De zakkenrolster was eene elegante Engel sche dame, die eiken dag herhaaldelijk in het schuitje plaats nam en vervolgens door een sierlijk gekleed heer met een houten been naar huis werd geleid. B|j den laatstgenoemde werden 20 portemonnaies, waarin een bedrag van 3000 fr. gevonden. De man beweerde, dat hij uit liefhebberij een collectie ver zamelde van deze voorwerpen. Een prachtig, boewei huiveringwekkend schouw spel leverde Zondag jl. de haven van Triëst op, tengevolge van den brand in een Amerikaanschen driemaster, die met 2969 vaten petroleum was ge laden. Alle pogingen om het schip lek te schieten en zoo te doen zinken mislukten, waarom het op een plaats buiten de haven werd gesleept waar het voor andere schepen niet gevaarlijk kon wezen. In het aquarium te Berlijn bevindt zich thans een jongexemplaar vaneen zeldzamen anthropomorphen aap, die ten aanzien van zijne overeenkomst met den mensch zich aansluit aan den gorilla, orang- oetan en cbimpansé. 't Is de gibbon, een langarm aap, wiens armen tot de enkels reiken. Het dier loopt van nature rechtop, wat zekerlijk een gewich tig feit is. De cbimpansé, met wieu het dier zyn verbl|jf deelt, is uiterst lief en voorkomend voor hem, terwijl hij andere speelgenooten (konijnen, mar motten enz.) geheel anders behandelde. Te Gotha overleed de vorige week aan een beroerte de beroemde geograaf A. Petermann. H|j werd geboren 18 April 1822. De wetenschap zal nog lang dat gemis gevoelen. Een zonderlinge schaking heeft te Goshen plaats gehad in het doofstommen-instituut aldaar. Twee doofstommen werden in het huis op elkaar verliefd en zijn onmiddellijk na hun vlucht in het geheim gehuwd. Het meisje is r|jk en ziet er allerliefst uit. Bovendien zijn zij zeker, dat het in hun huwel|jk nooit tot woorden zal komen. In den St.-Gothardtunnel is eene hoeveelheid dynamiet ontploft. Zes personen werden gedood en 6 gewond. De uitbarsting van den Vesuvius neemt voort durend in hevigheid toe. Een gedeelte van den rand van den kegel is onder de uitstroomende lava bezweken en thans vormt zich een nieuwe kegel. Professor Palmieri bevindt zich nog steeds op zijn observatie post, dien h|j door een stevigen wal van aarde en sintels voorloopig voldoende tegen gevaar heeft bevei ligd. Het schouwspel van daaruit moet prachtig wezen. Te Monte Falco, in Umbrië, heeft een aard beving gewoed, waardoor 16 huizen zijn vernield en 132 zwaar beschadigd. In den omtrek van Rome en van Viterbo is door stortregens groote schade

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2