Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. toelichting meldt men aan het B. II., dat die vrijstelling gegrond is op de omstandigheid, dat men later een zoogenaamden rug of bankje heeft gevonden, dat men verzuimd had hp het bag geren weg te nemen en 't welk de oorzaak zou geweest zpn, dat het schip een verkeerde richting nam. De Zier. N.-bode verneemt, dat de heer C. Goemans Hz., vroeger te Zierikzee, thans te Antwerpen, benoemd is tot Ridder van het Roode Kruis, wegens bewezene diensten gedu rende den Fransch-Duitschen oorlog. Op het door eene Commissie uit de Tweede Kamer den Koning aangeboden adres dier Kamer, ter beantwoording van de Troon rede, heeft Z M. geantwoord: Mijne Heer en! »Ik verzoek U aan de Tweede Kamer Mpnen dank te betuigen voor haar adres van antwoord. »Ik waardeer de daarin uitgedrukte gevoe lens, en verneem met genoegen dat de Kamer de omvangrijke taak, die haar wacht, met moed aanvaardt." De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1879 de heeren Mirandolle (president), Van Rees, MeesCorver Hooft en De Jong. Het ingediende wetsontwerp tot wijzi ging van enkele bepalingen van de wet op 't Middelbaar Onderwjjs heeft de strekking om de examens, die bevoegdheid geven tot het doceeren van de vreemde talen, nader te regelen. Er zullen voortaan twee akten zijn, een akte A en een akte B. De akte A zal de bevoegdheid verleenen om onderwijs te geven aan alle inrichtingen van Hooger, Midd. en Lager Onderwijs. De akte B zal alleen be voegdheid geven voor de H. Burgerscholen met driejarigen cursus en voor de lagere scholen. Om de akte B te bekomen, zal men niet meer kennis behoeven te hebben dan thans gevorderd wordt, om een akte voor het lager onderwijs te verkrijgen. Echter zal men ook blpk moeten geven van kennis in de opvoedkunde, van welk examen de hoofdonderwijzers zpn vrijgesteld. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Ridderkerk heeft, voor de vacature van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Dordrecht, candidaat gesteld den heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lokman. Voortaan zal het Bijblad van de Staats courant zpn naam verliezen en ais Handelingen der Staten- Generaal een op zich zelf staand ge heel uitmaken, dat alleen nog gelijk met de Staats-courant verzonden zal worden. Maandagavond keerden te Amsterdam de 16 handwerkslieden terug, die op kosten van de maatschappij Tot Nut van 't Algemeen ge durende een week de wereldtentoonstelling te Parjjs hebben bezocht. Uit de verslagen, die elk werkman deed van het belangrijkste wat hij daar in zpn vak had gezien, bleek hoeveel nut zulk een bezoek stichten kan en met hoeveel belangstelling daar de vele meester werken en wonderen der industrie waren aan schouwd. Door allen zpn de indrukken van het be langrijkste, wat zij in hun vak aanschouwden, schriftelijk en in schets toegezegd. Er zpn er echter meer aan wie de kosten van uitzending goed zulkn besteed zpn ook ben wenscht de commissie thans in de gelegen heid te stellen den korteD, maar leerzamen cursus te Parijs te doorloopen, waarom zij zich tot belanghebbenden om steun en medewerking wendt. Men schrijft aan het Vaderland uit IJmui- den van 24 dezer, dat Maandag door de amb tenaren van den waterstaat, het loodswezen en de kanaalmaatschappij bij zeer stille zee vóór de haven van IJmuiden gedane peilingen het bewps hebben geleverd, dat de verwachte slech ting van de verzanding door stormweder be waarheid is. De stormen hebben de opper vlakte der bank belangrpk verminderd en de diepte doen toenemen. Den secretaris der commissie voor de collectieve inzending van Land-en Tuinbouw- voortbrengselen op de Wereldtentoonstelling te Parjjs, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen, is namens de verschillende Nederlandsche Land- bouw-maatschappijen aangeboden een smaak vol middenstuk op zilveren voet en rijk met zilver versierd. Op het voetstuk zpn twee schil den aangebrachtop het een is de reden van dit huldeblpk vermeld, terwijl op het andere de verschillende attributen enz. van den land bouw zpn voorgesteld. De derde feestdag te Breda werd Woens dag door het schoonste weder begunstigd. Te 9 uren werd eerst een rptoer door de Reünisten naar het Lieshout gemaakt. Vervolgens had den er volksvoorstellingen op de Groote Markt plaats, en te 1 uur de uitreiking in het Raad huis van herinneringsmedailles aan corporatiën en vereenigingen, die deel uitmaakten van den optocht. In het Valkenburg bood de Kon. Mil. Academie aan de gemeente Breda een matinee musicale aan, uitgevoerd door het mu ziekkorps van de stedelijke schutterij van Utrecht, onder directie van den heer C. Coenen. 's Avonds was er groot bal op de K. M. Academie voor geïnviteerden, terwijl tevens de Kon. Muziekvereeniging Vlijt en Volharding een bal gaf, toegankelijk voor reünisten en feestcommissiën. De leden der Transvaalsche deputatie zijn Woensdag uit de residentie vertrokken. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Middelburg deo hee' A. A. Verbeek. STATISTIE Iv OVER AUGUSTUS 1878. Op de School 1e klasse waren gedurende deze maand 153 kinderen. Onder dezen waren 113 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 37 ji n van 1 10 verzuimen, en 3 n ii meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 28/io percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen 23/io percent over dezelfde maand in 1877. Op de School 2" klasse waren 204 kinderen, waar onder 174 zonder eenig verzuim, 23 die van 110 verzuimen, en 7 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2"/io percent tegen 2'/,o percent over dezelfde maand in 1877. Op de School 3e klasse waren 199 kinderen, waaronder 116 zonder verzuim, 44 met 110 verzuimen, 39 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 15'/,0 percent tegen 15S/10 percent over dezelfde maand in 1877. Op de Weezen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 66 kinderen, waaronder 39 zonder eenig verzuim, 14 met 1 10 verzuimen, 13 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 14'/ia percent tegen 53/,o percent over dezelfde maand in 1877. Op de bijzondere School waren 203 kinderen, waarvan 116 zonder eenig verzuim, 77 met 110 verzuimen, 10 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 4 percent tegen 6Vm pereent over dezelfde maand in 1877. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Augustus 1878 bedroeg 5 pereent tegen 5*/I0 percent over 't zelfde tijdvak in 1877. Nisse. In de raadsvergadering van 25 Sept. is tot hulponderwijzer benoemd dhr. F. W. De Groot, thans als zoodanig werkzaam te Wassenaar. De heer U. S. Loran, hoofdonderwijzer aan de byzoDdere school te Wissekerke, is benoemd tot hoofd onderwijzer aan de Christel jjke school te Alkmaar. Een mede-onderteekenaar van het volkspetiti onnement heeft een gift van 1000 gezonden voor 't Christ, nat. onderwys. Blijkens eene mededesling vaa den inspeote ar vau het lager onderwijs in Groningen zal eerlang aan de hoofdonderwijzers der lagere scholen wier inkomen minder bedraagt dan het minimum bij de wet bepaald, eene circulaire gezoudeu worden, waarin verlangd wordt eene nauwkeurige opgaaf van de jaarwedde, die zij thans genieten, zonder hieronder te rekenen de iukomsten uit kerkelijke bedieningen of uit anderen hoofde voortspruitende, evenmin als de vergoeding voor vrije woniug. (Alleen in de pro vincie Groningen zijn 174 hoofdonderwijzers, wier inkomen miuder bedraagt dan het minimum van 700 LANDBOUW VEETEELT. De paardenmarkt, Dinsdag te Gorkum gehou den, was zeer druk bezocht. Omstreekts 700 paarden waren aangevoerd, die tot 600 vei kocht werden. Vele Fransche en Duitsche kooplieden waren aanwe zig, zoodat de handel druk te noemen was. Te Kralingen staat een appelboom in vollen bloei. De hertog van Devonshire verkocht oulangs een gedeelte van zijn vee tegen verbazend hooge prijzen. Zoo bijv. bracht de koe genaamd barones Oxford Fiftte ongeveer 33,000 op. Eene kudde van 30 stuks hoornvee, die door byzondere schoon heid uitmuntte, werd verkocht voor 250,000, UIT ONZE KOLONIËN. Een gisteren bij het Dep. van Koloniën ontvan gen telegram van den Gouv. Gen. van Nederlandsoh Indië bevst de navolgende tijdingen omtrent Atjeh Uabieb Abdul Rachman heeft medegedeeld, 13 Oc tober met volgelingen te Olehleh te willen embar- queeren naar Arabië. Toekoe Bait begunstigt zijn vertrek en zegt bezig te zjjn de andere hoofden over te halen tot de gemeenschappelijke onderwerping der geheele XXII Moekim. Sommige hoofden geven in- tuss hen de neiging te kennen, om zich afzonderlijk te onderwerpen. Een hunner, Toekoe Imam Sibteh, heeft zich reeds persoonlijk aangemeld. De gezond heidstoestand der ageerende troepen is zeer voldoende. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Vrijdag 20 September is nog een vonnis gewezen tegen J. D.te '8-GraveDpolderter zake dat hy als voerman niet steeds bij zijn paard is gebleven in staat om bet te geleiden, veroordeeld in een boete van 3,subs. 1 dag gev. straf c. e. In de zitting van heden, frjdag 27 September zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. J. Van B., J. K. en N. S allen te Kapelle, wegens 't plukken en op de plaats zelve eten van vruchten aan een ander toebehoorende, veroordeeld ieder in eeue boete van 0,50, subs. 1 dag gev. straf c. e. 2o. W. V., te KruiDingen, ter zake van het zich niet begeven naar de bewaarplaats van de brandspuit te Kruiningen, vrijgesproken, en ter zake van het niet volgen der brandspuit tot in de gemeente Waarde, ontslagen van rechtsvervolging. 3o. A. W., te Hansweert, en M. W., te Yerseke, wfgeus het loopen over eens anders grond, met ry- pende vruchten bezet, zonder daartoe eenig recht te hebben, veroordeeld in eene boete van 3,subs. 1 dag gev. straf c. e. 4o. P. C. P., te Borssele, N. Van 't W., W. A. E. en J. N. Vau 't W., allen te 's-Heerenhoek, wegens 't zich ophouden in een herberg na 'l uur van sluiting, veroordeeld ieder in eene boete van f 1,—, subs. 1 dag gev. straf c. e. 5o. J. M. De J., te 's-Heerenhoek, wegens het openhouden zijner herberg na 't uur van sluiting, ver oordeeld in eene boete van 5,subs. 1 dag gev. straf c. p. 6o. H. A., te 's-Heerenhoek, ter zake van 't zich zonder verlof verwyderen van het terrein van den brand, bij gelegenheid van een brand in de gemeente 's-Heer Arendskerke, en van weigering om te pompen te dier gelegenheid, ontslagen van rechtsvervolging. 7o. G. R te Middelburg, wegens 't zich bevinden als reiziger in een trein, zonder behoorlijk plaatsbewijs, veroordeeld in eene boete van 1,subs. 1 dag gev. straf c. e. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de heden, Frjdag 27 Sept., gehouden zitting zijn de navolgende vonnissen gewezen tegen: lo. F. De P., 9 jr. en M. De P., 8 jr., te Baar land, wegens crimineelen diefstal veroordetld ieder tot 7 jaar tn 5 maanden gev. straf c. e. 2o. J. Van D 30 jr., arbeider te Nisse, wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete c. e. 3o J. O., 23 jr., arbeider te Wissekerke, wegens mishandeling veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. Job. C. K., 16 jr., te Wissekerke, wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 1 maand cell. gev. straf c. e. 5o. S. De S., 34 jr., vrouw van J. B., te Cam- perland, (gem. Wissekerke) beschuldigd van mishan deling, vrijgesproken. 6o. J. 52 jr., voerman te Aardenburg, wegens rebellie veroordeeld tol 15 dagen cell. gev. strafe, e. 7o. A. L., 10 jr., te Domburg, wegens diefstal bevolen dat zjj zal worden overgebracht in een verbeterhuis, om jaldaar opgenomen en in hechtenis te worden gehouden tot zij den ouderdom van 16 jaren zal bereikt hebben. 8o. C. L. Z., 27 jr., landbouwer te Eede, wegens mishandeling veroordeeld tot J 16 boete e. e. De muzikant P. G., onlangs door den schut tersraad te Middelburg tot betaling van drie geldboeten veroordeeld, is van dat vonnis by Ged. Staten in hooger beroep gekomeD. De heer Syben, pastoor t3 Maastricht, in hoo ger beroep door het Gerechtshof te 's-Bosch ver oordeeld wegens het houden van eene ongeoorloofde processie heeft van dat vonDis cassatie aangeteekend. Desgelyks heeft de proc.-generaal bij dat Hof ge handeld ten aanzien van bet vonnis, waarbij de kapelaan Corteu in zake de processie naar Scher- penheuvel werd vrijgesproken. mmi In Engeland is natuurlijk de Afghanistan- quaestie aan de orde van den dag. Daily News weet maar éen middel voor Rusland, dat be weert wel wat anders te doen te hebben gehad, dan zich met den Emir te bemoeien, om zich van alle blaam van samenspanning tegen Albion te zuiveren. Dat middel is het terugroepen van den Russischen gezant uit Kaboel. Dat alleen kan de vriendschappe lijke verhouding (usschen die twee rijken doen voortduren. W at den Emir aangaat, Engeland bereidt zich op alles voor. Deed 't den zin van de Times, dan bezette 't vóór den winter nog drie gewichtige punten in Afgha nistan. Alsof dit zoo spoedig maar gaat De Duitsclie keizer is niet de keizerin en den kroonprins Donderdag naar Keulen ver trokken om de onthulling van het standbeeld, ter eere van zijn vader opgericht, bij te wonen. Te 12 uren kwam het hooge gezelschap daar aan onder het donderen van het geschut en het luiden der klokken. Het begaf zich ter stond door de prachtig versierde straten naai de Hooiinarkt, waar de onthulling van het standbeeld van Koning Frederik Wilhelm III zou plaats grijpen. De plechtigheid begon meteen koraal, waarop een feestlied van de Keulsche mannenzang- vereeniging volgde. Daarna hield de eerste burgemeester Becker een toespraak. De keizer antwoordde als volgt//Wij zijn hier ver- eenigd tot een even waar als veelzijdig dankfeest. «In de eerste plaats behoort onze dank aan de Voorzienigheid, die na bloedige zegepralen Rijnland in zijn tegenwoordige uitgestrektheid bracht onder den schepter van Koning Frede rik Wilhelm III, waarmede Pruisen de taak werd opgelegd met zijn macht de wacht aan den Rijn te houden, en deze taak heeft Pruisen in verbintenis met geheel Duitschland roemrijk vervuld. Ik ben gekomen, om de Rijnprovincie persoonlijk mijn dankbaarheid hiervoor te betuigen, dat zij mijn vader een gedenkteeken stichtte uit dankbaarheid voor de zegeningen van den vrede, waarmede hij een vierde van een eeuw over dit schoone land regeerde. Dat ik kon komen, dank ik na smartelijke ervaringen aan de genade van den Almachtige, die mij zoover herstellen liet, dat ik als zoon van hem, wien het feest van heden geldt, den schoonen plicht kan vervul len, dit zoo beteekenisvolle feest bij te wonen. Zoo valle dan het omhulsel van dit gedenk teeken en verhefFe zich onze dankbare stem ter eere van den dierbaren gestorvene." Op het teeken, dat de Keizer gaf, viel het omhulsel. De Keizer begroette het gedenk teeken zijns vaders met ontbloot hoofd; de volksmenigte barstte los in stormachtig gejubel. Nadat de Keizer en de Keizerin om het ge denkteeken waren gewandeld, begroette de Keizer het feestcomité. Tegen éen uur keerde het keizerlijk paar naar het station terug en vertrok weder naar Coblentz. 's Avonds had in Gürzenig een banket plaats, waaraan de kroonprins deelnam. Z. H. de Paus heeft aan zijn staatssecre taris, kardinaal Nina, een schrijven gericht, waarin hij zooveel als een programma open baart van hetgeen hij heeft gedaan en wil doen in 't belang der kerk en der menschheid. Na een herinnering aan de encycliek bij de aanvaarding zijner waardigheid, zegt de paus n. 1. dat hij aan de hoofden zelfs van niet- catholieke volken heeft geschreven. Hij wijst op den brief aan den Duitschen keizer en hoopt op een goeden uitslag der aangevangen onderhandelingen. Hij hoopt ook op een betere toekomst voor de kerk in het Oosten, en beklaagt zich inzonderheid over de moeielijk- heden die het Italiaansch gouvernement hem ten opzichte van zijn geestelijk gezag in den weg legt door de handhaving van het exe quatur. De paus ontkent het recht van konink lijk patronaat ten aanzien van bisschoppen, in strijd met de Kerk. Ten slotte verklaart hij in deze betreurenswaardige omstandigheden de plichten van zijn apostolisch ambt niet uit het oog te zullen verliezen. Men beweert, dat een tweede brief door Z. H. aan Keizer Wilhelm is gezonden om Z. M. geluk te wenschen met diens herstel. In het Oosten gaat 't voor de Oostenrijkers thans voorspoediger, en er wordt stellig ver zekerd dat de opstand in Bosnië over eenige weken zal onderdrukt zijn. San Stefano is door de Russen verlaten, en door de Turken bezet. Eerstgenoemden zijn nu teruggetrokken en het Engelsche eskader zal nu ook zich verder van Konstantinopel verwijderen. De Parijsche tentoonstelling blijft nog tot 20 November geopend. Woensdagavond is aan den Oostsingel alhier de wed. H. op den weg gevonden in een toestand, dat overbrenging naar het gasthuis noodig werd geoordeeld. Daar aangekomen bleek 't, dat de vrouw reeds overleden was, naar men beweert tengevolge van eene bloedspuwing. Donderdagmiddag werd 't kind van F. H. alhier op de bierkade door een rijtuig overreden, gelukkig zonder ernstige gevolgen natelaten. Aan de ongeveer een jaar geleden opgerichte kolfsociëteit alhier is dezer dagen de naam van „Prinses Mariegegeven. De manden met druiven, die, volgens het Dagblad, te Vlissingen uit een tuin gestolen zouden zyn, bepalen zich volgens de Fliss. courant tot enkele trossen. Eenige dagen geleden werden volgens het Handelsblad door den gemeente-ontvanger aldaar eenige soldaten gevraagd om als dwangmiddel by „nalatige belastingschuldigen" te worden inge kwartierd. Toen de soldaten bij eenige dier na- latigen in huis traden, vonden zij daar zulk eeu armoedigen toestand, dat zy verzochten zoodra mo gelijk van hun taak bevrijd te worden; by éen was het zóo erg, dat de militair in zijn zak tastte om brood voor het gezin te koopen. Verleden Zaterdag waren twee jongens van 8 en 11 jaar te Oostburg aan het vechten. Een voorbij ganger plaatste zich tusschen de twistenden en scheidde hen. Daardoor werd eeu der jongens, dewijl by thans zyn toorn niet uitwerken kon, zoo woedend, dat hy onmiddellijk ntêrviel en als lijk werd weggedragen. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat hy tengevolge van een aanval van beroerte is overleden. {SI. FF. 61.) Te Papekop bij Oudewater is een löjarig meisje, die de koeien zou gaan melken, van eene over eeue sloot liggende plank gevallen en verdronken. Wat concurrentie vermag, moge blijken uit het volgende. Tot heden betaalde men te Montfoort voor tarwebrood, zoogenaamde roode weit, 13'/- cent per 1 /'2 k. G. en voor wit brood 8V3 cent het '/a k. G. Nu zich een negende bakker daar kwam vestigen, koopt men het eerste voor Sl/3 cent en het laatste voor 6'/a cent het Vs k. G. Ook te Dalfsen en omstreken zijn door En gelsche firma's van verdacht allooi listige pogingen in het werk gesteld om verschillende landbouwpro ducten op bestelling te bekomen, doch zijn voor zoover bekend is, nergens geslaagd. Men heeft er vroeger reeds leergeld van betaald. Te Sloterdijk is een rietdekkersleerling van boven van de kap van een in aanbouw zjjnden korenmolen doodgevallen. In de Ureterpervaart is het lyk gevonden van eene dienstmeid, die Zondag uit Drachten was gegaan, om hare moeder te bezoeken en op hare terugreis, door

Goessche Courant | 1878 | | pagina 2