1878. N°. 106. Zaterdag 7 September. Middelbaar Onderwijs. OFFICIEELS HEDEDEEL1NGEN. GOES, 6 September 1878. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat als leerlingen tot de Eerste Klasse van de Middelbare School voor Meisjes alhier zijn toegelaten C. J. C. Van den Bosch. J. H. M. Thewes. C. W. A. Thewes. C. J. Van Dishoeck. J. R. Pompe Van Meer- dervoort. R. Bannet. H. C. G. Koster; alsmede, zonder examen, als leerling voor enkele vakken A. M. C. Ramondt. Goes, den 5 September 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, L. B. De Secretaris, HARTMAN. HERBEKiOEHIlliG YAM EEM WETHOUDER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat in de raadsverga dering van 3 September als wethouder is herbenoemd de heer mr. J. O. DE WITT HAMER zoodat hij in gemelde betrekking door de ingezetenen zal behooren te worden erkend. Goes, den 6 September 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, L. B. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te wetendat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 14 Au gustus 1878 is vastgesteld do volgende VERORDENING betrekke.ijk de Straten, Stegen, Gangen, Markten, Pleinen, Wallen, Wegen en Waterleidingen in de gemeente Goes. (Slot.) Art. 26. Bjj het vervoer met sleden moeten, indien de straten glad zijn, de sleden aan het achtereind voorzien zijn van een stevig touw, het geen moet worden vastgehouden om het uitglijden te voorkomen. Art. 27. Het is verboden binnen de bebouwde kom der gemeente met paarden harder te rijden dan op een matigen draf. Met wagens, niet op veeren of riemen rustende, mag binnen de bebouwde kom der gemeente alleenljjk stapvoets gereden worden. Gedurende de kermis is het draven op de mark ten en in de belendende straten verboden. Ar. 28. De Kleine Kade mag alleen in de rich ting van de brug naar het vischperk en niet dan stapvoets bereden worden. In het Papegaaistraatje mag niet met hand- of steekwagens, gereden, noch mogen daardoor vaten, hetzij rollende, hetzij tuimelende, vervoerd worden. Art. 29. Indien de straten met sneeuw bedekt zijn, draagt ieder paard een klinkende schel aan den hals. Art. 30 Op de hondenwagens zal de geleider niet mogen zitten, maar verplicht zijn naast of achter het voertuig te gaan en bijtijds voor de aankomende rijtuigen uit te halen, stil te staan en zich vóór de honden te plaatsen. Art. 31. Niemand mag paarden, ezels, melk- of slachtvee, daaronder ook varkens en schapen be grepen, in de straten of stegen of op de wegen der gemeente zonder geleider laten losloopen. Art. 32. Zonder schriftelijke vergunning van den Burgemeester is het verboden op en over de wallen eenig vee te drijven of te laten grazen, of met eenig rij- of voertuig (kinderwagens uitgezonderd) of met paarden te rijden; van dit laatste zjjn uit gezonderd de Keizersdijk en de rijwegen, loopende van de koepoort naar den Agnesgang, van de Cornelis Eversdijksstraat naar de Nieuwstraaten van de 's-Heer Hendrikskinderenstraat naar de graan molens de Korenmolen en de Vijf Gebroeders. Art. 33. Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders mag niemand in de brand- of rioolgangen deuren plaatsen, uitgangen of waler- loozingen maken, of die gangen bezigen tot berg- of ligplaats van bout en andere voorwerpen; behalve ingeval van brand mogen de afgesloten gangen door niemand geopend worden zonder vergunning van den Burgemeester. Art 34. Wanneer het gebruik van eenigen gang aan de bewoners van aangrenzende huizen of er ven door den Burgemeester is vergund, zijn de gebruikers verplicht zoodanigen gang en de daardoor loopende goot rein en zuiver te houden en de straat uit te wieden, in voege als in art. 1 en 2 dezer verordening is bepaald. Art. 35. Het is verboden de straten, hetzij door het uitbreken of uitlichten van een of meer steenen, hetzij op eenige andere wijze, alsmede de wegen of hunne beplantingen te beschadigen, plaggen, zand of aarde van de wegen te nemen, goten of greppen daardoor te graven, bet water van de huizen of van de mestvaalten daarover te leiden of die zonder vergunning van den Burgemeester met plaggen, mesthoopen, houtmijten, gevelde hoo rnen of takken, stroo en dergelijke te bezetten, of eenige ruigten, mest of vuilnis daarop te werpen of moedwillig te later, vallen, aangespannen of on- aangespannen wagens of voertuigen of andere voor werpen daarop te plaatsen en te doen verblijven of iets te doen, waardoor zij bederven of de pas sage belemmerd wordt. Art. 36. Het is verboden over de voet- of wandelpaden langs de wegen eenig vee te drijven of te laten loopen. Art. 37. Zonder vergunning van den Burge meester zal niemand in de grachten of waterlei dingen der gemeente baggeren of modder trekken, of in dezelve twijg of iets dergelijks plaatsen. Art. 38. Niemand zal eenige vuilnis, drek, asch, krengen, afval of geweiden van runderen, kalveren, schapen of varkens, alsmede steenen of dergelijke in de grachten, waterleidingen of riolen werpen, noch straatdrek daarin vegen of uitloozingen van privaten daarin hebben. Art. 39. Niemand zal zwemmen of zich baden in de grachten of wateren dezer gemeente, dan ter plaatse door den Burgemeester aantewijzen. Art. 40. Zonder vergunning van den Burge meester is het verboden de baan op het ijs van de vesten of de haven te vegen. Art. 41. Met uitzondering der doorgangen onder de bruggen is het verboden de banen, voor schaat senrijders op de grachten bestemd en ingericht, met arresleden te berijden of op eenigerlei wijze te beschadigen en onbruikbaar te maken. Art. 42. Al hetgeen in strijd met de vorenstaande bepalingen mocht worden gemaakt, ondernomen of nagelaten, zullen Burgèmeester en Wethouders ten koste der overtreders kunnen doen wegnemen, beletten of verrichten. Art. 43. De overtredingen van de bepalingen dezer verordening, voorzooverre daartegen bjj de wet, bij algemeenen maatregel van bestuur, of bij provinciale verordening niet voorzien is, zullen gestraft worden als volgt: die van art. 1, 2, 3, 4, 8, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 31, 34, 39, 40 en 41 met eene geldboete van 1, tot f 3, die van art. 5, 6, 9, 11, 13, 15, 19, 35, 36, 37 en 38 met eene geldboete van 3,tot f 6, die van art. 32 en 33 met eene geldboete van ƒ5,- tot 15,-; die van art. 27 met de straffen van art. 475, 476 en 478 van het wetboek van strafrecht. De Voorzitter, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMA N. Zijnde deze verordening aan Heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 23 Augustus 1878 No. 3807/14, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 29 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, L. B. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd tot gezworen voor het waterschap Loven en Willemskerke J. De Kraker Az,; tot gezworen voor het waterschap Sint-Annaland A. Geluk Fz.; tot ge zworen van den Koudenpolder h. W. De Jonge; tot dijk graaf van den Molenpolder (Zuid-Beveland) M. Van Slee; in het be9tunr der waterkeering van den cala- miteusen Suzannapolder, tot voorzitter A. J. Bierens en tot lid H. Polderman Nz. De Commissiebelast met het afnemen van de examens van apotheker en van de praktische examens van hulp-apotheker, zal zitting houden op Dinsdag 24 Sept. e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Hoedekenskerke. In plaats van den beer II. Jasperse is de heer J. Raven tot wet houder benoemd, die deze betrekking nog niet heeft aangenomen. De typhus is alhier geweken. Tot wethouders zijn herbenoemd: te 'a-Gravenpolder de heer M. Prumers; te St. Maartensdijk de heer L. Groenewege Lzn. en te Sekerpenisse de heer J. Rijs- tenbil Hzn. Onder de vele geschenken, die H. K. H. prinses Hendrik zjjn aangeboden, behoort o. a. een kleed voor eene canapé-tafel, door de ge zamenlijke bestuurderessen van Tesselschade haar geschonken. Dit kleed zoo meldt eene vriendelijke hand ons is door een der werksters prachtig geborduurd, van fijn wit laken (cachemire), met dito zijde gevoerd en omgeven door een rand van appliqué-werk van zwart fluweel, ge kleurde zijde en gouddraad, terwjjl een gouden franje, met dezelfde kleuren doorweven, bet geheel voltooit, dat in een sierljjk, expresselijk vervaardigd carton besloten ligt. De kosten van het geheel werden uit eigen fondsen door ge noemde bestuurderessen bestreden. De aanbieding van het album, de namen bevattende van de inschrijvers op bet Nationaal Huldebljjk aan prins Hendrik, en de oorkonde van het geschenk zal aanstaanden Woensdag 11 September op Soestdjjk plaats hebben. Het geschenk van de hoofdstad aan den prins zou reeds heden in zijn paleis te 's-Gra- venbage aangeboden worden door B. en W. van Amsterdam. De schets van de schilderij, Z. K. H. prins Hendrik, admiraal der vlootdoor bet personeel der marine aan te bieden, is gereed. Het doek, lang 1.20 M., breed 0.75 Mstelt voor het eskader, waarover Z. K. H. het bevel heeft gevoerd. De schepen, vier in getal, lig gen met volle zeilen achter elkaar bij den wind. Het admiraalschip De Prins van Oranje zeilt voorop. Zij vertoonen zich zijdelings, met den voorsteven naar den beschouwer gekeerd. Het geheel maakt een flioken indruk, en wij twij felen niet of de schilderij zal, wanneer zij na voltooiing beantwoordt aan 't geen de schets doet verwachten, den vervaardiger, den heer E. Van Heemskerk van Beest, oud-luitenant ter zee 1ste klasse, tot eer verstrekken. Deze schets zal thans ter beoordeeling aan Z. K. H. worden aangeboden. (St.) Het Rotterdamscli Nieuwsblad meldt, op grond van door de redactie zoowel te 's-Hage als te Arolsen ingewonnen informaties, dat het gerucht omtrent 'sKonings huwelijksplannen onjuist of minstens voorbarig is geweest. Het buitenverblijf Welgelegen te Rijswijk, toebehoorende aan Z. M. den Koning, is, naar men verneemt, publiek verkocht voor f 29,000. NR. Ct.) Het bericht dat, tengevolge van de on gesteldheid van den heer De Roo van Alder- werelt, een krediet-begrooting voor eenige maan den zon worden ingediendwordt door de A. Rott. Ct. nader toegelicht. Het spreekt van zelf, dat de heer De Roo geen begrooting kan indienen zoolang de Minister van Marine met het beheer van bet Departement van Oorlog is belast. Toch moeten de begrootingen, waar van de eindcijfers in overleg met den Minister van Financiën worden gesteld, reeds in Augus tus naar den Raad van State worden verzonden. Er kon dus niet wel anders worden gehandeld dan geschied is. Inmiddels heeft de heer De Roo zich onledig gehouden met het opmaken eener definitieve begrooting, die ter vervanging van de krediet-begrooting zal worden ingediend, zoodra hij de portefeuille van Oorlog opnieuw zal hebben overgenomen. Heeft dit laatste spoedig plaats, dan zal waarschijnlijk de kre diet-begrooting de Staten-Generaal niet berei ken en het stuk dus zelfs geen verdere open baarheid verkrijgen. In verband met het vastgestelde nieuwe leerplan voor de gymnasia is aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp tot wijzi ging der wet op het hooger onderwijs. Daarbjj wordt voorgesteld optenemen een afzonderlijk doctoraat voor de geschiedenis. Wjjders wordt bepaald dat de gelegenheid, om op den onden voet toegang tot de universitaire examens te verkrijgen, openstaat tot 1 October 1885 en dat zjj, die op 1 October 1887 bun propae- deutisch examen niet hebben gedaan, niet meer zonder getuigschrift van eind-examen gymnasia of van examen voor de staatscommissie het candidaats- en doctoraal examen kunnen af leggen. De centrale liberale kiesvergadering in het kiesdistrict Dokknm heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, jhr. Van Swin- deren. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging aldaar is tot candidaat gekozen de heer mr. Th. a Th. Van der Hoop van Slochteren. Het Woordenboek, het Nederlandsch Woor denboek is, niet zijn einde, maar zijn uiteinde nabij. Dr. Verwijs zoo vernemen wij is de arbeid moede, en ook prof. De Vries geeft bet op. Deze tijding moet velen in den lande be droeven. Immers wie zal het Woordenboek voltooienals deze mannen het laten varen Voor de honderden in den lande, die in ver trouwen op de volharding der ondernemers de uitgave mogelijk maakten voor de beoefenaars onzer taal, die eindelijk een wetenschappelijk lexicon hoopten te erlangen; voor allen die sympathie hebben voor zoo'n waarlijk natio- nalen arbeid een droevige teleurstelling. (N. Rott. Ct.) Het proces in zake Teylers nalatenschap tegen de directeuren van diens stichting te Haarlem zal in deze maand bij de rechtbank aldaar een aanvang nemen. OOST-IN DIE. De Times bevat een 72e«^er-telegram uit Brindisi, gedateerd Atjeh 27 Jnli, volgens het welk een aanzienlijke expeditionaire Neder- landsche troepenmacht het district, dat Twen- tyatwo genoemd wordt, is binnengedrongen. Met het oog op de omstandigheiddat dit district het meest vijandelijk gezind is en dat het 't hart van de positie des vijands vormt, is het verlies der troepen betrekkelijk gering. Het bestaat hoofdzakelijk in gewonden. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 6 Septem ber, zijn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen io. P. Van Zte Kapelle, wegens 't bouwen aan de straat te Kapelle, zonder toestemming van burg, en weth., veroordeeld in een geldboete van f 3, subs. 1 dag gev. straf, c e. 2o. C. R., te 's—Gravenpolder, wegens 't laten liggen van mest op de openbare straat te 's-Gravenpolder, veroordeeld tot eene boete van f 1, subs. 1 dag gev. straf, c.e. 3o. C. De J., A. Van 't W„ J. De J., J. V., en C. A., allen te Iloedekenskerke, wegens 't niet dadelijk zich begeven te Hoedekenskerke bij brand, naar de bewaarplaats van de spuit, veroordeeld ieder in eene boete van ƒ1, subs. 1 dag gev. straf, c.e. 4o. P. R., te Hoedekenskerke, wegens 't niet in alles aan zijne meerderen gehoorzamen bij brand te Hoedekenskerke, veroordeeld in eene boete van f 1, subs 1 dag gev. straf, c.e. 5o. A. K, te Wolfaartsdijk, en S. De W., te 's-Heer Areüdskerke, wegens 't rapen van kreukels op de slikken vóór Wolfaartsdijk, zon der consent, veroordeeld ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gev. straf, c e. 6o. J. M., te Wissekerke, wegens 't aan leggen van een mesthoop in de gemeente Wis sekerke, binnen den afstand van 3.8 M. van den weg, veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 3 dagen gev. straf, c.e.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1