1878. N°. 105. Donderdag 5 September. 65sle Jaargang. POLITIE. POSTERIJEN. OFFICIËËLË MEDEDEELDEN. GOES, 4- September 1878. Kunstnieuws. GOESCHE De aitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vbijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes1.76. Afzonderlijke nommers 6 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct» Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NÏJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Ter terugbekoming aan het Bureau van Politie te Goes voorhandeneen op den stadswal ge vonden sabel van een artillerist, met ceintuur en koperen plaat met vlam. Wie de sabel reclameert, moet het nummer kunnen opgeven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering vaD den 14 Au gustus 1878 is vastgesteld de volgende VERORDENING betrekkelijk de Straten, Stegen, Gangen, Markten, Pleinen, Wallen, Wegen en Waterleidingen in de gemeente Goes. (Vervolg.) Art. 9. Niemand zal eenig vee slachten op de publieke straten, of bloed en ingewand van die ren, vuilnis van pensen, grom van viseh, krengen of dergelijke door de goten langs de straten vegen. Art. 10. De boomstammen en de mest uit de bijzondere mestputten worden niet dan in bij zondere gevallen, en alsdan niet dan met toe stemming van den Burgemeester, door de bebouwde kom dezer gemeente vervoerd. Art. 11. Niemand zal eenige bouwstoffen, puin of mest, zonder toestemming van den Burgemees ter, na zonsondergang, op de straten, in de stegen of op andere openbare plaatsen in de gemeente laten liggen. Art. 12. Niemand zal op openbare straten, stegen, markten, pleinen en wallen zeilen, linnen, laken of andere goederen hangen aan leuningen van stoepen, bruggen, boomen, palen of andere werken of op lijnen, aan boomen vastgemaakt, noch aldaar kleedingstukken of andere goederen bleeken of uitspreiden. Het ophangen en uitkloppen van tapijten is al leenlijk geoorloofd op de door den Burgemeester aangewezene of in 't vervolg aantewijzen plaatsen. Art. 13. Het dekken of bespringen van paarden en ander vee op de openbare plaatsen dezer ge meente is verboden. Art. 14. Het is verboden buiten de stoepen of goten vóór de huizen koop- of winkelwaren op de openbare straten en stegen uittestallen of kap blokken te plaatsen zonder verlof van den Bur gemeester, in dat geval tegen betaling van de bij raadsbesluit vau den 1 Juli 1853 bepaalde belasting. Art. 15. Geene uithangborden of andere uit stekende voorwerpen, tot welk einde ook, mogen, zonder bijzondere vergunning van den Burgemees ter, meer voorwaarts worden uitgestoken, dan de rand van de stoep. Art. 16. Het is verboden op de openbare plaat sen, of op of aan den openbaren weg in deze ge meente eenige straatschenderij te plegen. Door straatschenderij wordt onder anderen verstaan a. het werpen met sneeuwballen, steenen, vuil nis of dergelijke. b. het bespuiten van personen of goederen met water of andere vloeistoffen. c. het blazen of schieten met erwten of andere voorwerpen op personen of dieren. d. het spelen op trappen of stoepen van open bare gebouwen of woonhuizen. e. het seheltrekken of zoogenaamd beldeur spelen. het noodeloos kloppen of slaan op deuren, luiken, vensters of ramen. g. het beschrijven, besmeren, bekrassen of be vuilen van gebouwen, muren of heiningen. h. het achterop rijtuigen klimmen of zich daaraan vastklemmen en hangen. i. het losmaken of aan stukken .snijden der ka bels of touwen, waarmede de schepen aan den kant der kaai of der haven zijn vastgemaakt. k. het kwellen of mishandelen van dieren. Art. 17. Het is verboden met kaarten of dob- belsteenen te spelen op of aan den openbaren weg. Art. 18. Niemand zal bekendmakingen, van welken aard ook, mogen aanplakken of doen aan plakken dan op eigen panden en op de ver schillende borden, tot dat einde vanwege de ge meente geplaatst. Art. 19. Behalve door de daartoe vanwege de gemeente benoemde personen mag een bekendma king nie^^pp-oepen of eenig stuk, hetzij gedrukt, hetzij i^Kureveiïr of. ook eenige teekening of eenig (prentwerk aangeplakt worden dan na mach tiging van de politie. De door gemelde personen aangeplakte bekendma kingen mogen niet worden afgescheurd of onlees baar gemaakt. Art. 20. Op de klinkerpaden en de pleinen van de Groote Markt en Beestenmarkt zal niet met paarden, rijtuigen, noch ook met hand-, krui- en andere wagens gereden worden. Kinderwagens wor den hiervan uitgezonderd. Het drijven of laten loopen van losse paarden, melk- of slachtvee, op voovzeide klinkerpaden en pleinen, is evenzeer verboden. Art. 21. Voerlieden of geleiders van voertuigen of losse paarden of ezels, bij de brug over de Haven komende, wanneer deze is geopend, moeten wachten tot de brug behoorlijk gesloten is en tot dat de voetgangers, die er zich voor bevinden, haar zijn overgegaan. Art. 22. Geen voertuig met paarden, ezels of honden, het zij een of meer, bespannen, zal op de straat of den openbaren weg mogen staan, zonder dat de voerman of een ander geschikt persoon, minstens 16 jaren oud, zich daarbij be vinden. De geleider is hiervoor aansprakelijk. Art. 23. Verhuurders van paarden of rijtuigen mogen geene andere voerlieden bezigen, dan die minstens den ouderdom van 16 jaren hebben be reikt en behoudens de bepaling van art. 59 van het reglement op den dienst der openbare mid delen van vervoer te lande. Art. 24. Rijtuigen, paarden en andere dieren mogen niet worden vastgemaakt aan leuningen en stijlen van stoepen of bruggen, noch ook aan boomen of lantaarnpalen. Art. 25. Bespannen karren, wagens en rijtuigen mogen ter lading of ontlasting voor de huizen, bakkerijen, winkels, pakhuizen, enz. niet blijven staan, zonder dat de paarden, ezels of honden worden vastgehouden of een der strengen is los gemaakt. De geleider is voor de overtreding dezer bepaling strafschuldig. (Wordt vervolgd Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend ziju. Over de le helft der maand Augustus 1878. 1. A. C. Leeuw, Amsterdam. 2. J. Van Zwee- den, Dordrecht. 3 Vree, Hansweert. 4. I. Vis ser, Middelburg. 5. M. Janse Goense, Ooezand. 6. L. v. d, Berge, Papendrecht. 7. M. Kopmels, Ovezand. 8. D. De Man, Zierikzee. Van de Hulpkantoren. ovez*nd: 9. C. M. Den Boer, Dordrecht. wllhelminadorp 10. Anna Den Boer, Dordrecht. Tot opleiding voor de betrekking van opzichter bij de Bijkstelegraaf kunnen na vergelijkend onder, zoek in de maand December aanstaande, drie adspirant- opzichters worden toegelaten, aanvankelijk op een maandgeld van 150. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant. erseke. In de Dinsdag gehouden raads vergadering is tot wethouder benoemd de heer Pieter Sandee. De verkiezing van twee leden der pro vinciale staten in het hoofdkiesdistriet Mid delburg, ter vervanging van de heeren mr. G. A. Fokker en II. P. Winkelman, welke laatste voor zjjn lidmaatschap bedankt heeft, is be paald op Dinsdag 17 dezer en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 1 October d. a. v. Dinsdag is te Middelburg de heer mr. A. J. Van Eekelen en te Vlissingen de heer Th. Van Uije Pieter se als wethouder herbenoemd. Men schrijft aan de Midd. Ct. nit St. Laurens c. a. De beer B. F. Haman, die sedert jaren hier eene uitgebreide praktijk als geneesheer uitoe fende, zal met 1 September zjjn werkkring verlaten, om elders woonplaats te kiezen. Dit besluit werd in deze gemeente met diep leed wezen vernomen, daar de heer Haman zich te St. Laurens eu Brigdamme steeds heeft betoond een man te zjjn, die zich in den vollen zin des woords aan zijne praktijk wijdde en daarom ook het volste vertrouwen genoot. De gemeenteraad van Breskens heeft be sloten de kermis aldaar voortaan te doen houden in de week van Pinksteren, van Maandag tot Woensdag, in plaats van, gelijk tot dus verre, in de week voor Pinksteren op dezelfde dagen. Heden (Woensdag) viert de Prins van Oranje zijn 38en verjaardag. Z. K. H. woonde Zondag incognito de wedrennen te Dieppe bij. Volgens den correspondent der Nieuwe Rotterdamsche Courant zag Z. K. H. er wel varender uit dan voor eenige jaren, en waren veler blikken op hem gevestigd. De Midd. en de Nieuwe Goessche Courant deelden Maandag het bericht mede, datZ. M. de Koning Zondag aan het gala-diner officiëel zjjn aanstaand huwelijk met prinses Adelaide Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyr- mont heeft aangekondigd. Niet éen der Haagsche bladen maakte hier van meldingalleen de Arnhemsche Courant meldde, dat er te 's-Hage een dergelijk ge rucht liep. Volgens het Nieuws van den Dag zou dit huwelijk in de aanstaande troonrede worden aangekondigd, en zoolang gelooven wij goed te doen, met dergelijke geruchten niet onvoorwaardelijk te gelooven. De revue, die Maandag door ZMden Koning over bet garnizoen der residentie zou gehouden worden, ter eere van HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik en den Groother tog en de Groothertogin van Saxen-YVeimar - Eisenach, is op bevel des Konings uitgesteld, uithoofde van den ongunstigen toestand van de Maliebaan, tengevolge der voortdurende regens. De koninklijke nationale zangschool voor handswerklieden bracht Maandagavond op het voorplein van het paleis van flH. KK. HH. prins en prinses Hendrik het vorstelijk echt paar eene serenade. De muziek der huzaren begeleidde den zang. Achter de zangers werd een breede muur gevormd door eene dicht op eengepakte en opgetogen menigte. Er was bijna geen ledig plekje in het Voorhout te bespeuren. Zoodra de prins en de prinses zich op het buitenbalkon vertoonden, barstte een handgeklap losopgevolgd door oorverdoo- vende juichkreten. De handwerkszonen zongen zeer verdienstelijk. Het programma was als volgt samengesteldlo. Wilhelmuslied2o. Avondlied; 3o. Lied van Nederland; 4o. Zweeft omhoog (eene feesthulde, voor deze gelegen heid door den directeur gecomponeerd)5o. Wien Neêrlandsch bloed. Het bestuur werd door den prins ontvangen, die zijne erkentelijkheid voor deze ovatie be tuigde, en in ziju antwoord op een toespraak van den voorzitter o. a. zeide: »Is het de leuze des volks: geen Nederland zonder Oranje, de mijne is: dat ik zonder Nederland niet zou willen leven." Daarna verschenen de prins en zijne echtgenoote nogmaals op het balkon voor de juichende menigte. Het bestuur der letterkundige vereeniging Oefening en Vriendschap," dat zich met de banier mede voor het paleis bevondwerd ook door prins Hendrik daarvoor dank gezegd. Op verschillende puuten der stad was Maan dagavond van het aangename weder partij ge trokken, om de Zaterdag mislukte illuminatie alsuog te ontsteken. Overeenkomstig het uitdrukkelijk ver langen van Z. K. H. prins Hendrik, dat de aanbieding zou plaats hebben bij de intrede van HH. KK. HH. in HDr. paleis, werd Za terdag de deputatie van kweekelingen der Leid- sche Kweekschool voor de Zeevaart, met hun bouquet ter eere van het Vorstelijk echtpaar, in de vestibule van het paleis geplaatst, ten einde zich daar op de meest gepaste wijze van de buitengewone en eervolle zending te kwijten. Het succes overtrof nog de hooggespannen verwachting. Toen de doorluchtige personen den drempel overschreden hadden, vestigde Z. K. H. de opmerkzaamheid der prinses op de flinke groep, die daar geschaard stond, met de woorden Dit zijn nu mijn jongens van de Kweekschool. En nadat daarop de bloemruiker, met naïeve vrij moedigheid aangeboden, op minzame wijze door de prinses aangenomen waszeide de prins nogJongens, ik dank jelui wel, en ver dween daarop met zijn schitterend gevolg uit het gezicht der verblufte knapen. Maar hoe groot was hun verrassing, toen de prinses later op het balkon verscheen om de toejui chingen der ontelbare volksmenigte te beant woorden en, zooals een der jongens zich eigen aardig uitdrukte, hun eigen bouquet, kenbaar aan de linten, in Haar eigen hand hield. Dinsdag had ten paleize te 's-Hage cour van voorstelling en gelukwensching plaats over eenkomstig bet programma, waarbjj da burger lijke en militaire autoriteiten achtereenvolgens ontvangen werden. Deze receptie was zeer talrijk bezocht. Het Vaderlandsche Album, hetwelk prin ses Hendrik eerlang zal worden aangeboden, telt reeds 112 bijdragen van 109 beoefenaars der schoone kunsten. Verscheiden bijdragen zjjn nog toegezegd. Het Vaderl. verneemtdat uit hoofde van de ongesteldheid van den Minister De Roo voor het departement van Oorlog geen gewone begrootingmaar een kredietwet voor eenige maanden zal worden ingediend. Aan het slot van een brief uit den Haag in de Zutfensche Courant wordt het volgend e bericht Naar ik verneem, kan men van den Minis ter van Financiën een belasting op het kapi taal in portefeuille verwachten. Misschien wordt het wel een St. Nicolaas-9urprise. Naar de Arnh. Ct. verneemt, heeft de Minister van binnenlandsche zaken het voor nemen, opnieuw een wijziging der wet op het hooger onderwijs voor te stellen. Nu zou deze art. 116 betreffen en de daarin bepaalde over gangstermijn van 4 jaren tot 6 jaren verlengd worden, zoodat eerst in 1883 de volledige re organisatie der gymDasia tot stand zou zijn gekomen en eerst in dat jaar leerlingen volgens de nieuwe regeling tot de universiteit zouden promoveeren. Mr. H. C. Verniers Van der Loeff, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Rot terdam, is benoemd tot lid van den Raad van State. Onder de Katholieken te Bergen-op-Zoom bestaat het plan een centrale kiesvereenigiDg op te richten, die zich met de organisatie en leiding der kiezers in het geheele kiesdistrict belasten zal. De patroons, bjj wie de 12 werklieden werkzaam zjjn, die op voordracht van den heer M. A. Perk op 's Rijks kosten gedurende 10 dagen naar Parijs zullen gaan, hebben zich op één na allen bereid verklaard, het loon dier werklieden gedurende hun afwezigheid te laten doorgaan. Geloof me, op sommige oogenblikken werd 't mij Dinsdagavond in den schouwburg nog veel benauwder dan Maandag, en toch bij Pailjas kon niemand meer in het gebouw en bij Martin de Kruier was het leeg, erg leeg. Maar dat laatste juist maakte op mij zulk een benauwen den indruk. Ik beklaagde hen, die moesten spelen; ik geneerde mij tegenover hen voor het publiek van Goes en omstrekenmaar ein digde toen met de opmerking toe te geven dat vier voorstellingen voor Goes te veel zijn, iets wat met 't oog op volgende kermissen ook al geen bemoedigend verschijnsel is.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1