65ste Jaargang. Middelbaar Onderwijs. ÖFFICIEELE MEDEDEELI1VGEJV. GOES, 30 Augustus 1878. Kunstnieuws. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct,, met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct, By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A, STEINEB en HAASENSTEIN VOGLEB, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van'NtJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekverlroopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 14 Au gustus is vastgesteld de volgende VERORDENING in het belang der open bare gezondheid in de gemeente Goes. Hoofdstuk 1. Fan de levensmiddelen. (Slot van ons vorig nommer.) Art. 8. De bakkers en slijters mogen het brood niet anders rondbrengen dan in gesloten wagens, karren of bekleede en overdekte manden, waarop hunne namen met duidelijke letters zijn aangeduid. Art. 9. Het verkoopen of ten verkoop hebben van meel, brood, beschuit, koek of gebak, gemengd met zelfstandigheden, die niet tot voedsel bestemd zijn, al blijkt het niet, dat zij schadelijk voor de gezondheid zijn, alsmede het verkoopen of ten verkoop voorhanden hebben van brood, meel, beschuit, koek of gebak in bedorven toestand, is verboden. Art. 10. Op onbepaalde tijden wordt door de zorg van Burgemeester en Wethouders het meel, brood, beschuit, koek en gebak, bij slijters of bakkers voorhanden, aan een scheikundig onderzoek omtrent de bestanddeelen onderworpen, en de uitslag van dat onderzoek openbaar gemaakt. Art. 11. Geen slachtvee mag worden geslacht dan na te zijn goedgekeurd. Van die goedkeu ring wordt door den keurmeester een bewijs af gegeven. Art. 12. Het slachtvee is na de slachting en vóór de afhakking aan eeue tweede keuring on derworpen. Art. 13. Alle versch, gezouten of gerookt vleesch of spek, van elders aangevoerd wordende binnen de Gemeente, is aan keuring omtrent de hoeda nigheid onderworpen. Van de goedkeuring wordt door de keurmees ters een bewijs afgegeven. Art. 14. Afgekeurd vleesch zal ter plaatse, door Burgemeester en Wethouders te bepalen, in het bijzijn van een politie-beambte worden onbruikbaar gemaakt en in den grond bedolven. Art. 15. Het is verboden eenen vleesch winkel te openen of handel in vleesch of spek te drijven zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan Burgemeester en Wethouders, met aanwijzing van het huis of ander gebouw, waarin die zal gevestigd worden. Art. 16. Goedgekeurd vleesch, later tot bederf overgegaan, mag niet worden verkocht, uitgestald of ten verkoop aangeboden. Art. 17. De slachters zijn verplicht aan de keur meesters en de ambtenaren van politie, op de eerste aanvraag, het bewijs van keuring te vertoonen. Bij weigering of gebreke daarvan wordt het vleesch of spek gehouden voor niet gekeurd. Art. 18. Geene keuring kan gevorderd worden vóór zonsopgang of na zons-ondergang. De wijze der keuring wordt bepaald bij eene instructie, door Burgemeester en Wethouders vasttestellen. Art. 19. Alle versche, gezouten, gerookte of ge droogde visch, die afgeslagen, rondgevent of ten verkoop wordt aangeboden, is aan keuring omtrent de hoedanigheid onderworpen. Visch, waarvan de keuring wordt geweigerd, wordt geacht voor de gezondheid schadelijk te zjjn. Art. 20. Afgekeurde visch zal ter plaatse, door Burgemeester en Wethouders te bepalen, in het bijzijn van eenen politie-beambte worden onbruik baar gemaakt en in den grond bedolven. Art. 21. Melkverkoopers mogen geene melk langs de straat vervoeren dan in gesloten vaten of kannen of in overdekte emmers. De melk is aan keuring omtrent de hoedanig heid onderworpen. Melk, waarvan de keuring aan de keurmeesters wordt geweigerd, wordt geacht voor de gezond heid schadelijk te zijn. Art. 10 is op de melk toepasselijk. Art. 22. Alle bedorven, voor de gezondheid scha delijk of daarmede gelijk gestelde eetwaren, alsmede alle afgekeurd vleesch, visch en melk worden ver beurd verklaard. HOOFDSTUK II. VAN GESTORVEN OP AFGEMAAKT VEE EN HUISDIEREN. Art. 23. Alle gestorven of ziek afgemaakt vee moet door de zorg van de eigenaars of bezitters worden begraven. Het vee, bedoeld bij de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 131) en bij de koninkl. besluiten, ter uitvoering dier wetis van de bepalingen dezer verordening uitgesloten. Art. 24. Voor de toepassing dezer verordening wordt door vee verstaan: paarden, ezels, hoornvee, varkens, schapen, geiten, honden en katten. Art. 25. De begraving moet geschieden binnen 24 uren, nadat het vee is gestorven of afgemaakt ter plaatse en op de wijze, door den Burgemeester als hoofd der politie te bepalen. Art. 26. De eigenaar van vee, hetwelk tenge volge eener niet besmettelijke ziekte is afgemaakt of gestorven, wordt van de verplichting tot be graven door de politie ontheven, wanneer hij door eene schriftelijke verklaring van een daartoe bevoegd beambte doet blijken dat het vleesch on schadelijk is voor de gezondheid. Art. 27. Het is verboden afgemaakt of gestor ven, doch nog voor verbruik dienstig vee binnen de bebouwde kom der gemeente langer dan 24 uren te bewaren, en, buiten de kom, op korteren afstand dan 30 Meter van eenig bewoond huis of den openbaren weg. Art. 28. De bepalingen van dit hoofdstuk zijn niet toepasselijk op vee, dat in gezonden staat is afgemaakt, geslacht of door een toeval omgekomen. Art. 29. Het is verboden huisdieren, met huid ziekte aangedaan, op den openbaren weg te laten loopen. De eigenaars of bezitters dier huisdieren zijn voor de overtreding van dit verbod verantwoor delijk. Art. 30. Gestorven of afgemaakte huisdieren worden door de eigenaars of bezitters zoo spoe dig mogelijk op eene geschikte plaats, minstens 50 centimeters onder den grond, begraven. Art. 31. Het vee en de huisdieren, waarmede in strijd met de bepalingen van dit hoofdstuk is gehandeld, wovden verbeurd verklaard. Art. 32. De eigenaars of bezitters van vee of huisdieren, welke krachtens de bepalingen van dit hoofdstuk moeten begraven worden, zijn verplicht aan de politie, op haar verzoek, aanwijzing te doen van de plaats waar en de wijze waarop de begra ving heeft plaats gehad. Ingeval van weigering wordt de begraving ge acht niet te zijn geschied, HOOFDSTUK III. VAN DRENKELINGEN. Art. 33. Ieder, die een drenkeling ontdekt, is verplicht de middelen tot redding, die in zijn bereik zijn, aan te wenden. Art. 34. Hij is gehouden van zijne ontdekking zoo spoedig mogelijk kennis te geven of te doen geven aan den Burgemeester of aan den Commissaris, eenen agent of ter wachtkamer van politie, de hulp in te roepen of te doen inroepen van een geneeskundige, en, zonder de tegenwoordigheid der politie af te wachten, te zorgen, dat de drenke ling zoo spoedig mogelijk worde opgenomen in eene herberg, zoo die in de nabijheid is, of bij gebreke daarvan, in eene der naastbij gelegen wo ningen of gebouwen. Art. 35. Ieder is gehouden een drenkeling, op last der politie, in zijn huis te ontvangen. Art. 36. In de politiewacht wordt eene kist ge plaatst, voorzien van de noodige geneesmiddelen voor drenkelingen. Op de plaatsen, door Burgemeester en Wethou ders te bepalen en door een uiterlijk teeken aan te wijzen, worden steeds dreggen of andere doel matige reddingsmiddelen voorhanden gehouden. HOOFDSTUK IV. ALGEMEENE BEPALINGEN. Art. 37. Aan de ambtenaren, collegiën encom- missiën, belast met de uitvoering of het toezicht op de naleving van een of meer voorschriften dezer verordening, wordt de bevoegdheid verleend en de last verstrekt, om de woningen der inge zetenen, huns ondanks, met inachtneming der be palingen van de wet van 31 Augustus 1853, (Staatsblad no. 83) binnen te treden en wel voor die van de artikelen 4, 6, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 19 en 35 ten allen tijde en voor die van de ar tikelen 23,25 en 27 tusschen zons op- en ondergang. Art. 38. De overtredingen der bepalingen dezer verordening worden, voor zooveel daartegen niet bij de wet algemeene maatregelen van. bestuur of provinciale verordening straf is .bedreigd, ge straft als volgt: die van de artikelen 7 en 29 met eene geld boete van 1tot ƒ5,—; die van de artikelen 6, 8, 9, 19, 21 le lid en 27 met eene geldboete van ƒ2,tot 10,—; die van de artikelen 4, le lid, 15, 16, 23 en 30 met eene geldboete van ƒ3,— tot ƒ15, die van de artikelen 11, 33, 34 en 35 met eene geldboete van 5,tot 25, Art. 39. Deze verordening treedt in werking op den 5den dag na dien harer afkondiging. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van 23 Augustus No. 3806/14 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare bënnis, dat als leerlingen tot de HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR JONGENS zijn toegelaten In de voorbereidingsklasse: 3. M. Bartelse. G. Hoogesteger. J. Van der Werff. G. W. H. G. W. Van der J. Adam. Feltz. W. H. Stokmans. J. G. De Witt Hamer. A. W. A. Ross. L. M. Van Campen. A. E. Janssen. W. F. Van Campen. G. P. Janssen. H. J. Bosboff. In de eerste klasse: P. W. Schipper. R. Donkersloot. S. E. Ramondt. J. H. Hannink. In de tweede klasse A. S.s Fransen Van de Putte. En als toehoorder in de vierde klasse i. 3. Stokmans. Goes, den 29 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. A. FRANSEJ VAN DE PUTTE. L. B. De Secretaris, HARTMAN. Benoemd bij de dd. schutterij te Middelburg tot lsten luitenant D. N. Appel, thans 2de luitenant. In een heden alhier gehouden bijeenkomst is besloten tot het oprichten van eene libe rale centrale kiesvereeniging. Spoedig zal aan belangstellenden in de liberale zaak eene circu laire worden gezonden ter nitnoodiging om als lid toe te treden. Op het verzoek van den heer J. M. Pilaar, notaris alhier, is de Koninklijke bewilliging ver leend aan de akte van oprichting der naam- looze vennootschap: „Maatschappij voor Oester cultuur: Eensgezindheid", te Goes te vestigen, ten doel hebbende het huren van perceelen, welke worden uitgegeven door het bestuur der vis- scherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, benevens de exploitatie daarvan, door het be leggen met pannen of andere voorwerpen, ten einde de kunstmatige oesterteelt uitteoefenen. Het fonds der vennootschap zal bestaan uit ƒ5000, verdeeld in tien aandeelen a ƒ500. Wemeldinge. Met ingang van 1 Sept. is tot gemeente-veldwachter alhier benoemd A. Reinhoudt, op eene vaste jaarwedde van /"300. Prins en Prinses Hendrik zjjn Donder dag ons land binnengekomen; zij werden te Oldenzaal, te Zutphen en op het Loo aller hartelijkst ontvangen. In ons volgend nommer hopen wij daarvan een uitvoerig verslag, ook van hun intocht te 's-Hage, te leveren. Dinsdagmiddag kwamen te Ylissingen (haven) per extra-trein een 20tal directeuren van Nederlandsche, Duitsche, Oosteorijksche en Hongaarsche spoorwegmaatschappijen aan, die, als leden van het Vêrein Deutscher Eisenbahn- Verwaltungen, eene vergadering te Amsterdam hadden gehouden. Hun bezoek stond in ver band met het toenemend personen- en goede renvervoer tusschen het vasteland en Engeland, via YlissingenQueenborough. Te half zes ver trokken de heeren, uitgenomen eenigen, die de reis naar Londen voortzettedenweder per extra-trein van het havenstation, na de booten der maatschappij Zeelandhare inrichtingen voor het laden en lossen en de havenwerken in oogenschonw genomen te hebben. (M. Ct.) Van de nieuwbenoemde officieren der artillerie, gedetacheerd bij de applicatieschool te Breda, is bij de reorganisatie der regimenten vesting-artillerie o. a. ingedeeld bij da 1ste afd. H. B. Moll. Een Haagsche briefschrijver aan de Zut- phensche Courant bericht o. a. het volgende De Min. van Binnenl. Zaken heeft, ondanks de splitsing van zijn Departement, de handen vol werk. Veel is er nog te doen voor de uitvoering van de wet op 't hooger onderwijs, maar nog oneindig meer met de uitvoering van de lagere schoolwet. Het zal dan ook wel een maand of tien duren, voordat de wet in werking treedt. Dit belet echter niet, dat het torentje op het Binnenhof reeds thans over stroomd wordt met sollicitanten voor de be trekking van districts-schoolopziener, aan welke betrekking, naar men zegt, een salaris van ƒ2500 zal verbonden worden. Ben ik goed ingelichtdan bedraagt het aantal sollicitanten voor districts-schoolopziener reeds thans meer dan twee honderd, ofschoon er toch zeker hoogstens een dertigtal zal wor den aangesteld. De Amst. Ct. verneemt, dat Z. M. de Koning afwijzend beschikt heeft op het verzoek vau mevr. Brugn, om vermindering van gevan genisstraf voor haren echtgenoot (voormalig secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij). Onder voorzitterschap van mr. De Vries, lid van den Raad van State, is in de tréveszaal te 's-Hage Donderdag de negende vergadering van de Nederlandsche Juristenvereeniging ge opend. In zjjn welkomstgroet wees de voor zitter er op, dat de belangstelling in de ver- eeniging niet mocht verflauwen, daar nog zoo vele belemmeringen dienden weggeruimd te worden, die algeheele herziening onzer wetboe ken verhinderen. De Minister vau Justitie was belet de ver gadering bij te wonen. Wegens den intocht van Prins en Prinses Hendrik is besloten Zaterdag geen zitting te houden, maar het onderwerp van strafrecht te verdagen tot het volgend jaar. Daarna werd uitvoerig gediscussieerd over het onderwerp uit het burgerlijk recht: Het verhoor op vraagpunten. Bjj stemming verklaarde men zich met 58 tegen 4 stemmen tegen het behoud van het verhoor op vraagpunten, in onze wetgeving aan genomen, en met 52 tegen 8 stemmen vóór de invoering van het Engelsche stelsel van Crossexamination. Het 60jarig feest van het bestaan der Maatschappij van weldadigheid is Maandag te Frederiksoord luisterrijk gevierd. Er waren eere poorten opgericht en andere versieringen aan gebracht. De 500 kinderen, die de scholen bezoe ken, werden in rij tuigen naar het Sterrebosch gevoerd, waar feestredevoeringen werden uitge sproken. Aan scholieren, die niet hadden verzuimd, werden geschenken gegeven. De 13 oudste kolonisten kregen een leunstoel. Verschei dene volksvermakeljjkheden waren georganiseerd en des avonds werd er geïllumineerd en een gekostumeerde optocht gehouden. Een groot aantal belangstellenden in de stichting van Van den Bosch woonden het feest bij. Woensdag 11. gaf de vereeniging „Al wat lieflijk is en wel luidt", op uitaoodiging van de Christelijke JongelingsvereenigiDg „Ken den Htere in al uwe wegen", eene openbare zanguitvoering in de Bijzondere school alhier. Het was van genoemde jongelings vereeniging zeker eene niet onaardige afwisseling in haar programma, dit zanggezelschap uit te noodigen; en de ruime op komst bewee8ook,datditio den smaak van 't publiek viel. De zanguitvoering werd voorafgegaan door gebed, het lezen en het zingen van een psalmvers, onder welk zingen de zangvereeniging optrad.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1