187&\N°. 102. Donderdag 29 Augustus. ZEGGEN EN DOEN. PATENTRECHT. j. a. a. fransen van de putte, l. b. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. GOES, 28 Augustus 1878. GOESCHE Dt uitgave dezer Courant geschiedt Haaiida.s-, Woiksdao- en vkijdagavohd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, «oo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DACJBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN "VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING VAN den UA AD der OKSDBSTi: OOKS, op VRIJDAG den 30 Augustus 1878, des namiddags te 2V, nur. Goes, den 28 Augustus 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Beslissing op het verzoek van J. Steketee om afstand van grond, met nader van den verzoeker ingekomen bericht. III. Aanvulling der verordening op de mestvaalten. IV. Idem op het braDd wezen. V. Adressen van A. Sterk c. s. nopens art. 28 der verordening op de straten. VI. Afstand van grond aan de Vereeniging «Help u zeiven." VII. Verwisseling van erfpacht in eigendom aan den heer Fransen Van de Putte. VIII. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1877. IX. Idem van bet Gasthuis over 1877. X. Voorstel tot verbooging van het maximum vao den Hoofd. Omslag. XI. Vernieuwde aanvrage om concessie tot de hef fing van Sas- en havengeld. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat het eerste kwartaalskohier van het PATENT RECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1878 1879, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestel den tijde te voldoen. Goes, den 28 Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 14 Au gustus is vastgesteld de volgende VERORDENING in het belang der open bare gezondheid in de gemeente Goes. Hoofdstuk 1, Fan de levensmiddelen. Art- 1, De levensmiddelen, waarop deze veror dening betrekking heeft, zijn al de zelfstandig heden, die tot spijs of drank voor den mensch kunnen strekken of bestemd zijn versnaperingen daaronder begrepen en binnen de gemeente worden verkocht of in het openbaar ten verkoop aangeboden. Art. 2. Al wat op markten, op of aan den open baren weg, in winkels, magazijnen, tapperijen, koffiehuizen, herbergen, fabrieken, pakhuizen, vaar tuigen of veiling-lokalen te koop is, wordt geacht in het openbaar ten verkoop te zijn aangeboden. Art. 3. Deze verordening is niet toepasseljjk op den verkoop, of het ten verkoop hebben van genees middelen, chemicaliën en drogerijen, welke alleen bjj apothekers en drogisten mogen verkocht worden. Art. 4. Het is verboden bedorven of voor de ge zondheid schadelijke levensmiddelen onrijp ooft en zoogenaamde afval daaronder begrepen in te voeren, te vervoeren, te verkoopen of ten verkoop aan te bieden. Zij worden op last van Burgemeester en Wet houders aangehouden, opgeruimd en onschadelijk gemaakt. De in- en vervoer van de in de eerste zinsnede bedoelde voorwerpen is, zoo zij tot bemesting of tot grondstof voor fabrieken bestemd zijn, geoor loofd, mits zij zonder verwijl naar de plaats hunner bestemming worden gevoerd en zoodanig geborgen, dat geene voor de gezondheid schadelijke uitwa semingen kunnen ontstaan. In beide opzichten zijn de in- en vervoerders gehouden zich naar de bevelen der politie te ge dragen en worden bij gebreke van dien geacht de eerste zinsnede van dit artikel te hebben overtreden. Art. 5. Koek, gebak, suikergoed en dergelijke eetwaren, met verguldsel belegd, alsmede chocolaad- jes en anijssuikers met santonine (wormkruid) be deeld, worden als voor de gezondheid schadelijke levensmiddelen beschouwd. Art. 6. Geen brood mag ten verkoop ingevoerd, uitgestald of verkocht worden, dan gaar en goed doorbakken, en uit gezonde zuivere tarwe, maïs, spelt of rogge bereid. Tot bereiding uit andere bestanddeelen wordt voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan Bur gemeester en Wethouders, met opgaaf der be standdeelen, vereischt,. Art. 7. Het brood, dat in deze Gemeente ver kocht wordt, moet voorzien zijn van een merk, door den bakker of slijter aan Burgemeester en Wethouders op te geven. (Wordt vervolgd) Wie kent het rijmpje niet: «Lange mijlen leggen Tusschen doen en zeggen''? Welken beoefenaar of kenner van onze taal slaat niet de schrik om 't lijf bij 't lezen van de grove fout, waaraan de maker van die regels zich heeft bezondigd, of welk liefhebber van reken en meetkunde ergert zich niet, wanneer er van lange mijlen wordt gesproken? Doch wij willen die gezaghebbeuden in dat recht van veroordeelen niet te kort doenwij willen hun zelfs verschooning vrageu voor ons aanhalen van zulk een aanstootgevend rijm, maar zouden van hen dan gaarne ook instemming ver langen met ons beweren, dat de beteekenis er van nog al vaak in de wereld bewaarheid wordt. Wat tal van goede zaken zou men kunnen tegemoetzien, wanneer men vertrouwen kon, dat woorden steeds gevolgd werden door daden.' Maar helaaswee dengene, die daarop eenige verwachting bouwt; hij aal spoedig ontdekken hoe zwak het fundament is geweest, waarop hij zijn hoop heeft gegrondvest! Nu spreken wij natuurlijk niet van sommige omstandigheden, die het verschil tusschen doen en zeggen eenigszins kunnen wettigen. Op het oogenblik, dat men tot uitvoering wil overgaan, kan de toestand onverwachts veranderd zijn, en ons dwingen terug te komen op hetgeen wij eens hebben gezegd. Onze zienswijze kan in dien tijd daardoor ook gewijzigd wezen. Even min mogen wij hen hard vallen, die, trots alle pogingen daartoe, moeten afzien van hun voor nemen om hun doen in overeenstemming met hun zeggen te brengen. De moeielijkhe- den kunnen als bergen verrijzen en ons tot den aftocht dwingen. Wij hebben meer 't oog op een karaktertrek, dien men kan waarnemen bij honderden en dui zenden, zoowel in hoogen als lagen kring, zoowel bij rijk als bij arm. Er zjjn personen, die zich waarschijnlijk ver beelden de wereld gelukkig te kunnen maken door de schoonste theorieën te verkondigen, door veel te zeggen. Het doen alleen laten zij liever aan anderen over, terwijl zij zich dan liefst nog 't recht toe kennen van beoordeeling en afkeuring der daden van hen, die zich beijveren hunne ideeën uit te werken. Als commentaar op eens anders werk leveren zij dan eenige zeer gewichtige beschou wingen, om bekend te maken hoe zij 't zouden gedaan hebben. Ongelukkig voor de maatschappij zoekt men vaak te vergeefs naar eenig spoor, om te kunnen beamen of tegen te spreken, dat hun werken goede vruchten zou kunnen op leveren. Nog gevaarlijker is een andere categorie per sonen, die zich niet vergenoegen met stil te zitten, maar juist het tegenovergestelde doen van hetgeen zij zeggen. Kan men eerstgenoem- den nog met een minachtend zwijgen behan delen, men zou evenzeer de laatsten glimlachend zijdelings kunnen laten liggen, zoo niet hier en daar nog een en ander te herstellen viel, dat zij hebben gewrocht, niettegenstaande zij bepaald aan ieder, die het hooren wilde, de verzekering van het tegendeel gaven. Deze zoo gevaarlijke theorie, die haar oorsprong vindt in kofliepartijtjes, van niet te willen doen, wat men toch doet, vindt in 't dagelijksch leven voldoende ondersteuning, al geven de heeren der schepping zich vaak het brevet van boven de bezoeksters dier partijtjes te zijn verheven. nlk wil geen kwaad van hem of haar spreken, maar en dat maar ontsluit de poort aan een stroom van lieflijkheden, die over het hoofd van het slachtoffer, dat men sparen wilde, worden uitgestort. Wie weet dergelijke voor beelden niet met een onnoemelijk aantal te vermeerderen En dan durven velen nog bovendien zeggen, dat zij volgens principe handelen, iets wat zeker waarheid bevat, wanneer men slechts als be ginsel wil doen gelden niet te doen, wat men zelf voor principes verkondigt. En toch, het ware te wen9chen, dat juist ons zeggen en doen bestuurd werd door vaste begin selen, die ons beletten heen en weer geslingerd te worden als een schip op de golven; begin selen, die natuurlijk volgens ouderdom en er varing wel gewijzigd worden, maar die onwrik baar vast moeten staan, waar ons doen de spiegel van ous zeggen moet wezen. Het eenige krachtige middel ter bestrijding van hen, die handelen, zooals wij hier boven schreven, is een bolwerk op te werpen, bestaande in krach tig, mannelijk handelen onzerzijds. Het onderling vertrouwen wordt zoo hevig ge schokt door die schoone theorie-verkondigers, maar niet- of slechtdoeners; en vooral in kleine plaatsen, waar men elkaar zoo van nabij kent, hebben wij aan onderling vertrouwen zoozeer behoefte. Één zij ons zeggen en ons doen. En om daartoe te komen behoort in de eerste plaats een manlijk karakter, dat zichzelven steeds re kening vraagt van hetgeen het zegt of doet. Er is eene zekere goedheid, die vaak kwaad doet juist doordat men zich door indrukken van 't oogenblik laat meesleepen om iets te zeg gen en te beloven, wat in de uitvoering on mogelijk schijnt. Er is geen gevaarlijker klip dan juist deze; de goedheid, die ons door ons zeggen de vriendschap van deze of gene deed verwerven, komt ons bij ons niet-doen meestal duur te staan, en berokkent ons heviger vij anden dan een krachtige, manlijke houding ons ooit had kunnen bezorgen. Het is waar er behoort kracht toe, om steeds in alle opzichten te kunnen handelen naar onze woorden; er behoort groote zelfkennis en zelf- beheersching toe. Wanneer wij ons slechts gewennen om het „Ik doe dit uit principe" niet te beschouwen als een bon mot, maar als een prikkel en als een heilige spreuk, die wij door onze daden niet mogen ontheiligen, dan zal de eerste tijd ons wellicht teleurstellingen baren en reden geven van geraaktheid over onszelven, maar langzamerhand zullen wij overwinnen. En met de noodige voorzichtigheid komen wij op dat gebied ook al ver vooruit. Onafscheidelijk verbinden wij dus ons zeggen en ons doen, dat vorme een geheel; maar als stuur man nemen wij dan die deugd mee, welke ons leert dat men zoo licht op klippen stranden kan Vóór wij iets zeggen en doen de blik voor waarts geslagen en eens overwogen, of het mogelijk is, dat beiden vereenigd kunnen blijven, en vooral niet elkander tegenwerken! Wij hebben met dit schrijven volstrekt niet gemeend iets nieuws te zeggen. Hetgeen wij aanhaalden is oud en zal nog wel veel ouder worden, maar aan het oude mogen wij ook wel eens herinneren en het kon in onze oogen geen kwaad op dat verschijnsel de aandacht te vestigen. Wie helpen kan daarin verbetering te brengen zij 't slechts bij zich zei ven doet een goed werk. Z. M. heeft C. C. A. M. Dominicus, thans surnu merair bi] de administratie der directe belast., invoer rechten en accijnsen te Middelburg, benoemd tot ont vanger der directe belast, en accijnsen te Bellingwolde. Z. M. heeft D. Toe Water, thans ontvanger der directe belast, en accijnsen te St. Maartensdijk c. a., als zooda nig benoemd te 's-Gravezande. De verkiezing in het hoofdkiesdrict Dokkum voor een lid van de Tweede Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 17. Sept. 1878, en de herstemming, indien noodig, op Dinsdag 1 Oct. Er bestaat gelegenheid tot plaatsing van een litho graaf bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java. Aan deze betrekking is verbonden een maandelijksch inkomen van f200, met vrijen overtocht als Gouver- nements-passagier le klasse, en f 500 voor uitrustings- kosten. Zij, die voor genoemde betrekking in aanmer king wenschen te komen, worden verzocht zich daartoe vóór of op den 10 Sept. e. k., bij gezegeld request aan het Dep. van KAonien te wenden. Zoo noodig zal een onderzoek naar de bekwaamheid van den sollicitant worden ingesteld. O.-Indië. Benoemd: bij de plaatselijke schoolcomra. te Telok Betoug tot lid A. A. V.d Bilt La Motthe, mil. comm. der Lampongsche districtenbij het binn. best. op de bezitt. buiten Java en Madoera, tot tijd. adsp. contr. de 3e commies bij de alg. rekenk. A. P. Van Dtinse; tot len comm. op het res.-kant. te Batavia de ambtenaar op non-activiteit O. K. Van der Meer Mohr. Ontslagen, eervol, bij de plaats, schoolcomm. te Toeban (Rembang), als lid, mr. J. C. Mulock Houwer. Heden ontving de directie der sociëteit »Van ongenuchten vrij" eene treurige tijding, n. 1. dat door het plotseling overlijden van den heer Corijn- schoonzoon van den heer Driessens, en een der verdienstelijkste acteurs er eene stagnatie in de alhier te geven voorstellingen zal plaats hebben. Er is een vertegenwoordiger van het gezelschap op weg naar Goes, om verder een en ander te overleggen. In overleg met de politie is besloten Donderdag den stoet op zjjn terngtocht niet de Kleine kade te doen passeeren, maar, ter voorkoming van ongelukken, langs de Groote en Tnrfkade en dan de 's-Heer Hendrikskinde- renstraat te doen inslaan. Een ingezetene van Kloetinge schrijft ons Ook hier is de aardbeving waargenomen, en wel door mjj zelf. Ik zat Maandagmorgen, tus schen 8 en 9, bij mij boven te schrijven, toen ik plotseling gewaar werd dat de tafel, waar aan ik zat, bewoog; op 't zelfde oogenblik voelde ik dat ik zelf ook heen en weer ging en ver wonderd opziende, zag ik dat mjjn boekenkast, die open stond, ook al schudde. De eene kast deur, die aan stond, stootte, misschien 10 a 12 maal, met het open slot tegen de slnitkram, klapperend zooals dat geschiedt met een door tocht bewogen deur. Mjja huisgenooten beneden hadden echter volstrekt geen schudding gevoeld, maar anderen hier op 't dorp welo. a. een vrouw, die aan tafel zat en bemerkte dat de kopjes bewogen werden. De schok ging van 't oosten naar 't westen en duurde ongeveer 4 a 5 seconden. 's-Hecv Areiulskerke. Dinsdagnamid dag omstreeks 4 uren ontstond tengevolge van het inslaan van den bliksem brand in de ark van den wagenaar J. Minnaar te Nieuwdorp, tot onze gemeente behoorende, die zoo snel toenam, dat ook de annexe bouwschuur, gevuld met hooi, stroo en graan, toebehoorende aan genoemden Minnaar en anderen, weldra in laaie vlam stond. Een drietal spuiten, die van Nieuwdorp en oud-'s-Heer Arendskevke en die van 't naburige 's-Heerenhoek, konden, dank zij de totale wind stilte, den brand tot deze twee perceelen be perken, zoodat het belendende woonhuis groo- tendeels gespaard bleef. De gebonwen met inboedels waren bjj de Zierikzeesche assuran- tiemaatschappg verzekerd. Ellewoutsdljk. Door den gemeenteraad alhier is Maandag uit de vier sollicitanten tot ontvanger, in plaats van den heer Cor. Pru- mers, benoemd de heer F. C. Rijnberg, tim merman. Vóór men tot deze benoeming overging, werd een schrijven van Gedeputeerde Staten voor gelezen, waarin de Raad werd verzocht om het traktement van dien ambtenaar te verhoogen en te brengen van 120 op 150. Door verschillende leden werd hiertegen in 't midden gebracht, dat de werkzaamheden van den ontvanger niet vermeerderd waren, terwjjl

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1