1878. N°. 101. Dinsdag 27 Augustus. Afsluiting van een weg. Vertrek der brievenmail uaar Oost-Indië- 0FFICIEELE MEDEDEELINGEN!^ GOES, 26 Augustus 1878. Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken te Goes. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan i regels bedragende en oontant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat een gedeelte van den weg naar Wilhelminadorp op a. s. Donderdag den 29 Augustus ten gebruike is afgestaan aan het Comité voor Volksvermaken alhier, tot het houden eener ringrij. derij, en dat de passage gedurende dien dag zal plaats hebben LANGS DE OOSTZIJDE DER HAVEN, of langs den Gcldeloozen weg. Goes, den 26 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, l. B. De Secretaris, HARTMAN. Via BRINDISI, 30 Aug. 8 45 's morgens. Via NAPELS, 1 Sept., 6.10 's avonds. Via MARSEILLE, 6 Sept., 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 13 Sept., 6.10 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouwr, Banka en Palembang niet aan. Gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Nederlandsch—Indië bestaat ook door middel van het stoomschip Gelderland, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 28sten Augustus aanstaande is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brie venmaal naar Padang verzonden. De gedrukte stukkeu en monsters van koopwaren behooren uiterlijk iu den avond van 27 Augustus en de brieven den volgenden dag, des morgens voor 10 uur, te Rotterdam aangekomen te zijn. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den 2den luitenant bij het 3de bataljon der rus tende schutterij in Zeeland D. A. Van Noppen. De Staatscourant van Zaterdag bevat een konink lijk besluit, houdende vaststelling van nadere bepa - lingen tot beteugeling der longziekte onder het vee. We onlleenen daaraan het volgende Art. 1. Het is verboden uit de kringen, door Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken aangewezen, rund vee te vervoeren, zonder vergunning van den burge meester der gemeente, waarin zich het vee bevindt. Deze aanwijzing wordt door plaatsing in de Staats courant ter algemeene kennis gebracht. Art. 2. De in art. 1 vermelde vergunning wordt niet gegeven dan na vei hoor van den districts-veearts en op diens verklaring dat hem, na onderzoek, van de noodzakelijkheid van het vervoer is gebleken en hij daartegen geene bedenking heeft. De burgemeester verleent deze vergunning door afgifte van een vervoerbiljet. Dit biljet behelst o. a. een nauw keurige omschrijving van het vee en wordt afgegeven aan den vervoerder, die zorgt dat het uiterlijk twaalf uren na aankomst op de plaats van bestemming bij den burgemeester wordt ingeleverd. Indien het aldus vervoerde vee niet voor de slacht bank is bestemd, zendt de burgemeester afschrift van het vervoerbiljet aan den districts-veearts in zijnen kring. Art. 4. Ondernemers van openbare middelen van vervoer mogen vee uit afgesloten kringen niet anders vervoeren dan in afzonderlijke wagens of gedeelten van het vervoermiddel, die voorzien moeten zijn van het opschriit: Vee uit a/gesloten kring. Het vee mag ter bestemmingsplaats niet anders gelost worden, dan onder toezicht van de rijksveldwacht of plaatselijke politie. De vervoermiddelen moeten ontsmet worden, voordat zij van de bestemmingsplaats mogen verwijderd worden. Art. 5. Uitvoer van vee uit atgesloten kringen naar buitenslands kan zonder vergunning geschieden. Uit deze vervoermiddelen mag geen vee op Nederlandsch gebied worden gelost. Indien het vervoer per spoorweg feschiedt, moeten de wagens, waarin het vee zicb evindt, gesloten zijn. Art. 6. Al het rundvee, hetwelk zich in afgesloten kringen bevindt, wordt door geëxamineerde veeartsen ingeënt en door de zorg van den burgemeester voor. zien van een brandmerk, met de letter Vop de rechterdij, beneden het heupgewricht. Evenzoo wordt al het rund vee, hetwelk in voormelde kringen wordt ingevoerd, binnen drie dagen na aankomst ter plaatse van be stemming door een der daarmede belaste veeartsen ingeënt en tusschen den 7den en lOden dag na de inenting door de zorg van den burgemeester van voor meld brandmerk voorzien. Art. 8. Ingeval vergunning tot vervoer van niet voor de slachtbank bestemd vee gegeven is, wordt het vóór den uitvoer ten tweedenmale met de letter V gebrand, naast het eerste brandmerk. Art. 9. Het op eenigerlei wijze onkenbaar of min der duidelijk herkenbaar maken van het vermelde brandmerk is verboden. Art. 10. Het is verboden buiten den afgesloten kring in het bezit te zijn van niet voor de slachtbank bestemd rundvee, gemerkt met eene V of, indien niet het in art. 2 vermelde vervoerbiljet bij den burgemeester is inge leverd, met VV. Art. 11. Bij opheffing van de in bedoelde kringen wordt al het zich daarin bevindende rundvee vooraf door de zorg van den burgemeester met een tweede brandmerk, bestaande in een omgekeerde V naast het eerste gemerkt. Het aldus gemerkte vee mag vrij vervoerd worden. Art. 12. Kalveren worden niet ingeënt, eer zij den leeftijd van drie maanden bereikt hebben. Art. 13. Dit besluit treedt in werking op den vijf. den dag na afkondiging in het Staatsblad en in de Staatscourant. Wy hebben in ons vorig nommer de vreugde der deelnemers aan den feesttrein, die Zaterdag naar Rotterdam rijden zal, te veel bekort, en haasten ons daarom die vergissing te herstellen. De terugreis heeft niet Zater dag- maar Zondagavond plaats. Te Goes wapperden Zaterdag betrekkelijk vele vlaggen als bljjk van instemming met het heugelijk feest van Z. K. H. Prins Hendrik. Ook uit de omliggende gemeenten ontvangen wij berichten van dergelijke vreugde teekenen. Door het gezelschap van den heer Dries- sens zullen in deze en de volgende week ach tereenvolgens worden opgevoerd, Vrijdagavond: »Pailjas", drama in 5 bedryven, naar het Fransch; Zaterdagavond: ïSuzanna", of de eer eens vaders, tooneelspel in 6 bedrijven; Maan dagavondUitgaan", tooneelspel in 4 bedry ven, door Glanor, en »Een blanke Othello", blijspel met zang ia een bedrijf; Dinsdagavond »De Steenhouwer", tooneelspel in 3 bedryven, van Alex. Dumasen »Ziska Van Roozemaal", blyspel in 2 bedryven, naar Conscience's roman van dien naam. De pryzen der plaatsen zyn aldus bepaald eerste rang 1,25, tweederang 0,75, terwijl de voorstellingen te 7 uren zullen aanvangen. De keuze der stukken, voorzoover die ons bekend zyn, kunnen wij slechts toejuichen. De heer Driessens wil het publiek in die dagen iets goeds laten zien, zelfs ten koste van vele opofferingen, want het groote personeel, door hem by de opvoering, o. a. van „Pailjas", noodig, doen de kosten zoodanig stijgen, dat slechts een eivolle zaal op de vier avonden zijn komst naar onze stad voor hem winst gevend kan doen zyn. Niemand zal toch gaarne zien, dat zulk een gezelschap Goes verlaat, terwijl slechts de kosten zyn vergoed. Wij hebben te zelden gelegenheid iets goeds te zien op dat gebiedin de laatste jaren bleven wij met kermis daarvan steeds geheel en al verstoken, en te betreuren zou 't daarom we zen, wanneer de heer Driessens niet in eene talrijke opkomst een prikkel mocht vinden, cm later zyn bezoek nog eens te herhalen. Hy heeft bepaald een paar juweeltjes geko zen, o. a. «Uitgaan" en »Ziska van Roosemaal", terwijl in bijna alle stukken Driessens in zyn volle kracht optreedt, bijgestaan door zyne dochter, mevrouw Verstraeten, en de heeren Corijn, Dierx en Doeselaer. Wy dringen dus ten zeerste aan op eene zeer talrijke opkomst. Aanvankelijk bestond het plan, dat de heer V. d. Heem met zyn tent, waarin café-chantant gegeven wordt, onze kermis zou bezoeken. Op reis hierheen is echter het schip, waarin zich de tent bevond, tusschen Rotterdam en Dor drecht aangevaren door een stoomboot, zoodat het in zinkenden toestand verkeerde. Schip en lading zyn onder protest naar Dordrecht opgesleept. Kloetinge. Bij Diakenen en den Kerke- raad der Hervormde Gemeente alhier was een verzoek ingekomen, om de aan dat college be- hoorende landeryen in het openbaar te verpach ten, waaraan 11. Vrjjdag gevolg werd gegeven, daar toen de openbare verpachting plaats had. De uitkomst was, dat ongeveer f 300 meerdere pachtprys per jaar werd gemaakt dan vroeger. Het is wel te hopen, dat ook de andere middelen in die gemeente hunne eigendommen zooveel mogeljjk tegen de werkelijke waarde gaan verpachten. Hansweert* Het jagen of trekken der schepen door het kanaal van Zuid-Beveland zal voortaan plaats hebben alleen door sleepstoom- booteD, en is gegund aan den heer P. Smit, te Ridderkerk, met ingang van den 1 Januari 1879. Provinciaal blad no. 82 van 1878 bevat het by Z. M. besluit van 4 Aug. 1873 no. 2 goedgekeurde plan eener geldleening ten laste van de Provincie, groot /"95000, tot gedeeltelijke bestrjjding der kosten van de calamiteuse pol ders, tegen 5 pCfc. rente, in aandeelen van 1000 en 500, aftelossen in hoogstens 10 jaar, te beginnen met 1 Januari 1880. Volgens prov. blad no. 81 van 1878 is reeds besloten tot openstelling van inschrijvingen ter som van f 55000. Middelburg verloor Zaterdag een harer meest geachte ingezetenen, een man wiens ver lies zegt de Midd. Ct. door geheel Ne derland gevoeld zal worden, mr. Gerrit Adri- aan Fokker, lid van Ged. Staten van Zeeland, en oud-lid der Tweede Kamer. Op de Zeeuwsche lijn der Staatspoorwegen zullen in de helft van de maand October de wachthuizen van electrische seinen en de bruggen van klokseinen voorzien worden* Van 21 tot 25 Augustus is te Kampen het 16e Nederlandsche taal- en letterkundig congres gehoudeD. Met eene welsprekende rede van den voorzitter van het voorloopig bestuur, dr. D. Lubach, werd het plechtig geopend en tot voorzitter benoemd de heer De Jonge Van Ellemeet. By een druk bezoek was de stem ming zeer feestelijk; de Belgen waren echter niet bjjzonder talrjjk vertegenwoordigd, wat hoogstwaarschijnlijk in verband staat met de feesten by gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van hun koning. Veel en velerlei werd door verschillende sprekers gesproken. Een overzicht daarvan te geven laat onze beperkte ruimte niet toe. We bepalen ons daarom hoofdzakelijk tot de zeer interessante voordracht van onzen stadgenoot dr. R. A. S. Piccardt, die het goed recht onzer Nederlandsche taal op het gebied der toonkunst bepleitte. Aan het verslag in de N. Rott. Ct. ontleenen wy daaromtrent het volgende »Er was een tjjd, dat het Duitach geheel eenzijdig op den voorgrond stond en men het eigenlijk s affreus" vond in zyne moedertaal te zingen. De mode oefende ook hier een veel- vermogenden invloed. In onze dagen doen zich gunstiger teekenen voor. Toch zyn velen nog te onverschillig voor onze schoone taal, waartegen men de bedenking durft maken, dat zjj niet zoo zoetvloeiend is, niet zoo»schmeichlend" als het Duitsch. Onbekend zyn deze met de vele uitnemende gedichten, die wij als geheel geschikt voor de muziek bezitten, 's Spreker's wenseh is het, dat het zingen in eene vreemde taal uitzondering worde", bij waardeering in- tusschen van den zang in andere talen. Mocht het vooroordeel in deze langzamerhand wyken Dan zal ook op dit gebied het gevoel onzer nationaliteit worden verhoogd." De heer Piccardt werd in zyn betoog o. a. krachtig ter zjjde gestaan door den heer Paul Frederic. Ook gaf prof. Heremans, de Belgi sche afgevaardigde, nog een beschouwing ten beste over het verschil tusschen Nederlandsch en Platduitsch. De heer Piccardt deed ook het voorstel, dat zyne afdeeling aan de algemeene verga dering zal verzoeken, een schryven te richten aan de Nederlandsche Toonkunstenaars-veree- niging, teneinde sympathie te betuigen met haar poging om den Nederlandschen zang te verheffen. By acclamatie werd dat voorstel aangenomen. Nog zij gemeld, dat de commissie, benoemd om plannen te beramen voor een hulde aan Vondel op 5 Februari 1879, adviseerde, dat het congres een commissie benoemde tot voor bereiding van een gepaste herdenking; o. a. wordt het neerleggen van een krans op het graf wenschelyk geacht. Ook daartoe werd by acclamatie besloten. Vanwege het congres werd Zaterdag het volgende telegram aan Prins Hendrik gezonden De leden van het Nederlandsch taal- en let terkundig congres, te Kampen vergaderd, be tuigen aan HH. KK. HH. hun warme belang stelling in het huwelyk, door HH. KK. HH. gesloten." Het congres zond ook een adres van ge- lukwensching aan Koning Leopold bij gele genheid van diens 25jarig huwelijksfeest. De lotingen, die in dit jaar zyn ingelyfd by de bereden korpsen en, na hunne inly ving, tot nadere oproeping met verlof zyn gezonden, zullen den 1 October a. s. in werkelyken dienst worden gesteld, teneinde te worden gekleed en geoefend. Naar het N. v. d. Dag verneemt, zal mej. Aletta Henriette Jacobs zich met 1 Oc tober a. s. te Amsterdam als arts vestigen en zich aan de behandeling van vrouweljjke pa tiënten en kinderen wijden. De Minister van justitie heeft nader ter kennis van de politie-autoriteiten gebracht, dat voor de te Berlijn komende vreemdelingen ook het bezit van een zoogenaamd binnenlandsch paspoort voldoende kan worden geacht. I Het programmavastgesteld door het Comité van Volksvermaken, bij gelegenheid van de ring- ryderij en harddraverij, Donderdag 29 Augustus te houden, luidt als volgt: Des morgens te 10 uren: Ontvangst van de deelnemers aan de ringrijderij en harddraverij op het «Slot Oostende.'' Aanbieding van den eere- wyn. Loting en voorlezing van de bepalingen, bij de rijdergen van kracht. Te 11 uren: vertrek van het »Slot Oostende" van den stoet, samengesteld als volgt: 1°. Het muziekgezelschap Accelerando", van Middelburg, met banier, onder directie van den heer J. F. IJcsoy. 2°. Drie leden van het Comité van Volksver maken te paard. 3°. Een wagen, getrokken door vier paarden, en waarop de prijzen geplaatst zijn, omgeven door bloemen. Aan weêrszijden een commissaris te paard. 4°. Eenige deelnemers aan de ringrijderij. 5°. Een open rijtuig met de commissarissen voor de ringrijderij. 6". De overige deelnemers aan da ringrijderij. 7°. Een open rijtuig met leden van het Comité van Volksvermaken. 8°. Eenige deelnemers aan de harddraverij. 9°. De commissarissen voor de harddraverij te paard. 10°. De overige deelnemers aan de harddraverij. De stoet zal de navolgende straten doortrekken Kerkhof, Manhuisstraat, Wijngaardstraat, Koe- poortbrng, Laurus Pieter v. d. Spieghelstraat, de Jacob Valckestraat, Ganzepoortstraat, Klokstraat, Kerkstraat, Markt (Oost- en Noordzijde), Opril, MagdalenastraatKeizerstraat, Bierkade, Groote Kade, brug, terrein. Te 12 uren: Ringrijderij op den weg naar Wil helminadorp. Des namiddags te 2 uren: Pauze. Te 3 uren: Harddraverij. Na afloop: terugtocht van den stoet naar het «Slot Oostende", waarbij de winners vóór den wagen met de prijzen zullen rijden. De optocht zal dan den navolgenden weg volgen Joannes Anthonides Van der Goeskade, Kleine Kade, 's Heer Hendrikskindarenstraat, Nieuwstraat, Beestenmarkt, Waterstraatje, Wijngaardstraat, Man huisstraat, Singelstraat, Klokstraat, Lange Vos- straat, Oude Vischmarkt, Groote Markt, (Noord- en Westzijde) en Korte Kerkstraat. Te 8 urenin de Schouwburgzaaluitreiking der prijzen en reünie in den tuin en de restau- ratiezaal der sociëteit n Van Ongenuchten Vrij", daartoe welwillend door de directie afgestaan. Te gelijkertijd concert door het gezelschap Acce lerando

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1