1878. N°. 100. Zaterdag 24 Augustus. 65ste Jaargang. SATERDAG 24 AUGUSTUS is een dag van vreugde voor een der meest beminde mannen in ons land. Prins HENDPJK zal op dien dag voor de tweede maal zich in het huwe lijk hegeven, en zich daardoor verbinden aan het huis der Hohenzollerns. Groote feesten zullen daarbij plaatshebben, groote luister zal worden ten toon gespreid, en wanneer hij eenige dagen later zijne gemalin in ons mid den leidt, zal het aan uiterlijke teekenen van vreugde zeker niet ontbreken. Nederland heeft dan ook alle reden om in zijne vreugde te deelen. Niet alleen omdat hij een telg uit ons Vorstenhuis is, omdat hij verwant is aan onzen Koning, maar ook omdat hij zijn hoogen rang zoo met eere ver vult. Nederland heeft verplichting aan dien Prins, veel verplichting. Van zijn hoogen zetel verlangt Prins HENDRIK niet te verblinden door te schitterenneen, hij heeft zich en doet 't nog dagelijks bemind gemaakt door zijn eenvoud, door zijn praktisch mensch zijn. Hij heeft steeds getoond, dat Prins te zijn tot eersten plicht stelt het land te helpen groot maken. Neêrland's welvaart ging en gaat hem nog steeds ter harte; handel en nijverheid worden steeds door hem vooruitgeholpen. Zijne daden getuigen van zijne liefde voor Nederlandwaar leed te ver zachten is, daar helpt hijwaar kunsten en wetenschappen moeten gesteund worden, daar blijft hij niet achteren hoeveel maatschappijen kunnen ge tuigen, wat Prins HENDRIK deed voor hun ontstaan en hun bloei Nederland is dien Prins zeer dankbaar. Nederland heeft dien Prins lief. Nederland deelt in zijn lief en leed. En nu hij op dezen dag zulk een gewichtigen stap doet, nu mogen an deren zich verdiepen in beschouwingen over luister van ons hofzich in laten met quaestiën van diplomatie, wij vestigen slechts het oog op het geluk van hem, die zooveel voor ons deed, doet en nog doen zal, dat weten wij zeker. Voor zijn geluk dan de wensch, dat dit door zijn nieuw huwelijk moge verhoogd worden. Ieder, die weet, wie Prins HENDRIK in zijn vorig huwelijksleven is geweest, is 't bekend, hoe hij daar liefde en vreugde, hoe hij daar alles zocht, wat hij er vinden kon, en hoe hij dat alles toen ook ruimschoots heeft gevonden. Op dien grond gelooven wij, dat Z. K. H. met den dichter Beets op zijn tweeden huwelijksdag kan uitroepen: „Nu komt de zon weer schijnen, Nu schijnt zij in mijn hart; De nevelen verdwijnen, De wolken van de smart. De stormwind legt zich neder, De zee wordt klaar en stil; Een liefderijke wil Gebiedt het lieflijkst weder." Moge de echo dier regelen steeds weerklinken in zijn volgend leven Moge hij in zijne gade vinden „Een hulp, een steun, een troost, Een leidsvrouw op zijn wegen." Prins, word zoo gelukkig mogelijk Prinses MARIE, Nederland begroet U met vreugde Nederland doet dit uit liefde voor uw gemaal, maar de tooverstaf, waarmee gij aller harten voortdurend winnen kunt, hebt gij in uwe hand. Zij is dezemaak onzen Prins HENDRIK gelukkig. Dat is onze eenige bede bij uwe komst in uw nieuw vaderland. AANHING VAN SCHOOLLEERLINGEN. Middelbaar Onderwijs. GOES, 23 Augustus 1878. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. - <rV, -V*r\ wïifé wi r Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a J 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan i regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg, In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op MAANDAG DEN 20n AUGUSTUS a. s., des middags te 12 uren, in een der zalen van het Raadhuis eene zitting zal houden tot het inschrijven van leerlingen voor al de scholen van lager onderwijs en de bewaarschool. De belanghebbenden worden hierbij opmerkzaam ge maakt, dat na deze zitting geene gelegenheid meer zal bestaan voor aangifte van leerlingen dan in de maand Maart 1879. Goes, den 19 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de toe- latings-examens tot de Hoogere Burgerschool voor jongens alhier zullen plaats hebben op den 26, 27 en 28 Augustus eerstkomende; dat de her-examens zullen gehouden worden op den 29 Augustus daaraanvolgende en dat de lessen aan die inrichting op den 30 Augustus een aanvang zullen nemen; dat de her-examens aan de school voor Middelbaar Onderwijs voor meisjes zullen gehouden worden op den 2 September e. k,; de toelatings examens voor den nieuwen cursus zullen plaats hebben op Dinsdag den 3 September en de lessen aan die inrichting op den 4 September daaraanvolgende een aanvang zullen nemen. Goes, den 22 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER L. B. De Secretaris, HARTMAN, Zaterdag, bij gelegenheid van het huwe lijk van Z. K. H. Prins Hendrik, zal ook in onze stad door eenige ingezetenen worden ge vlagd. Wij twijfelen niet, of anderen zullen dat voorbeeld volgen, als blijk van sympathie voor een gewichtige gebeurtenis in het leven van een der meest beminde prinsen uit ons vorstenhuis. Uit de Middelburg scha Courant vernemen wjj, dat het uitstapje, door de weezen uit Zeeland's hoofdstad Woensdag in het Goesche land gemaakt en waarvan wij in het nommer van dien avond melding maakten, dien weezen bereid was door een gift van een hunnor vrienden. Als vervolg op een vorig bericht omtrent een pleiziertrein, die Zaterdag 31 Augustus bij gelegenheid van den intocht te 's-Hage van Prins Hendrik en zijne gemalin uit Zeeland naar Holland zal loopen, vestigen wij de aan dacht op achterstaande advertentie. Wij deelen tevens mede, dat die trein uit rijtuigen 3e kl. zal bestaan en loopen zal tot RotterdamDelft- sche poort, waar gewone en extra treinen van den Hollandschen spoor genoeg gelegenheid geven om den Haag te bereiken. De prijs per persoon voor heen en terug is van het station 's-Heer Arendskerke, Goes en de overige sta tions tot en met Wouw 1,20. De trein doet alle stations aan, en vertrekt o. a. van Goes te 5.43 's morgens, waar men 's avonds te 11,23 weer terug kan wezen. Nadere bijzonderheden vermelden de aanplakbiljetten. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zal, naar hetgeen, volgens een Duitsch blad, in de Berlijnsche Hofkringen verhaald wordt, bij gelegenheid van Zijn huwelijk, benoemd worden tot chef van een Pruisisch regiment. Men herinnert er teveDS aan, dat Z. M. de Koning chef is van het 11e regiment Pruisische huzaren en Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen bezitter van het 15e regiment Pruisische infanterie, terwijl hij ook nog bij het 2e regi ment der Pruisische garde wordt genoemd luitenant-kolonel a la suite. Met zekerheid verneemt het Dagbl., dat Prins en Prinses Hendrik den 9 September weêr uit de residentie zullen vertrekken. Prins Frederik Leopold, de 12jarige toe komstige zwager van Z. K. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft Dinsdag door een val van de veranda van het jachtslot te Glinicke het been onder de knie gebroken. Het Staatsblad no. 127 bevat de wet van 17 Aug. jl., houdende herziening der wet van 13 Aug. 1857 (St.bl. no. 103), tot regeling van het lager onderwijs. Maar het Vaderland verneemt, is de luit.- generaal Verspijck door Z. M, benoemd tot grootofficier van het Huis des Konings en tot Hoogstdeszelfs adjudant-generaal. De Nederlandsehe afdeeling op de Wereld tentoonstelling heeft het erg moeten misgelden. Yan alle kanten werden haar de striemen en geeselslagen van de critiek op gevoelige wjjze toegebracht. Het waren meestal de eigen land- genooten, die toch zoo vinnig tegen de Neder landsehe industrie uitvoeren en haar vertegen woordiging te Parijs aan de kaak stelden. Opmerkelijk is het, dat het oordeel van bui- tenlandsche tijdschriften, dagbladen en parti culieren zoo geheel anders luidt en over 't al gemeen een zeer gunstige voorstelling geeft van de Nederlandsehe inzending. Een getuige, die zeker niet gewraakt zal worden, is thans aan het woord. De Revue des Deux-Mondes behelst in de jongste afleve ring een »Reis rondom de wereld op de ten toonstelling" van den bekenden sehrjjver Ihnri Houssaye. Yan Nederland gewagende, velt de schrijver een zeer vleiend oordeel over den Hollandschen gevel in de Yolkerenstraat, over de verzameling volkstypen in de nationale klee derdrachten en over de Hinlopetische kamer een gunstig oordeel, dat trouwens unaniem is en nog door geen enkelen vitter gewraakt is durven worden. Van meer belang zijn echter de volgende regelen van den schrijver in de Revue Nederland exposeert niet alleen nationale kleederdrachten en mooie intérieurs. Zie maar eens naar die schoone tapijten, naar die ge beeldhouwde eiken meubelen en luxe-voorwer pen van Japansch lakwerk, naar zijn stoffen en Delftsch aardewerk, naar zijn geslepen dia manten en kruiken likeur maar vergeet vooral niet de plans, teekeningen en modellen te ba- studeeren van zijn ontelbare en prachtige kunst werken, dijken, sluizen, havenhoofden, dokken, bruggen, toestellen tot drooglegging van pol ders Reeds eeuwen lang voeren de Hollan ders onafgebroken strijd tegen de zee. De grond van Nederland, die dunne aardkorst, die op de wateren schijnt te drijven, blijft steeds bedreigd door de geduchte beroeringen van den Oceaan maar de Nederlanders zjjn altijd op hun post, om het monster te breidelen. De Grieken zouden dergelijke heldenfeiten onder de werken van Hercules gerangschikt hebben; zij zouden in schoone zangen deze roemrijke overwinning van den mensch op de zee hebben gevierd." Dagbl Het Hoofdbestuur der Maatschappij »tot Hut van 't Algemeen" heeft zich onbevoegd verklaard aan de Commissie, benoemd in de jongste algemeene vergadering tot het ontwer pen van de noodige schikkingen, om voor het in die vergadering verleend krediet van ƒ1000 eenige degelijke werklieden in de gelegenheid te stellen de Parijsche wereldtentoonstelling te bezoeken, machtiging te verleenen in naam der Maatschappij pogiDgen aan te wenden om voor dit doel meerdere gelden te verzamelen. Men verwacht nu, dat de Commissie uit eigen initiatief aan haar voornemen zal uitvoering trachten te geven, om nog andere werklieden op kosten van particuliere bijdragen in de ge legenheid te stellen de wereldtentoonstelling te bezoeken. Een feit is het ook, dat de Minister van waterstaat, handel en nijverheid zich reeds met den heer Perk, president dezer Commissie, heeft in verbinding gesteld, met verzoek om aan hem, Minister, een voordracht te doen van 6 werk-

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1