Dinsdag 20 Augustus. EEN ERNSTIG WOORD. a s» 3-5 ■sJi INZAMELING va» PAECALE STOFFEN. De inzameling van de faeoale stoffen in de gemeente, bestaande in het ophalen van de haardasch en vuilnis het verrichten van het nachtwerk; en het baggeren in de vesten rondom de be bouwde kom der gemeente zulks voor den tijd van 7 jaren, ot van 14 jaren, ingaande den 1 Juli 1879. b. Personeele Belasting*. AANNEMING VAN SCHOOLLEERLÏNGE Verlrek dep brievenmail naar Oost-lndië. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOES, 19 Augustus 1878. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L, DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 22 Jnni 1878 is vastgesteld de volgende VERORDENING (er voldoening aan art. 178 der Gemeentewet. EENIG ARTIKEL. Aan de plaatselijke verordeningen der gemeente Goes, tegen wier overtreding straf is bedreigd, in onderstaanden Staat opgenomen, wordt voortdurende kracht toegekend. B s "o S 10 11 12 O 60 a A" I. B ts "73 "o fi fr* o S tic c bjo g ja 5 "3 es a> o i- o S 73 ■Sf C 3« 03 "E co jr fafl ai s 03 "S e o» O 03 03 o Op het gebruik der markten en andere openbare plaatsen bij ge- genheid der jaar- en weekmarkten. Op het houden van onderhand- sche Loterijën. Op de uitoefe ning van het be drijf van uitdra ger en oudroest- kooper. Op de tapperijen. Op de huizen van ontucht en publieke vrou wen. Op de openbare vermakelij kheden, 31 Juli 1855 en 26 Augus tus 1858. 31 Juli 1855. 23 Sept. 1858. 18 Oct. 1858. 25 Juli 1867. 17 Aug. 1869. Op het gebruik van de Havenkom' en de daarover liggende brug. Op het bouwen, afbreken, en her stellen van bij-| 2 Maart 1876. zondere eigen dommen. Tot wegneming en vernietiging van rupsennesten. Tothandhaving der orde op de buitenpleinen van en de toegangen tot het spoorweg station. Op het houden van tijdelijke ver zamelingen van minderjarigen. Omtrent de hon. den. 22 Dec. 1871. 1 April en 2 Juni 1875 en 19 Mrt. 1877. 27 Oct. 1877. 23 Novem ber 1877. 24 Aug. 1855 no. 2315/2 B. no. 4017, 3 Sept. 1858, no. 2123 B. no. 4193. 24 Aug. 1855, no. 2315/2 B. no. 4017. 1 Oct. 1858, no. 2384/84 B. no. 4543. 2 Nov. 1858 no. 2702/84. B.r.o.4951. 9 Aug. 1867 no. 2015/104 B. no. 9136. 27 Aug. 1869 no. 2092/69 B. no. 4807. 4 Jan. 1872 no. 119/154. 22 Juni 1875 no. 2793/15 en 19 April 1876 no. 1492/17. 28 Mrt. 1877 no. 1201/115. 23 Nov. 1877 no. 5364/18. 1 Mrt. 1878 no. 769/65. far e öf> 'S .s a> fao be Jfl 1 Sept. 1855 en 28 Aug. 1858. 1 Sept. 1855. 14 Oct. 1858. 6 Nov. 1858. 14 Dec. 1867. 2 Sept. 1869. 9 Jan. 1872. 2 Juli 1875 en 29 April 1876. 4 April 1877. 28 Nov. 1877. 15 Mrt. 1878. 23 Novem- 1 Mrt. 1878 15 Mrt. ber 1877. no. 768/6*. 1878. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 2 Augustus 1878 no. 3470/21, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, den 16 Augustus 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij verpachting op Zaterdag den 27 Juli jl. slechts éen bod is gedaan en wel van f 1750 voor de twee eerste perceelen, door den tegenwoordigen pachter, die thans 4410 'sjaars betaalt, waarom door den raad is bepaald, deinschrij. ving niet aan te nemen, en dat dien ten gevolge op ZATERDAG den 24 AUGUSTUS a. s., des namiddags te 1 uur, ten raadhuize eene nieuwe verpachting zal beproefd worden van De verpachting zal geschieden bij inschrijving en opbod, eerst van ieder der onderdeelen afzonderlijk, en daarna van allen gecombineerd. De voorwaarden zullen van heden af ter inzage c. liggen ter secretarie van de gemeente, eiken dag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Goes, den 6 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het sup. pletoir voljaars-kohier no. 2 van het personeel voor deze gemeente, over het dienstjaar 1878—1879, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 19 Augustus 1878 De burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER, L. B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op MAANDAG DEN 26 AUGUSTUS a. s., des middags te 12 uren, in een der zalen van het Raadhuis eene zitting zal houden tot het inschrijven van leerlingen voor al ae scholen van lager onderwijs en de bewaarschool. De belanghebbenden worden hierbij opmerkzaam ge maakt, dat na deze zitting geene gelegenheid meer zal bestaan voor aangifte van leerlingen dan in de maand Maart 1879. Goes, den 19 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. De WITT HAMER, L. B. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 23 Aug., 8.45 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 23 Aug., 6.10 's avonds. Via BRINDISI, 30 Aug. 8.45 's morgens. Via NAPELS, 1 Sept., 6.10 's avonds. De Fransehe pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. (Ingezonden.) Door ieder, die belang stelt in den landbouw, de hoofdbrou vau het volksbestaan in onze om geving, zal het niet onopgemerkt zijn gebleven, dat tegenover de in de laatste jaren voort durend hooger en hooger gestegen koop- en pachtprijzen der landerijen, er in den jong- sten tijd niet alleen stilstand maar zelfs bepaalde prijsvermindering is waar te nemen. Waren reeds vóór een paar jaar de koop prijzen der gronden in België beduidend ge daald, in onze omgeving doet zich dit eerst sedert kort gevoelen. Zoo spreekt men in Wal cheren van eene gemiddelde verkoopwaarde van f 200 a f 300 per hectare; in Noord-Beve land werd eene hoeve voor f 1700 per hec tare verkocht, waarvoor iu het afgeloopen jaar tot zoo men zegt f 2000 te vergeefs was ge boden; bij eene jongste veiling in Waarde vleide men zich ook met een verkoopprijs van 2000, terwijl bij veiling in perceelen niet meerder dan de 1200 werd bereikt. Eindelijk wer den den 1 dezer in de naburige gemeente Kat- tendijke eenige perceelen bouw- en weilanden in publieke veiling verkochtwaarvan enkele voor slechts f 640 a f 650 werden-verlaten, terwijl de beste perceelen niet hooger dan f 1000 a 1300 per hectare konden opbren gen. Ook bij de verpachtprijzen is verlaging waar te nemen; immers de publieke tiendver huringen van oogst 1878 getuigden niet alleen van zeer flauwe stemming, maar verscheidene hoeken zoowel in Zuid- als Noord-Beveland bleven onverhuurd, in weerwil de stand van den te velde staanden oogst in het algemeen vrij gunstig kon worden genoemd. Ook was bij de jongste verpachting der goe deren van het Burgerlijk Armbestuur te Goes over het algemeen eene lagere stemming waar te nemen en was de totale uitkomst van het verpachte minder dan het bedongene bij de vorige verpachtingen der zelfde gronden, iets hetgeen in de laatste jaren niet heeft plaats gehad. Vraagt men nuof die feiten op zich zelf reeds zoo verontrustend zijn wij gelooven het niet en juichen die in zekeren zin toe, dewijl die overdrevene koop- en pachtprijzen der laatste jaren tot roofbouw eu dan tot verarming moesten leideneen zeker stilstaan achten wij dus wel dadig. Maar er is meer wij vermeenen dat er gronden bestaandie verdere daling doen voorzien. Leed toch de Zeeuwsehe landbouw in het bijzonder reeds een zeer gevoelig verlies door dien de meekrap werd verdrongen door eene verfstof, die haar grond vond in de kracht van de wetenschap, de steeds verbeterende midde len van gemeenschap bedreigen de marktprij zen van graan en vee met geduchte concurren ten. Amerika en Hongarije toch, waar de voort brenging zoo rijk en zoo weinig kostbaar tevens is, leveren reeds kaas, boter, levend vee en graan aan de Europeesche markten en hebben blijkbaar hun laatste woord nog niet gesproken, daar iedere nieuwe stoomboot of spoorwegliju die rijke landen in hun uitvoer ten voordeel komt, en voor onzen landbouw steeds dreigender wordt. Ontegenzeggelijk is daardoor het ver schiet donker en zijn wij van meening, dat, om onzen Zeeuwschen landbouw voor onder gang te bewareneensdeels de koop- en pacht prijzen niet moeten worden overdreven en in de tweede plaats, dat de landbouwers alles moe ten aanwenden om door kennis en vlijt de op brengst hunner gronden te vermeerderen. Goes, 19 Augustus 1878. Overgeplaatst van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, aan boord van Zr. Ms. artillerie-instructieschip Het Loo, de heer L. G. Kakebeeke, luit. ter zee 2e kl. Erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Viissingen, op den voet van Neder- landsch onderdaan, de heer Ch, De Groof, aldaar. De personen, die verzocht hebben, als leerling telegrafist in aanmerking te komen, moeten zich voor hel vergelijkend onderzoek aanmelden aan het ge bouw op dén Fluweelen Burgwal no. 22 te 's-Graven- hage, op Dinsdag 3 September e. k, des voormiddags te negen uren. Zooals wij reeds per bulletin berichtten aan onze abonné's, zoowel binnen als buiten Goes, en aan onze lezers in de stad heeft Z. M. de Koning Zaterdag de wet op het lager onderwijs bekrachtigd. Wij vestigen de aandacht erop, dat de verloting van paarden op morgen (Dinsdag) in de Schouwburgzaal zal plaats hebben des avonds te zes uren, terwjjl ieder daarbij tegen woordig kan wezen. Voor de betrekking van directeur der Harmonie De Volhardinghebben zich, naar wij vernemen, een zevental sollicitanten aan gemeld. Daaruit zal zoo spoedig mogelijk eene keuze worden gedaan. Wat in de laatste jaren te Goes niet heeft plaats gehad, en waarom de rederijkerska mer» Aurora" haar plan vormde om met kermis op te treden, zal thans toch geschiedenin die dagen zal een tooneelgezelschap Goes be zoeken. De heer Victor Driessens zal met zijn gezelschap vier voorstellingen in de Schouw burgzaal geven. Wjj verheugen ons daarover; de schrale lijst van vermakelijkheden, in ons vorig Dommer opgegeven, gaf ons de zekerheid, dat, zoo wij zeiven niet een en ander op touw zett'en, die 'dagen van uit- of ontspanning hoege naamd niets degelijks zouden opleveren, lhans zij 't dan ook ter elfder ure hebben wij iets goeds in 't verschiet; de heer Driessens zal met zijn gansche gezelschap en met 't beste van zijn repertoire ons komen bezighouden. Dat alles is ons hartelijk welkomin de oude en nieuwe stukken heeft de heer Driessens genoeg goede van beter gehalte dan het on langs opgevoerde Beroemde procesWij denken o. a. aan Paljas dat, hoe ond ook, steeds een der beste stukkon van den heer Driessens is. Natuurlijk heeft Aurora" thans de opvoering van de vroeger aangekondigde tooneelspelen tot later uitgesteld terwijl ook de directie der sociëteit Van Ongenuchten Vrij" haar plan tot het houden van twee casino's voor de leden heeft moeten laten varen, daar de deelneming van de zijde dier leden veel te gering was. Waarschjjnljjk zal het Antwerpsch gezelschap op VrijdagZaterdagMaandag en Dinsdag der kermisweek optreden. Nu bestaat er alleen nog 't plan bjj de di rectie der genoemde sociëteit om te beproeven Zondag een Matinee en Soiree met bal te doen geven door het muziekkorps uit Bergen-op- Zoom. In hoever dat zal geschieden hangt af van de deelneming, die aan dat plan zal te beurt vallen. Kloetinge. Op een verzoek tot toelating van leerlingen uit deze gemeente op de open bare school te 's-Heer Abtskerke, wier weg daarheen korter is dan naar onze school, is door het gemeentebestuur afwijzend beschikt. Voor de kinderen is het besluit spijtig, ook omdat daar, evenals hier, een flink onderwijzer werkzaam is, maar anderzijds kan er weinig tegen aangevoerd worden, omdat door de toela ting de aanstelling van eeu hulponderwijzer, met het oog op de nieuwe wet, noodig zou kunnen worden. 's-Heer Arendskerke. In den namid dag van verleden Vrjjdag had jhr. V. C., uit Kloetinge, het ongeluk dat zjjn paard, gespan nen voor een tilbury, waarin hjj met zjjn koet sier was gezeten, verschrok van een in werking zjjnde dorschmachine, langs den weg door 's-Heer Hendrikskinderen, en op den hol ging, met het gevolg dat het rjjtuig, waaruit de koet sier inmiddels was gesprongen, ergens tegen- reed, en jhr. V. C. door den schok eruit viel met het hoofd tegen een hard voorwerp, waar door hjj eene wonde bekwam, terwjjl het rjjtuig hem nog over een been ging, zonder dat hem daardoor evenwel merkeljjke verwonding werd toegebracht. 's-Heerenhoek. Ter vervanging van den heer P. A. De Graag is alhier tot Kerkeljjken Ontvanger benoemd de heer D. Duiv&waardt, hoofdonderwijzer te Nieuwdorp. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald, dat de opening der jacht op klein wild in deze provincie zal plaats hebben den 31 Aug. a. s. Middelburg. Van hier is Zondag naar Java vertrokken het nieuwe alhier gebouwde, met stukgoederen geladen, driemastschip Burge meester Schorer", gezagvoerder A. Bax. Aan boord bevinden zich als passagiers de heer M. Van Erp Taalman Kip en familie, die van verlof naar Indië terugkeert, en mevrouw Alberts. In de Zaterdag alhier gehouden zitting van het kantongerecht werd de heer mr. W. Polman Kruseman als plaatsvervangend kan tonrechter geïnstalleerd. De Midd. Ct. verneemt, dat door directie en commissarissen der Stoomvaartmaatschappij Zeeland aan prins Hendrik, bjj gelegenheid van zjjn huweljjk, een geschenk zal worden aan geboden, bestaande in eene door den schilder J. F. Sehutz te Middelburg te vervaardigen schilderjj, voorstellende de opening der haven werken te Viissingen, op 8 September 1873 door Z. M. den Koning en prins Hendrik. Naar men verneemt, zal Z. K. H. prins Hendrik, na het voltrekken van zjjn huweljjk, eenigen tjjd verbljjf houden op zjjne villa Weiss- haus nabjj Trier, van welke stad hjj eerebur ger is. Bjj gelegenheid van den plechtigen in tocht te 's-Hage van prins Hendrik en diens gemalin zullen van verschillende spoorwegsta tions extratreinen naar de residentie loopen.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1