1878. N°. 95. Dinsdag 13 Augustus. 65sle Jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Oproeping Verlofgangers. EEN EN ANDER SCHUTTERIJ AFLOSSING VAN OBLIGATIEN. Inschrijving van Leerlingen Vertrek der brievenmail naar Oosl-Indië. naar aanleiding van het verslag om trent den toestand van den Land bouw en de Veeteelt in Zeeland en van de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Vee teelt in dat gewest over 1875,1876 en 1877. COGSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.76. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a 1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DAÜBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAI) der GEBEBSTK GOBS op WOENSDAG den 14 AUGUSTUS 1878, des avonds te 7'/a uren. Goes, den 12 Augustus 1878. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behaodeling: I. Mededceliugen, ingekomen stukken. II. Verzoek om machtiging tot af- en overschrij ving op de begrooting voor 1877 door het Gasthuishesluur. III. Verhooging der jaarwedde van den Gemeente ontvanger. IV. Benoeming van een gemeente-geneesheer. V. Opmaken der voordracht voor de benoeming van twee zetters. VI. Nadere vaststelling der verordening in het belang der openbare gezondheid. VII. Idem voor de verordening betrekkelijk de straten enz. VIII. Aanvrage van J. Stekelee om afstand van grond. IX. Idem van P. Buitendijk. X. Verzoek van den heer J. G. Ringeling om eervol ontslag als leeraar aan de inrichtin gen van Midd. Ond. voor jongens. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den raad dier gemeente ir» zijns vergadering van den 22 Juni 187*8 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot verdeeling der gemeente in u-ijken en omtrent de ver huizingen binnen de gemeente Goes. Art 1. De gemeente wordt verdeeld in vijf wijken, gemerkt met de letters A, B, O, D en E. Wijk A bevat: de westzijde der Groote Markt, de westzijde van de Opril dier markt, de zuidzijde der Magdalenastraat, de zuidzijde van de Opril der Bees tenmarkt, de oostzijde der Beestenmarkt, het Water straatje, deViasmarkt, het Rijsselstraatje, Gouden muil straat, Wijngaardstraat. Sint Adriaanstraat, Schoolstraat, Zusterstraat, Singelstraat, Korte Kerkstraat, Kreukel- markt, Boude wijn de Wittestraat, noordzijde der Laurens Pietei van der Spiegelstraat, Keizersdijk,Sint Agnesgang, Bleekstraat, de zuidzijde der Beestenmarkt, de zuidzijde van den voormaligen Brouwersgang, en den Wal, loo- pende van dien gang tot aan de Wijngaardstraat met het zuidwestelijk Ravelijn. Wijk B bevat: de oostzijde van de Opril der Groote Markt, der Magdalenastraat en der Koningstraat, de Groote Kaai, Blauwe steen, Sint Jacobstraat, Bocht van Guinee, Korte Nieuwstraat, Vuilstraat, van af de Sint Jacobstraat tot de Koningstraat, Lombardstraat, noord zijde der Groote Markt, noordoostzijde der Oude Visch- markt, de Joannes Antonides van der Goeskade tot aan den ingang van den zaagmolen, de Kleine Kaai, Rozeraarijnstraat en den Molendijk, den Wal, loopende van de Kleine Kerkstraat ol zoogenaamden Waaihoek tot aan het eind van de Sint Jacobstraat en de Mattheus Smallegangesbuurt. Wijk G bevat de Lange Kerkstraat, oostzijde der Groote Markt, zuidzijde der oude Visehmarkt, Korte Vosstraatjes, Papegaaistraat, Wittepaardstraat, Lange- vosstraat, Klokstraat, Ganzepoortstraat, het Klein Weidje, Schotje van armoede, de Kleine Kerkstraat of Waaihoek, en den Wal van af den Waaihoek tot aan de Ganze poortstraat. Wijk D. bevat: de zuidzijde der Raai, westzijde der Koningstraat, noordzijde der Magdalenastraat, Keizer, straat, Vuilstraat van de Keizerstraat tot de Koningstraat, Turfkaai, Opril 's-Heer Hendrikskinderenstraat. 's-Heer Hendrikski luieren straat, Adolf van Westerwijkabuurt, Ossenhoofdstraat, noordzijde der Beestenmarkt, Niéuw- straat, Stoofstraat, Cornelis Eversdijbstraat, Molenstraat, het Noordeinde, den Wal loopende van de Opril der 's.Heer Hendrikskinderenstraat tot aan de barrière van die straat en den Wal loopende van die barrière tot aan den Brouwersgang met het westelijk Ravelijn. Wijk E. bevat; uen Galghoek, de Albert Joachimi. kade, ouden Singel, Oostsingel, Heerenisseweg.de Voor stad, de Jacob Valckestraat met het daarin gelegen pleinde Laurens Pieter van der Spiegelstraat, het Vogelzangscheweegtje, den Westsingel, 's-Heer Hen. drikskinderendijk, de Begraafplaats, de Joannes An. tonides van der Goeskade buiten den tuin bij den zaagmo len, den Westhavendijk en voorts al hetgeen zich buiten den kring der Vesten bevindt. Art. 2. Door de zorg van het dagelijksch bestuur worden alle gebouwen binnen deze gemeente voor dé eerste maal van een letter en noramer voorzien, boven de deur of op eene andere van buiten zichtbare plaats in olieverf te schilderenter grootte van vijf centi meter. Art. 3. De wijkletter en het huisnommer worden door de eigenaren der gebouwen steeds behoorlijk zichtbaar en ten hunnen koste onderhouden. Ten aanzien van hen, die binnen acht dagen na schriftelijke waarschuwing van den burgemeester of commissaris van politie aan deze verplichting niet voldoen, geschiedt dit ten hunnen koste, door de zorg van het dagelijksch bestuur, onverminderd de geldboete in art. 8 dezer verordening bepaald. Art. 4, leder ingezeten, die binnen de gemeente ver. huist, is verplicht binnen veertien dagen daarna ter secretarie van zijne verhuizing kennis te geven, met opgaat van de letter en het nommer der verlaten en der betrokken woning. Art. 5. De hoofden der huisgezinnen zorgen, dat de in art. 4 bedoelde aangifte voor hunne vrouwen, in- wonende kinderen, bloed- of aanverwanteneninwonende dienst, of werkboden geschiede. Art. 6. Van iedere aangifte wordt aan de belangheb. benden dadelijk bewijs afgegeven. Art. 7. De overtreding van de bepalingen dezer ver ordening wordenvoorzoover daartegen bij de wet, bij algemcenen maatregel van bestuur of bij provinciale verordening niet is voorzien, gestraft met geldboete van een tot drie gulden. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 2 Augustus 1878 No. 3468/19 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9 Augustus 1878. De Burgemeester an Wethouders voornoemd, M. P. BL A AU BEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, willende voldoen aan de circulaire van den heer Gom missaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 18 Januari 1852, A no- 103, 1 afd. (prov. blad no. 11), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat jaarlijks moet ingezonden worden eene opgave van de in de gemeente zich bevindende officieren en verdere leden der schutterij, die in de termen vallen ter erlanging van het EERETEEK EN, ingeBteld bij Zr. Ms. besluit van den 5 December 1851, voor eervollen lungdu. rigen werkelijken dienst bij de schut te r ij e nen verlangen daarmede begiftigd te worden. Burgemeester en Wethouders noodigen de rechtheb benden uit, om, met overlegging van eenen staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langer voor zich zeiven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aankondend onberispelijk hebben ge dragen, van hun verlangen om met het bedoelde eere- teeken begiftigd te worden, aan hun college te doen blijken voor of uiterlijk op den 15 Augustus eerst komende, teneinde ten bepaalde tijde gevolg aan de bekomene aanschrijving te kunnen geven. Goes, den 10 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de hou ders der obligatien van de gevestigde schuld ten laste der gemeente, die genegen zijn hunne OBLIGATIEN in den loop dezes jaars in de uitloting te doen deelen, zich in de maanden Augustus en September schrifte lijk bij den Burgemeester meeten aanmelden, met op gave van dagteebening en nommer der obligatie en van het bedrag van het kapitaal. Zullende de aflossing geschieden op de volgende voorwaarden De obligatien wegens achterstalligen interest, loopende ad 1 pCt., welke voluit betaald wordt, en die voor alle anderen zullen worden afgelost, tegen 30 percent; de overige obligatien (waarvan de interest met betaald wordt): die uitgegeven ten interesse van 2 percent met 20 ten honderadie ten intereste van 21/» percent met 25 ten honderd; die ten intereste van 3 percent met 30 ten honderd, van 4 percent met 40 ten honderd, alle met uitbetaling van den interest tot het einde van dat jaar. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Goes, den 10 Augustus 187S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, HAR T M A N. vooe het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren den belanghebbenden, dat door de commis sie van toezicht op de inrichtingen voor middelbaar onderwijs op Donderdag den 15 Augustus a. t, des middags van 12 tot 1 uur, in het gebouw der Hoogere Burgerschool voor jongens eene zitting zal gehouden worden tot het inschrijven van leerlingen voor al de hier bestaande inrichtingen van middelbaar onderwijs. Van de leerlingen moeten met juistheid de dagtee- kening en plaats vau geboorte, alsmede de namen en voornamen worden opgegeven en voorts overgelegd een bewijs, dat zij met goed gevolg gevaccineerd zijn of de kinderziekte gehad hebben. Goes, den 10 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commissaris des Konings van 1 Juni 1878 A no. 2208, 3e afd, (Prov. blad no. 59) volgens welke, tengevolge van de door Z. M. den Koning gegeven bevelen, de milicien-verlofgangers der lichtingen van 1875 en 1876, behoorende tot het 3e regiment vesting-artillerie, van 22 Augustus tot 19 September voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, geeft daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op Van de li c h ti n g 1875 Pieter De Vreugd en Jan Vau der Does om tegenwoordig te zijn bij hun korps te 's-Gravenhage op Donderdag den 22 Augustus 1878, des namiddags vóór 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Wordende den verlofgangers indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefeningen deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de kom- mandant noodig acht. Goes, den 12 Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Via BRINDISI, 16 Aug. 8.45 's morgens. Via MARSEILLE, 23 Aug., 8.45 's morgeus. Via NIEUWEDIEP, 23 Aug., 6.10 's avonds. Via NAPELS, 1 Sept., 6.10 's avonds. De Fransehe pakketbooten doen Riouvv, Banka en Palembang niet aan. Zulk een verslag verdient voorzeker belang stelling ook van anderen dan de leden der Maatschappij. De algemeene voorzitter drukt den wensch daartoe uit aan het slot van zijn werk; en heelt hij ons bij de laatst gehouden alge meene vergadering een blik doen slaan op de geschiedenis van de maatschappij zooals zij is ontstaan, achter- en vooruit is gegaan, thans worden wij op de hoogte gebracht van den toe stand van alles, waarover de maatschappij hare beschermende hand uitstrekt, waarbij zij haar steun verleent. Het verslag is in zeer handig formaat ge drukt, en met 't oog op den degelijken inhoud zouden wij 't een treurig verschijnsel vinden, zoo dit den weg opging van zoovele andere ver slagen, die men eenvoudig terzij legt om ze nooit weer te zien. Landbouw en veeteelt zijn de hoofdbronnen van Zeeland's bestaan hun voor- of achteruitgang is van te grooten invloed op den bloei van ons gewest, van onze stad en hare omgeving, om daaromtrent onver schillig te wezen. Wanneer er dan vóór ons ligt een overzicht van hetgeen er in de laatste jaren is voorge vallen, dan dienen wij daaraan onze aandacht te wijden; dan moeten wij nagaan of de gebre ken, die erin worden aangegeven, ook verbeterd kunnen worden; of er ook middelen zijn, die wij zeiven in onze macht hebben, om verbete ringen aan te brengen. Op die wijze alleen kan zulk een verslag nuttig wezen en aan zijn doel beantwoorden. Wij van onze zijde willen daartoe meewerken door in de eerste plaats hier de aandacht te vestigen op het verslag in het algemeen en aan te dringen op de lezing bij iederdie slechts eenigszins in Zeeland's welvaren belang stelt. Het verslag vangt aan met de hoofdbron van allen voor- of achteruitgang het landbouwon derwijs. Daarbij wordt herinnerd aan de po gingen, aangewend tot oprichting van eene land bouwschool op kleine schaal, waarvoor door het rijk eene subsidie van f 4000 is toegekend aan de gemeente Zierikzee. Die pogingen leden echter schipbreuk op het gemis aan voldoend onder wijzerspersoneel. De strijd, tussehen Zierikzee en Goes gevoerd om zulk eene subsidie, werd dus beslist ten gun ste van eerstgenoemde plaats, terwijl de pro vincie nog 3000 zou voegen bij de door het rijk toegestane som. Maar dat kon niet tegemoet komen aan het groote gebrek, waardoor het onmogelijk werd zulk een school het aanzijn te geven. Onze hoop is dus nu gevestigd op de vruchten van de landbouwschool te Wage- ningen. De vraag rijst bij ons echter op, of Goes voor goed uitgesloten zou zijn van de gelegen heid om zulk een school te verkrijgen? In het bewuste verslag wordt onder aan blz. 5 her innerd aan de beschrijving van zulk een school met vierjarigen cursus. Daaruit maken wij op, dat slechts éen leeraar in de landbouwkunde noodig is, en dat als overige leeraars kunnen aangesteld worden zij, die in de verschillende vakken akte van middelbaar onderwijs bezitten. Met de thans bestaande hoogere burgerschool kan op velerlei wijze worden saamgewerkt. Wie weet, hoe spoedig wellicht de tijd aanbreekt, waarop zulk een leeraar, die de functie van directeur zou moeten waarnemente vinden zal zijn! Goes lette daarop. Het zal nog altijd de vraag wezen, of Zie rikzee nog aanspraak maken kan op de vroeger toegezegde subsidie. Het is waar: onmacht be lette haar ervan gebruik te maken; maar wan neer ons gemeentebestuur eens de gelegenheid zich zag gegeven om een personeel bijeen te krijgen, en de regeering van land en provincie daarvan kennis gaf, wellicht dat dan de ideeën eenigszins gewijzigd werden. Bovendien er is een ander bestuur aan 't roer, dat wellicht an dere inzichten heeft. De omstandigheden zijn waarlijk voor Goes niet zoo gunstig, om op dat gebied ons eigen belang te miskennen. Boven de andere Zeeuwsche gemeenten, die hare rechtbanken behielden of op andere wijze werden bevoordeeldheeft onze stad niet te roemen op teekenen van vooruitgang in de laat ste jaren. Een andere quaeslie zou zijn, of zulk een school hier op hare plaats zou wezen, en daarop zal zeker niemand ontkennend antwoorden. Goes is in ieder geval beter gelegen dan Zierikzee vanWalchereu is 't oneindig beter te bereiken en de nabijheid van den Wilhelminapolder biedt ook wel een groot voordeel aan, met 't oog op practisch onderricht in den landbouw. Wij herinneren voorloopig aan een en ander, daartoe door het bewuste verslag aangespoord, opdat men bij tijd en wijle niet uit onbedacht zaamheid de gelegenheid late voorbijgaan. De geschiedenis der landbouw-voordrachten, in de verschillende afdeelingen gehouden, is vol doende bekend. Met genoegen merkten wij op dat gebied vooruitgang op. Werden er in 1876/77 41 lezingen gehouden, in 1877/78 steeg dit getal tot 63. Over Walcheren luidde de uitslag 't minst gunstig. Wij vonden bij het lezen van de noot op bladz. 15, dat er n. 1. voor rekening van dorps- vereenigingen voordrachten waren gehouden, aan leiding tot het maken van eene opmerking. Uit de mededeelingen van verschillende afdeelingen blijkt, dat zulk een vereeniging op meer dan eene plaats bestaat. In onze omgeving zijn er te Kapelle en te Wolfaartsdijk, en van meer dan éen bevoegde zijde wordt steeds aangedrongen op het stichten van zulke vereenigingen.

Goessche Courant | 1878 | | pagina 1